Detour (1945) ☆ 👁

Terelőút

(Edgar G. Ulmer)

amerikai dráma, film noir, krimi, thriller

4,3

2021-10-20 18:51:24 ryood (4) #15

tényleg "B-film", de mégis lekötött. néhol elég primitív, de összességében kifejezetten jó a mérleg. a mai hollwyoodi "A-filmek" örülnének, ha fele ilyen érdekesek, eredetiek tudnának lenni...

2021-03-23 20:53:46 macready (4) #14

A sors vagy más rejtélyes erő bármikor rád vagy rám mutathat, anélkül hogy bármilyen oka lenne rá. Minden idők egyik legkiválóbb B filmjeként a Terelőút kísérletet sem tesz arra, hogy túllépjen a szerény költségvetése és szoros gyártási ideje által szabott kereteken - inkább nyíltan felvállalja a „szegénysort”, olyan világot ábrázolva a ponyvaregények és egzisztencializmus határvidékén, ahol maga az élet is olcsó és rövid ideig tart.
Edgar G. Ulmer, akinek életútja a német expresszionizmustól a hollywoodi törpestúdiók szegénysoráig vezetett, jóval hivalkodóbb filmkészítő volt, mint azt hívei elismernék - ez egyszer azonban valódi mesterművet tett le az asztalra. Ismeretlen sztárjai szürkék, akár az aszfalt (a való életben is vesztes szerepet játszó Neal nem sokkal később gyilkosság miatt került börtönbe); a kopott stúdiódíszletek, névtelen országutak és háttérvetített tájak egy öntörvényű, kiismerhetetlen világ tablóját nyújtják - olyan világét, ahol egy összecsapott B film véletlen dramaturgiával takarózó cselekménye a könyörtelen sors rosszindulatú hatalmát öltheti.”

2021-03-15 12:14:22 Xuja (4) #13

Fordulatos, nyomasztó noir ízig-vérig B filmes megoldásokkal. Hiányoltam a "szép" képi világot és filmnyelvileg nem sok művészi van benne (a vágások kifejezetten otrombák), plusz nekem az alakítások se tetszettek (mondjuk Ann Savage-nak van pár jó pillanata). Viszont kifejezetten érdekes a sztori, a főszereplő fokozatos kontrollvesztése tanítani való. Egyelőre gyenge négyes, majd újranézem jobb minőségben..

2020-08-19 22:33:12 Norbert Simon (4) #12

Különösen a femme fatale karakter nyerte el a tetszésemet. Gyakorlatilag tényleg mintha csak erre a színésznőre írták volna. Betaláltak vele tökéletesen. Továbbá tetszett a sztori is és a road movie jellege szintúgy. Én összességében egy jó erős négyesre értékelem. Vétek lenne kihagyni!

2016-05-04 12:26:17 Charlie O'Brian (4) #11

Jó film, erős négyes nálam is! Mindenképpen érdemes megtekinteni.
Jó hülyeséget csinál a főhős.
Még csak nem is ellenőrzi, hogy halott-e a sofőr. Ráadásul ha halott is, akkor is szinte tuti, hogy valami olyan halálok (szívroham, agyvérzés) végzett vele, ami kizárja az idegenkezűséget. Ráadásul, ha azonnal segítséget hív, szinte kizárt, hogy őt vonják felelősségre. Ellenben azzal, amit tesz, nagyon komoly gyanút terel magára kb. azonnal. Jót akaró, de ostoba karakter a főhős sztem.
Nagyon tetszett a "femme fatale" esztétikailag (is). :) Rendkívül szép arcú színésznő és eleinte nem tűnik igazán gonosznak, nem olyan mélyen gonosz módon viselkedik eleinte, mint más noirok pénzéhes női.
A végén már rendesen mocsok lesz azért... Értetlenül állok azelőtt, hogy mitől is halt meg a végén a gonosz széparcú nő...
A dulakodástól? -Ne vicceljünk már, azt egy-két folttal megúszná bárki.
Megfulladt a telefon kábelétől? -Ötletes nem mondom, de valahol röhejes is. A vezeték másik vége nála volt, ha fuldoklik, az életösztön miatt kibogozta volna magát tán csak. Másrészt meg nem 3 másodperc valakit megfojtani. Petrocelli óta tudjuk, hogy 3-4 szörnyen kínos perc is kell hozzá...

2012-09-14 08:28:45 Tenebra (4) #10

Jó kis B-noir. Egyetértek, a nőre csak rá kell néznem, és azonnal tudom, hogy (minimum :D) a szememet kikaparná. :D Kegyetlen egy femme fatale volt.
A sztori sem rossz, és a road movie jellege is tetszett. Majd még többször meg kell néznem, egyelőre nem adom meg neki a zseniálisat, mert így elsőre a Double Indemnity-hez hasonlítottam, azaz "volt már". Illetve a végét, pedig nem is hollywoodi film, "gyönyörű" Hays-kódexesre sikerült megcsinálni. SZánalom. De lehet, ironizálni akartal vele - ezért kell még megnézni másodszor, hogy akkor már ilyen részletekre is figyeljek.

2011-08-13 17:33:35 Hannibal Lecter (5) #9

Meg kell hagyni: a finoman szólva nem igazán sztárarcú Ann Savage tökéletes femme fatale - az egyik legmohóbb és legundorítóbb, mely valaha megfordult a vásznon.

2011-08-11 12:46:40 mchn (5) #8

Jo, de azert ha valakinek azt mondod, hogy John Wayne, akkor otbol 1-2 ember fogja tudni kicsoda, ellenben Tom Nealt gyakorlatilag senki nem ismeri.

2011-08-10 18:38:46 critixx (5) #7

John Wayne '30-as évekbeli B-westernjeit (melyek alig egyórásak) is árulták a Madaras Teszkóban, papírtokban, párszáz forintért. És talán még szinkron is volt rajtuk. :DD

előzmény: mchn (#5)

2011-02-26 13:33:47 filmkritikus (?) #6

Ciki, nem ciki én erről a filmről eddig nem is hallottam... Igyekszem pótolni, ha már ennyien zseniálisnak vélik:)

2010-11-01 13:33:44 mchn (5) #5

Azert, mert 67 perces hosszusagu B-filmeket sajnos nem nagyon adnak ki magyar szinkronnal.

előzmény: gomez1000 (#4)

2010-09-04 22:14:04 gomez1000 (?) #4

De ha ez olyan jó film, akkor miért nem lehet megvenni DVD-n , vagy megtalálni valahol szinkronosan ?

2010-08-09 14:34:43 ronin07 (?) #3

A véletlen egybeesésekkel operáló kispolgári noir-ok eddigi legerősebbike.

2010-08-09 12:08:08 Cesare Gonzago (5) #2

Itt megtekinthető. Nem túlzás azt állítani, hogy műfajának egyik gyöngyszeme.

2010-08-03 23:44:27 mchn (5) #1

Igazan brillians film, az egyik legjobb femme fatale-al.