Papurika (2006) ☆

Paprika

(Kon Satoshi)

japán animáció, anime, sci-fi, thriller

4,2

2018-03-11 08:49:46 von Schatu (5) #34

Szerintem minden vélemény üdvözlendő, a negatív is, ha meg van indokolva. És a tied meg volt.

Sajnos a filmnek az a legnagyobb erénye, ami nálad a legnagyobb hibaként csúcsosodott ki, hogy maga is úgy van felépítve, mint egy álom. A dolgok nem mindig követik a racionalitás szabályait (szemben az Eredettel, amely a több álomszintjével együtt is végig a racionalitás talaján áll). Közelebb áll ez a film David Lynch világához, mint bármi máshoz. De még ahhoz képest is itt-ott csavar a dolgon. Tisztességes mindfuck, úgy ahogy van.

Nyilván nem fogsz eldobni kapát-kaszát, és rohansz újranézni egy filmet, ami kettest érdemel, én sem tenném, de ezzel együtt azt mondom, hogy érdemes. Nekem is baromi tömör volt elsőre - habár nekem úgy is tetszett - de úgy a negyedik nézésre állt össze a kép teljesen. Jó, ez nem túl jó reklám...:D

előzmény: metal_face (#33)

2018-03-08 12:52:36 metal_face (2) #33

Nem leszek népszerű itt ezzel a véleménnyel, de nekem ez a film egyszerűen semmit sem adott, képtelen volt elérni az ingerküszöbömet. Főként azon egyszerű okból, hogy szinte egyáltalán nem értettem belőle semmit. Az átlagot tekintve gondolom a hiba az én készülékemben keresendő: a film első felében még csak-csak kapizsgáltam a történéseket, de ahogy haladt előre a film, én úgy veszítettem el egyre inkább a fonalat. A vége felé már úgy voltam vele, hogy már mindegy, meg sem akarom találni.
Ritkán mondok ilyet, de úgy vagyok ezzel a filmmel, hogy bár ne láttam volna soha (mondjuk akkor nem tudom meg, hogy nem tetszik :), és úgy érzem, hogy itt az újranézés sem segíthet, legfőképp azért, mert nem tervezem megismételni azt a fajta szenvedést, amit e film megtekintése okozott.
Az egyedüli pozitívum, amit fel tudnék hozni, hogy tetszett, az a képi világ. Jópár képsor tetszett és húzott be, de összességében én nagyon nem tudom ezt az egészet hova tenni, elég rendesen zavarba hozott.

2018-01-03 11:39:16 von Schatu (5) #32

Ezzel én is így voltam. Lesz az még ötös, nagyon is lesz! :D

2018-01-03 11:21:00 ChrisAdam (4) #31

Nagy, sűrű massza, ami rázuhan az emberre. Igazából nem szeretnék messzemenő következtetéseket levonni, mert szinte biztosra tudom, hogy ez az a film, amit hiba csak egyszer látni. Mindenesetre lenyűgözött és meglepett, kész téboly a film, a lehető legjobb értelemben. Egy következő megtekintés után ötös is lehet. Köszi, flake! 80%

2017-12-16 01:27:03 flake (5) #30

Köszönöm. Megpróbálom levadászni :)

2017-12-14 17:00:18 von Schatu (5) #29

A közép/nyugat európai blu-rayen van magyar felirat, és a németeknél pl. olcsón be lehet szerezni. De hogy az Amazon kiszállítja-e Magyarországra is, az jó kérdés.

előzmény: flake (#27)

2017-12-14 11:49:27 Mikkey (4) #28

úgy tudom megjelent, de a dvd-vel egyetemben joglejárt státuszú, igen nehéz felhajtani, néha egy-egy eladói csoportban felbukkannak hol kedvező, hol horror árakon :)

előzmény: flake (#27)

2017-12-14 11:44:58 flake (5) #27

Megjelent ez Bluray-en itthon? Ajándék lenne karácsonyra.

2015-10-04 08:59:01 Jereváni Rádió (5) #26

Ha meg szeretnéd nézni az Eredet eredetijét, akkor tegyél egy próbát a Paprikával. :)

előzmény: Xaos (#24)

2015-10-03 21:06:11 Killjoy (5) #25

Adj egy esélyt nekik. De ha ennyire idegenkedsz az animációktól, akkor ne a Paprikával kezd. Inkább nézd meg a Szentjánosbogarak sírját. Abban nincsenek elszállt rajzi elemek, viszont bőven megmutatja, hogy mit adhat az animáció, amit élő szereplővel soha nem kapsz meg. Az életben nem fognak találni egy olyan tökéletes négyéves gyereket, aki úgy el tudná játszani a kislányt. Mert itt csak az animáció készítőinek képzelete szab határt, hogy pl. egy kicsi gyerekkel mennyi drámát jelenítenek meg. Ezt egy élőszereplős filmben még a legnagyobb rendezők is képtelenek lennének összehozni egy ekkora gyerekkel.

előzmény: Xaos (#24)

2015-10-03 19:58:07 Xaos (?) #24

Alapból kerülöm az animációs filmeket. Lehet ez valami berögzült hülyeség nálam, de nem bírom nézni az ilyen rajzolt mozgóképeket. Az Agymanókra se vagyok kíváncsi, pedig egy csomóan dicsérik.

előzmény: Killjoy (#23)

2015-10-03 19:40:13 Killjoy (5) #23

Az animációs filmekkel úgy általában van bajod, vagy csak a Disney-féle habos-babos-cukiságos-mókusnyuszkós-vattacukorral? Mert ha csak ez utóbbi zavar, akkor nyugodtan nézd meg a Paprikát, itt biztosan nem fogsz olyannal találkozni. Vagy ajánlom még a Szentjánosbogarak sírját. Az egyik legjobb háborús film, annak ellenére, hogy rajzolt.

előzmény: Xaos (#22)

2015-10-03 19:18:39 Xaos (?) #22

Jajj de nem bírom az animációs filmeket.. :(

2015-10-03 13:31:18 Killjoy (5) #21

Azon kevés animék egyike, amik abba a kategóriába tartoznak nálam, ahol a rajzolt képek ellenére messze az élőszereplős filmek fölé emelkedik a stíluson belül. Élőszereplős thrillertől ritkán érzek ekkora gyomorgörcsöt. Talán a He7edik gyomrosaival tudnám egy szinten emlegetni, ha nagyon remegés-párhuzamot keresnék. Az ember csak néz ki a fejéből, próbálja összerakni és értelmezni amit lát és közben annyi minden zúdul ránk ebben a másfél órában, hogy csak kapkodjuk a fejünket.

Kon Satoshi egyébként nagyon jó volt ebben az álom vagy valóság témában, érdemes tőle ilyen témában megnézni a Perfect Blue-t is, hasonlóan lenyűgöző alkotás. Sajnos nagyon fiatalon, 37 évesen halt meg, pedig az addigi munkái alapján egy hihetetlen életmű lehetett volna ebből, ha mondjuk még 30-40 évig alkothatott volna. Persze így is az, csak elkeserítő, hogy nem lehetett több. De talán az is elég azoknak, akik még nem ismerik a filmjeit, hogy bepróbáljanak egyet-kettőt, ha annyit írok, hogy a filmjei olyan rendezőket inspiráltak, mint Christopher Nolan (Paprika -> Eredet) vagy épp Darren Aronofsky (Perfect Blue -> Fekete hattyú).

2014-02-05 00:34:56 von Schatu (5) #20

Úgy látom, hogy sok bennünk a közös (legalábbis a hasonlóság és a kommentjeid alapján), úgyhogy csak azt tudom javasolni, hogy aludj rá párat (jó párat), és nézd meg újra. Ugyanígy éreztem elsőre mint te, de másodszorra - épp Satoshi Kon hetet tartok - egy baromi kövér ötös kerekedett ki belőle. És igen, ilyen lett volna az Inception, ha Nolan kicsit elengedi a gyeplőt.

előzmény: Szabó Dániel (#19)

2014-02-03 19:50:43 Szabó Dániel (4) #19

Nehezen emészthető fim. Legalábbis nekem. Az álomtéma által nem igazán megfogott személyiségem ellenére, lehet, hogy pár ráalvás után 5össel lesz jutalmazva(passzívok hegyén hátán..).
Rákerestem a radioclub.jp oldalra és télleg van ilyen :D. Örömömben még kommenteltem is oda (y)
Nekem mondjuk speciál jobban tetszett, mint a Ghost in the Shell. Meg persze az Eredetnél is jobb, de szerintem ezt fölösleges említenem.
Nemegyszernézős film!

2013-11-21 17:52:53 tomside (5) #18

A megturkált agyúak szövegei mint avantgárd versek állnak az időn kívül. Felállt a szőr a hátamon, miközben hallgattam őket. Elképesztő!

2013-11-19 18:58:52 tomside (5) #17

Milyen sűrű ez a zseniális film! Lenyűgözött. :)
És voltak egész folyamok - mert ezek nem jelenetek ám! -, amelyekben olyan félelmet éreztem, amilyet rajzolt filmben talán sehol másutt!

2011-09-12 21:30:12 JeszKar (5) #16

Második megtekintés után már ötöst tudtam neki adni, de hazudnék, ha azt mondanám, nem maradt homályos elem, például maga Paprika személye.

2010-08-15 16:14:30 Mikkey (4) #15

C. Nolan is biztos látta párszor ezt az animét :)

2010-03-18 11:16:06 JeszKar (5) #14

Na ehhez kell majd még egy megtekintés, elsőre nem jött át minden, így egyelőre négyes.

2009-08-16 22:15:50 -senki- (2) #13

Az azért fogyaszthatóbb.

előzmény: -senki- (#12)

2009-08-16 22:15:25 -senki- (2) #12

Na a Perfect Blue 4. :D

2009-05-12 18:16:54 terika (5) #11

Ahogy elnézem nem csak engem nyűgözött le ez a mű. :)
Nekem leginkább az álmok szerep tetszett ebben az egészben, annyira emberinek találtam. Ilyen szempontból sokkal emberibb, mint a GitS - szerintem. (Az álmok világa is az egyik kedvenc témám a személyiségek boncolgatása mellett, de ebbe most nem mennék mélyebben bele.) :)
Egyébként hiába thriller a meghatározás, egy percig sem éreztem ezt, hogy ez egy thriller lenne. Engem magával vitt a sárga-vörös-narancs meleg színvilág, és izgatottan, kíváncsian vártam minden újabb eseményt.
Az pedig, amikor a pasi elkapta Paprikát és úgy hámozta ki belőle Atsukot az egyszerűen fenomenális volt.
Nem bonyolított túl a mű az álmok összetettsége ellenére a történetet, nem lett logikátlan. Egyszerű lett...ez az egyszerűség tetszik benne a legjobban.
Kedvenc jelenetem volt az, amikorPaprika "megfűszerezte" Tokitát és Atsukoval egyesülve megszülettek majd legyőzték a gonoszt. Perfect!!!
Többször éreztem, hogy emlékeztet a film más alkotásokra, azon kívül, hogy direkt módon szerepeltek a filmes plakátok közt Satoshi előző művei is. Nekem az elején egyből a Blade Runner vagyis inkább Dick könyve jutott eszembe, mert abban olvashatunk a hangulatorgona és az álom/alvás szabályozó működéséről.
A GitS feeling is erőt vett rajtam természetesen, főleg akkor, amikor a nyomozó az internetet megnyitva belépett a virtuális térbe. Először azt hittem nem is hiszek a szememnek, feltett szándékom azt az oldalt kipróbálni. :D Ez a fajta megvalósítás hiányzik azt hiszem a GitSből.
Nálam simán 20/10-es film, és még biztos megnézem egy párszor azt hiszem. :D

2009-03-17 20:54:27 -senki- (2) #10

Biztos bennem a hiba, de ez nekem nagyon zagyva. Én egyszer nem bírtam végignézni, nekem ha egy film nem élvezetes elsőre, akkor nem fogom addig nézni amíg mutálódik az agyam a film "zsenialitásához".

2008-05-02 14:11:06 nejmed (5) #9

A mester következő munkája:
cikk: Satoshi Kon: Dream Machine

2007-11-01 19:00:45 Jereváni Rádió (5) #8

Köszi, az előadó pedig Susumu Hirasawa.

előzmény: yuriko (#7)

2007-11-01 18:33:29 yuriko (?) #7

Azthiszem ez lenne az:
Girl in Byakkoya

2007-11-01 18:29:55 yuriko (?) #6

Tényleg piszkosul erős, többszöri nézésre késztető film! A történet és a látvány magáért beszél, Satoshi Kon mester megint zseniális. Milyen szomorú, hogy arról a másik bolygóról csak kevés hasonló csoda jut el hozzánk. Sajnos a főcímdallal kapcsolatban nem tudok segíteni, de engem is érdekelne.

2007-11-01 18:05:11 Jereváni Rádió (5) #5

Most néztem meg. Le vagyok nyűgözve. Félelmetesen jó. Szavakat nehéz találni rá. Nem tudom, de a japánok mintha valami másik bolygón élnének, hogy ilyen hihetetlen zseniális rajzfilmeket tudnak készíteni. A főcímdalnak a címét és a szerzőjét tudja valaki? Érdekelne.

2007-09-13 08:41:13 Olórin (5) #4

"Úgy érzem, itt az ideje, hogy Satoshi többi munkáját is megnézzem"
jól érzed:) nekem a Millennium Actress a kedvenc, de mindegyik filmje iszonyú jó.

2007-09-13 02:25:47 Oscee (5) #3

Huh, ez eléggé mellbevágott.
AniFestre sajnos nem tudtam kimenni, most sikerült csak megtekintenem, de a türelem rózsát termett...
Zeneileg és látványilag tökéletes, és a sztorinak sincs szégyellnivalója. Ismét egy remekmű az animeiparból, biztosra veszem, hogy ez is legalább annyira sokszornézős lesz, mint pl. a GitS. Úgy érzem, itt az ideje, hogy Satoshi többi munkáját is megnézzem, mert bár többen is ajánlották, eddig még nem kerítettem sort egyikre sem...
10/10. Meseszép, és nagyszerű stílusötvöző.

2007-05-10 21:41:43 Olórin (5) #2

Engem is teljesen lenyűgözött - minden szempontból. Az alapötlet egyébként feltűnően hasonló A sejtéhez, de azzal ellentétben, az álmokban való barangolás témájából adódó lehetőségeket a Paprika nem csak vizuális orgiájával, hanem intelligens sztorivezetésével és végtelen képzelőerejével is hiánytalanul kiaknázza. Annyi ötlet van ebben a filmben, amennyi 10 másikra is elég lenne, szinte nincs olyan képkockája, amiben ne történne valami igazán figyelemre méltó.
Satoshi Kon pedig mostantól egy szintre került nálam Miyazakival. Még csak négy filmje van, de mind a négy bravúros, és talán mind közül a Paprika a legnagyszerűbb.

2007-05-10 00:58:55 Brumi (5) #1

Paprika

Még az AniFesten volt hozzá szerencsém, azóta viszont jópárszor néztem volna szívesen újra. Lassan aktuális lesz a DVD megjelenés, úgyhogy szeretném felhívni a figyelmet erre a nem mindennapi anime-re. Tényleg szemkápráztató az animációt, de a történet olyan mértékben összetett (annak ellenére követhető), hogy az egyszeri nézés csak a felszín kapargatására elég. Igazi erényei többszöri újranézés után fognak kijönni, én megelőgezek neki egy 9/10 -et. Bővebben majd a második nézés után írok róla.