Den Brysomme mannen (2006) ☆ 👁

A kiállhatatlan
The Bothersome Man

(Jens Lien)

izlandi-norvég dráma, horror, szatíra, vígjáték

3,9

2021-04-05 13:42:55 kajaktej (4) #31

Számomra nyomasztó a film vége. Nem mutatják, hogy a busz csomagtartójából pontosan hova lép ki a főhős, de hallani, ahogy süvít a szél, látjuk a vakító fehérséget, szóval feltehetően nincsenek épületek, az örök fagy birodalmába érkeztünk. Szerintem ezzel azt üzenik, hogy a fogyasztói társadalom kényelmes börtönén kívül nincs semmi.

2019-11-22 21:48:52 zéel (5) #30

Ritka élményben lesz annak része, aki meg tudja nézni ezt a filmet! - írtam több mint tíz évvel ezelőtt. Most csak ismételni tudom magam.
Azzal a különbséggel, hogy most ITT adok egy elérhetőséget is ehhez a film-csemegéhez.

2019-08-28 15:03:53 s912 (?) #29

Igen, vagy amolyan újjászületés, mint 2001: A Space Odyssey.
Norvégok előtt le a kalappal.
Röyksopp forever :)

előzmény: jesi (#10)

2018-07-31 20:42:19 pile (5) #28

Ez az én filmem :) tökéletes minden szempotbol

2017-07-25 15:39:23 zéel (5) #27

Ritka élményben lesz annak része, aki meg tudja nézni ezt a filmet - írtam alább 10 évvel ezelőtt.
A norvég Jens Lien A kiállhatatlan című 2006-os munkájával minden idők egyik legtökéletesebb, legnyomasztóbb és legmulatságosabb Kafka-, Orwell- és Huxley-adaptációját követte el, ráadásul egyetlen filmben, úgy, hogy nem konkrét műveket, illetve azok részleteit alkalmazta filmre, hanem az idézett irodalmi legendák szellemiségét ötvözte egyetlen, tűpontos, maró és okos látomásba. (asanisimasa)

2016-11-28 11:52:05 Újpest Ostora (4) #26

Az egyik legészakibb film, amit valaha láttam. Mintha a Harcosok klubjának narrátora sose hívta volna fel Tyler Durdent, helyette másfél órán át láthatjuk az ő színtelen-szagtalan, inszomniás kóválygását. Bírtam, hogy nem árult zsákbamacskát, igazi érzelmekre az első perctől kezdve nem volt esély ebben a miliőben.

Kelet-Európából nézve gyakran irigylésre méltónak tűnnek az itt feltárt problémák, de ez a film minden kedvedet elveszi a fogyasztói társadalom által kínált stabil egzisztenciától. Készen kapsz mindent, mindenki megveregeti a vállad, de izgalmat itt ne keress. A művigyor kötelező egyenruha, és aki leveszi, az ne számítson semmi jóra. A főhősünk nem illik a képbe, de kiútja nincs. Bármit tesz, nem lesz sem jobb, sem rosszabb. Pedig felüdülés lenne, ha legalább ronthatna saját helyzetén, de nem, marad az állóvíz. Mindig ott találja magát az irodája IKEA-bútorai között. A film esszenciája nálam az, amikor félholtra gázolva, csurom véresen megjelenik a (volt) csaja előtt, aki annyit mondd, hogy meghívták őket go-kartozni. A következő képen a bukósisak alatt a szemek mindent elárulnak: örökre be van ide zárva.

Aztán csak felcsillan a remény a szabadulásra, és a falon tátongó lyukkal egy jó adag misztérium is kerül a filmbe, olykor David Lynch is eszünkbe juthat. De itt nem a valóságtól kerülünk egyre messzebb, éppen ellenkezőleg: kiderül, hogy léteznek még igazi ízek, és igazi emberek is, csak a falon túl. A gyerekek, akik úgy hiányoztak Andreasnak, olyan felszabadultan játszanak valahol, hogy pusztán a hangjuk olyan életteli hangulatot áraszt, aminek addig nyoma sem volt a filmben. De a tökéletesen szervezett világból persze nem lehet megszökni, inkább gyorsan likvidálják a lázadót. Még búcsúzóul kap némi fejmosást attól a Komoly Üzletasszony-karaktertől: "Itt az emberek többsége boldog. És mi büszkék vagyunk erre." A háttérben pedig fapofával bólogat mindenki. Ez az önámítás minden fejlett ország sajátja, és itt baromi nyersen és hatásosan van a képünkbe vágva.

Beszédes az is, hogy azt az embert nem száműzik, akinek a lyuk volt a lakásában, mert tudják, hogy ő csak szeretne megszökni, megalkuvása miatt sosem merné megtenni. Így hát hősünk nélkül is pontosan ugyanúgy megy tovább minden ebben a világban, ahol mindenki pótolható. Az általa hagyott űrt is betölti valaki, aki feltehetőleg nem talál majd kivetnivalót a Tökéletes Életben. Andreas busza közben zötykölődik a semmiből a semmibe, majd megáll, ki tudja, hol. Nem túl bíztató a fagy és a vakító fehérség, de bárhova is lép ki, mindenképp feloldozás számára. Az élet a komfortzónán túl kezdődik, nekem ezt üzeni a zárókép. De hogy az az élet milyen, azt nem látjuk, mert itt csak az émelyítő üresség árad minden képkockából.

2015-01-18 17:54:47 tomside (4) #25

Nézzétek, nagyon tartalmas film. Sokunkról szól.

2013-11-24 00:11:22 Lil Martin (5) #24

tyühha

2012-08-21 00:08:50 somogyireka (5) #23

aki nem látta a filmet, ne olvassa el a spoiler közötti részt. nem értem, miért rontom mindig el...elnézést

2012-08-21 00:07:37 somogyireka (5) #22

ja igen, és a vége is gyönyörű,ahogy miután megízlelte csak a valóságot,felcsillant csupán, és az átjárót oda aztán befalazták...szóval ez nem szegte az én kedvemet le, hisz aztán az a nagy fehérség a film végén olyan,mintha az abszolút zéróba zuhanna bele
(Def: abszolút nulla fok
Az abszolút hőmérsékleti skála kezdőpontja, az ~ (0 K), amely -273,16 °C-nak felel meg. Ez a hőmérséklet, amely a legkisebb érték a Világegyetemben, gyakorlatilag nem érhető el.)

szóval valahova a világegyetemen túlra. hujhujhuj! ez aztán a pompás vég!

2012-08-20 22:27:37 somogyireka (5) #21

Ez az én filmem. Éppen most a kedvencem!Csak ámulok, hogy a filmművészet segítségével ennyire közel lehet jutni ahhoz a térhez, téren túlhoz, amit emberi szó, kép meg nem érinthet, ahova, az én be nem léphet, csak imádhatja azt.
Itt most épp egy olyan szerencsés életről van szó, ahol kinyílik az a bizonyos átjáró, és bizonyosságot szerzünk arról, hogy a valódi világ igenis létezik! (naná, hogy ehhez egy lehetetlen élet kell, ha túl boldog, túl idilli, ha otthon vagyunk benne,fel sem merül, hogy keresnünk kéne..)

Innentől kezdve erejét veszti itt minden, az ember, mert beleszagolt,mert belekóstolt a világba az átjárón túl, szenvedélyesen beleszeret. Beleszeret a valóságba és örökre eljegyzi magát vele, s most már csak rajta( a világon az átjárón túl..) áll,mikor lesznek a szerelmükben eggyé.

2012-01-05 23:41:59 dézi (5) #20

hát ez kemény, súlyos film volt. kicsit hasonló, mint a Puszta formalitás.

2011-05-08 19:28:09 Enigma1978 (4) #19

A film eleji képsorok nekem a Párizs, Texas című filmet juttatták eszembe :).

2010-03-23 07:52:08 Umberto (3) #18

Egyre gyakrabban fordul elő, hogy ezt kell mondanom: igazad van. ;-)

2010-03-23 07:50:39 Daemiaen (3) #17

Kábé 360 esetében van egyezés, 500 esetében csak 1 a különbség és kb. 1100 közös filmünk van. A kiállhatatlan az egyik. :)

előzmény: Umberto (#16)

2010-03-23 07:46:21 Umberto (3) #16

Tán még ebben sem értünk egyet? :-)

Na de egy pillanat, átnézem a közös filmjeinket!

előzmény: Daemiaen (#15)

2010-03-23 07:43:16 Daemiaen (3) #15

Ritkán? Megnézve a közös filmjeinket, egy csomószor van egyezés. :)

előzmény: Umberto (#14)

2010-03-23 07:39:47 Umberto (3) #14

Ritkán fordul elő, és emiatt muszáj hangot adnom neki: egyetértek Daemiaennel. :-)

2010-02-23 23:09:19 zsuzso (4) #13

nézd, igazából vannak olyan dolgok, amikre nem_lehet rákérdezni. amiről nem lehet beszélni, arról hallgatni kell.

2010-02-23 22:10:38 GabN (2) #12

Hát én is úgy néztem végig, hogy reménykedtem, hogy a végén ad valamit. Mert ha annyira jó itt minden, akkor miért nincsenek illatok, miért nincsenek ízek és vajon hova van "elzárva" ez a világ?
Nekem az nem tetszett, hogy semmire nem kérdez rá a főszereplőnk, csak sodródik és végül persze nem derül ki semmi... marad a nagy MIÉRT?

2009-12-05 10:39:14 zéel (5) #11

Talán valamelyest válaszol (költői!?) kérdésedre is:

előzmény: pókmacska (#9)

2009-11-18 12:32:26 jesi (5) #10

A végén a fényekből ítélve akár a másvilág is lehetett

előzmény: pókmacska (#9)

2009-11-17 18:25:42 pókmacska (5) #9

Szeretem a nehezen érthető filmeket, mert lehet rajtuk gondolkozni.
Azt senki nem kérdezi meg, hogy egyáltalán mi is volt ez a "tökéletes(nek tűnő) társadalom"? És hogy miért került oda a főszereplő? És hogy utána hová jutott?

2009-11-17 10:56:41 jesi (5) #8

Az egyik legerősebb északi film, az atmoszférája, a szereplők, a képek...minden ott van a helyén

2009-09-16 23:42:16 zsuzso (4) #7

majdnem egy éves ez a hozzszólás, de azért leírom, hogy szerintem igenis határozott és jó a végeegyszerűen nem illeszkedik a tökéletes társadalomba és kitaszítják belőle.
de abban igazad van, hogy néha tényleg nehezen érthető, ennek ellenére jó.

2008-10-03 09:24:19 Dió (3) #6

Tényleg szép és figyelemre méltó kis film ez, kifejezetten ügyeltek rá az alkotók, hogy valami egyedit rakjanak le az asztalra, és míg ez sikerült is, egyvalamit nagyon elfelejtettek: ez megint az a fajta alkotás, ami nem ad elég fogódzkodót a történet megértésére. Nyolcvan percen keresztül szándékosan nem árulja el, hogy mi is folyik ebben a városban, és hogy került oda a címben szereplő egyén (úgy, hogy erre van kihegyezve az egész film), aztán az utolsó tíz percben szintén nem árulja el, és így jönnek a végefeliratok. Azáltal, hogy ebben a filmben mindennek ez, és az ehhez kapcsolódó sok-sok dolog az alapja, nem csak a lényeg mellett megy el, de az egész egy rébuszokban mesélő, metaforikus izé marad, ami azáltal, hogy egy cseppet sem áll össze egésszé, totál szertefoszlik. Pedig tényleg olyan jó az első fele, hogy egy frappáns, határozott lezárással simán ötös lehetett volna, így csak egy bosszantó, kihagyott ziccer.

2007-05-27 19:35:04 szőke noémi (4) #5

Mármint,miért nem adok rá 5-öst?;)....nos, erősen gondolkodtam rajta,de úgy éreztem, hogy a zseniális jelzőhöz valami kis plusz hiányzik még.Bár...esetleg ha újra megnézném,talán megváltoztatnám a véleményem.Nagyon a határon mozog.

2007-04-17 08:47:38 zéel (5) #4

Ritka élményben lesz annak része, aki meg tudja nézni ezt a filmet! ( Bp.-en 1 moziban, 1 héten egyszer, 1 előadásban vetítik!:)
No de, tréfán kívül: számomra az elmúlt évek egyik legkülönösebb, legérdekesebb, egyik legjobb filmje!
Egy olyan országról szól, egy olyan világról szól, amely minden magyar álma: minden működik, minden rendezett, mindenkinek mindene megvan.
"Csak" egy valami hiányzik: az IGAZI szagok, az igazi ízek, az igazi kapcsolatok, de leginkább, az IGAZI ÉRZÉSEK!
(Ajánlott irodalom: Alberto Moravia Kommunikáció c. rövid kis írása, ami arról szól, hogyan beszélgessünk úgy, hogy ne mondjunk közben semmit!Pláne: valamit!)

2007-04-16 19:30:34 zéel (5) #3

Akkor mire adsz ötöst?!:)

előzmény: szőke noémi (#2)

2007-02-23 21:33:05 szőke noémi (4) #2

Nekem baromira tetszett,egészen varázslatos hangulata volt.Minden percét élveztem, a lényeg csak az, hogy az ember hagyja magát kicsit elrugaszkodni a valóságtól.Így egy különleges, humoros,kissé groteszk és egyben elgondolkodtató filmben lehet részünk.A főszereplő pasas hatalmasat alakít,a metrós jeleneten meg alapból szarrá röhögtem magam:))

2007-02-16 09:57:16 Daemiaen (3) #1

A kiállhatatlan (Den Brysomme Mannen, 2006, forgalmazza: Budapest Film)

Utópisztikus vízió Norvégiából és Izlandról iróniával és túlzott lynch-iséggel nyakon öntve. Jens Lien fityiszt mutatott a szűrőkkel és látványelemekkel dolgozó, hasonló műfajú filmeknek, bízott saját képességeiben és ötleteiben - amelyek egészen a film feléig bravúrosan segítették is a film átérezhetőségét, majd jött a metrós jelenet... Ott aztán vagy előkerült a piros címkés Absolut vagy úgy gondolta, ő most olyan nagyot fog mondani, hogy beleremeg az egész globalizált nyugat. A határozottan és nagyszerűen szerkesztett IKEA-világból egycsapásra dögunalom válik: a nagy felismerés helyett a gyatra szimbólumok veszik át a szerepet, így pedig már a remek befejezés sem menti meg A kiállhatatlant a középszertől.