Dealer (2004) ☆ 👁

(Fliegauf Benedek)

magyar dráma

3,6

2013-12-05 21:30:47 ryood (5) #24

Werkfilm [link] interjú Fliegauf Benedekkel a Dealer kapcsán [link] Halál c kimaradt jelenet [link]

2012-12-29 17:27:41 Kalevala (5) #23

Megrázó film volt!! Mintha az ember egy alagútban haladna elöre egyre mélyebben be a sötétbe, az egyre nagyobb kilátástalanságba, reménytelenségbe. Nincs kijózanulás, nincs fény az alagút végén.

2012-10-21 14:39:03 Tenebra (5) #22

Megdöbbentő volt! Ilyen filmmel még soha nem találkoztam. Szinte émelyegtem, ahogy néztem, és nemcsak azért, mert néha szubjektív kamerán keresztül bicikliztünk a főszereplővel együtt. Ehhez a filmhez képest Tarr Béla művei romantikus vígjátékok. :D De tényleg: Tarrnál van pozitív dolog, még talán A torinói lóban is ("enni kell"). Illetve Tarr szereplői küzdenek, és lenne esélyük kilábalni a szar helyzetükből, csak éppen ez a lehetőség elveszik. Itt semmiféle pozitív dologra nincs kilátás. Egyszerűen van ez a nagyon nyomasztó világ és kész, nincs más. Mindenki drogos, mindenki depressziós, senkinek sincs még csak egy mosoly sem az arcán. Még a legártatlanabb kislány is leginkább autistára emlékeztet.

És szinte a legszürreálisabb jelenetekbe csöppenünk. Holott a film amúgy inkább minimalista-dokumentarista. De egy nagyon stilizált változata mégis ennek a stílusnak. Nyilvánvaló, hogy valami szűrőt vagy utómunkát eszközöltek a képen, mert itt még napfényben is olyan, mintha szürkület lenne. Pedig ez színes film, nem úgy, mint Tarrnál. :D
Nekem minden egyes jelenete az agyamba égett örökre. Egyszer olvastam, hogy David Lynch-hez hasonlították Fliegaufot. Nos, igen, ez a filmje kifejezetten hasonlít Lynch pár művére - mármint agyrobbantás szempontjából. Amúgy itt semmiféle irónia nincs, Lynchnél azért van. De pl. az Inland Empire - nos, nagyon sok hangulati hasonlóságot éreztem a két film között. Mindenesetre pl. a legelső "papos" jelenet is rohadtul agyerőszakoló. Ott komolyan úgy éreztem, mintha szédülni kezdenék, annyira letaglózott. :D

Aztán a "gombás". Na, az kiütött rendesen. Ott tényleg ledöbbentem, hogy "erre képes a drog?". Meghökkentő, hogy egyesek hová tudnak süllyedni. És a legrémisztőbb az volt, mikor a lány szobatársnője kérdezte, hogy "ugye vissza fog jönni, mert még a héten vizsgái vannak". Bazdmeg. De a legnagyobb bazdmeg persze az, ahogy az a csaj kinézett. Vagyis nem láttuk, csak a kezét, meg a hangját hallottuk. 48 órája csak gügyög, montonon, katatóniában, a keze pedig remeg. Mintha csak a Radírfejet láttam volna, de mindenféle irónia nélkül.
Az ilyen filmet nevezném "droghorrornak", pont az efféle jelenetek miatt.

Ja, meg ki ne hagyjam. A szoláriumos sztori és lezárás. Úristen. Emberi romhalmazok.De talán ez nem is jó szó, nem fejezi ki azt, amit a megégett bőrrákos ipse látványa nyújt. Meg a "főhős" "útja". Pfff.

Egyébként úgy éreztem, hogy az Oslo c. norvég dráma rendezője látta ezt a filmet. Habár az lightos, sokkal inkább egy feelgood, elégikus mese. Fliegauf viszont nem köntörfalazott, nem kedvezett a nézőnek. Mindent megvont tőle a képeken kívül, ami egy nézhető filmhez hozzátartozik (pozitív szereplőket, valami pozitívumot egyáltalán). Mégis: tetszett, nagyon is, és valami perverz késztetés van bennem arra, hogy újranézzem. :D Zseniális volt.

2012-03-12 22:54:05 Umberto (1) #21

"Itthon mindenki Bencének hív, külföldön meg Benedeknek. Én pedig már szédülök a kettő között, ezért most döntöttem: Bence leszek, az, aki mindig is voltam." (Fliegauf Bence - Forrás: Heti Válasz)

előzmény: pókmacska (#20)

2012-03-09 14:00:57 pókmacska (4) #20

(Elnézést, de nem Benedek?)
Volt egy-két jelenet, ami nem megy ki a fejemből

2011-11-13 20:59:02 Umberto (1) #19

Megemelem a kalapom azok előtt, akik végig bírták nézni ezt a filmet. Nekem csak 60 percig sikerült a kísérlet...

2011-03-08 22:11:43 filmkritikus (?) #18

Az elmúlt évek egyik legjobb magyar filmje!

2010-10-05 02:37:41 Polonkai Ákos (5) #17

zseniálisan lehangoló film, óriási feeling, nyomasztó atmoszféra, lassú hömpölygés, nagyon erős hangefektek vagy ráérzel erre a filmre, vagy nem, ha igen, akkor nem kell magyarázni, hogy miért

2010-02-03 16:51:50 Kremy (2) #16

Igen,tudom,ezért mondom,hogy nekem nem adja ezt át a film,nem látok benne semmit,nem látom azt a nagy ürességet a szereplőkben,én a filmben,a rendezésben látom a nagy ürességet.Csináltak már nihilről hatásos filmet,ez számomra nem sikerült. A színészek meg fájdalamsan bénák,néhol én éreztem kínosnak a monológjukat.

előzmény: simijohnny (#14)

2010-01-27 18:43:15 critixx (4) #15

Az biztos, hogy a lelki nihil és végső kiüresedettség egyik legjobb ábrázolása filmen. Nekem annyira nem jött be, hogy nagyszerűnek tartsam, de kétségkívül hatásos.

2010-01-27 18:37:11 simijohnny (4) #14

Kábé ilyen nullának érzi magát egy heroinról "leszokóban" lévő ember, semmi más nincs a világból, csak az anyag. Szerintem nagyszerű film, a csúcs pedig a gombás jelenet volt.

előzmény: Kremy (#13)

2010-01-27 18:29:58 Kremy (2) #13

Számomra rettenetesen unalmas,vontatott és egy percig sem kötött le. Pedig úgy néztem,hogy elméletileg a szereplőkhöz hasonló emberekkel fogok foglalkozni. De nem érintett meg. A rendezés más tészta,a képi világ meglehetősen nyomasztó és vannak benne kiemelkedő részek. De a tartalmát tekintve számomra nulla,gyenge színészekkel,szenvedés volt végignézni.

2009-11-15 19:58:10 Beka (5) #12

"mintha azt állítaná, hogy a világban elve nem létezik érték, egyáltalán semmi más nem létezik, csak irracionális szenvedés"
Szerintem is ezt az életérzést mutatja meg a film, és ettől lesz hiteles: ne feldjük, a drogról nemrég lejött ember szemével látjuk így a világot.

előzmény: sleepingdancer (#9)

2009-11-11 23:05:08 Jereváni Rádió (5) #11
2009-11-11 22:54:06 1100101 (4) #10

Súlyos darab.

2009-10-29 13:31:27 sleepingdancer (4) #9

Csodálatosan megírt párbeszédek egyensúlyoznak a hétköznapi esetlegesség és a kiagyalt, sűrű költőiség határán, átgondolt, erőteljes képi és hangzásvilág, tempó (nem gondolom, hogy túl lassú vagy túl hosszú a film), hihetetlen atmoszférateremtő erő, megjósolhatatlan kimenetelű jelenetek, összetett szimbólumrendszer. Mindez együtt szinte hipnotizálja a nézőt. Nem zavar egyes amatőr színészek többek által bírált teljesítménye sem: a szövegek itt-ott leckeszerű felmondása belesimul a film stilizált világába. Nem zavar az sem, sőt bravúrosnak tartom, hogy a film szerkezetileg szinte csupa tetőpontból és egy zárlatból áll, ilyen értelemben statikus: magasan kezdődik és végig ott marad: döbbenetes erejű jelenetek sora követi egymást a végkifejletig. Hát akkor mi a baj , miért válik összességében mégis "hamisgyanússá" Fliegeauf műve? Csupán elrettentő drogfilmként való értelmezése nyilván sekélyes: ez a film a világ állapotáról akar mondani valamit, de mintha nem erről a világról beszélne, ráadásul valamilyen radikális esztétika nem létező nyelvén. Nem tudom, hogy jelen idejű negatív utópiát látunk-e vagy "negatív giccset"? A tragédia mint esztétikai minőség nagyjából értékvesztést jelent, az abszurd értékhiányt és irracionalitást, Fliegauf filmje viszont se nem igazán tragikus, se nem abszurd, hanem mintha azt állítaná, hogy a világban elve nem létezik érték, egyáltalán semmi más nem létezik, csak irracionális szenvedés. Úgy vélem, ez az állítás nem igaz, persze gondolhatja valaki igaznak is, de az a valaki semmi esetre sem rendez filmet, legfeljebb azon tépelődik, hány gramm heroin kell az utolsó belövéshez

2009-09-08 12:06:48 jesi (5) #8

Egy-két színészi játék nagyon kevés volt, de az atmoszférája zseniális

2009-09-07 22:05:10 anitacsilla (5) #7

A film rendkívül erős atmoszférát teremt, magával ragad és beszippant az elejétől a végéig, és 100%-ban érezteti a főszereplő sivár, üres belső világát.Lenyűgöző film!

2009-07-14 01:10:17 bali113 (5) #6

A képek a lentebb elhangzottakhoz hozzászólva tényleg elnagyoltak. Akik nem kedvelik a lassabb tempójú filmeket, eleve meg se próbáláják végignézni. Számomra azonban egyáltalán nem volt terhes ez a lassúság. A film rendkívül nyomasztó hatású. Ez az atmoszféra engem teljesen lenyűgözött. A színészek többnyire jól játszottak benne. Kiemelném Keresztes Felicián játékát. Hát olvastam lejebb, hogy sajnos nem áll távol tőle a film témája... Kár érte. Szerintem tehetséges színész. A film megnézése előtt számomra a drogos filmek közül kettő létezett: A Requiem egy álomért és a Trainspotting. Ezzel a filmmel eggyel bővült a kör. Köszönöm Fliegauf Benedek!

2009-05-07 16:40:37 paradox (3) #5

én láttam Feliciánt egy alkalommal dunavízzel szúrni kő-kemény heroinista volt,ezért sem lehetett annyira nehéz "belőni" neki eme szerepet

2008-05-21 12:11:53 Gaby (5) #4

Hiába rendkívül nyomasztó a film, egyszerűen töbszöri nézésre való, nem tom megunni és kész. Fliegauf előtt kétségkívül nagy karrier áll.

2007-08-31 22:08:43 k3pl3r (?) #3

Depisnek tényleg depis, de attól még nem lesz jó egy film, mert depis. A film alatt végig érződik, hogy mű az egész, „csak” egy film. Persze ez köszönhető a színészi teljesítményeknek is, ugyanis itt a színészek elég bénák. Az is alap elvárás számomra egy filmtől, hogy lekössön, de ez egy percre sem kötött le, volt pár nagyon megrázó jelenet, de azok is olyan „mű”-ek voltak… Ráadásul nagyon hosszú is! Egy ilyen stílusú filmnek szerintem eleve hiba 1:40 perc fölé vinni a játékidőt! Sokkal nagyobbat üt, ha rövidebb. Az egyes jelenetek is elég hosszúak, forog körbe a kamera 5 percig, megy a monoton depis zene… Hát ez engem baromra nem hat meg… Életem egyik legszarabb filmje!

2006-05-18 18:08:51 Jereváni Rádió (5) #2

Nagyon kemény film, csak erős idegzetűeknek!

2005-02-05 23:05:58 Ivan/ (2) #1

Érdekes produkció ez, ugyan a kábitószerrel kapcsolatban már rengeteg film született, de ez valahol mégis más. Nekem személy szerint baromira hosszú volt és ehez még hozájött, hogy iszonyat depis is (még akkor is ha az a téma ami) a film, de azért egyszer nézhető.