Letters from Iwo Jima (2006) ☆ 👁

Levelek Ivo Dzsimáról

(Clint Eastwood)

amerikai dráma, háborús film, történelmi film

4,1

2018-06-22 00:35:19 betti (4) #44

Örülök, hogy láttam. Van vmi hiányérzetem, de meg nem tudom mondani, h mi. Nem éreztem hosszúnak, nem az a bajom. Asszem, vhogy nem nagyon találtak meg a szereplők, csak az a srác, aki Hanako-nak, a feleségének írta a leveleit.

2018-06-22 00:34:14 betti (4) #43

Tudom, h nagyon régi ez a komment, de én most láttam a filmet, most olvastam a kommentet, és nagyon jót szórakoztam rajta.

Akiknek nem tetszett a film, azok maradjanak meg a faszagyerekamerika(?) filmeknél? - az nem esett le, h az alacsonyabb pontot adók pont nem ezt hiányolták a filmből, ugye?

A Dicsőség zászlaját nem is fogom megnézni! - és, bár ugyanaz a Clint Easwood rendezte, mint ezt, amit aranyba akarsz foglalni, még annyi esélyt sem adsz neki, h utánanézz, mégis, milyen stílusban ábrázolta C.E. , ha már egy alkalommal biztosan képes volt úgy ábrázolni, h téged lenyűgözzön...

"A magyar szinkron igenis jó!" - és még a szinkront ellenzők sem állítják, h nem jó (kivéve néhány konkrét filmre, ahol tényleg borzalmas). Egyébként ez - h legyen-e vagy sem szinkronizálva ez a film - nem igazán kapcsolódik a film minőségéhez, de ez apróság.

"Aki meg csak a feliratos filmeket kedveli, mert szerinte így "művészi" meg "eredeti" , és a magyar szinkronnal, meg csak elbasszák a filmet, az menjen a sunyiba, vagy gyűjtsön otthon inkább bélyeget!"

Itt kicsit bosszankodnom kellett volna, de inkább röhögtem egy nagyot. Az "így művészi" érvet még nem hallottam soha a feliratos filmek mellett (pár napja néztem a Red-et eredetiben, hát az égegyadta világon semmivel nem lett művészibb, de hogy John Malkovich-ot ezentúl nagyon nem szeretném szinkronizálva hallani, az hótziher :-) ).
Az meg, hogy az eredeti nyelvet a szinkronnál jobban értékelő nézőket ahelyett a "sunyiba" küldöd, számomra már egyszerűen értelmezhetetlen. Mi bajod van velük? Ők szenvednek többet, jelenleg is a legtöbb filmet alapból szinkronizálják, alig lehet fellelni egy-egy vetítést, ahol feliratosan adják a filmeket (magyar mozikban), te meg nézheted boldogan a magyar hangokkal - de azokat cseszteted, akiknek ippeg nincsenek kielégítve az igényeik.

előzmény: Yerin (#24)

2012-05-09 20:51:18 caeiro (4) #42

Az tetszik a filmben, hogy nem a szokásos amerikai történetmesélést látjuk, a sablonos karakterábrázolással.A színészek jók, a történet hihető (bár ennél sokkal kegyetlenebb dolgokat is műveltek az amerikai foglyokkal, halottakkal a japánok -de a másik oldal sem maradt adós ugye).

2012-02-29 12:14:51 acidphase (5) #41

az engem is megfogott benne anno.

2012-02-29 10:51:05 Lil Martin (5) #40

ez az eddigi legjobb második világháborús film, amit láttam. abszolúte nem értek magához a filmezéshez és nem is tudom hogy nagy szám-e a dolog, de itt a színek engem elbűvöltek, hogy voltak is meg nem is voltak.

2011-06-26 01:00:44 Bruce94 (5) #39

Mindig is tisztelem a japán embereket, fegyelmezettségük, és hazaszeretetük miatt is, és ez a film tovább erősítette bennem ezt az érzést. Kerek-perec megmondom, szerintem ez Eastwood legjobb filmje amit láttam. Látványos, drámai, a hazafiságról egy tökéletesen ábrázolt képet mutat be. A főszereplő japán színészek hatalmasat nyújtanak, kedvencem az olimpikon tiszt, és hát maga a főhős. És ahogy Yerin is leírta, itt nem a szokványos felállás van jó és rossz között, Eastwood megcsinálta, kiállt ezzel a filmmel a közönség, és egyúttal az Amerikai kritikusok elé, bátor ember, és minden tiszteletem az övé.

2011-03-11 21:48:48 yahooboi (?) #38

Ejj,csak egy egész csöppet kellett volna lecsippenteni belőle. De az azonos éven belüli másik szemszög dolog kétségtelenül óriási ziccer,amit Eastwood kegyetlenül ki is használ. Noha arra is négyest adtam anno,ez a film klasszisokkal jobb. A japán oldalt ilyen érzékenységgel nyugati rendező kevés tudná ilyen jól megrajzolni.
A nyugati felfogás szerinti "rossz" oldal sokadik klasszis filmje (Sztálingrád,Ameddig a lábam bírja),amit nem (csak) a külsőségek mozgatnak,hanem foglalkozik a háborúba zavart kiskatona érzelmeivel,kétségeivel.

2010-01-26 17:38:19 taxilovearsenal (5) #37

In medias res: Istenem, mekkora film!
Eastwood hihetetlenül ambivalens számomra. A filmek, amik az 50-es évektől mozisztárra tették, nem különösebben a kedvenceim, egy-két kivételtől eltekintve hiteltelen bóvlik (számomra). A fiatal Clint a tökös, macho fegyveres ember karakterét hozta szinte minden filmjében a 80-as évek végéig; kis túlzással propagandaszerűen hirdette filmjeivel szülőhazáját. Aztán elkezdett rendezgetni, és letett 4-5 olyan filmet, ami megkerülhetetlen, szenzációs, elgondolkoztató, okos. Azaz ALAP. Aki a filmekről véleményt alkot, látnia kell őket.
Az Ivo Dzsima sztori "japán részével" se lőtt nagyon mellé. A film lineáris menetét pár, jó időben odatett és kellően informatív flashback tarkítja; a 2 zseniális főszereplő mellett 3-4 kiváló mellékszereplőt is kapunk. A hozzánk képest teljesen más japán mentalitást zseniálisan mutatja be a film, amiben végig lebeg az érzés: úgy harcolunk, hogy élve nem kerülünk haza. Zseniális alkotás! 10/10!

2009-08-21 11:12:39 terika (5) #36

Elöljáróban meg kell jegyeznem, hogy nem szeretem a háborús filmeket - nem azért, mert rosszak. Párszor már rákészültem erre a filmre, de valahogy mindig elmaradt. Picit féltem Eastwood nevétől bevallom. Azonban kár, hogy eddig halogattam. Ugyan ez egy dráma, de csodálatosnak tartom ezt a filmet. Valaki írta lejjebb, hogy pátoszmentes - számomra ez volt a kulcs ebben, nincs hőskultusz, csak a valóság. Az alagút jelenléte a filmben igazi nyomasztó hatást ért el, szinte valamilyen "együtt-szenvedést" eredményezett (néző-film).
Tetszett még, ahogyan be lettek mutatva a szigorú japán katonai szokások, emberek, kapcsolatok. És ugyan amerikai film, de mintha nem is az lenne.
És végig volt egy olyan érzésem, mintha egy hitelesebb fajta dokumentumfilmet látnék.
Nem zavart a hosszadalmas elbeszélő jellege sem. Nekem nagyon tetszett ez a film.

2009-02-22 22:12:32 Yerin (5) #35

Kösz

előzmény: osi (#33)

2009-02-22 22:12:12 Yerin (5) #34

Köszi

2009-02-22 22:05:20 osi (4) #33

Tényleg moderálhatnád magad, és nagyobb megértésben részesülsz...
Amúgy ajánlom még neked A tengeralattjáró, a Vaskereszt és a Sztálingrád című filmeket. 1000 ft alatt megvásárolhatóak rengeteg helyen.

előzmény: Yerin (#29)

2009-02-22 21:52:34 Ivan/ (5) #32

Tud valaki címet, hogy honnan lehet letölteni, illetve magyar feliratot?

Nem!!!

2009-02-22 21:52:04 Hannibal Lecter (?) #31

Beiratkozhatnál egy illemtanfolyamra, szó se róla. Mi itt valamennyien tartjuk magunkat bizonyos alapvető etikai elvárásokhoz, úgyhogy vagy alkalmazkodsz, vagy cipzárt húzol a szádra.

2009-02-22 21:51:18 limupei (4) #30

Az elsőről nem találtam használható infót, de a második még DVD megjelenés előtt áll.

előzmény: Yerin (#29)

2009-02-22 21:47:09 Yerin (5) #29

Rendben ,legközelebb a Bartók rádió "hogyan beszéljünk ízesen, és kulturáltan, hogy mást meg ne sértsünk" tanfolyamára fogok beiratkozni. Egy kérdésem lenne még a háborús filmek szerelmeseihez. Ismeri valaki a következő filmet? Ore Kimi ill. Ore wa Kimi? Tud valaki címet, hogy honnan lehet letölteni, illetve magyar feliratot? Linket nem merek betenni a filmelőzetesről, mert már ismét "szabályt" szegnék. Egy nagyszerű kamikázés filmről lehet szó....

2009-02-22 19:37:59 Olórin (4) #28

Yerin: Nézd meg a lentebb beszúrt szabályzat negyedik pontját. Elég, ha az első szót elolvasod...

2009-02-22 19:37:36 deviant (5) #27

egyszerűen hülye, és ez tény. jaj, de őszinte vagyok. :P ha amerika ellenes vagy, akkor meg a dicsőség zászlaja a te filmed.

előzmény: Yerin (#26)

2009-02-22 18:57:06 Yerin (5) #26

Ki mondta, hogy toleráns vagyok? Baj, ha őszintén kifejtem a véleményem? Vannak előítéleteim, nem tagadom...ha ez már egyből antiszemitizmus, rasszizmus, sőt nácizmus...nem érdekel! Ja...és a Yamato című film is nagyon-nagy alkotás! :)

2009-02-22 16:40:00 limupei (4) #25

Ügyes vagy. Zsidóztál egy kicsit, kultúrbimbóztál egy kicsit, megmutattad milyen toleráns ember vagy. Nem érdekel, csak ne itt.

SZABÁLYZAT

előzmény: Yerin (#24)

2009-02-22 16:17:22 Yerin (5) #24

Hát nem is tudom mit mondjak azokra, akiknek nem tetszett ez a film? Ők maradjanak meg a "faszagyerekAMERIKA" filmeknél, amik abszolúte nem tényszerűek...a hülye amerikai-zsidó forgatókönyveknél, rendezéseknél. Hozzáteszem, nem tagadom: Amerika ellenes vagyok. A Dicsőség zászlaját a mai napig meg sem néztem, és nem is fogom! A háborús filmek 90%-a a yenkiket, angolokat,franciákat, ruszkikat dicsőíti, viszont a németek, japánok meg a sátán hordái...ebből már nagyon elegem van. Ez a második film amit láttam, hogy végre a "másik oldal"-ról szól. Az első a "Nyugaton a helyzet változatlan" szintén egy remek alkotás. Mindent meg fogok tenni, hogy a Levelek Ivo Dzsimáról-t megszerezzem, és aranykeretbe foglaljam :). Én személy szerint az ilyen "jappós" filmeket szeretem, és falom, még több ilyen filmet! A Szinkront sajnálom viszont, hogy nem csinálták meg, bár most gondolom sokan hőbörögnek, hogy minek? A Magyar szinkron igen is jó!!! Aki meg csak a feliratos filmeket kedveli, mert szerinte így "művészi" meg "eredeti" , és a magyar szinkronnal, meg csak elbasszák a filmet, az menjen a sunyiba, vagy gyűjtsön otthon inkább bélyeget! Nem arról van szó, hogy nem tudnék olvasni, és filmet nézni egyszerre, csak nem bírom az ilyen elfogúlt kultúrbimbókat. Összeségében a film nagyszerű szerintem, és egy másodpercet sem unatkoztam a moziteremben, mint lejjebb írja egy kultúrjószág...de..mint mondtam...az ilyen filmeket imádom, tehát véleményem nagyban elfogúlt...de mindegy...vállalom.

2008-10-23 21:39:46 wory (5) #23

Ezt a filmet nagyon eltalálták!

2008-09-16 11:41:25 banana (5) #22

Abszolút mestermű.

2008-01-20 08:28:32 mohás barnabás (2) #21

nemtom mit esznek rajta....

2007-12-27 09:57:07 Mikkey (3) #20

Dióval értek egyet. nagyon hosszú és semmi olyan plusszt nem ad, amivel a legnagyobb háborús filmek közé emelkedne.. japánokat se csípem..
meg nekem eleve németek nélkül nem az igazi egy 2. VH-s film :P

2007-12-17 14:09:27 k3pl3r (?) #19

Egy kicsit jobb, mint „A dicsőség zászlaja”. Nagyon tetszik ez a két oldalról bemutatni ugyanazt a csatát dolog. Talán jobb lett volna, ha ez egy filmen belül történik (bár ebben nem vagyok biztos), ráadásul 3 órába is simán elférne a két film. Mind a kettőben voltak felesleges/unalmas jelenetek. A vége viszont zseniálisan jó lett! A zene is sokkal jobban passzolt ide, mint a másikhoz. Nekem ez jobban tetszett.

2007-12-08 20:06:14 trewi (3) #18

Szerintem sokat ömleng. Nem az igazi.

2007-08-11 16:58:34 Jereváni Rádió (5) #17

Clint Eastwood helyretette a renoméját. Most, hogy sikerült megnéznem, a Levelek Ivo Dzsimáról nálam egyből besorolódott a legjobb háborús filmek közé. Ez a film is - akárcsak a Babel is - köröket ver az abszolút közepes Téglára. Simán megkaphatta volna az Oscar-díjat. No mindegy, ez inkább a díjátadókat minősíti, a film értékéből nem vesz el semmit, sőt.

2007-07-19 14:46:41 Daemiaen (4) #16

Ja, és Ivo Dzsima nem ország.

2007-07-19 14:46:27 Daemiaen (4) #15

Talán mert a helyesírás szerint a levelek a szigetekRŐL jönnek. ;)

2007-07-19 14:39:10 -senki- (5) #14

Nem tudom a magyar cím miért nem Levelek Ivo Dzsimából... szégyenletes fordítás.

2007-07-19 14:36:27 -senki- (5) #13

Egyike a legjobb háborús filmeknek.

Befejezés hihetetlenül fantasztikus.
Zene tökéletes.

Clint Eastwood maradandót alkotott.

2007-07-15 10:55:53 Kovacsadam889 (5) #12

Szerintem EZ minden idők legjobb háborús filmje
(azok közül amiket láttam...)
Clint Eastwood ottvan a szeren pár éve

2007-04-16 09:22:44 Daemiaen (4) #11

Japánban voltál sorkatona?

2007-04-14 07:03:39 The ICe (3) #10

Fúrcsa érzések fogtak el mikor megnéztem a filmet.
És most látom hogy a forgatokönyvet japán irta kicsit meg is döbbentett.

13 éve lehettem sorkatona.Szerencsére olyan alakulathoz kerültem ahol még szigoruan vették az alakiságot az egész "katonásdit".Bajtársiasság egymásra utaltság összetartozás ott ezek a dolgok egész más értelmet kaptak...A filmben mentálisan gyenge emberek tömkelegével találkozol és pont a japán oldalon..ha ilyen emberek alkották a japán katonaság gerincét akkor meguszták volna az atombombát...te harcolnál ilyen nyomoroncok oldalán?

A film további gyenge pontja a harci jelenetek.Pukkanások össze vissza rohangálás és idióta Banzaii üvöltésben kimerül..kéremszépen azért ennél többet mutattak fel.A japán hadigépezett nagyobb és gyorsabb sikereket ért el mint europai barátai..

Gyenge film

2007-03-09 11:27:14 Daemiaen (4) #9

Persze, semmi komoly, csak eszembe jutott megint. :)

2007-03-09 10:59:23 Dió (2) #8

Ja jó, leesett, te most a múltkoriban beírtakra céloztál :)

2007-03-09 10:56:42 Daemiaen (4) #7

Igen. Poén. :)

2007-03-09 10:39:46 Dió (2) #6

Ezt a poént most nem veszem, mivan? :)

2007-03-09 10:07:09 Daemiaen (4) #5

Dió, vaze, félreértetted? :D

2007-03-09 09:46:25 Dió (2) #4

Na mostmár biztos, h Clint Eastwood nem az én ízlésem szerint készíti a filmjeit. A Millió Dolláros Bébi konkrétan még csak nem fogott meg, de az Iwo Jimán már sokszor halálra is untam magam a moziszékben.
Alapvetően valóban dícséretes, h valaki az ellentétes oldalról készítsen egy ilyen érzékeny filmet, esetenként az amerikaiakat állatként bemutatva, de ettől még izgalmas nem lesz. A Ryan közlegény és az Ellenség a kapuknál mind-mind hozzátettek vmi történetbeli pluszt a filmhez, az Iwo Jima nem, és ez így 140 percre főleg sok. Nem mondom, hogy nincsenek remek pillanatai, dehogynem, egy kezem kevés hozzá, hogy megszámoljam, de ha az unalmas pillanatokat kéne felsorolnom, ahhoz már a másik kezem és a két lábam is kéne... megint csak azt tudom mondani, hogy túl nagy luxus, amit csinálnak mostanában az álomgyár rendezői, fel kéne hívni a figyelmüket, hogy azt a qrva vágószobát nem kedvtelésből találták ki.

2007-03-07 23:22:25 Olórin (4) #3

Pokoli jól bemutatja a különböző mentalitású katonák viselkedését, szolgál jónéhány igazán szép és drámai jelenettel (pl. amikor a japánok rájönnek, hogy az ellenség is csak ember, nem pedig vadállat, aminek a propaganda állítja be), de irtózatosan hosszú, sokszor leül, és kb 20 percet simán ki lehetne húzni belőle, anélkül, hogy egy jottányit csorbulna az élmény. Sőt, úgy lenne igazán maradandó az alkotás, mert az elvitathatatlan Eastwoodtól, hogy sikerült neki, ami az amerikai rendezők 99%-ának soha: hazája jellemző sztereotípiáitól teljesen mentesen ábrázolt egy idegen kultúrát (ehhez azért hozzá kell tenni, hogy a forgatókönyv egy japán tollából született). Igazán nagy kár azért a türelmet próbára tevő feleslegért.

2007-03-07 10:22:44 Daemiaen (4) #2

Levelek Ivo Dzsimáról (Letters From Iwo Jima, 2006, forgalmazza: InterCom)

A letisztult háború - a Levelek Ivo Dzsimáról egészen pontosan ezt tudja nyújtani. Klausztrofób hatást nyújtó alagútrendszerek és a festői tájtól a legmesszebb elhelyezkedő, vulkáni hamuval borított szigetvilág az, ahol a japán katonáknak kellene emberfeletti teljesítményt nyújtani a többszörös túlerőben lévő amerikai sereg ellen. A hazáért, a császárért sé a hagyományokért. Pátoszmentes mestermű, amelyben a hős szó egészen más értelmet nyer. Tom Stern operatőr és Joel Cox vágó csúcsteljesítménye is a film, na meg Clint Eastwoodé, aki a Bird, de leginkább Az elefántvadász óta nem tud hibázni. Hol kisebb, hol nagyobb sikert tudott elérni, de az én szívembe örökre beköltöztek kissé nagyon amerikai (hős)költeményei, amelyek sorába - talán szerecsére - nem illik a Levelek Ivo Dzsimáról. Viszont az előtt, aki 76 évesen képes arra, hogy ilyen szenvedéllyel vezényeljen le két háborús alkotást, amelyek közül a japán változat igazi unikum az életműben, mindenkinek meg kell emelnie a kalapját.

2007-03-01 23:31:30 zéel (4) #1

Ha egy háborús témájú film "csak" annyit mond:
a háborúzás teljességgel értelmetlen! és nem lehet rá elfogadható indok vagy magyarázat! – akkor én annak a filmnek ötöst adok. Mert fontos és (sajnos!) időszerű üzenet!
És most meg pláne könnyű szívvel adom az ötöst, mert ez egy nagyon tisztességes, érdekes, jó film!