Dúvad (1959) ☆ 👁

(Fábri Zoltán)

magyar dráma

4,1

2019-01-01 14:28:39 Prüstü (4) #12

Nem tudom magyar filmben láttam-e valaha ilyen hitelesen eljátszott nárcisztikus, fékevesztett karaktert, mint amit itt Bessenyei Ferenc bemutat nekünk.
Francis Begbie az ugaron az 50-es években. Tudtam rühellni rendesen, és egyáltalán nem drukkoltam neki, attól függetlenül hogy mindenkit lejátszik a filmben messzemenően. Érdemes megnézni elég átélhető darab, és határozottan élvezhető mai szemmel is.

2018-12-25 02:53:07 budaik (4) #11
2017-07-17 18:55:43 Sziez (5) #10

Bessenyei jutalomjátéka. Ezt a szerepet neki találták ki. Zseniális, mint mindegyik Fábri film!
Bessenyei alakításában Ulveczki ugyanúgy a szerzői szándék ellen fordul, mint Páger figurája a Hattyúdalban. Hiába ő az elrettentő példa, mégiscsak neki drukkol a közönség. Ő a rokonszenves, vele tudunk azonosulni, vele tudunk együttérezni, a sótlan "jófiúk" pedig az ellenszenvesek. A film még rendszerkritika is annak, aki a sorok közé lát.

2015-09-02 07:54:28 Jereváni Rádió (4) #9

A Körhinta párfilmje. Legalább is én így érzem. Viszont valóban ez egy gyengébb eresztés. Bár a sematikus szoci áthallások, a "vörös farok" csak áthallásos formában érzékelhetők (Ulveczky gazda véglény, aki a TSZ-be való belépését követően is folytatja ámokfutását, míg a nincstelen parasztlegény Gál Jani szorgalommal a TSZ megbecsült tagjává válik), kevésbé direkten, mint a Körhintában (ott külön szál volt az, hogy ki kell-e lépni a TSZ-ből, vagy sem), mégis gyengébb film lett a Dúvad. Ulveczki kidolgozott karaktere mellett Zsuzsa és János szála fájóan nincs kidolgozva. Aki miatt négyes, az Bessenyei Ferenc. Grandiózusan hozza a jutalomjátékot, pazarul alakított.

2014-08-14 23:35:23 Szívtiproimi (5) #8

Jó volt a lovas kaszkadőr,meg Bessenyei is hatalmasat alakított. Az a mimika , amit egyre csak tudott fokozni, pedig az elején is az őrület határán volt.

2011-12-07 17:05:47 jesi (4) #7

ennek én is örülnék, általában előnyben részesítem a hazai filmeket...

2011-12-07 17:01:15 zéel (5) #6

Jó lenne, ha minél többen rákattannának!:)
Normális országokban a hazai (film vagy bármi más) eleve előnnyel indul. Nálunk meg...!

előzmény: Csende Kristóf (#5)

2011-12-07 15:52:57 Csende Kristóf (?) #5

Tenebra, ha már ennyire rákattantál a magyar filmekre :), akkor a Szabadíts meg a gonosztól című filmet nézd már majd meg, kíváncsi vagyok a véleményedre - igen sajátos hangulatú egy film. :)

2011-12-07 14:48:42 Tenebra (5) #4

Ebből a filmből igazából egy kifejezetten erős kép maradt meg bennem: mikor a főhős egy húzással megiszik egy egész üveg pálinkát. :D És utána nem lesz semmi baja. Csőkemény.

2009-02-11 10:42:59 jesi (4) #3

az első fele után egész jó kis film lett belőle

2006-07-30 00:26:16 limupei (3) #2

Az tény, hogy Bessenyei nagyszerű, de sztem a film Fábri egyik kevésbé jó filmje (szerencsére nincs sok ebből). Nekem már az irodalmi alapanyag sem tetszett igazán (Sarkadi írta), de film valahogy még átlagosabb lett. Igazából talán az vele a legnagyobb bajom, hogy elveszim a részletekben (és bizony ezek közül egy-kettő nagyon szoci), így nem lesz egy kerek egész és a mondanivalója is elvész.

2006-07-30 00:18:16 operett (5) #1

Marlion Brandók, De Nirók ide vagy oda, Bessenyei a dúvad!