City Lights (1931) ☆ 👁

Nagyvárosi fények

(Charles Chaplin)

amerikai dráma, némafilm, szerelmi történet, vígjáték

4,6

2021-08-06 03:31:01 dittike (5) #20

Az M5 csatorna indított nemrég egy Chaplin filmekből álló sorozatot, mely minden csütörtökön fut jelenleg már két hete és így sikerült tegnap megnéznem ezt a filmet, mely igen jól ábrázolja a társadalmi osztálykülönbségeket, az abból fakadó félreértéseket és a kisember igazi drámáját is.

2021-02-10 18:15:20 Norbert Simon (5) #19

Csillagos ötöst érdemel. Chaplin csodálatosan játszik. Egy nagyon aranyos, kedves, szerelmes egyszerű történet. Nem kell mást tennie a nézőnek csak hátradőlnie és átadnia magát a kellemes, örömteli perceknek. Nagyszerű filmélmény.

2020-11-30 11:57:05 Xuja (5) #18

Újranézve felkúszott ötösre. Már az első jelenet zseniális, ahol Chaplin (nem is annyira burkoltan) beint a hangosfilmgyártásnak. Végig remekül keveredik a humor / dráma, a csavargónk pedig a legelbűvölőbb és legsármosabb oldalát mutatja.

2017-03-12 00:37:44 ChrisAdam (5) #17

Emlékszem már, honnan indult a filmes rajongásom. Hogy miért szerettem meg igazán a filmeket és most miért akarok a filmes pályára készülni: Chaplin. Ő volt az, aki felkeltette az érdeklődésemet a filmek iránt nem csak szórakozás, hanem filmkészítés szempontjából. Aki rajongást adott és azt, hogy mindig jobban és részletesebben érdeklődjek egy film iránt. Mindezt azzal az egyszerűséggel és bájjal, amit ő teremtett filmjeiben. Érdekes erre így rádöbbenni 13 év után.
Gyerekkoromban bátyámmal és húgommal Chaplin megannyi filmjét rongyosra néztük. A Duna TV egy időben Chaplin blokkot nyitott, melynek keretében több rövid és egész estés film is műsoridőt nyert, mi pedig nem voltunk restek kazettára venni az összeset, ha pedig könyörögtünk apámnak, hogy nézhessünk valamit vasárnap délutáni hesszelésünkben, gyakorta óbégattunk Chaplinért, talán azért is, mert apám abba ment bele a legkönnyebben. A lényeg az, hogy fél gyerekkorom némafilmek előtt telt el, a Modern idők és a Nagyvárosi fények pedig örök kedvencek voltak, talán ezeket láttuk legtöbbször. Aztán persze szorosan mögötte A kölyök, az Aranyláz és a többi... Mégis hiába láttam a Nagyvárosi fényeket féltucatszor, most, körülbelül tíz év múltán szinte az újdonság erejével hatott. Természetesen emlékeztem a filmre, s több részlet be is ugrott megtekintése közben, de valahogy elfelejtettem már a chaplini bájt, amit nagyon régen tapasztaltam. Igen, ezeket a filmeket elnyelte nálam a feledés mocsara, hiába ültem rajtuk a fél gyerekkoromat és most rácsodálkoztam, hogy a csavargó őszinte, ártatlan története milyen tisztán jelenik meg a vásznon. A végtelenül egyszerű történet, a helyzetkomikumok, a végeláthatatlan humor, az utánozhatatlan grimaszok - a Nagyvárosi fények amilyen egyszerű, olyan nagyszerű. Mondanivalója pedig időszerű és aktuális, pedig ez is szintén rendkívül egyszerű.
Chaplinben van egy hamisíthatatlan hangulat és báj, amit senki és semmi azóta nem tudott feltámasztani, még csak megközelíteni se. Tényleg olyan szintű egyéniséget tett le akkor az asztalra, ami szó szerint utánozhatatlan. És ezt nagyon kevés valaki mondhatja el magáról a filmtörténelemben.
A Nagyvárosi fények rendkívül aranyos, megható, tényleg gyönyörű film, mára pedig már egy hangulatos, nosztalgikus korkép is a 30-as évek Amerikájáról.

Nem szabad hagyni, hogy ezeket a filmeket elfeledje az ember, a filmtörténelem alappillérei.

2016-05-31 13:23:21 MicaHiro (5) #16

Nektek mi a véleményetek a címről, hogyan értelmeznétek? Olvastam IMDb-n több verziót, nekem a legszimpatikusabb olyasmi, hogy a városi gazdagok fényűzésére utal, ami a filmben szembe van állítva a csavargó és a virágáruslány által képviselt valódi értékekkel.

2016-03-14 03:24:36 Xuja (5) #15

Esszenciális Chaplin, ahol nagyszerűen keveredik a dráma és a burleszk. A zárójelenet elképesztően megható, nem gondoltam volna hogy a Cirkusz befejezését sikerül felülmúlni.

2015-09-30 09:55:03 Mizi (4) #14

Leginkább a nyitott befejezés tetszik. Mind a realista, mind a romantikus ember a maga módján tudja továbbgondolni a sztorit.

2012-04-15 18:47:20 bali113 (5) #13

Talán még annyit tennék hozzá, hogy az elején nagyon ötletesnek és viccesnek találtam, hogy a műemlék felavatásánál, a felszólalók hangjai ,,értelmetlen" hangok formájában valósultak meg. Ezeket a hangokat Chaplin a szobron való ébredése után nem hallja, nem akarja meghallani, miután az összegyültek a távozását követelik. Talán ezek a hangok nem is érdeklik Chaplint. A jelenet tetőfokaként a bukdácsolások után egy ,,fityiszt" mutat a szobor keze álltal az összegyűlteknek és ezzel az egész hangosfilmgyártásnak.

2012-04-15 18:34:06 bali113 (5) #12

,,Ha lehetne, hatost adnék a filmre. Egyszerűen hihetetlen, hogy egy szó sem hangzik el a filmben, mégis gyönyörű, megindító és olyan emberi"

Norchee (5)

,,Erre a filmre igazából nem létezik szó. De, talán egy mégis: hibátlan."

grofjardanhazy (5)

Ez a két hozzászólás, szinte teljesen tükrözi az érzéseimet a filmmel kapcsolatban.

2012-04-01 15:31:44 grofjardanhazy (5) #11

Erre a filmre igazából nem létezik szó. De, talán egy mégis: hibátlan.

2011-01-14 16:48:29 Póda Gergő (?) #10

Azt adom.

előzmény: kezdetektől (#9)

2010-11-17 22:05:21 kezdetektől (?) #9

Pótoltam már mindet, most már nem tudnék, nem is akarnék sorrendet írni, mert Chaplin ÖSSZES filmje ZSENIÁLIS!

előzmény: acidphase (#4)

2010-06-01 02:06:14 gomez1000 (5) #8

Majd 80 éve készítették, és mégis minden perce teljesen elvarázsol... hihetetlen.
Azért megemlítem, hogy van egy-két olyan mozdulat a filmben, amit leutánozni sem lehet :D zseniális.

2010-01-19 18:11:22 Rocky (?) #7

A világ legszebb filmje! (nekem)

2009-08-29 14:07:13 critixx (5) #6

Az. Mellesleg A diktátor is nagy kedvencem.

előzmény: yuriko (#5)

2009-08-29 13:00:03 yuriko (?) #5

gyönyörű;(

2009-06-11 15:27:33 acidphase (5) #4

a diktatort meg a modern idoket is potold!:)

2009-06-11 10:18:30 kezdetektől (?) #3

Chaplintől 5 nagyjáték filmet láttam