Jób lázadása (1983) ☆ 👁

(Gyöngyössy Imre - Kabay Barna)

magyar dráma

4,3

2021-02-23 20:06:42 offerus (5) #28

Most vettem észre, hogy a filmet az idei év első napján láttam. Ami még a remény napja szokott lenni :)

Kár, hogy Gyöngyössy Imre életműve alig hozzáférhető. Bár ezt a filmet tartják a legjobbjának, valószínűleg joggal, viszonylag sok filmet készített, egy részük nem is szerepel az itteni adatlapján. A Filmvilágnak nemrég volt egy két részes életmű áttekintő cikke (2020/12, 2021/1), az eddigi szokások szerint kb. fél év késéssel felkerül majd a nyilvános archívumba.

előzmény: somogyireka (#22)

2021-02-23 17:50:25 ryood (5) #27

"Szerintem azóta is "eljött"..nem is olyan régen."
tudom...de azért jó lenne vele találkozni!

előzmény: somogyireka (#26)

2021-02-23 16:30:09 somogyireka (5) #26

Szerintem azóta is "eljött"..nem is olyan régen. De ez hadd maradjon az én reményem.
Az utolsó képkockán nincs semmi, csak a magára maradt kisfiú és a kietlen, sáros táj, novemberi semmi.

2021-02-23 13:48:53 ryood (5) #25

természetesen nem fog (vagyis, a "másik verzió" hogy minden AZ, és akkor már most is látszik..) de én arra gondoltam, hogy eljön közénk újra egy tiszta ember, isteni manifesztáció, és tesz velünk, emberekkel még egy próbát... erre gondoltam Messiás alatt.
mi is látható az utolsó képen?

előzmény: somogyireka (#24)

2021-02-23 13:38:04 somogyireka (5) #24

Tegnap óta akarom írni...miért szerinted az (AZ) valaha szabad szemmel látszódni fog? Nem lehet, hogy már megérkezett, lásd azt az iszonyú szomorú utolsó képkockát..Nem úgy van, hogy érte mindent de mindent ...............nna, isten mentsd erre még egy szót is

2021-02-22 14:42:24 ryood (5) #23

'nehezen indul" a film. jó darabig nem tudtam a történések összefüggését átlátni, hogy akkor most "mire is megy ki a játék". ahogy haladt előre a cselekmény egyre zavartabban éreztem magam emiatt. már már attól tartottam, hogy ebből semmi nem fog összeállni, de azért volt kis reményem, mert hát mégiscsak egy rangos jelölést bezsebelő alkotásról van szó, amire rendre hivatkoznak a filmtörténészek, filmkedvelők. és "éreztem valamit a levegőben". éreztem a lehetőséget ebben az alkotásban, már csak érteni szerettem volna.
már túl volt a film a közepén, amikor kezdett "kivilágosodni", és onnantól egyre jobban rezonáltam vele. tulajdonképpen, mire sikerült mindennek a helyére kerülni, átértelmeződött az egész, amit addig láttam. egyszerre nehezedett rám, és emelet fel az ég felé. ténylegesen az egyik legszebb, legkülönlegesebb és persze megrázóbb film ez a holokausztról. már csak annyi kérdés maradt bennem: meddig kell még várni a messiásra?

2021-02-22 11:29:55 somogyireka (5) #22

Az eddig látott Holocaust-filmjeim legerősebbike. Kötelező darab! Hol vannak ehhez képest az Oscar-díjasaink.(1984-ben Oscarra jelölték, de a Mephisto után nem akartak még egy magyar filmet, s a díjat abban az évben a Fanny és Alexander vitte el. Pedig mennyivel súlyosabb film ez annál..)

Lassan indul, sokára derül ki igazán, mi végre is ez az egész. Talán érdemes először utánaolvasni, mikor játszódik, nekem csak a film második részében lett tiszta, hogy a 1944-et írunk.
Jóbot, miután évekig verte az Isten, elvesztette hét gyerekét, sorsába, tragédiájába nem beletörődve, feleségével elmegy az árvaházba, hogy kihozzon onnan egy keresztény Lacikát, ezzel biztosítva azt, hogy valaki maradjon utána, aki helyette megvárhatja, míg megérkezik a Messiás...Nincs más célja az életének, micsoda iszonyat szerencsés!
A film után mintha hirtelen egy másik irányból látnék erre a rettenetre rá, ami sajnos gyakran az életünk. Mintha végre megérteném azt, miért e sok fájdalom és szenvedés, mert csak az képes eltüntetni mindent az útból. A boldogsággal nem sokra megyünk. Hisz az utolsó életben sarjadó reménynek, az utolsó formának is el kellene tűnnie, hogy először maradjunk egyedül úgy igazán, hogy e mélymagányban megpillantsuk... Ráadásul olyan feltételek között, amikor az összes érzékszervünk eltakarja őt. Korábban erre nincs igazán esély.
Szóval van remény, van remény, de nagyon nagy az ára!

2020-04-16 11:39:15 zéel (5) #21

Ott már nem, de ITT még igen. (Ajánlott irodalom: tanult kollégánk, Tenebra elemzése. Lásd a cikkeknél!)

előzmény: Mizi (#16)

2020-01-05 22:43:54 Ágó (4) #20

Hamarosan ismét a mozikban!
Ne hagyjátok ki!
előzetes

2016-03-13 15:00:44 csabaga (4) #19

A Fanny és Alexander,ismerjük be,nem érdemtelenül.

2016-03-13 14:41:45 critixx (5) #18

"Egyébként pedig a Jób lázadása minden idők egyik legszebb magyar filmje."

Mélyen egyetértek. És sokkal jobban megérdemelte volna az Oscart mint a szörnyen modoros Mephisto. De hát Bergman az Bergman.

2016-03-13 10:50:45 zéel (5) #17

Akkor ez most újra időszerű:
1984-ben a legjobb idegennyelvű filmre jelölték a Jób lázadását az Oscaron. (Az Oscart, ugye, végülis egy bizonyos Ingmar Bergman filmje kapta.)

Egyébként pedig a Jób lázadása minden idők egyik legszebb magyar filmje.

2015-12-09 13:04:36 Mizi (4) #16
2014-04-14 23:10:33 Tenebra (4) #15

Aggyal nem tudom felfogni, a nácik beteges ideológiáját ismerem.

2014-04-14 16:59:20 csabaga (4) #14

Volt rá példa,valaki a saját feleségét,anyósát,apósát és el ne felejtsem,a gyerekeit vitte el a gyűjtőbe zsidótlanítás címén.

Miért kellett aggokat és csecsemőket megölni?Komolyan nem tudod?

2014-04-14 01:38:21 Fonghi (5) #13

Lehet, hogy túl vajszívű vagyok, de szerintem azokat sem kell elhurcolni és kiirtani, akikre a három említettből csak kettő teljesül...
Egyébként valóban nagyon jó és megrázó film. Azt, hogy az első fele hajazott más vidéki magyar életmódot ábrázoló filmre, semmiképpen nem mondanám melléfogásnak, sőt, gyanúsan közelebb kerülnek sok emberhez így a főszereplők, amitől inkább ütősebbé válik a tálalás.

2012-12-19 15:49:49 Tenebra (4) #12

Ma ilyen "történelemelemzés" napot tartottam. :D Ennek keretében úgy gondoltam, hogy ha megnézem ezt, akkor már egy "párját" is, amiben nem a nácik, hanem a szovjetek a rosszak.

Na, de ez a film nagyon jó. Volt benne néhány jelenet, ami kicsit már melodramatikusra sikeredett, de alapvetően egy nagyon szép, lírai és felháborító sztori. Itt valóban voltak élő, lélegző, emberi karakterek. Nemcsak Zenthe Ferencet emelném ki, habár tényleg ő remekel a leginkább, szerinte a kisgyerek is nagyon jó volt. Szinte át akartam nyúlni a monitoron, mikor azok a bizonyos jelenetek következtek, annyira magával ragadott és azonosulni tudtam a karakterekkel. Tulajdonképpen a kisgyerekkel együtt döbben le a néző, és kérdezi értetlenül, hogy "Miért?". Ezért is olyan erős film ez, mert az ember sem 10 éves, sem 26 éves fejjel nem tudja megválaszolni, hogy mi a francért kellett ártatlan, jókedélyű, kedves emebreket elhurcolni és kiirtani...

Egyedüli problémám, hogy a film első felében tulajdonképpen nem történik túl sok minden, s ilyen "láttuk már" érzésem volt, mivel általában minden paraszti környezetben játszódó film ugyanezekkel a jelenetekkel operál. :D Én örültem volna neki, ha kicsit feszesebbre veszik a dolgot, és kezdettől fogva fokozzák azt, ahová a film a végére kifut. Pl. több hasonló jelenet kellett volna, mint mikor pár részeg disznó énekli, hogy "Éljen Szálasi". Vagy, azokból is elviseltem volna még, mint amelyekben a kisgyerekek (!) verik a főszereplő kisfiút, csak mert zsidó... Ilyenkor lenne kedvem pár neonácit vasrúddal szétverni.

Ja, és az egész abszurditása: hogy a kisfiú ugye nem is zsidó...

Szóval ez egy nagyon jó film, kisebb-nagyobb hibái vannak, de szerettem. Empatikus, élő, emberi karakterek, gyermeki szemszög, egyszerűség - és nagyszerűség. 4-est tényleg csak azért adok rá, mert, amit fent említettem + azért, amiért Szabó Mephistojára is: narratívájában kiváló, de igazából csak ebben tesz hozzá a többi klisés Holokauszt-filmhez, amúgy semmi invenciózus fogás nincs benne (formai értelemben). 10-es skálán 8,5.

2011-10-29 15:28:12 Bruce94 (5) #11

A legnagyobb film amit a holokausztról, illetve magáról a zsidók sorsáról a II. világháború idejében készítettek. Brutális, lélekölő, s mégis szinte már gyönyörű. Zenthe Ferenc sebészi pontossággal kelti életre Jóbot. A film nézése közben nem is gondoltam arra, hogy őt láttam, hanem én is Jóbot láttam, aki a nagybetűs FŐHŐS. Temessy Hédi szintén kitűnő a megtört asszony szerepében, s a Lackót alakító Fehér Gábor is tökéletes, ilyen nagy alakítást gyerekszínésztől nem láttam még magyar filmben. A történet szenzációs, s mélyen emberi, a finálé-t pedig szerintem soha nem fogom elfelejteni. Mikor Jób megtagadja Lackót, akkor valami bennem eltört, s majdnem elsírtam magam. Óriási alkotás, amit nem tudom, hogy lesz-e erőm valaha újranézni.

2009-10-08 18:18:47 zéel (5) #10

Szerintem nem kötekedsz!:)
Én meg csak azt feltételezem, hogy a Jób lázadása és a Szuperbojz (és (bűn)társai!) két, külön világ! Vagy ennyire hülyít a pénz diktatúrája!? (Költői kérdés!)

2009-10-07 15:06:39 critixx (5) #9

Nem akarok kötekedni, ugyanannyira szeretem ezt a filmet, mint mások és ugyanannyira rühellem Kabay jelenkori "munkásságát", de ő és Gyöngyössy Imre összesen 22 munkát csináltak együtt, ebből kb. 6 nagyjátékfilm, tehát biztos nem csak egyszeri kooperáció volt, meg hogy odatolták Kabayt mellé. Hosszú munkakapcsolat volt. Az más kérdés, hogy Kabay mennyit tanult Gyöngyössytől a filmkészítésről (akinek fia mellesleg a másik legnagyobb tehetségtelensége a magyar filmnek, aki csak apuka révén jutott kamera közelébe), és hogy mennyi értékelhetetlen "filmmel" bombázta a közönséget az utóbbi időkben. Szuperbojz....

2009-10-03 09:20:01 zéel (5) #8

Örvendek, hogy szerény személyem is említésre került. Bár jobba örültem volna, ha ezen, valóban szívbemarkoló film kapcsán, inkább Gyöngyösy Imre nevét hangsúlyoznánk. Hiszen, ma már elég nyilvánvaló, hogy ez az Ő filmje! (Lásd még #5!)

előzmény: Cesare Gonzago (#6)

2009-10-02 22:15:12 puttancsospeti (5) #7

"Színész játékát (és a filmet) jobb helyeken Oscar-ral jutalmazták volna."

Mélyen egyetértek. Nem eléggé becsült alkotás, sajnos.

előzmény: Cesare Gonzago (#6)

2009-10-02 22:14:08 Cesare Gonzago (5) #6

Végre-valahára fenntartások nélkül egyetérthetek zéel véleményével. Szívbemarkoló film; vészkorszak-témában nálam etalon (maga mögé szorítja A zongoristát és a Schindler listáját is), Zenthe Ferenc pedig élete legjobb alakítását nyújtotta. Színész játékát (és a filmet) jobb helyeken Oscar-ral jutalmazták volna.

2009-10-02 21:46:44 zéel (5) #5

Lehet, hogy OFF, de...Kabay Barna újabb borzalomra készül Szuperbojz c. filmjével, ill. termékével.
Azt hiszem, nem állok mesze az igazságtól, ha azt feltételezem, hogy a Jób lázadásához nem sok köze lehetett. (Legalábbis művészként, rendezőként!)
Gyöngyössy Imre majd' 20 évvel idősebb (volt), mint Kabay. Pannonhalmán tanult, az ötvenes években (koholt vádak alapján) börtönbe csukták...szóval, nem volt a rendszer kedvence...lehet, hogy még 83-ban is kellett mellé egy név. Mondjuk, mai szóval, Kabay legföljebb producere lehetett a filmnek.
Mindenesetre Gyöngyössytől nem tanult semmit!

2009-07-14 23:12:47 puttancsospeti (5) #4

Számomra talán a legszebb magyar film, amit erről a témáról készítettek. Szívbemarkoló, gyönyörű.

2007-01-18 21:37:31 zéel (5) #3

Örülök, hogy megemlítetted Zenthe Ferenc zseniális alakítását. Illeve ez nem is volt alakítás, Ő volt Jób! Nem hiszem, hogy más színész el tudta volna hitetni velünk, hogy létetik egy ilyen sugárzóan jó ember, mint Jób. (Azt mondják, Zenthe Ferenc civilként, kollégaként is nagyon jó ember volt. Elhiszem!)

2007-01-18 20:23:37 Hannibal Lecter (5) #2

Egyetértek. Minden idők egyik legemlékezetesebb, legmegrázóbb, és legszebb magyar filmje. Zenthe Ferencnek pedig ez a kolosszális alakítása elhomályosítja a többit.

2007-01-18 13:13:54 zéel (5) #1

Jó filmnek szívesen és gyakran adok ötöst. Akkor most viszont ennek a nagyon-nagyon szép filmnek viszont csillagos ötös járna!
Nem szabadna talán senkit kiemelni az alkotók, színészek közül, de a főszereplő gyereknek megtalálása és "játéka" elképesztő bravúr! (Vajon mi lehet ma a gyerek-zseni Lackóval, ill. Fehér Gáborral?)
És hát azért említsük meg: 1984-ben a legjobb idegennyelvű filmre jelölték a Jób lázadását az Oscaron!