Prova d'orchestra (1979) ☆ 👁

(Federico Fellini)

nyugat-német-olasz dráma, zenés film

4,2

2019-10-10 13:51:14 Kempesbaba (?) #9

Ha egy film elgondolkodtató, az már 5-ös.
Elgondolkodtam rajta,és marhaságnak tartom...

2019-10-10 12:47:25 zéel (5) #8

Ha egy film elgondolkodtató, az már 5-ös.
Lehet, hogy nem túl kor-szerű megállapítás, de nekem tetszik.
Legalábbis: elgondolkodtató!:)

előzmény: Sziez (#7)

2019-10-10 11:28:09 Sziez (5) #7

Ha egy film elgondolkodtató, az már 5-ös. És ez elgondolkodtató, mint általában minden Fellini-film.

2016-01-20 07:26:32 Jereváni Rádió (5) #6

Allegória a XX. századról (és a XXI-ről is?). Jelentőségét tekintve a Maestro életművében csak az Az édes élet vetekedhet.

10-ből 100 pont.

2011-07-25 19:32:45 Hannibal Lecter (4) #5

Nagyon fontos darabja ez a mester életművének. A Zenekari próba egy jól átgondolt és szemléletes allegória, amely azt mutatja be, hogy a posztmodern művészetben miként inog meg a szerző centrális pozíciója, és identitása hogyan szóródik szét a műben. (Bizonyos tekintetben már a Casanova is hasonló üzenettel bírt.) Jelzésértékű, amikor a karmester arról akar beszélni a tévéseknek, hogy micsoda szenvedéssel és felelősséggel jár a munkája, a művészete, de - mivel a szerző, az igazi alkotóművész már senkit sem érdekel - gyorsan észbe kap, átfogalmazza a mondandóját, és megelégszik néhány közhelyes, optimista frázissal. Gyönyörű továbbá a zárlatnak az a snittje, mely (a kövér hárfaművész halálát követően) a törmelékek közt árválkodó, antik szellemiséget idéző hangszert - mint egy eszményibb kor véletlenül ittfelejtett, a zenészek számára érdektelen, mégis fenséges "hírnökét" - ábrázolja.

2010-12-15 09:12:14 zéel (5) #4

Még annyit:
a film nem dráma, hanem tragikomédia. (A szakszervezetet "szerepe" kifejezetten vicces, ill. tragikus. Nézőpont kérdése.)
Továbbá, ebből a filmből hiányoznak a, Fellininél megszokott erőteljes képek. Talán azért is, mert a tévé számára készült a Zenekari próba.

2010-12-14 18:26:32 zéel (5) #3

Ez a film, ill. zenekar egy nem túl derűs metafora az emberi közösségekről. Meg arról, hogy nem tanulunk a történelemből.

Elsőrangú szerepe van a filmben a zenének. És elsőrangú zenét kapunk Nino Rotától!
A szereplők kiválasztása pedig, a Fellininél megszokott zseniális.

2010-01-18 19:42:38 Szívtiproimi (5) #2

Baromi jó film.

2009-06-05 13:15:05 jesi (5) #1

Az utóbbi idők egyik legnagyszerűbb filmélményem, túlmutat a zseniálisan