Some Like It Hot (1959) ☆ 👁

Van, aki forrón szereti

(Billy Wilder)

amerikai krimi, szerelmi történet, vígjáték, zenés film

4,4

2024-03-18 16:46:25 Norbert Simon (4) #53

Nagyon jó még mai szemmel nézve is. Elragadó, könnyed, humoros kis vígjáték. Magyarul is tök jó meg eredeti nyelven is. Ennél jobban nem is sikerülhetett volna. A Curtis-Lemmon duó fantasztikusan jó. nem érdemes kihagyni!

2023-10-21 09:27:44 josibaba (5) #52

Örök kedvenc! Fergeteges komédia a maga lendületével, bájával, sziporkázó humorával és fricskáival. Újra és újra levesz a lábamról, ha felhőtlen kikapcsolódásra vágyom. A Curtis-Lemmon páros lubickol a szerepben, Monroe érzékien gyönyörű. És ez az a kivételes eset, ahol csakis szinkronizálva nézem meg a filmet: Sztankay és Bodrogi (Zenthe csak később vált Lemmon állandó hangjává) brillíroznak, Váradi Hédi is tökéletes választás, de Zenthe is fontos szerepben csillogtathatja meg hangkölcsönző tehetségét.
Mekkorát is fordult a világ a nemi szerepek és sztereotípiák megítélésében a film készítése óta, mégsem érzem sértőnek egy pillanatig sem az élceket és poénokat. Mestermű a színvonalas vígjátékok porondján.
Aki még nem látta, el ne mulassza!

2022-11-21 00:52:50 m.kaladze (?) #51

Van, aki forrón szereti (1959) a filmtörténelem egyik legjobb vígjátéka Curtis, Lemmon, Monroe. Úgy tudom a történet az alábbi német filmbõl merített Fanfaren der Liebe (1951), ami pedig vagy a Hölgyek elõnyben c. magyar filmbõl (1939) de máshol azt is lehet olvasni hogy a Fanfare d'amour (1935) c. francia filmbõl az originált nehéz megmondani...

2022-09-22 16:05:11 random117 (5) #50

Gyerekként a '80-as évek elején láttam a filmet kb. Halványan emlékeztem csak rá. Nagyon kellemes volt újra nézni. Csak ajánlani tudom annak aki még nem látta, de újranézve is kellemes időtöltés:)

2021-12-24 12:38:51 Xuja (5) #49

31-42 számomra a klasszikus hollywoodi vígjáték aranykora. Chaplin, Marx-tesók, Lubitsch, Capra, Hawks (és persze még mások) nem csak kiváló nevettetők voltak, de számos társadalmi problémát is kellő érzékenységgel közelítettek meg, valamint újító, innovatív filmnyelvi megoldásokkal is bőven éltek. De a II. vh után valahogy sokkal komorabbá vált Hollywood, jött ugye a noir, és nem nagyon tudott megújulni a komédiában. De aztán jött 1959..

Egy igazi vicczuhatag ez a film, és kiváló a humora: egyáltalán nem alpári, vagy megy át esetlen burleszkbe, hanem kifejezetten intelligensen figurázza ki a férfi-nő kapcsolatokat és a nemek közötti egyenlőtlenségeket. Ilyet ezelőtt maximum Bergmannál láttam (de ott is egész más szemszögből), illetve az Ádám bordája által felskiccelt "feminista" vonalat viszi tovább itt Wilder.

Curtis és Lemmon párosa kiváló, az meg külön bravúr (forgatókönyvi és színészi is egyben), hogy mennyire dinamikusan változik a hozzáállásuk az egyre abszurdabb körülmények hatására. Monroe hozzájuk képest halványabb, sajnos ő nem tudott kitörni abból a karakterből, amibe beleragadt, de talán így is ez a legjobb alakítása.

Úgy tud romantikus lenni, hogy messze elkerüli a giccset, a negédességet, pedig ezt még az első bekezdésemben említett nevek sem mindig tudták megoldani (és maga Wilder sem, a többi vígjátékát nézve). A gengszterfilmes fricskák is kiválóak, gépfegyveres sortüzek még sosem érződtek ennyire természetesen és morbidan viccesnek.. :D

2020-06-12 19:38:42 Kempesbaba (5) #48

Én nem tudom hogy te hogy értetted

előzmény: Lady Ópium (#47)

2020-06-12 19:35:00 Lady Ópium (2) #47

Én nem úgy értettem, mindegy :)

előzmény: Kempesbaba (#46)

2020-06-12 19:28:48 Kempesbaba (5) #46

Ez igen,tíz körös találat :p

előzmény: Lady Ópium (#45)

2020-06-12 19:24:34 Lady Ópium (2) #45

De azért téged is rendesen betalált..:))

előzmény: Kempesbaba (#44)

2020-06-12 19:12:57 Kempesbaba (5) #44

Hát ennek a filmnek bizony a férfiak a célközönsége...

előzmény: Lady Ópium (#43)

2020-06-12 19:02:57 Lady Ópium (2) #43

Sose szerettem, rég untam magam ennyire filmen..

2020-02-27 17:34:44 Channá (3) #42

nem rossz film, a vége miatt, Virág miatt lepontoztam a négyről.
Jó film, de közel sem a Marilyn miatt, inkább a két férfinek illett volna Oscar, meg azért, hogy tudtak Marilynnel együttforgatni. De hát nekem nincsen mi lógjon a két lábam között, így nem kell elalélnom, hogy lóg a melle rendesen M.M.-nek, és a játéka is annyira "jó alakítás", hogy ha egy utcáról behívnánk egy prostit, az is el tudta volna játszani ezt a szerepet. Na mindegy.
A történet vicces volt, még mai szemmel is szellemes. A férfi szereplők előtt megemelem a nem létező kalapom. Ha nem lenne az orbitális klisé a vége előtt fél perccel, akkor négyest is kiérdemelné.
Vajon a Golden Globe díjért milyen mélyen kellett bármit is a szájába adni/venni Marilynnek a szövegen kívül?

2017-09-18 21:18:00 tomside (3) #41

Eddig a leggyengébb Wilder-mű nálam, az én szememben ez slampos, kicsit erőltetett és érdektelen. Igaz, a műfaj is nagyon messze áll tőlem, de még a helyén kezelve is.... na mindegy, ez most kicsit csalódás. :/

2016-11-21 19:11:16 csabaga (5) #40

Én úgy tudom,ekkor már eleve kicsit kövérkés volt az étkezési szokásai miatt,akárcsak a Kallódó emberekben.Tony Curtis is megbetegedett miatta,Lemmon meg azt mondta,ezután bárkivel,csak vele nem.Billy Wilder később adott egy kemény interjút Monroe-ról,hogyan is néz ki vele a forgatás.Az italozás egy marék gyógyszerrel keverve,hát nem lesz ettől senki sem üde.

2016-11-21 18:36:10 critixx (5) #39

Az a pár kilócska konkrétan amiatt volt, mert terhes volt a forgatás alatt (nem sokkal később elvetélt). Elhasználódott, igen. Pontosabban mélyen a depresszió közepén járt. Ezt a stáb, elsősorban a rendező sínylette meg. Rémálom volt vele forgatni, sokszor a legegyszerűbb szövegeket nem tudta elmondani, ötvenszer kellett felvenni egy-egy beállítást, mire sikerült. Billy Wilder idegösszeroppanást kapott a forgatás végére és szanatóriumba vonult.

előzmény: noresz02 (#38)

2016-11-21 17:23:35 noresz02 (4) #38

Első Marilyn Monroe film amit láttam. Nagyon lendületes mai szemmel is élvezhető és főleg vicces kis filmecske. Ami feltűnt, hogy mintha a művésznőn itt lenne már pár kilócska, és kicsit elhasználódottnak tűnik. Ahogy néztem IMDB-n, ez már a karrierje legvégén készült, gondolom voltak már gondok rendesen. És nekem jobban bejött eredeti hanggal feliratosan, a szinkron kicsit ripacskodós lett szerintem.

2016-09-29 01:45:06 Ugor (5) #37

Nahát, olyan vagy, mintha a rokonom lennél... én is kb. ugyanezt gondolom! :o)

2016-09-29 01:03:25 ChrisAdam (5) #36

Elképesztő film! Magasan felülmúlta a várakozásaimat, régen nevettem ilyen jókat filmen. 1959-et írunk és olyan vígjáték született, aminek lendülete, karakterei, forgatókönyve szinte mindmáig elhúz a műfajon belül más alkotások felett. Az egyik legjobb vígjáték, valóban! Marilyn Monroe minden egyes megmozdulása lélegzetelállító, ez a nő gyönyörű, varázslatos! Jelentem, első alkalommal láttam őt a képernyőn. :) Jack Lemmon és Curtis fergeteges játékot produkálnak, feledhetetlenek, a helyzetkomikumok, beszólások, legapróbb részletbemenő gegek nagyon jól működnek. Az pedig az egyik legnagyszerűbb bravúr, hogy miközben a korhoz képest szokatlan intimitással érinti a szexualitást, egy pillanatra se lesz ócska, alpári, mocskos. A fináléban, meg pár jelenetnék beugrott a Folytassa... sorozat majd 15 évvel későbbről, mely hasonló lendülettel, ám jóval kevesebb sikerrel próbálta megalkotni ezt a fajta hangulatot.
Klasszikus, zseniális film, ideje volt ezt is pótolnom! :)

2016-04-17 21:54:26 Jereváni Rádió (4) #35

Ez igaz, én is csak ajándékként kaptam meg.

2016-04-17 21:10:13 csabaga (5) #34

Vagy 93.A Nyomás utána mit keres a listán?:)A könyv volt a kezemben,egy átlapozásnál sokkal többet nem ér.

előzmény: Jereváni Rádió (#33)

2016-04-17 20:40:55 Jereváni Rádió (4) #33

Őszintén szólva? Fogalmam sincs, miért pont 94 jött ki, és miért nem 100.

2016-04-17 20:23:41 BonnyJohnny (5) #32

Mé' pont 94!? :D
Amúgy itt a lista (egy olvasó által kigyűjtve és értékelve, úgyhogy a százalékok ne tévesszenek meg senkit).

előzmény: Jereváni Rádió (#31)

2016-04-17 20:15:20 Jereváni Rádió (4) #31

...a Van, aki forrón szereti olyan kifinomultan élcelődik a szexualitással, hogy közben messzire kerüli az alpáriság csapdáját" (Géczi Zoltán és Teszár Dávid: 94 filmsiker, amit nem hagyhatsz ki). Nem tudok vitába szállni eme kijelentéssel.

2015-07-15 14:52:14 random117 (5) #30

Ma 50 éve, hogy bemutatták a filmet. Hogy repül az idő... Meg kéne nézni újra ennek tiszteletére, nem?

2013-04-20 15:56:57 csabaga (5) #29

A női ruhát csak azért engedték,mivel a szereplőknek nagyon komoly okuk volt rá.Vérszomjas gengszererek elől menekültek.

Akárcsaka Párducbébiben Cary Grantnek,aki vagy női ruhában van,vagy semmiben.Így mehetett a női öltözék.:)

2012-10-28 21:57:45 Mindcrimewithin (5) #28

Minden idők 3 legpörgősebb vígjátéka között ott van. Határtalanul szórakoztató, és a színészi teljesítmény is kiváló. Örök kedvenc

2011-03-05 22:13:46 slawter (5) #27

És ezért pontoztad le? Elég nonszensz...

2010-12-30 01:42:50 tractorking (2) #26

Na, ezt hogy érthette, mert tudtommal mindketten zsidók voltak.

2010-12-29 23:06:53 BonnyJohnny (5) #25

Fergeteges film! Curtis és Lemmon párosa felejthetetlen. Bár a film legfelejthetetlenebb része Marilyn Monroe... úgy mindenestül... :)
Kiváló szövegek jellemzik a filmet... a zseniális magyar szinkron tolmácsolásában legalábbis. A fura helyzetek adta komikumok nagyszerűen lettek kihasználva, a legapróbb részletekig (Pl: táncban reflexből vezet), anélkül, hogy alpáriságot csak érintették volna. Nem újszerű, de azóta sem láttam jobbat ebben a témában, úgyhogy hiába nem újszerű, ez a legjobb. Az It Happend One Night sem az első screw ball comedy volt amit láttam, de a legjobb, szóval az nem befolyásolja a véleményemet, hogy ma már nem újszerű.
A Curtis féle romantikus szál és a Lemmon féle "antiromantikus" szál is szenzációs.
A gengszterfilmek előtti tisztelgés is nagyszerű. Tényleg az! George Raft gyakorlatilag saját gengszter és és nyomozó karaktereinek a... nem is tudom mije... a paródia ide nem jó szó. Egy jelenetben pedig saját Sebhelyesarcúban játszott megfelelőjével is találkozik. :)
Remek rendezés, a két óra igazán hamar elszállt, pedig egyes jeleneteket még vissza is pörgettem.

2010-12-06 13:15:27 cranach (5) #24

Monroe eredetileg színesben akart forgatni, készültek is próbafelvételek, de a film azért lett mégis fekete-fehér, mert Curtis és Lemmon sminkje zöldes árnyalatú volt a felvételeken. Maga Wilder beszélte rá a színésznőt a fekete-fehér verzióra.

2010-11-27 16:21:48 csabaga (5) #23

Egy fényképen láttam a nőknek öltözött férfiakat színesben.Tényleg nem hiteles így.
Fekete-fehérben tényleg néha majdnem nőknek néznek ki,színesben csak kisminkelt férfiaknak.

Monroe állítólag nem tudta,a film fekete-fehér lesz...

előzmény: gellert01 (#22)

2010-09-22 22:22:31 gellert01 (5) #22

Ha jól tudom nincs felújított színes változata a filmnek, de valóban nem lenne előnyös. 1959-ben már javában színes-ek voltak a filmek, gondoljunk csak az 59-es Ben-Hur-ra, azért kellett fekete-fehérnek lennie, mert színes kamera előtt nem tudták eléggé elnőiesíteni őket, így maradtak a FF-nél, hála érte!

2010-08-31 16:35:30 puttancsospeti (5) #21

Megvan az enigmatikus dal Sugar Kane-ről- a film emlékezetes jeleneteiből összeállított klippel.

2010-08-29 16:02:10 csabaga (5) #20

Jack Lemmon zseniális benne.

2010-08-15 16:30:37 acidphase (5) #19

örökzöld, sokadjára is jokat derültem a filmmen..

2009-07-11 14:29:36 puttancsospeti (5) #18

"“Sugar Kane” is a Sonic Youth song named for Marylin Monroe’s character in Some Like it Hot, which is a terrific film. It’s one of those rare songs that I remember hearing for the first time on the radio, long after it was out of regular rotation, and being transported somewhere new and different. It’s not a perfect song — the lyrics are nonsense — but it’s a knockout.
Someone on YouTube made a video for “Sugar Kane” set to clips from Some Like it Hot, which is here:"

Sajnos ezt a videót már nem lehet elérni a youtube-on. Marad ez:

Sonic Youth - Sugar Kane ( Live - Jools Holland Show ' 92 )[link]

2009-02-07 11:22:18 VVega (5) #17

Még sokkalta olyanabb :)

előzmény: Jereváni Rádió (#15)

2008-12-31 12:55:51 Jereváni Rádió (4) #16

*Adriana Limával

2008-12-31 12:55:26 Jereváni Rádió (4) #15

Szerintem ez csak egy Tony Curtis által kitalált, jól hangzó, meghökkentő duma. Akkoriban Marilyn Monrore-val smárolni olyan lehetett, mint ma mondjuk Adrian Limával. Még akkor is, ha a filmes csók nem olyan, mint az igazi, pláne az ’50-es években nem volt olyan.

2008-12-31 12:37:38 Leslie (5) #14

Nem a külsejére és nem is a csók minőségére utalt, hanem arra, ahogy Monroe a forgatáson viselkedett: folyton késett, nem tudta a szöveget és úgy általában kibírhatatlan volt.

2008-12-31 11:21:01 allegra (?) #13

:) Abszolut életbölcsesség.

2008-12-31 10:55:39 grafikusTibi (?) #12

Ez a családunk egyik kedvenc filmje! Sztem mindenkinek megkéne néznie! Tökéletes film! Olvastam, h Tony Curtis azt mondta, h Marilyn Monroe-val csókolózni, olyan volt, mintha Hitlerre smárolt volna! Érdekes! Nem hinném, bár ha valaki szép nem biztos, h jó a csókja!

2008-12-05 23:34:04 yuriko (?) #11

Nemrég volt szerencsém nekem is a filmhez. Rendkívül igényes, és szórakoztató vígjáték, egy percig sem tűnt unalmasnak, annak ellenére, hogy a sztori (nem tudom akkor mennyire volt eredeti, de a mai filmeken nevelkedőknek már valószínűleg ismert a szituáció) nem feltétlenül újszerű végig lekötött. Köszönhetően a két férfi főszereplő (Jack Lemmon és Tony Curtis) kifogástalan alakításának és a lélegzetelállítóan gyönyörű és szexi Marilyn Monroe-nak.

2008-12-05 23:09:12 Cesare Gonzago (5) #10

Akkor inkább hagyjuk. Nem érdemes megnézned, úgysem értenéd...

előzmény: -senki- (#9)

2008-12-05 23:05:43 -senki- (2) #9

Nem tudom mi nagy poén abban hogy beöltöznek tőnek oszt nézik Marilyn Monroet, meg isznak az ágyban miközben kívánják. Kb. eddig néztem, lehet később viccesebb, de eddig kb. annyi mit akármelyik gagyi tinifilm.

2008-12-05 20:45:53 Cesare Gonzago (5) #8

"Lehet rég újszerű poén volt, ma nem az."

Miért?

2008-12-05 20:44:37 limupei (5) #7

Minden poén újszerű, ha még nem hallottad.

2008-12-05 19:40:27 -senki- (2) #6

Én hamar meguntam. Lehet rég újszerű poén volt, ma nem az.

2008-09-10 21:52:29 cranach (5) #5

Billy Wilder örök klasszikusa. Nagyszerű vígjáték.

2008-08-24 09:33:28 Gasz András (4) #4

Van aki forrón szereti:

Végre láthattam ezt a klasszikus vígjátékot is. Jack Lemon és Tony Curtis párosa felejthetetlen hahotázást nyújt nekünk. A szituációk is amik azóta persze kicsit sablonossá váltak (női álruha, közben szerelem megtalálása, stb stb), de itt láthatta a nagy nézőközönség talán elöször, de mindenképp az elsők között ezt a vicces szituációt, nagyrészt jóravaló hahotázással kibontakoztatni.

Marilyn Monroe a másik fénypontja a filmnek, természetesen. Azok a lábak, azok a nézések, azok az énekek!! hmm. :)

Sajnos sok az erőltetett üresjárat nálam legalábbis, talán épp ezért majdnem 120 perces a film, ami egy vígjátéknál ahogy Voxosok is szokták mondani elég sok. (+tanulság stb. erőltetése szokott lenni a másik hiba, itt szerencsére ilyesmi nincs nagyon)

A lányoknak pedig a sok sok romantikus rész is pozitívum lehet.

Mellesleg ezt a filmet pedig fekete fehérben nézzétek ha lehet, mivel úgy jó igazán, a korhoz illően. (azt hiszem sajnos van színes változata is már)
Tényleg korának egyik legjobb vígjátéka ezt én is elismerem de nem best of 1.

2008-04-14 00:04:41 gellert01 (5) #3

Egyetértek! Kívülről fújom.....

előzmény: Rea (#1)

2007-12-28 01:57:05 Gaby (5) #2

Hogy ez a világ legjobb vígjátéka, az talán egy kissé túlzás, de hogy ebből a korszakból tényleg toronymagasan ez a legjobb, az szerintem is így van!

2007-10-24 16:24:03 Rea (5) #1

Hú, még senki nem írt ide?
Na, az a világon valah készített legjobb vígjáték. Sok jó van még, de ennek egy se érhet a nyomába.