Isten hozta, őrnagy úr! (1969) ☆ 👁

(Fábri Zoltán)

magyar dráma, szatíra, vígjáték

4,4

2021-01-12 20:13:20 zéel (5) #24

„Ha igaz, hogy életünk a remény és reménytelenség ingajátéka, akkor maga a létezés nem abszurd, csak azzá válhatik, bizonyos helyzetekben, korszakokban, időpontokban. Amikor már reménytelenül cselekszünk, akkor az a cselekvés abszurd. Én azt vallom - és ezt példázzák a Tóték -, hogy az ember egyetlen kiútja a tett. (…) Ilyen értelemben, a reménytelenség állapotában, Tót Lajos valóban »abszurd hőssé« lesz.” (Örkény István)

2017-02-08 22:02:01 hugox (5) #23

"S a nép, az istenadta nép,
Ha oly boldog-e rajt’
Mint akarom, s mint a barom,
Melyet igába hajt?"

2015-08-03 22:51:16 zéel (5) #22

"És olyan erőhatalom van-e, mely embervoltunkat az utolsó morzsáig megetetheti velünk?" (Örkény I.)

"Természetesen egyáltalán nem szükségszerű, hogy az új diktatúrák hasonlítsanak a régiekre. A botozással és kivégző osztagokkal, mesterséges éhínséggel, bebörtönzéssel és tömeges deportálással történő kormányzás nem csupán embertelen (ez manapság senkit sem zavar), hanem nyilvánvalóan hatástalan - márpedig a fejlett technológia korában a hatékonyság hiánya a Szentlélek elleni legnagyobb bűn. A valóban hatékony totalitárius államban a mindenható politikai vezetők és az alájuk rendelt menedzserek hada olyan szolganép felett uralkodna, amelyet nem szükséges kényszeríteni, mert szereti szolgaságát. Megszerettetni velük a szolgaságot: a jelenlegi totalitárius államokban ez a feladat hárul a propaganda-minisztériumokra, az újságok főszerkesztőire és az iskolai oktatásra." (A. Huxley)

Gondolatébresztő film az elnyomás, megalázás "barátságos" (= sunyi, aljas, képmutató) formájáról.

2013-04-23 13:29:19 Irak7 (4) #21

Zseniális szereposztás, színészi játék, a karaktereket rendkívül jól adaptálták a vászonra.
Viszont azért nem tudok rá ötöst adni, mert szerintem kihagyták belőle az egyik legfontosabb részt: amikor Tót elmegy Cipriani professzorhoz elmevizsgálatra. Ugyanis a prof. az, aki - bár maga is őrült lesz a bolondok között - megvédi Tótot, és együtt érez vele; emellett pszichológiailag leplezi le az őrnagy zsarnokoskodását, mert rámutat arra, hogy minden tekintélyelvű személyiség legmélyén jelen van egy eredendő kisebbségi érzés; másrészt az egyetlen szereplő, aki elutasítja az őrnagyot, és az általa képviselt hatalmi mechanizmust.
És mellesleg szívesen megnéztem volna azt a jelenetet, ahogy Sinkovits Imre ráül a hintalóra, és felragyogó szemmel kiáltja, hogy: "Gyí, te, hó!"

2013-03-17 19:24:28 Xuja (4) #20

Ezt adom, szerintem is jobb, mint az amúgy szintén kiváló Örkény mű.

előzmény: Dynast Grausherra (#19)

2013-03-17 18:27:40 Dynast Grausherra (5) #19

Annak idején irodalomórán láttam először, és már akkor teljesen megfogott. Ez a film azon rendkívül ritka esetek közé tartozik, amikor az adaptáció felülmúlja az eredetit. Nem mintha bármi kivetnivalóm lenne Örkény művével, nagyon is jó, de a film zseniális. Amit Latinovits leművel, az fergeteges, de a többiek is nagyszerűek.

2012-10-20 11:09:08 Xuja (4) #18

Remekül végigvitt szatíra, emékezetes karakterekkel, és egy olyan befejezéssel, ami örökre beleég az ember emlékezetébe. Fábri, úgy látszik, képtelen hibázni.

2012-02-23 20:20:52 PhilipMorris (?) #17

Én untam.Volt benne 1-2 egész jó poén de egyébként nem egy nagy durranás,szerintem.

2011-10-21 16:23:27 csabaga (5) #16

A helyi tűzoltóparancsnokot én nem érzem "igazi kisembernek".
Szerintem a drámát pont az teszi érdekessé,hogy az őrnagy és Tóth igencsak hasonlítanak egymásra.
Egy jelenetben egymásra is találnak.
Mindkettő basáskodó személyiség,akik között a különbséget a helyzetük alakítja ki csupán.
Mindenesetre fura,hogy pont Tóth nem bírja a munkát,pedig ő nappal alhat,míg a felesége és a lánya akkor is dolgoznak.

előzmény: Bruce94 (#15)

2011-10-21 16:00:44 Bruce94 (5) #15

A könyvet is illene elolvasnom ezután. Irodalom órán néztük, s bár az osztálytárásim körében nem aratott osztatlan sikert, nekem mégis nagyon tetszett. Minden ízében szenzációs film. Az első pillanatokban még vicces, majd egyre inkább lesz nyomasztó, s már-már félelmetes, hiszen nem tudjuk mi a következő húzása az őrnagynak. Latinovits Zoltán brutálisan nagy alakítással rukkolt ki, az egész figurában, s magában a játékában is volt számomra valami állatiasság. Ngy kedvencem Sinkovits Imre is nagyszerű, mint a film hőse a tipikus kisember, aki csak tűr, s tűr, de aztán valami eltörik benne., A szegény parancsnok vasakaratú feleségét, alakító Fónay Márta, s az ő szerelmetes lányukat alakító Venczel Vera is kitűnően alakít. A film talán legjobb jelenete talán az árok átugrása, illetve maga a dobozolás, amely már-már nyomasztón monoton jelenet, s pont ettől zseniális.
A film igazi alapmű, örülök, hogy láthattam.

2009-09-01 23:22:13 gringo (5) #14

anyám, édesanyám, mér hagytál el engemet?

2009-06-11 21:57:18 Solisar (5) #13

Nem vettem észre, hogy a leírásban szerepelt, hogy hozzák a halálhírt. Az nem spoiler, bocs, csak nem tudom, hogyan lehet szerkeszteni egy hozzászólást.

előzmény: Solisar (#12)

2009-06-11 21:00:25 Solisar (5) #12

Az már Spoiler volt.
Amúgy a film szerintem is egy remekmű, nagyon hűen tükrözi a dráma abszurd jellegét. Érettségi tételként megkaptuk, emiatt megnézte az osztály. A vágáson mindig jót röhögtek, de szerintem hozzátartozik az abszurd hangulat kialakításában.

2008-03-01 15:01:57 PG (5) #11

A kulcsszavak közé fel kellene venni a pszichoterror, vagy hasonló szót. Szerintem zgyan úgy, mint a Száll a kakukk a fészkére esetében, itt is az elnyomás elleni harcról van szó, és a belső vívódás sokkal rövidebb ideig tartana, ha a család megtudná, hogy a fiuk már halott, nem kell félniük a parancsnokától.

2007-11-12 20:23:00 jesi (5) #10

zseniális Örkény mű nagyszerű megfilmesítése: minden a helyén van:)

2007-05-28 19:55:45 csombi20 (5) #9

a legzseniálisabb film,amit eddigi életemben láttam!!és vicces és érdekes és abszurd és félelmetes és és és...

2007-04-22 22:54:24 Jereváni Rádió (5) #8

Amelie ügyben nem egyezik a véleményünk, de nálam pölö az Alkonyattól pirkadatig meg a Millió $ Bébi azok a filmek, amit a közvélekedéssel szemben én rossz filmeknek tartok.

előzmény: Ivan/ (#7)

2007-04-22 22:36:28 Ivan/ (4) #7

És akkor mivan?:)

Nálam pl a mindenki által agyondicsért Amélie csodálatos élete egy rosz filmnek számít ellenben pl. a többnyire mindenki által leocsárolt Rambo 3-al, amit meg viszont baromira birok.

előzmény: Jereváni Rádió (#6)

2007-04-22 21:10:36 Jereváni Rádió (5) #6

Nézd, van akinek az AvsP meg az Amerikai pite 3. jelenti a filmmművészet csúcsát :)

2007-04-22 20:59:43 Ivan/ (4) #5

Más az ízlése:) Ennyi.

előzmény: useless (#4)

2007-04-22 20:05:46 useless (5) #4

Béla444 szerint ez a film nézhetetlen, az Alien a Ragadozó ellen pedig zseniális. No comment...

2007-02-10 20:33:46 Cesare Gonzago (5) #3

A színdarab és a film is remekmű!

előzmény: Jereváni Rádió (#2)

2007-02-10 17:09:52 Jereváni Rádió (5) #2

Örkény, miután megtekintette a könyvéből készült színdarabot, illetőleg filmet azt mondta róla, hogy nem hitte volna, hogy ilyen jó darabot írt.

előzmény: -senki- (#1)

2007-02-10 15:09:01 -senki- (3) #1