The Apartment (1960) ☆

Legénylakás

(Billy Wilder)

amerikai dráma, szerelmi történet, vígjáték

4,4

2017-11-08 19:17:16 Norbert Simon (5) #22

Fantasztikus rendező volt a Billy Wilder is! nekem Hitchcock után a második kedvencem. Eléggé mély benyomást keltő drámafilm. A dialógusok szerintem nagyon jól sikerültek. A karakterek nagyon nagyon életszerűek. Szerintem a Shirley Mclaine a legjobb benne. Ahhoz képest ,hogy elég sokan vígjátékként tartják számon a filmet én azonban sokkal inkább egy drámának tartom. De ami humoros elem benne van az szerintem még így is vicces. ( annak ellenére ,hogy keserédes és szomorkás) Nagyon szépen megírt a forgatókönyv is, a rendezés is elég szép.

2016-12-20 19:57:55 dikalosz (5) #21

Köszi mindenkinek! A rendező úrtól 7 filmet láttam eddig, abszolút egy mesterről van szó, úgyhogy mindenképpen haladni fogok vele. Ám azt mondom, ebben a filmben van valami egyedi, ami nem jellemző a többi filmjére, és ami alapján párhuzamot merészeltem vonni eközött és A svindler között. Csak nem tudom, hogy mi...

2016-12-17 15:17:13 csabaga (5) #20

Szerintem ettől a rendezőtől válogassál.A komédiától a teljesen komoly filmekig,a műfajok közötti átmenettel is,sok minden megtalálható.Talán a pálya legvége már nem az igazi,de addig remek.

előzmény: dikalosz (#18)

2016-12-17 14:25:11 Danesz99 (5) #19

Mezítláb a parkban

előzmény: dikalosz (#18)

2016-12-17 14:12:44 dikalosz (5) #18

Most olvasom, hogy írta mindenki, ez nem vígjáték. Nos, miközben néztük a filmet éppen ezért egy kis idő is volt átszellemülni. Valahogy úgy 20-25 perc után éreztük, hogy itt szó sincs vígjátékról, ez számunkra a nagybetűs Játékfilm.
Hihetetlen, mennyi szeretet van benne, egyszerűen magával ragadó, csak nézi-nézi az ember, teljesen átszellemülve. Nekem hasonló film volt még A svindler Paul Newman-nel. Nem is tudom mi van ezekben, mitől válnak ezek a filmek ennyire... életszagúvá. Az elnyújtott snittek? Az iszonyatosan jól megírt párbeszédek? Vagy ez a kissé színpadias színészi játék?
Egy biztos. Rabjává váltam az ilyen filmeknek, egy-két javaslatot szívesen fogadnék!

2016-12-12 09:47:01 Jereváni Rádió (5) #17

Újranézést követően ötös szintre kúszott fel a film. A lényeg: NEM vígjáték. Egy jó szándékú, senkit megbántani nem akaró, kissé szerencsétlen figura férfivá válásának története.

2014-10-22 16:42:39 csabaga (5) #16

Muszáj volt a butaság,Monroe paródia,ráadásul még egy Monroe hasonmás is megjelenik a filmben egy kis időre.
Dupla bosszú a rendezőtől a Van,aki forrón szereti c. film rendezői megpróbáltatásaiért.Belebetegedett...

előzmény: Zalaba Ferenc (#15)

2014-10-22 14:30:44 Zalaba Ferenc (4) #15

Sem bohókásnak, sem könnyednek nem mondanám, ugyanis hűtlenkedés, törtetés és öngyilkosság körül forog - még ha a maga ártatlan módján teszi is azt, ugyanakkor Lemmon kissé túl sokat kapálózik, MacLaine figurája pedig valamivel butuskább a kelleténél, de mindezzel együtt is fantasztikusan megírt és -rendezett screwball.

2012-12-19 18:47:16 csabaga (5) #14

Nekem is.Bájos volt.
Kedvenc filmem fiatalon tőle az Írma,te édes.Az Álom luxuskivitelben után divatba jött a "jólelkű utcalány" szereptípus.:)

2012-12-19 18:37:43 critixx (5) #13

Shirley MacLaine nagyon csinoska volt ilyen fiatalon. Nekem sokkal jobban bejön mint az eltúlzott "szexbomba" Monroe bármelyik filmjében. :-)

2012-12-19 18:20:39 csabaga (5) #12

Egy butácska lifteslány beleszeret a főnökbe,randevúzgatnak,majd azt hiszi,az miatta elhagyja a feleségét.Mikor kiderül,hogy nem,beszed egy csomó gyógyszert egy vadidegen lakásán a hálószobában.
Tényleg Monroe-s egy kicsit...

2011-12-10 14:45:15 dorothygale (5) #11

Nem mai darab , de nagyon jò...

2011-03-27 19:35:34 wayage (5) #10

Sikerült megtalálnom a helyes választ, általam feltett zenei kérdésre.
Samuel Barber - Adagio for Strings [link]
Több filmben is hallható, pl. A szakasz.

2011-03-14 20:25:09 wayage (5) #9

Ez zseniális volt! Szerintem sem vígjáték, ugyan a főszereplő szerencsétlen figura, akadnak viccesebb pillanatai, de inkább inkább szomorúan sajnálatraméltó volt, mint komikus. Shirley MacLaine is remek és gyönyörű, de a forgatókönyv a film legnagyobb erőssége. Ez lesz a 60-as évekből, a kedvenc Oscar-díjas filmem és nem bánom, hogy ebben az évben nem a nagy kedvencem, a Psycho nyert.
Valaki esetleg nem tudja mi az a szomorú szám, amely akkor bukkan fel először a filmben, erősen spoiler mikor Miss Kubelik sikertelen öngyilkossági kísérlete után, az kártyázás közben múltról beszélgetnek. Később többször is felbukkan, mint pl. a végén Baxter felmond

2010-12-31 00:07:23 BonnyJohnny (5) #8

Az eleje egy kicsit laposabb volt, mint emlékeztem, de a közepe felé kezdett felkerekedni, a vége felé pedig... zseniális.
Jack Lemmon nagyszerű (bár néha tényleg túljátsza, de ez talán az miatt van, mert egyedül kellett produkálnia magát, nem volt mellette egy Curtis, vagy egy Matthau akivel harmonizált volna). A történet felemelő és szép.
De az egész filmet gyengébbnek tartom, mint a Van aki forrón szeretit.
Wilder megérdemelte a forgatókönyvért járó díjat, de a rendezésért azért Hitchocknak adtam volna ez évben.

2010-07-18 00:46:26 Kalti (5) #7

Szerintem abszolút hibátlan, minden idők egyik legnagyszerűbb filmje.

2010-03-19 00:29:41 Hannibal Lecter (4) #6

Jack Lemmon zseniális - mint mindig. A film már nem annyira, persze Wilder megint összetéveszthetetlen keze-nyomát hagyja a rendkívül egyszerű alapanyagon, ügyesen navigálja a bohókás, könnyed cselekményt, a bájos hangulat végig be is lengi a történetet, mégis hiányzott valami plusz, ami igazán jó filmmé tenné.

2010-01-26 15:33:21 zsuzso (5) #5

- i love you, miss kubelik. -three, queen. -did you hear what i said miss kubelik? i absolutely adore you.- shut up and deal.
egyszerűen bájos.

2009-09-07 17:25:13 acidphase (5) #4

szerintem ez igy volt tokeletes ahogy van, nemlatom mi lenne elhibazva benne :)

2008-03-29 22:14:43 dabo (4) #3

A film első 3/4-e érdemekben rendkívül gazdag, a végére azonban az elhibázott karaktervezetés miatt a katarzis észrevétlenül kibújik a képernyő alatt.

2007-12-17 16:00:25 Olórin (5) #2

Tényleg nem lehet fetrengeni rajta a röhögéstől, de azért, mert ez elsősorban nem vígjáték. Viszont nagyon bájos, kedves, szép, és nagyszerűen megírt - szokásos Wilder-színvonal. Egyedül Jack Lemmon (akit egyébként nagyon bírok) spilázta kicsit túl magát, olyan hevesen gesztikulált, ahogy a némafilmekben volt szokás, nem feltétlenül illett ez a filmhez.

2007-05-22 17:47:53 ussr (3) #1

Őszintén szólva sokkal többet vártam (márcsak Billy Wilder miatt is). Nem igazán sikerül kitörnie a megszokott vígjátéki sémákból, nem tud meglepetést okozni sehol sem. Mindemellett ( ami a legnagyobb negatívum) szerintem nem is vicces.