Slavnosti sněženek (1984) ☆ 👁

(Jiří Menzel)

csehszlovák szatíra, vígjáték

4,1

2021-06-28 13:03:39 macready (4) #17

"A Hóvirágünnep azok közé a kollektív filmalkotások közé tartozik, melyekben a forgatókönyv (ezúttal Hrabal mellett a rendező is jegyezi) és a rendezés csak annyira játszik szerepet, mint a színészek bravúráriái, vagy az operatőri és zeneszerzői munka. Jiří Macák kamerája nem produkál látványos bravúrokat, erénye „mindössze” annyi, hogy ebben az amúgy is „evős”, gusztust csináló filmben minden szín, íz, minden kerek és gömbölyű tárgy úgy ragyog, ahogy a flamand tájképfestők csendéletein egy különben nem is jellegzetes fürt szőlő, tál gyümölcs." (Szántó Péter)

2020-09-13 21:44:03 zéel (5) #16

Nincs az a Menzel-film, ami ne sugározna derűt és a legtisztább életörömöt. Nincs az a Menzel-film, ami a könnyedsége és játékossága mélyén ne őrizne valami fontos gondolatot. (Gyárfás Dorka)

2020-09-13 21:32:11 dittike (5) #15

A vaddisznó elfogásának és feldolgozása szerves része a falu életének, eközben megismerhetjük a falu lakóit is.

2020-09-12 09:55:56 somogyireka (4) #14

Afféle főpróba ez Az én kis falum felé, már majdnem kész, már majdnem tökéletes, de még kéne rajta egy kis átszabás, néhány vadhajtás levágás. Nehéz pontosan rámutatni, hol, inkább csak egy érzet ez, a film szövete még kicsit durva, aztán a falumnál majd teljesen puha, selymes lesz, jó lesz bele takarózni.
De ha nem vagyok ilyen szigorú és nincs előttem etalonként a következő filmje, akkor meg önmagában gyönyörűség, nem is a történet szintjén, mert az egyszerűke, talán szándékosan is inkább kisiskolás. Így nem is a nézése közben hat, hanem utána, ahogy a látvány, az események lecsillapodnak, kifakulnak. És itt marad valami reményteljes, csehszlovák báj. Kellemes, nyár végi hőmérséklet ez, amikor már csak jólesően simogat a meleg, olyan évszak, mely sosem lesz ősszé, téllé meg pláne nem, állandó, megbízható alap. Pontosan olyan meleg, mint a filmvégi lassú és finom halál, inkább belesimulás ez, a világ óvatos és érzékeny elengedése, annak a reményében, hogy a pacalos kondért ha már nem tartom, majd valaki utánam is vigyáz rá.
És az biztos, az élet egyik legnagyobb ajándéka, ha az embernek szellemben egyenrangú, érett alkotótársa van, több ez, mint a legszebb szerelem, barátság, mert valóban közös célja van és az nem a másik, hanem az alkotás. Írom ezt ugye Hrabal és Menzel kapcsán, melyről Hrabal így ír: Szövegeim törmelékéből állítja össze az összefüggő filmszöveget..Soha nem én kezdeményezek. Mindig Jiří Menzel jön az ötlettel, hogy mit forgatna a szövegeimből. Valahogy úgy érik ez, mint a gyermek az anya testében. Előbb beszélünk róla Kerskben, azután Jiří hozza a képek összeállításának tervét, ahogy egymás után következnének. Én felöltöztetem őket filmelbeszélésekkel.....(Hegyi Gyula: Jiří Menzel 104.oldal)

2017-11-24 08:41:08 mimóza (5) #13

"Milyen szép is lenne az élet, ha nem itt lennék, hanem ott..." És azok a cudar darazsak... " "Akinek nem inge, ne üljön kerékpárra." "Ő a legújabb barátnőm - egy tájképért kaptam cserébe." A szereplőket látnod és hallanod kell, majd idézni fogod te magad is őket, ha akarod, ha nem... Ám a film keserédes, magad sem tudod, derű vagy csöndes szomorúság keveredik-e láttán a lelkedben. Végkicsengése ugyanis az, hogy "Lelinek, aki mindent képes saját ízlése szerint valóban égi kékre fösteni, el kell pusztulnia, mert manapság buszokon és úthengereken képzeletben se nagyon mehetünk át, ellenben a buszok és úthengerek baljós következetességgel gyalogolnak keresztül rajtunk." (Szántó Pétertől idézet)

2017-11-24 08:20:11 mimóza (5) #12

"Milyen szép is lenne az élet, ha nem itt lennék, hanem ott..." És azok a cudar darazsak... " "Akinek nem inge, ne üljön kerékpárra." "Ő a legújabb barátnőm - egy tájképért kaptam cserébe." A szereplőket látnod és hallanod kell, majd idézni fogod te magad is őket, ha akarod, ha nem... Ám keserédes, magad sem tudod, derű vagy csöndes szomorúság keveredik-e láttán a lelkedben. De bizony nagy alkotás ez is...

2016-02-05 15:59:47 Ugor (4) #11

Igen! :o)

előzmény: Rituska (#9)

2016-02-05 15:56:46 zéel (5) #10

Ezt még olvasni is jó.
Kedvet csináltál egy újranézéshez!

előzmény: Rituska (#9)

2016-02-05 15:20:05 Rituska (5) #9

Annyira szeretem Menzel világát. Édes ez a film, megmosolyogtató. Nem az a tipikus vígjáték, egyszer sem nevettem fel, inkább olyan kellemes derűt éreztem végig. Olyan érzésem támadt közben, hogy szeretnék abban az erdőben élni, a falucska közösségének a tagja lenni. Kolbászt enni, pálinkát inni, birkát legeltetni a ragyogó napsütésben, és csak úgy lenni.... egyszerűen.

2014-03-22 20:57:23 nejmed (3) #8

Teljesen jó kis filmecske, de a biciklis vaddisznó-üldözésen kívül nincs több emlékezetes pillanat benne.

2013-07-01 22:24:21 sleepingdancer (4) #7

Líraibb, mint Az én kis falum, de ugyanolyan szerethető, sőt. Ennek is vannak gyengébb percei, de valahogy itt ez nem számít, elnézhető, mert oly sok más mellett éppen az elnézésről, elfogadásról, kibékültségről szól, ami nélkül nem tudunk élni.

2013-05-17 12:50:22 zéel (5) #6

Az összes Menzel-Hrabal film élni tanít. Arra, hogy az életben rengeteg szép és jó van. Csak észre kell venni! (Ráadásul ezen örömök döntő többsége rendszerfüggetlen.)
Aki eddig elmulasztotta a Hóvirágünnepet, most itt pótolhatja: [link]!

2011-11-25 09:39:49 zéel (5) #5

Nagyon ide illik még:

Lesem, figyelem az egyszerű embereket. Beszélgetünk, mesélünk egymásnak, és én megint megtalálom majd a fonalat, a kristályt, amelyet majd csepp alakúvá kerekíthetek. Mindig is az volt az érzésem, hogy azok az egyszerű emberek, akik tudnak krumplit kapálni, s eljárogatnak a kiskocsmájukba, vagyis azok, akik egészen egyszerű életet élnek, sokkal többet kapnak az élettől, mint az intellektuelek felsőbbrendűségét, mert aki alul van, az nekem mindig sokkal többet mondott az életről, mint bármely intellektuel. Az intellektuel rendszerint csak tudja, az egyszerű ember viszont mélyen meg is éli a dolgokat. Nos, az én embereim ott nyüzsögnek az utcákon, vagy ott ülnek a kerskói sörlócákon, s én gyakran összefutok velük. Ők az én hőseim. (Hrabal, 1993)

További ajánlott irodalom (filmhez, élethez): [link]

2011-11-24 16:56:49 zéel (5) #4

A Menzel-Hrabal filmekhez ma már különleges (különlegesen ritka, ellazult) hangulat kell, hogy be tudjuk fogadni ezek bölcs derűjét.
A Hóvirág ünnep is egy ilyen derűs gyöngyszem.
Egyik érdekessége a filmnek, hogy sikerült Hrabalt is rávenni a szereplésre. Egy villanásnyi jelenetben, mint trágyalé-hordó tűnik fel. [link]
Egyébként a forgatás is Hrabal falujában, Kerskoban történt.

2009-09-01 14:19:37 jesi (4) #3

Jó film, de mégsem üt akkorát mint a Szeszélyes nyár vagy a Sörgyári. Ettől még biztos, hogy meg fogom még nézni

2009-07-22 02:27:30 -senki- (4) #2

A történet is egyszerű, de a remek színészi játék elviszi a filmet.

Egyébként magyar részlet: http://www.youtube.com/watch?v=yfZ1FxK4isM

2009-07-22 02:12:31 -senki- (4) #1

Az autentikus, valóságszagú falusi millió és hangulat tényleg jól el van találva, de humor annyira megneveztetős nincs túl sok benne.