Agitátorok (1969) ☆ 👁

magyar dráma, történelmi film

2019-08-11 10:18:08 xjan (5) #11

Nagyon jó film.

2018-08-04 15:14:11 oscarmániás (4) #10

Lapozgattam a régi újságokat, feltűnt, hogy minden évben márciusra kijött, a tévében bemutattak egy, a Tanácsköztársaságot propagáló tévéfilmmel, vagy mozifilmmel. Inkább az előbbi és azok abszolút ismeretlenek (ami nem baj, sőt ), pedig népszerű és kiváló színészeink játszottak, szerepeltek benne. Ennek ismeretében még jobban felértékelődik az Agitátorok és a sorsa a betiltástól a dvd-megjelenésig.

2011-12-02 19:14:45 critixx (4) #9

Szerintem fent van / volt a NAVA-n. De ha budapesti vagy, a Műcsarnok könyvtárában teljesen ingyen megnézhető az is, meg egy csomó más BBS-film. Csak ajánlani tudom.

előzmény: mchn (#7)

2011-05-08 00:08:54 [: Azuroo andrew :] (2) #8

Hobo és Erdős Péter röviden a filmmel kapcsolatosan emlékszik első (?) találkozásukra ...1:00-tól

2010-08-28 14:14:18 mchn (5) #7

A Buntetoexpediciot es meg akarom nezni mar egy ideje, de nem talalom sehol esetleg nincs fent vmi hasonlo tarhelyen az is?

2010-08-28 14:08:57 critixx (4) #6

Így van. Magyar Dezsőből kiváló rendező válhatott volna, ha a politika nem szól közbe.

előzmény: mchn (#5)

2010-08-28 14:03:16 mchn (5) #5

Ezt a linket nagyon szepen koszonom, sok ideje keresem ezt a filmet. Nem csalodtam, brillians alkotas az iroasztal mogul "katonaskodo" retegrol, akik arra alapoztak a letrehozni kivant rendszeruket, hogy ebben egyetertes van kozottuk, pedig aztan semmiben sem ertettek egyet, kis tulzassal. Nagyon friss, nagyon modern, mind formanyelveben, mind mondanivalojaban. 9/10.

előzmény: oscarmániás (#1)

2010-08-28 11:59:01 Cesare Gonzago (4) #4

Irány a Kultúrbarlang!

2010-08-28 10:16:39 Ivan/ (3) #3

DVD-n is kijött csak picit húzós az ára, (a mai turkálós árakhoz képest) mert a BB Stúdió adta ki, ha jól tudom.

2010-08-28 10:06:13 zéel (?) #2

Kösz! Régóta keresem!

előzmény: oscarmániás (#1)

2010-08-28 09:37:08 oscarmániás (4) #1

Remélem nem baj,ha bemásoltam:

"Gelencsér Gábor filmelemzése:

A hatvanas-hetvenes évek fordulóján, a magyar filmtörténet nehezen kitapintható korszakhatárán a politikailag és poétikailag egyaránt elkötelezett látásmód korszerű filmes megfogalmazásának szinte katalógusát nyújtja Magyar Dezső első játékfilmje.
Az 1969-ben készült Agitátorok látványos korszakhatárt jelenthetett volna, betiltása miatt azonban (az 1971-ben külföldre távozó Magyar Dezsővel együtt) egyszerűen kihullott a magyar filmtörténetből. A csak szűk szakmai körben ismertté vált alkotás azonban így is nagy hatású volt, és pontosan jelezte, hogy az évtized fordulóján milyen új irányba indulhatott volna el a magyar filmművészet. A betiltás ugyanakkor a korszak kultúrpolitikájáról is vallott, hiszen a Tanácsköztársaság 50. évfordulójára kiírt főiskolai pályázat nyertes műve azzal, hogy 1919 forradalmi ideológiáját összekapcsolta 1968-cal, a baloldaliság kontinuitásának lehetőségét kereste.

Az Agitátorok mindenekelőtt a történelmi tematikát felülíró aktuális gondolatisággal, s az ezt felerősítő esszéjelleggel hívta fel magára a figyelmet. A Tanácsköztársaság konkrét eseményeit idéző képek fésületlenek, látszólag szerkesztetlenek, spontának; a történet-elemek kidolgozása vázlatos, sok a kihagyás, nincsenek érzelmi azonosulásra hívó (fő)szereplők. A film a Tanácsköztársaságot az ún. “ideológiai csoport” tevékenységének szemszögéből követi nyomon, aminek következtében az események bemutatását a beszéd helyettesíti (illetve archív felvételek pótolják), a főbb szerepekben pedig a profi színészek mellett a korabeli avantgárd művészvilág és értelmiségi kör “amatőr”, “politikailag nem kívánatos” szereplői tűnnek fel. A Sinkó Ervin dokumentumregényére (Optimisták), valamint Lukács György, Lengyel József és mások visszaemlékezéseire épülő forgatókönyv, amelyet az egyik főszerepet is alakító Bódy Gábor és a rendező közösen írt, inkább politikai és filozófiai eszmefuttatásokat, vitákat, beszédeket, semmint dialógusokat tartalmaz. Az Agitátorok ily módon nem a Tanácsköztársaság történetét vagy történelmi szerepét idézi fel, hanem a forradalmi terror és a szabadság összefüggéséről vagy összeférhetetlenségéről vitatkozó, az elmélet oldaláról rövid ideig a gyakorlat oldalára sodródott forradalmár-értelmiségiek szenvedélyes vitáit folytatja."

itt megnézhető: Agitátorok (a Naván)