Nóz w wodzie (1962) ☆ 👁

(Roman Polański)

lengyel dráma

4,2

2022-05-31 20:29:26 Xuja (4) #22

Feszes, kreatív, biztos kézzel levezényelt kamaradráma ez, átélhető alakításokkal és izgalmas dinamikákkal. Polanski abszolút hozza első (nagy)játékfilmjében az akkori európai szerzői filmes minőségbeli sztenderdeket: filmje egyaránt újító mind tematikailag, mind formailag, ezáltal sokkal frissebbnek és modernebbnek hat, mint azt a kora indokolná. Valami azért hiányzik a zseniálishoz, de engem eléggé meggyőzött, erős négyes.

2019-03-21 08:12:56 betti (4) #21

Köszi :)
(Áhh, h én meg minek pörgök rá erre a témára :( )

2019-03-20 21:42:19 csabaga (3) #20

Ez az ember gyakorlatilag sohasem volt itt, fantom vita ez, bocs...

előzmény: betti (#19)

2019-03-20 21:14:00 betti (4) #19

Off

1. De. Piszkosul. (13???!!!)
2. Semmi jelentősége. Nem ettől lesz súlyosabb vagy kevésbé súlyos, mint ahogy kevésbé vagy jobban off.
3. Vagyis?
4. A legújabb események (és film - pl MJ) kapcsán mindig az hangzik el, h "nem született ítélet, az ún. áldozatok miért nem mentek a rendőrségre stb., így könnyű bármit mondani, pedig ítélkezni csak akkor szabadna ha született jogerős ítélet". Itt született.
5. Ojjé. Ilyen alapon pedig már az is off, h "bárcsak Mo-ra született volna". Amely mondatot én még akkor sem igazán értem és akkor sem értenék vele egyet, ha nem lenne az ítélet. Teljesen jó lengyelnek. Szeretem a filmjeit. Vannak tök jó magyar rendezők. Ő spec a filmjei egy részét sosem tudta volna talán megcsinálni, ha Mo-ra születik, pláne ha itt is marad. No de ez ugye off. Ahogy a fenti pontok is :)

előzmény: délkúper (#14)

2018-05-12 12:37:28 csabaga (3) #18

Mikor ezt a filmet a 80-as években moziban láttam, a politikai vonalból semmi sem jött át. Honnan ismertem volna a 62-es lengyel valóságot? Ennyi idő után újranézve sem tartom egy mesterműnek, szerinten sok mindent utólag magyaráztak bele ebbe a valószínűtlen, három szereplős történetbe. A nő suta, érzelemmentes ( ami van, az is a lengyel szinkronhangjának köszönhető) játéka alighanem árt a filmek.

2016-07-16 20:04:47 ryood (5) #17

és milyen szépen úszik a háttérben komeda jazz zenéje..

2011-12-05 23:22:54 Tenebra (5) #16

Nos, megnéztem, és... Így kell filmet csinálni. :> Polanski művében ott a recept, sokak figyelmébe ajánlanám:
-kevés (3 szereplő)
-egy jellegzetes helyszín (a víz + a jacht)
-satuegyszerű történet (egynapos "kiruccanásra" induló pár majdnem elgázol egy suhancot, akit végül felvesznek a jachtra, s itt idősebb és fiatalabb férfi megmérkőznek egymással, ki a tökösebb - hogy kiderüljön: a nő az)
-epizódjaiban viszont az univerzumot feltáró szüzsé.

Tök egyszerű, mégis a részletei miatt nagyon nehéz lekövetni úgy, hogy valóban jól működjön egy ilyen zárt szituációs dráma. Polanskinak sikerült, nem hiába sokat emlegetett, zseniális rendező. Abszolút szerethető karakterekkel, egyszerű de nagyszerű szituációval dolgozik, és rendkívül sokrétű . Komolyan ennyi mindent egy ilyen látszólag egyszerű filmben még nem láttam egy helyen.

Egyfelől ott vannak a politikai kiszólások, felhangok. Egy hajó, mely döcög csak a vízen - akárcsak a zocializmus. A kapitány egy igazi vaskalapos, habár "puha" diktátor - nem konkrét elnyomó, de, ha már "velünk van" alapon utasítgatja a fiatal fiút. Kicsit egyébként túl direkt kiszólások is vannak benne (pl. a gyaloglás és a hajózás összevetése - elég kínálkozó és direkt metafora, kicsit mesterkélt, hogy egy ilyen egyszerű suhanc szájából hangzik el).

Aztán ott van a generációs konfliktus, mely egy ilyen nemzedéki filmben szinte kötelező séma.

De ugyanakkor szerintem itt egy feminista olvasat is érvényes, hiszen látjuk, hogy a szemtelen fiatal valamelyest irányított, de hozzá képest a nő még szarabb helyzetben van, sokszor kuss a neve. Ráadásul maga a fiatal fiú, vagyis a tulajdonképpeni "elnyomott" is elnyomja a nőt, sok jelenetben nyilvánul ez meg. Így egy férfi-nő ellentét is kirajzolódik az út során.

Úgyhogy elképesztően gazdag, kiválóan göngyölített film. És amin meglepődtem: tényleg volt kés a vízben, nemcsak egy metaforikus cím. :D

2010-08-12 09:14:24 ronin07 (?) #15

Igen, abszolút egyetértek, részemről Polanski-ról mindig a filmkészítő jut eszembe, nem a magánember, így valahol tényleg kár, hogy nem hazánk fia az öreg. A Szellemírónál azonban riasztó hasonlóság leledzik valóság és fikció között, noha a politikai téma miatt igyekeztem rövidre fogni a mondandómat.

előzmény: délkúper (#14)

2010-08-12 09:04:00 délkúper (4) #14

off

1. hát a 13 annyira már nem kislány.
2. egy nagyon régi esetről van szó.
3. az amerikai jogrendszer pocsék.
a legfontosabb:
4. az ügy minden részletét gondolom te sem ismered. szval ne ítélj.
5. ezen az oldalon nem a magánéletét kell pontozni,kommentelni.

on

előzmény: mchn (#4)

2009-12-21 11:50:44 ronin07 (?) #13

"Ronin07: a "Te is ugyanolyan leszel, mint a férjem." annyira nem tetszett, szerinted a korkülönbségen kívül tényleg annyira hasonlítottak?"

Nem, a nő egyszerűen csak észrevételezte, hogy a viaskodásuk közben maga a cél, Krystyna veszett el. Eldologiasult.

2009-11-09 10:51:08 critixx (4) #12

Jelképes mozzanat, mikor a srác felveszi a férj köntösét, mikor "a hajó férfijává" válik (és végül magáévá is teszi "a nőt"). Felölti magára a férj alakját/szerepét és beigazolódik a feleség jóslata. Krystyna arra utal, hogy a férje is hasonlóképpen kezdte mint ő, és hogy belőle is ez lesz ennyi év elteltével, ezt a férfinemre vagy a férfiak egy fajtájára való (sarkított) általánosításként is felfoghatjuk akár.

előzmény: -senki- (#8)

2009-10-15 18:28:34 ronin07 (?) #11

"Jegyezzük meg a nevét: még fogunk hallani róla!:)"

És nem csak alkotómunkák apropóján.

2009-10-15 17:17:59 zéel (5) #10

birtoklok, tehát tökös vagyok
Ha érdemes egyáltalán politikai allegóriákkal, metaforákkal foglalkozni, eme kiváló pszicho-dráma (film noire!?) kapcsán, akkor legfeljebb a fenti, időtálló észrevételt hangsúlyoznám - én is.

előzmény: ronin07 (#3)

2009-10-15 17:12:24 zéel (5) #9

Egy fiatal, elsőfilmes rendező, egy bizonyos Polanski remekbe szabott bemutatkozása. (Jegyezzük meg a nevét: még fogunk hallani róla!:)

2009-09-25 12:38:50 -senki- (4) #8

Jól összerakott film, formailag remekül sikerült - főleg a színészi játéknak kedvez, ami szintén remek. A történet annyira nem állt össze nekem, drámai konfliktus kemény a végén, de a befejezéssel együtt nem elég nekem egy 5-re.

Van pár vicces technikai baki, pl. a stáb hajója belóg a képbe... :D

2009-09-20 18:59:33 jorgecosta (5) #7

még mindig off :P

előzmény: mchn (#6)

2009-09-20 18:37:12 mchn (?) #6

Aha, lehet, h csak nem vette egy eszre, h egy 13 eves lanyt dug. Mar elnezest.

előzmény: jorgecosta (#5)

2009-09-07 22:58:26 jorgecosta (5) #5

ez azé erős, ráadásul off ;]

előzmény: mchn (#4)

2009-09-05 14:53:35 mchn (?) #4

milyen kár, hogy polanski nem magyarországra született.
Valahogy nem tudom sajnalni, h egy rohadek pedofillal kevesebb szuletett kis hazankban.

előzmény: deviant (#2)

2009-06-08 09:26:04 ronin07 (?) #3

Andrzej a hatalmát akarják fenntartani, feleségével szólva fel akar vágni az ifjú stoppos előtt, ám a srác figyelme egyre inkább a nő felé terelődik, igy a "hajó kormányosa" metaforába bújtatott tekintélycsata egyre inkább a nőnek imponálássá fajul el, és végül Krystyna lesz az, aki átvágja a gordiuszi csomót: "Te is ugyanolyan leszel, mint a férjem." A politika allegóriákkal szerintem nem érdemes törődni, az üresfejű lengyel vezetés már megtette, a semmiért, és egyébként sem erőteljes vetülete a Kés a vizben-nek, itt a felkiáltó mondatokon, a parancsokon, a ki viszi a puskát-szitu cseréin, és némileg a generációs ellentéteken van a hangsúly. A férjre visszatérve egyébként, lehetetlen nem észre venni a birtoklok, tehát tökös vagyok jellemét.

2008-10-28 12:36:51 deviant (4) #2

nem semmi bemutatkozás polanskitól. a kés a vízben amellett, hogy kemény lélektani dráma ügyesen mutat be az akkori politikai vezetésnek. a film akár játszódhatna nálunk is. milyen kár, hogy polanski nem magyarországra született.

2008-08-16 12:29:46 Zalaba Ferenc (4) #1

a régi és új, fiatal és öreg, tapasztalat és bohóság egyre inkább eldurvuló párharca a nő kegyeiért. rendkívül ügyes pszichológiai játék, amely anno megfeküdte a lengyel vezetőség gyomrát, aktualitásából viszont még ma sem veszített. figyelemre méltó rendezői bemutatkozás.