Ahhoz, hogy kommentelhess, be kell jelentkezned.
134 zsenialis, 134 jó a film értékelése,na jöjjön és döntse el vki :D
Ez nem hiba. Az elején a Luftwaffe katonái szerencsétlenkednek (bár ott se mind), a végén az SS és a Gestapo emberei a profik. Didaktikus és kissé igazságtalan különbségtétel, de nem forgatókönyvi aránytalanság. Az angol őrnagy is felhívja a Nagy X figyelmét erre a különbségre. A Luftwaffe is fél tőlük. A film egyik tétise ez a különbség.
előzmény: Pityi (#23)
Kicsit sajnálom az aránytalanságokat, az elején valóban bénák, esetlenek a németek, nem úgy az üldözésben ahol mindenhol aránytalanul gyorsan és sokan reagálnak a lezuhant repülő mellett kb. 1 percen belül megjelennek, ami azért nem semmi, és bár jelzik, hogy az időt összesürítették, no de ennyire... Ezeket némi forgatókönyv finomítással ellensúlyozni lehetett volna, de sajnos az amerikaiakra ez máshol sem jellemző.
Ezen film egy etalon kicsiknek és nagyoknak.Háborús film létére rengeteg vígjátékot leköröz.
Steve McQueenn-t a mai napig sajnálom a maga 50 éve miatt (1930-1980).
Azt hiszem csak rá tudok gondolni mint első generációs akcióhősre ha lehet ezt mondani.
E film motoros klasszikusa,meg a cool Bullit Mustang-Charger párbaja azt hiszem ilyen magaslatokba emelte.
Na meg a kultikus Pillangó.
Na de A nagy szökés az egy igaz gyöngyszem amit mindenkinek látni kell.
Abszolúte egyetértek, veletek, a triumvirátussal kapcsolatban. Néhány film, azzal próbálja kozmetikázni a hiányosságait, hogy sok sztárt szerződtetnek a szerepekre, itt nem arról van szó, ugyan sztárparádét látunk, de a történet is remekül ki van dolgozva. McQueen, Attenborough, Gardner, Coubern, Bronson mind szenzációs. Hogy propaganda film lenne, nem tudom, egyszerűen annyira leköött 3 órájával, hogy a hibákra, és a logikátlanságra nem is nagyon figyeltem. A vége azért tényleg durva.
Időtálló klasszikus, mit mindenkinek tudok ajánlani, hiszen méég mai szemmel is élvezhető.
10/10
"Piszkos tizenkettő, A nagy szökés, Kelly hősei a nagy triumvirátus háborús kalandfilm."
Ezzel maximálisan egyetértek.
előzmény: wayage (#19)
Nem értem, hogy kerülhette el ez a film idáig a figyelmemet, főleg ilyen nevek mellett. Mindenki remekül alakít benne, 160 perce ellenére egy cseppet sem unalmas, a zene is magával ragadó (nem csak a főtéma). Meg is néztem kétszer egymás után és másodszor még jobban tetszett. Piszkos tizenkettő, A nagy szökés, Kelly hősei a nagy triumvirátus háborús kalandfilm. Steve McQueen pedig szép lassan az egyik kedvenc színészemé fog válni:)
Továbbra is állítom, hogy jó film.
A történet valódi, csak az időt és pár karaktert szükségszerűen összevontak. De ez csak használt a filmnek, mivel így a több, mint két és fél órás film egy percre sem ül le. Valami mindig történik valakivel, akár egy időben párhuzamosan is. Jól vágott film. Ha jól tudom, egyetlen akadémiai jelölését pont a vágásért kapta. De szerintem szépen fényképezett mind belső, mind külső terek esetében is. Valamint Elmer Bernstein zenéje is nagyon jó, még ha nem is olyan maradandó, nagy hatású, mint a Hét mesterlövész esetében. De majdnem.
Amúgy a karakterek és a színészi játék is jó, bár egyikre sem mondhatnám, hogy kiváló. Ezesetben például Sturges előbb említett filmje jobban tetszett.
A tábori élet, és a szökés előkészítését majdhogynem gyors vágásokkal, ugrálva mutatja be, ami a hosszú idő átfogása miatt szükséges is. Nincs egy olyan drámai vonal, mint mondjuk a Stalag 17-ben. Azzal ellentétben viszont a németek végre nem csak gonoszak vagy hülyék, bár egy-két ilyen karakter azért kimaradhatatlan volt ebből a filmből is, de talán amerikai film esetében ez szó szerint kimaradhatatlan.
Tetszik, hogy a filmben keveseknek sikerült a szökés, és, akiknek nem, nagy többsége meghalt. Valamint a gonosz nem nyerte el méltó büntetését, sőt, csak a jókat bűntették, a táborparancsnok és McQueen karakterének esetében. Ez esetben is szép az a méltóság, amivel a táborparancsnok, és életvidámság, amivel McQueen karaktere fogadja a büntetést.
Bizonyos értelemben a film vége jóval komorabb, mint Wilder filmjének, de mégis kellemesebb hangulatban áll fel előle a néző.
Valamint a humor dolgában is jobban tetszik. Kevesebb, és kevésbé harsányabb, a gagyi jelző a közelébe sem mehet, ellentétben a Stalag 17-el (bár ezt a jelzőt én nem használtam arra, többen igen, és megértem miért).
Jobbnak tartom, mint a Stalag 17-t, de Sturgestől továbbra is a Hét mesterlövész a favoritom.
Szerintem 3 embernek sikerült a szökés nem egynek
Akik a storyt kritizálják, azoknak megemlíteném, hogy ez egy valóban megtörtént esemény. Tényleg az!
Persze, ha jól tudom több év alatt történt a dolog. De le is írják a film elején, hogy az időt összesűrítették, és néhány karaktert egybevontak.
Duc de Richleau 5-ös számú hozzászólásán röhögtem a legtöbbet. A három őrtoronynak tényleg volt holttere, és nem tudom, hogy sihederek őrizték-e, de tényleg megszöktek a táborból. (Aztán többségét elfogták,az elfogottak többségét agyonlőtték, ahogy a filmben van.)
A rendezés meg első osztályú.
Kifejtették előttem már a kapitális hibákat. Gyerekként rendben volt, de újranézve disney feeling eltekintve a végétől.
előzmény: acidphase (#14)
logikus mestermü.
Logikátlan propaganda film.
Bocsánat, ha megbántottam bárkit is a #2 hozzászólásommal, nem akartam személyeskedni. Mea culpa!
A "nézhetetlen" kategóriáról annyit, hogy egy ideje inkább nem is osztályozom a filmeket. Ahogy látom, itt a KT-n néha komoly(nak látszó) sértődések vannak egyesek saját, szubjektív véleménye miatt. (Nem konkrétan erre a filmre és témára gondolok.)
Ha valamit nézhetetlennek minősítek, az az én értékrendem ítélete, és csak rám!!! vonatkozik. Attól még tetszhet X-nek, Y-nak, vagy Z-nek...
Szerintem egyébként nem baj, ha egy kalandfilm a saját világához következetes. Ha azt állítom, hogy a tábor a lehető legbiztonságosabb, akkor a következő percben nem bizonyítom be ennek az ellenkezőjét.
Nnna, részemről ennyi!
És még egyszer elnézést kérek, ha megbántottam volna valakit!
előzmény: osi (#10)
Szerintem azok a katonák, akiket írtál, éppen a keleti fronton küzdenek az életükért és a hazájukért ;)
előzmény: Duc de Richleau (#5)
Akkor én hülye vagyok. :D
Szerintem a helyén kell kezelni a filmet. A Piszkos tizenkettő, Navarone ágyúi, Kémek a sasfészekben és társai mellett nagyszerűen megfér ez a háborús kalandfilm. Sem a negyvenes-ötvenes évek pacifista II. VH-s filmjeihez (Burma hadművelet, Csendes hadművelet, Csatatér) sem a későbbi realisztikusabb, történelmi eseményeket hűbben bemutató filmekhez (A leghoszabb nap, Tora! Tora! Tora!, Az angliai csata, A tábornok, A halál 50 órája, A tengeralattjáró) nem hasonlítanám.
Ez egy nagyszerű kis kalandfilm, sztár szereplőgárdával (hatalmas filmes egyéniségeket vonultat fel a mű), érdekes karakterekkel, izgalmas történetvezetéssel. Ha van hibája, akkor csak az lehet, hogy "rövid". Hiába majd 3 órás, kétszer ennyi ideig is tudnám nézni...
előzmény: Duc de Richleau (#2)
1. Mindenkinek joga van kedvelni/nem kedvelni. Nem vitás. Az más kérdés, hogy a nézhetetleneket elég nehéz hova tennem magamban.
2. Ha visszanézed, én az első hozzászólásra reagáltam eredetileg. A nézők hülyének nézésével kapcsolatban nem reagáltam. Ezért írtam most a 7-es hozzászólást.
előzmény: jorgecosta (#8)
én ezt értem, nem ezért nem tetszett. nem hiperrealista művet akartam látni, de attól, hogy játékosabb egy film és arra is számít az ember, még joga van nem kedvelni (akkor is, ha tényleg realizmus rajongó) :)
az előző hozzászólásom pusztán arra vonatkozott, hogy az, hogy alig ússzák meg (A jelenség), nem jelenti azt, hogy nem nézik hülyének a nézőt (B jelenség). tehát a két állítás kölcsönös információtartalma elenyészően kicsi: I(A,B) -> 0.
előzmény: Paul Ricard (#6)
Válaszom:
Azért, mert ez nem a valóság, hanem egy film: a valóság szublimált változata. Senki nem állítja, hogy mindez megtörtént, még azt sem feltétlenül, hogy megtörténhetett volna, mégis ha már arra vállalkozok, hogy megtekintek egy ilyen filmet(bizonyos határok között!) nem árt, sőt, szükségeltetik némi öncsalás. Már csak azért is, mert a témája is kényesebb az átlagosnál.
ill. neked is szól a + jel utáni megjegyzésem alábbról
előzmény: Duc de Richleau (#5)
Nyilván, ha annyira marha "hülyének" lennének beállítva, akkor a szökés se menne döcögősen(nem is sikerül csak pár embernek), nem beszélve arról, hogy a szökevényeket is egy, azaz egy ember kivételével elkapják. Ha pedig elkapják őket, úgy, hogy csak tippjeik vannak a lehetséges tartózkodási helyükről, akkor annyira mégsem lehetnek agyatlanok. Logikátlan voltam?
+ ez egy amerikai kalandfilm, nem pedig hiperrealista orosz háborús dráma(ld. Jöjj és lásd). Céljából és keletkezési körülményeiből fakadóan nem is lehet olyan, mint ez utóbbi, nem is lehet elvárni tőle. Szerintem.
előzmény: jorgecosta (#4)
Megmondom, mi a bajom.
Adva van egy hadifogolytábor, ahol a nácik azt akarják bizonyítani a világnak, hogy a rendkívüli szigor ellenére (mellett) emberségesen, hadifogolyhoz méltón bánnak a szövetséges katonákkal. A foglyok ellátása (a Vöröskereszt segítségével) példás, cigarettához, csokoládéhoz és egyéb luxuscikkekhez jutnak.
Eddig oké.
De mi a havasi gyopárér' nem jól felszerelt, ellátott, kiemelten kezelt katonákkal őrzik a foglyokat? Milyen hadifogolytábor az, ahol egy nagyszájú ámerikáner zoldát pár szelet csokival és egy kis kávéval kilóra megveszi a saját őrét??? Milyen hely az, és miféle tejfelesszájú sihederek őrzik, ahol a kerítést megközelítő ellenséges foglyot nem lövik szitává az őrtoronyból? Még hogy a két, egymástól max. 100 méterre lévő őrtorony között "holt tér" van! Ha-ha!
Azért a németek nem voltak ám hülyék, hogy ilyen hibákat ejtsenek.
Én egy ilyen táborban nemhogy az ellenségeimet, de a Kisnagykemencei Csipkeverő Kör 104 év átlagéletkorú nénijeit sem őrizném...
ez logikailag nem bizonyítja az ellenkezőjét :P
előzmény: Paul Ricard (#3)
Ezt mi sem bizonyítja jobban, minthogy a végén szinte az összes szökevényt elfogják vagy kinyírják...
:S
Rendkívül szórakoztató, a legjobb kalandfilmek egyike.
előzmény: Motorhead (#1)
Nem csak a németeket.
A nézőket is...
A németeket megint hülyének nézik.
Grandiózus, látványos háborús dráma, ahol elsősorban a részletgazdag kidolgozás és a történet viszi el a hátán az egészet, nem pedig a karakterek (bár azért kapunk így is pár emlékezetes szereplőt). Bár alapvetően tetszett, azt mégis megjegyezném, hogy a 3 óra alatt nem nagyon voltak érdekfeszítő jelenetek, és bár unalmas se volt sose, inkább csak mérsékelt figyelmet váltott ki nálam a szökés, illetve a megszököttek utóélete.
Nagyon keveset tudunk meg a karakterekről, inkább csak külső, karikatúraszerű - vagy esetleg a nemzetiségükkel kapcsolatban való - jellemzést ad róluk a film, erre nagyobb hangsúlyt kellett volna fektetni. A rendezés viszont első osztályú, ennek köszönhetően a végén levő párhuzamos vágássorozat a megszököttekről már-már az Aszfaltdzsungel drámaiságát és kilátástalanságát hordozza. Gyenge négyes.