Chisum (1970) ☆ 👁

(Andrew V. McLaglen)

amerikai western

4,0

2016-12-16 18:28:18 necksprain (4) #12

nekem a Sheandoah annyira nem jött át, ez is inkább a vége miatti Peckinpah-féle vérfürdő miatt kapja meg a négyest. na meg a Kölyök és Garret (vagy a t a dupla,sosem tudom) miatt.

2011-12-07 17:11:16 Csende Kristóf (3) #11

Közepes, unalmas, gyenge mellékszereplők, McLaglen készített jobb filmeket is (Shenandoah - csillagos ötös; Ritka fajta - kellemes kései klasszikus western). Majd azért még újranézem.

2009-10-03 11:13:53 Cesare Gonzago (5) #10

A Shenandoah McLaglen legjobb filmje, szorosan fut a nyomában a Chisum. A Cahill és a McLintock! már jóval gyengébbek; a Vadlibákról, a Szaharáról, és a Piszkos tizenkettő "folytatásáról" pedig ne essék szó!

2009-10-03 10:10:45 Olórin (3) #9

"ez mégiscsak egy Wayne alkotás"
most hogy mondod... valóban! érik a kettes :D

McLaglennek egy szál jó filmje volt, a Shenandoah, és azért az se egy hatalmas csoda. A többiről beszélni se nagyon érdemes.

előzmény: Ivan/ (#7)

2009-10-03 10:10:30 Ivan/ (5) #8

McLaglen életművéből nekem nem sok jó film rémlik

Szerintem pedig egy igazán jó rendező volt. Kár, hogy ma már ilyen kaliberű rendezőkből nem igen akad. Amiket láttam tőle, azok bizony mind maradandó alkotások

McLintock! 7/10
Shenandoah 10*/10
Chisum 8/10
Cahill, az USA békebírája 8/10
Vadlibák 8/10

2009-10-03 10:03:39 Ivan/ (5) #7

érdekes, hogy a hármasom után a négyesed valahogy ötössé mutálódott:)

Mert megérdemli! Nagyon a zseniális határvonalán van ez az alkotás és a Te lehuzásod után kompenzálni akartam picit. Nem igen csinálok ilyet általában, de ez mégiscsak egy Wayne alkotás.

2009-10-02 22:24:00 Olórin (3) #6

Az lehet, de McLaglen életművéből nekem nem sok jó film rémlik, úgyhogy ez nem egy nagy dicséret:)
Vagy száz ilyen westernt láttam, és abból úgy 90 jobb is volt.

előzmény: Cesare Gonzago (#5)

2009-10-02 22:10:40 Cesare Gonzago (5) #5

A véleményed felér egy sértéssel. :) Hétfőn hatkor a Vérmezőn. Pisztoly.

De komolyra fordítva a szót, miért nincs a Chisumban "semmi különös"? Mindvégig élettel teli, nagyszerűen pörgő történet. McLaglen egyik legjobb darabja.

2009-10-02 22:01:36 Olórin (3) #4

Semmi, de tényleg semmi különös nincs ebben a filmben. Kicsit unalmas, kicsit hosszú, és még ha vannak is jó pillanatai, és még ha Wayne kivételesen nem is olyan pocsék, mint általában, ez akkor is csak közepes.

Nahát Ivan, érdekes, hogy a hármasom után a négyesed valahogy ötössé mutálódott:)

2009-07-26 20:50:52 Cesare Gonzago (5) #3

Örülök, hogy tetszett! Bevallom, nem tettem magasra a mércét, amikor a Chisumot újfent megnéztem, bár amennyiben A 73-as winchesterrel néztem volna egy napon, biztosan 9/10-et kap tőlem is. Még egy gondolat az elvárásokról: John Wayne mindig mindenütt jól vagy nagyon jól játszik, olykor zseniálisan, mint például Az üldözőkben. Azért szerzett kellemes meglepetést annak idején a Chisum, mert - noha Wayne jelenléte sokat nyomott a latba -, ezt a filmet nem kizárólag ő viszi a hátán, hanem megáll a maga lábain is, és ez a másik Andrew V. McLaglen-westernről, a Cahill-ről nem mondható el.

előzmény: osi (#2)

2009-07-23 10:15:48 osi (5) #2

A Rio Bravo topicjában ajánlottad a filmet, köszönet érte. Valóban remek kis western mozi. Egyenlőre csak 9/10, de ha nem A 73-as winchesterrel nézem egy napon, biztos a max pontszám.

2009-07-08 18:43:47 Cesare Gonzago (5) #1

A jó westernfilmen nem fog az idő. Már sokan temették e műfajt, amikor a hullámzó tehetségű iparos, Andrew V. McLaglen leforgatta Chisum című filmjét.

A Chisum - a Cahill U.S. Marshal-lal ellentétben - olyan John Wayne-film, amelyet nem csupán John Wayne férfias erénye és konzervatív humora miatt érdemes megnézni. McLaglan nagyszerű karaktereknek állít ércnél maradandóbb emléket: meghatározó szerepekben tűnik fel Billy, a kölyök (Geoffrey Deuel), Pat Garrett (Glenn Corbett), és persze John Chisum (John Wayne) - egy letűnt kor főszereplői.

A Chisum képkockáin megelevenedik az 1878-as nagy Lincoln megyei háború, amely az Új-Mexikó territóriumban lezajlott föld- és marhaháború egyik hadszíntere volt. A drámai konfliktus nem meglepő. A tisztességes kisvárosba új üzletember (Forrest Tucker) költözik, aki hol titokban, hol nyíltan marhatolvajokat támogat, mellényzsebből megvásárolja a helyi rosszfiúkat, megkörnyékezi a hadsereget, az új terület kormányzóját, és korrupt sherriff-et ültet a helyi polgárok nyakába, akik ezt Chisum vezetésével természetesen nem hagyják annyiban. Mert nemcsak egyéni sorsok forognak kockán, hanem a közösség jóléte, a renddel párosult szabadság megóvása. A politikai filozófiai bölcsességgel felérő végső tanulságot maga Chisum mondja ki: "Az embereket előbb-utóbb utoléri a törvény, s amint megérkeznek egy idegen földre, rájönnek, hogy Isten már régóta ott van."

10*/10