Gespenster (2005) ☆ 👁

(Christian Petzold)

francia-német dráma

3,7

2021-03-27 11:13:56 somogyireka (4) #10

Kilenc év után újranéztem, és már egészen máshogy láttam, mint annak idején. Ezek szerint nem a film változott, hanem én. Ugyanígy vagyok régen olvasott könyvekkel is, egyszer nagyon lelkesedtem értük, de mára nem találom meg a sorok között ugyanazt az erőt. Valójában az élet egyik nagy talánya ez..mert az egy dolog, hogy nyomon tudom követni, ahogy sűrűsödnek a szemem körül a ráncok és lassan és óvatosan az egész lényem az enyészet felé tart, de mi ez a láthatatlan átváltozás, ez az egyre őrültebb hitelességre vágyás?
Pedig Sabine Timoteoba (Toni) ott 2012-ben kb beleszerettem, barátok is lettünk rögvest a facebookon, azóta is nézem, milyen bolond nő, milyen jól is választottam, milyen bátran öregszik, milyen sallang és cicomamentesen, na de ebben a filmben sok volt, túlharsongta ezt a szerepet..Talán a kislányát elvesztő nő volt igazi, a remény..

2016-01-04 21:12:27 somogyireka (4) #9

hujhujhuj, örülök, hogy megnézted!

előzmény: St4nt0N (#8)

2016-01-04 21:02:05 St4nt0N (?) #8

Önmagába visszakanyarodó, nihilista kicsengésű mese. Nina, a főszereplő intézeti lány zárkózott és naiv, ritkán szólal meg, inkább a szemei beszélnek. Naplót vezet, vagyis inkább a fantáziáit írja le, továbbkölti a vele történteket. A legtöbbet egy szereplőválogatás során tudunk meg róla, ahova Toni, egy vonzó és zűrös, antiszociális beütésű lány hívja el. Toni színes és szórakoztató hazugságokat ad elő, Nina a vágyaival megtöltött valóságot motyogja maga elé leszegett fejjel. Ez a film talán legerősebb, legszemélyesebb része. (Itt egy pillanatra eszembe jutott egy hasonló jelenet az Élet, amiről az angyalok álmodnak c. filmből, ahol két, szintén „a társadalom peremén tengődő”, különböző habitusú lány keveredik hasonló szituációba.) Az újdonsült barátnő a szerelem ígéretével rövid idő alatt teljesen az ujja köré csavarja Ninát, akinek a leghőbb vágya, hogy tartozzon valakihez, és intő jelekre ügyet se vetve mindenhová követi Tonit, több lopásban is a cinkosa lesz. A másik, Ninára ható érzelmi pólust egy szép és jómódú francia nő jelenti, aki sok éve elveszett lányát keresve évek óta visszajár Németországba, de a kutatás végén rendszerint az elmeosztályon köt ki, most is onnan hozza el üzletember férje.
Egyetlen jól működő emberi kapcsolatot sem látunk a filmben, a szereplők mind olyasmire vágynak, amire esélyük sincs.
A két nő, akiben Nina rövid időre szerelmes barátnéra és anyára talál, akik neki a legtöbbet jelenthetnék, sokkolóan hirtelen hátat fordítanak és eltűnnek az életéből. A főszereplő lány a film végén ugyanolyan egyedül van, mint előtte, csak egy hidegzuhannyal lett gazdagabb, még a vele egyedül törődő intézeti nevelőnő bizalmát is elveszítette.

2014-12-25 23:19:12 somogyireka (4) #7

És a Sabine Timoteo nem tetszett? Hu, nekem e film óta a kedvenc színésznőm..micsoda gyönyörű nőcike.Imádom ezt a filmet, azt hiszem, az egyik fő kedvencem.
És köszönöm, hogy felhívtad a figyelmem az Innere Sicherheitra, nézném is gyorsan,ha meglenne.

előzmény: hhgygy (#6)

2014-12-25 23:00:59 hhgygy (4) #6

Aha, szóval ez a Gespenster-Trilogie egyik része: a másik kettő a Die innere Sicherheit és a Yella. Ezeket majd egyszer pótolom - talán. Julia Hummer pedig 25(!) évesen játszotta az intézetis tinilányt, hát ehhez tényleg csak gratulálni lehet, hihetetlen.

2014-12-23 18:11:28 Kalevala (4) #5

Szeretem Petzold filmjeit, és ez megint egy remek dráma. Julia Hummer játéka pedig lehengerlő.

2013-07-22 20:43:26 yahooboi (?) #4

...és a szív egy feszes pattanással megszakad..

előzmény: somogyireka (#2)

2012-12-28 23:28:15 somogyireka (4) #3

és ez az hívogató lányszerelem, külön csemege nekem

2012-12-28 23:12:53 somogyireka (4) #2

Végre, végre láttam egy filmet, ami minden ízemben átégetett. Finom, csábító, gyötrelmes,izgató,igazi. Nagyon óvatos vagyok e szóval, de igen, szeretetet láttam a filmkockákban, és olyan jólesett hagyni, hogy csak sírjak..
( a tegnap értékelt Pi élete után külön ajándék ez nekem!)

2012-06-28 23:11:09 sleepingdancer (5) #1

átütö erejű - nagyszerü munka