A Scanner Darkly (2006) ☆ 👁

(Richard Linklater)

amerikai animáció, dráma, sci-fi

3,9

2023-10-07 19:21:20 Mario Brothers (5) #31

Zseniális és elgondolkodtató film. Keanu Reeves-et mindig is bírtam és itt a színészi játékára nem igazán lehet panasz. A sztori szívbemarkoló és izgalmas, olykor pedig eléggé humoros is. Ez egy olyan film, aminek a készítői mertek bátrak lenni és ezért nem lehetünk nekik elég hálásak!

2016-03-27 22:50:37 BonnyJohnny (5) #30

Reeves arcára itt utólag színészetet rajzoltak, szóval ez nem ér. :D

előzmény: pasztellkék (#29)

2016-03-27 21:55:01 pasztellkék (5) #29

Minél többször látom annál zseniálisabb ez a film, ezért most már nem tudom megállni, hogy ne méltassam. Minden egyes újra nézésnél találok valami újabb apróságot ami megfog benne. Persze valóban nehezen emészthető film de azt ajánlom ha valakinek elsőre talán nem jött át vagy nem tetszett annyira, akkor érdemes adni neki egy második esélyt mert megéri.
A zene, a sztori, a mondanivaló frenetikus. A szereposztásról meg csak annyit, hogy szerintem 'best cast ever'. Cochrane, Ryder és Harrelson nagyszerűek. Robert Downey Jr. pedig egyszerűen fenomenális. És akkor végül elértünk Keanu Reeveshez, itt hosszan elemezgethetnénk, hogy ki szerint milyen színész ő pontosan, én mindig is szerettem. Szerintem teljesen alaptalanul rúgnak belé minden egyes szerepe után, igen nem ő a legjobb színész a világon de karizmatikus és eltud vinni egy filmet, ráadásul egy csomó színész van aki sokkal rosszabb nála és még díjjakra is jelölik őket. De ez csak a saját véleményem. Szerintem zseniális ebben a filmben ő is.
Lassan én is ott tartok ahol Mizi, hogy a kedvenc filmemnek mondhatom.

2016-02-07 21:15:47 Mizi (5) #28

Azt el is felejtettem leírni, hogy elsőre azért én is kissé nehezen tudtam hová tenni, bár teljesen pozitív volt az élmény. Ha jól emlékszem, nem sokkal utána újráztam is, és aztán még jobban tetszett.
Ennek ellenére, lehet, hogy valakinek nem árt, ha vár vele, csak én pont ennek ellenkezőjét tapasztaltam magamon.

előzmény: flake (#27)

2016-02-07 21:01:34 flake (5) #27

A kettő azért messze nem ugyanaz. Christől láthatóan nagyon távoli a világ, amit bemutat a film és a megvalósítás is. Lehet hogy csak akkor nem állt készen erre a filmre vagy az is lehet, egyáltalán nem is fog neki tetszeni soha. Neked meg a kedvenc filmed. Nyilván "bármikor" megtudod nézni. Azért ajánlottam Chrisnek, hogy várjon vele és próbálja újra valamikor később, mert lehet, sokkal befogadóbb lesz erre a dologra 1-2 év múlva.

előzmény: Mizi (#26)

2016-02-07 20:13:11 Mizi (5) #26

Nem értek ezzel egyet. Én - mivel ez a kedvenc filmem - már nagyon sokszor láttam, és volt, hogy igen kevés idő telt el két megtekintés között. Sőt volt olyan időszaka is az életemnek, amikor napi szinten néztem meg egyes jeleneteit. Tehát semmiképp sem árt a gyors újrázás, legalábbis én nem ezt tapasztaltam. Sőt, minden megtekintéssel csak jobb és jobb lett.
A cast nagyon jó, és a magyar szinkron is kiváló. A zenéje frenetikus. A forma pedig tökéletesen követi a funkciót. És ebben talán minden más filmnél zseniálisabb, legalábbis szerintem.

előzmény: flake (#25)

2013-05-21 23:44:44 flake (5) #25

Bizony! Nézd csak újra, de azért ne olyan hamar. Ebben az esetben inkább árt, mint használ.

2013-05-21 23:27:11 ChrisAdam (3) #24

Kerestem a szót, amivel illessem ezt a filmet és lám, JohnnyJohnny itt eggyel alattam leírta: megfoghatatlan. Számomra olyan élmény volt, mint a Trainspotting. Hiába jó az is, képtelen vagyok szeretni, mert az egész olyan idegen, olyan megfoghatatlan, olyan távoli, nem az én világom. Ráadásul itt rápakol egy lapáttal az animáció erre, ami ugyanakkor nagyon zseniálisan van kitalálva. De tényleg az animáció nélkül ez a film nagyon gyenge lenne. A rajz bizonyítja be, hogy ez a három főszereplő mennyire nem evilágból valóak, mennyire el vannak szállva. Ha ez csak simán lett volna, élőszereplősen, semmi extra nem lenne, nem biztos, hogy ennyire jól bekajálnám, hogy ezek be vannak anyagozva.
Jó film, érzem az értékeit, zsenialitását, a vége nagyon jó, a színészek is zseniálisak, Robert Downey a kedvenc színészem lesz lassan.... de nem tudok hármasnál jobbat adni. (Majd mihamarabb újra kell néznem, mert szerintem sok mindent nem is értettem meg.) Mennyit számít az élmény, te jóságos szarosbödön!

2012-08-15 02:37:58 JohnnyJohnny (3) #23

Számomra ez a film megfoghatatlan volt. Hasonló érzésem volt, mint a Cronenberg féle Meztelen ebédnél, bár itt egy árnyalattal több segítséget kaptam a történet megfejtéséhez. Bár a végére egészen tűrhető módon állt össze a kép, ez még így is gyenge volt. A képi világot viszont hatalmas dicséret éri, soha nem láttam ehhez fogható grafikai megoldást egy filmben sem. Az viszont, hogy a szürreális, bizarrabb jelenetekből kevés volt nálam fájó pont volt, mivel úgy gondolom egy ilyen vizuális világú, tudatmódosító hatást gyakorolni kívánó filmnél ez nagyon fontos elem. Az a baj az ilyen stílusú filmmel, hogy nem elég egyszer megtekinteni. Bár ezzel még nem is lenne probléma, viszont ha a tálalás unalmas, semmitmondó és érdektelen akkor erre vajmi kevés ösztönzést kap a néző.

2011-10-27 14:07:15 pókmacska (3) #22

Az érdekes képi megoldás jó lett volna, ha valami pluszt adott volna a filmhez, de én ezt nem éreztem, inkább idegesített. Maga a történet viszont rendben van

2010-04-21 11:41:54 ronin07 (?) #21

Én pont azért tudom őt olvasni, mert annyira nyomasztó tud lenni.:)

előzmény: hattori (#19)

2009-09-08 10:10:10 "L" (2) #20

Sajnos ez nem az én világom, egyáltalán nem tudtam beleélni magam, inkább untam, bár azt el kell ismernem, hogy a megvalósítás egyedi és dicséretre méltó.

2009-06-19 21:07:33 hattori (?) #19

Dick-nek igenis van humora!
Azt hiszem ha nem lenne az emberek képtelenek lennének őt olvasni,annyira nyomasztó tud néha lenni.Bár a humora vitathatatlanul groteszk,máshol pedig csendesen rezignált.
Lsd(:D) azt a részt, mikor Charles Freck öngyilkos akar lenni,altatót vesz de a dílere átbassza.

2009-06-18 13:44:47 ronin07 (?) #18

PKD groteszk humorérzékéről már értesültem, csak még nem olvastam. A Kamera által homályosan regényváltozatában akkor mosolyodtam el, mikor Fred azt mondja Hank-nek: "Emlékszem volt a hetvenes években egy film, A francia kapcsolat, amiben a zsaru úgy bepörgött, hogy kinyirta egy partnerét ." Friedkin filmje '71-es, a Dick-könyv '77-es, a regény története pedig '94-ben játszódik, a filmé 2013-ban ("seven years from now"). Jók az ilyen kikacsintások. Azt amúgy tudtad-e, hogy a végén, a Nemezis-monológban a maradandó hasnyálmirigy-károsodásban szenvedő "Phil" nem más, mint a szerző?
Fred-ről pedig Jason Bourne és a Kinába vetett Jack Bauer jutott eszembe.

2009-06-18 13:28:52 Olórin (5) #17

Igen, szerintem sem volt vicces a könyv, kicsit sem. Dicknek amúgy inkább afféle groteszk humora volt, és azt sem csillogtatta gyakran, sőt, tekintve mindenkori elmeállapotát, arról sem vagyok meggyőződve, hogy szándékosan...

2009-06-18 13:19:24 ronin07 (?) #16

Pont, hogy a regényben nincs semmi humor. Marha depressziv, szinte bergmani (lásd a cimet, és a Fred által monologizált Korinthusi-passzust, mely mintegy zanzája Bergman Tükör által homályosan-jának is), akárcsak a film végeredményben, ám Downey tudálékos Barris-e és Harrelson besózott Luckman-je érezhetően több fanyar humort kölcsönöz a Linklater-adaptációnak. Ha valahol, hát a hangtompitós és a fogaskerekes jelenetben megmutatkozik a rendező védjegye.:)

2009-06-17 23:01:32 gringo (4) #15

Kicsit kiirtották belőle a nagyon finom Dick-i humort, meg leegyszerűsítették a sztorit, de elég klassz kis adaptáció.

2008-11-25 23:15:33 Creeplideath (5) #14

Tisztességes Dick adaptáció... rendkivül illet hozzá a képi megjelenítés.
Közvetlenül a könyv elolvasása után néztem meg... komolyabb változtatásokat nem csináltak az eredeti sztorihoz képest.
Az epilógus (rövidített) verziója a végén...katartikus élmény.

2008-11-05 23:08:47 s.csaba (1) #13

Egyszer láttam, és nem tetszett. Kedvelem Dick-et pedig. Talán a rendező a hunyó. Valahogy olyan szenvelgős lett. Lehet, hogy több energiát kellett volna belefektetnem.

2008-10-01 23:25:13 cucu (4) #12

milyen technikával készítették

Rotoscoping-nak hívják, felvesznek egy filmet, és utána kézzel egyesével átrajzolják a képkockákat. Ezért van az érdekességeknél, hogy 1 hónap forgatás, 18 hónap utómunkálatok.

előzmény: k3pl3r (#10)

2008-10-01 21:19:25 Marla Singer (5) #11

Bevallom, aki nem rontotta el ezt a nagyszerű könyvet és aki kitalálta ezt a fantasztikusan hozzáillő látványvilágot, én annak...meghajolok a nagysága előtt.

2008-08-05 13:07:58 k3pl3r (?) #10

Az említett két színész tényleg fantasztikus, de én még hozzávenném Rory Cochrane-t is! Már csak hármuk miatt is érdemes megnézni a filmet, no meg a látvány miatt. Nem tudom, hogy milyen technikával készítették, de baromira tetszett a végeredmény. És e mellett, még kellően drámai és érdekes is, szóval nem csak a látvánnyal akarnak villogni.

Látom sokan szeretik Philip Dick-et. Bevallom én még semmit sem olvastam tőle, de egyre közelebb kerülök ahhoz, hogy ezen változtassak.:)

2008-07-30 20:02:01 ronin07 (?) #9

Paranoia thriller a'lá Richard Linklater. Természetes, hogy nem egy steril zsánerprodukció a jussunk tőle, hanem egy felettébb intelligens egzisztencialista dráma, nagyon aktuális mondanivalóval. Igaz, a tényleges üzenet nem jön le első nézésre, ahogy az egyik szereplő mondja "a folyamat a valóság felszíne alatt zajlik, de szabad szemmel nem látható", többedik megtekintés után viszont nyilvánvaló, mit akar közölni a történet. Annyit elárulok, hogy az összezuhanó főhős kihasználtsága és az Új Út nevű narkógulág összefonódásai kell szem előtt tartani. Az Új Út rendőrállamosítja L.A.-t, és ebben a diktatúrában Arctor egy gyötört szubjektum. Ismerős téma?
A regényt kilencven százalékos hűséggel sikerült filmre alkalmazni, módosítás Freck személyét érte, illetőleg testileg nem olyan naturalista a függőség bemutatása, mint a regényben. Lelkileg annál inkább.
A forgatókönyv hibátlan atmoszfératükröztető, a színészek közül Robert Downey, Jr., Woody Harrelson, Rory Cochrane mindent bedobnak, Winona Ryder jó angyalfigura, Keanu Reeves viszont csak átlagos, bár a remek szinkronban László Zsolt jelentősen feljavítja őt.
A képi világgal van egy pöttnyi bajom, túl rikítóak a színek, de a Bob Sabiston-féle animációs technika - amit Az élet nyomában c. Linklater műben láttunk először - remekül illik a gyötrelmekhez és a drogos víziókhoz. A rajzfilmszerű képek egyébként szerintem fix, hogy csak a maszkafander realisztikus kivitelezéséhez kellettek, de ezen felesleges fennakadni, mert a filmbeli üzenethez nemcsak a képiség illik, de minden téren óriási élményt ad.

2007-07-25 22:20:40 deviant (5) #8

jóféle. már-már hagyomány, hogy richard linklaternek csak a kevésbé sikerült filmjeit mutatják be a hazai mozik. pedig micsoda film ez! a kamera által homályosan nemcsak eszelős képi világgal bír, hanem bátran idézi philip k. dick paranoiás szellemét (és gyilok humorát). talán kijelenthető, hogy ez a legjobb dick-filmadaptáció a bladerunner óta (bár nekem a sokat szídott minority report is tetszett, még akkor is, ha spielberg másképp, derűsebben látja a világot, mint PKD). a színészek mind jól játszanak, robert downey persze most is kiemelkedően isteni, de ezt már megszokhattuk. ki kell még emelnem keanu reeveset, akire nagyon passzol ez a szerep, pedig vele kapcsolatban mindig szkeptikus vagyok. a film legnagyobb erénye, hogy linklater felfogta, hogy a kamera által homályosan c. regény nem feltétlenül sci-fi, annál sokkal több és egyszerre kevesebb. ez "csak" egy szimpla amerikai regény, de a sci-fi elemek, a kábszeres képzelgések és a frenetikus csattanó különleges ízt adnak az egésznek. lényeg a lényeg, az utóbbi évek egyik legkülönösebb filmjét láttam, oszt' annyi. 9/10

(ja, és a maszkafander megvalósításáért külön puszi jár a kitalálónak.)

2007-02-21 11:40:08 RHCPgege (4) #7

Számomra a könyv is helyenként.. ha nem is vicces, de humoros volt a maga abszurd módján.

2007-02-20 20:56:31 Olórin (5) #6

? én egyáltalán nem emlékszem, hogy a könyv vicces lett volna. A film viszont helyenként az volt.

előzmény: RHCPgege (#5)

2007-02-20 20:47:39 RHCPgege (4) #5

Philip K. Dick rajongóként nagyon vártam ezt a filmet, és szerencsére nem ért csalódás, mint ahogy a könyvek adaptációjánál általában szokott. Lehet hogy azért, mert erre készítettem fel magam :).
Ahogy Olórin is mondta, a képi világ telitalálat, teljesen így képzeltem el. A szereplők is klappolnak... Barris szerepe nagyon nehéz, kicsit gonoszabb, alattomosabb kisugárzásúra számítottam.
Nem lehetett mindent beletuszkolni, de szinte pontosan követi a történetet és teljesen átélhetően adja át (a poénokat is, Olórin ^^). A nyolcvan százalékkal teljesen egyet értek.

2006-12-09 17:46:06 Olórin (5) #4

nem nagyon ismerem sem a Radioheadet, sem a rajongóit, ezért nem is tudom, miért pont nekik tetszene annyira.. de mindegy, nagyon jó film, úgyhogy döntsd el magad:)

2006-12-09 15:32:27 Kovacsadam89 (?) #3

Azt olvastam h Radiohead-fanok szeretni fogják.igaz ez?én az vok.:D

2006-12-01 01:02:27 Olórin (5) #2

Ja, aki esetleg nem tudná, az Anifesten (sok más nyalánkság mellett) vetítik, tessék elmenni és megnézni:)

2006-12-01 01:01:50 Olórin (5) #1

Talán az első vérbeli Dick-adaptáció, ami nem csak igazán remek, de még az eredetihez is nagyon hű (csak a poénok nem jellemzőek a könyvre, de ez belefér, sőt, így manapság talán még hatásosabb is). A képi világ fantasztikus, Downey és Harrelson brillírozik, a sztori megrázó és erőteljes, Dick mélyen személyes szavai a stáblista előtt (ugyanazok, amik a regényt is zárták) nemkülönben.