Phenomena (1985) ☆ 👁

Jelenség
Creepers

(Dario Argento)

olasz fantasy, horror, krimi, thriller

3,7

2020-10-16 17:16:08 oscarmániás (3) #17

Én is a vágott 82 perces (ezek szerint amerikai) suta verziót láttam, hangalámondással - ez nem zavart-, Hátborzongatók alternatív címmel. Aki tudja, az eredeti verziót kaparintsa meg, nem fogja megbánni.

2018-03-26 11:08:25 ChrisAdam (4) #16

Nos, igen, ha kimondja az ember, hogy a gyilkos valójában a torz képű kisgyerek, akinek az anyja egy háborodott elme, majd a végén a csimpánz egy szál beretvával menti meg a helyzetet... nos... paródiaszerűen hangzik. És ilyen szempontból besorakozik a korábbi Argento-horrorok közé, valahogy a giallok kötelező eleme az abszurd finálé (persze nem, de mégis...). A Phenomenának az a nagy erénye viszont, hogy míg a Suspiria suta vége nem is működik olyan jól, addig legalább itt igazán csúcsra van járatva a műfaj.
Kissé lassan indul be és habár vannak igazán jó jelenetei, a főbb pozitívumait az utolsó háromnegyed órára tartogatja. A finálé pedig kész pokoljárás, Argento mindent megtett, hogy a lehető legtöbbet hozzon ki a filmjéből, néhol talán túl is lő a célon, de kár takargatni, hogy például e filmben történik a filmtörténelem egyik legundorítóbb jelenetsora a hullák medencéjében. Brutális.
Mondanom sem kell, hogy Jennifer Connelly zseniális, nem gondoltam volna, hogy valaha őt ideális giallo-főhősnek tartom, pedig nagyon is az. Goblin zenéje még megér egy misét, az hétszentség.
Hidegrázós, misztikus mozi, bitang erős hangulattal a gyönyörű, titokzatos Alpokban, élve bekebelez. 80%

2017-04-30 21:29:00 GothMan (3) #15

Na, csak hogy rontsam az átlagot, dobok rá egy közepest. Nem, persze, hogy csak viccelek. Rájöttem ugyanis, ez a klasszikus Argento még hiányzott nálam, így pótoltam (bár igaz, az amerikai vágott verziót néztem). Mint a legtöbb filmje ügyesen egyensúlyoz a zseniális... és a nézhetetlen között. Most nem akarok belemenni, hogy pro és kontra, de tényleg egy torz képű kisfiú követte el a gyilkosságokat, és a végén egy csimpánz mentette meg a főhöst egy borotvával? Öreg vagyok én már ehhez.

2015-04-15 23:53:52 dikalosz (5) #14

Varázslatos egy film, teljesen magával ragadó. A Tenebre és a Profondo Rosso MELLETT Argento legjobb filmje.

2013-06-02 10:50:37 tomside (5) #13

Eddig azt láttam jellemzőbbnek ebben a műfajban, hogy a filmek vége gyengére sikeredik. Nah, ez alaposan rácáfolt! Nagyon élveztem, minden a helyén volt benne. Akik érdeklődnek a műfaj iránt, azoknak bátran ajánlom! És hát a zene....!

2013-06-02 09:32:24 tomside (5) #12

Giorgo Armani a jelmeztervezőőőő!
Mikor a csaj szobatársa kiszökik, van rajta egy fekete pulcsi a hátán hatalmas armanis arany sassal. Akkor vagány ruhadarab, hogy elmondhatatlan. :)

2013-05-21 14:06:13 BonnyJohnny (4) #11

Tegnap a Kristálytollú madár topicjában írtam (bár Argento egész állat trilógiájára egyaránt éreztem), és Wurlitzer kérdésére ki is fejtettem, hogy az(oka)t nem éreztem giallo hangulatúnak. Egyértelműen azért, mert a késői és legelismertebb giallokkal kezdtem a megismerkedést, és visszafelé nyilván furcsa.
Na ezt annak éreztem. :) A horrorba illő brutális, beteges és kegyetlen, véres kivégzések (pláne vörös vérrel), a "zavaró" képi világ és a zene, valahogy összetéveszthetetlen giallo érzést kölcsönöz az egész filmnek.
Ez esetben jegyezném meg, hogy a film soundtrackje a Goblin szokásosnál is ütősebb zenéjével, valamint kiegészülve Iron Maiden és Motorhead darabokkal bitang erős (és hangulatos) élményt nyújt.

A film krimi-thrillerként megint nem túl erős (kevés általam látott giallo, ami igen), de horrorként egész jól működik. A gyönyörű, csupán 14 éves Jennifer Connelly telitalálat, Donald Pleasence pedig már csak puszta jelenlétével is dob a filmen.

Számomra a film azonnal katapultált az Argento dobogóra. Kb. egy szinten tartom a Kilencfarkú macskával. Az krimi-thrillerként működik jól, ez horrorként. Igaz, az első kettőnek (amelyek mindkét műfajban erősek) egyik sem ér a nyomába az én szememben.

2013-04-20 09:07:30 Tenebra (3) #10

Igen, a goblin zenéje, meg a hangulat az kiváló. Igazából megadnám neki 4-est is, de nekem a vége esztelenül nagy állatságnak tűnt így elsőre. Persze ok, ez nagyon trendi volt 1985 körül, hogy a leölt szörny legalább egyszer visszatér :D, de már ezekben is nagyon gagyi volt, itt viszont irtó idegesítő és béna, hogy vagy 3x legalább visszajön a banya, és a legelcseszettebb módon.

Illetőleg Argento szimpatikus amiatt is, hogy feltehetőleg imádja az Iron Maident, de a Flash of the Blade c. számukat a legrosszabb helyen vágta be, és végig lejátszatta többször is. :D Kiváló szám, de nagyon nem illett a jelenetekhez, melyekhez berakta.

előzmény: Korben (#9)

2013-04-20 08:38:59 Korben (5) #9

koriggal teljesen egyetértek. Nekem ngyon tetszett a film. Sorban nézem Argento filmjeit a legutóbbi a Tenebre volt,amit jónak tartottam,de nem volt benne számomra semmi átütő erő.Nem úgy mint jelen filmünkben. Argento jól megkeverte a dolgokat.pont emiatt nem felel meg az előző filmjei alapján az elvárásoknak. És pont emiatt lett egyedi a film! Akik meg nem a műfaj v rendező rajongói ne is nézzék meg,mert nem nekik készült!(ha mégis megnézik csalódni fognak,és lehúzzák érdemtelenül a filmet).A zene pedig...elképesztően zseniális! sokat tesz hozzá a filmhez,egy rossz zenével a film sokkal gyengébb lett volna. 'Nézem a filmet közben felcsendül a Goblin zenéje és végigfut a hátamon egy kellemes bizsergető érzés'. Na emiatt érdemes filmeket nézni!

2012-08-27 02:08:14 frindli (?) #8

Inkább csak a műfaj kedvelőinek ajánlom. Minden más szemmel nézve borzasztó rossz film. 0 pontos számítógépes trükkök, b kategóriás jelenetek, meg a sztori se volt a toppon.

2011-11-20 15:07:44 korig (5) #7

Gyönyörű főszereplő, jó vizuális trükkök, klassz zene, végletekig fokozott hangulat, néhol ocsmány, néhol megmosolyogtató jelenetek. Kell ennél több egy oldschool horrorfilmhez? Nem.

Ötös (az ötből).

2011-03-28 00:20:46 Dibon (5) #6

Na, ilyen hangulatos horrorfilmet is már rég láttam. A zenét nem lehet elégszer kiemelni, az nagyon bejön, Jennifer Connelly és Donald Pleasence párosa is tényleg jó. A Suspiriához képest összeszedettebb, ott nálam a bugyuta vége rontotta le a filmet, pedig lehet, jobb lett volna mint ez.

2010-02-06 18:49:20 wayage (5) #5

Fura film Argento-tól, de zseniális. Nem igazán horror, hanem mondjuk természetfeletti horror mese:) Van az egésznek egy Grimm testvérek féle mese hangulata, amit főleg a történetnek és a svájci hegyes, erdős tájnak köszönhet. A 13-14 éves Jennifer Connelly nem csak gyönyörű, hanem jól is játszik. Donald Pleasence-t mindig öröm horrorfilmen látni, de talán a legnagyobb alakítást pont a majom nyújtja:)

2010-02-03 22:09:20 bumbi (2) #4

a zene tényleg jó, de még viccesnek se nagyon vicces...csak a majom a végén :)

2008-03-19 10:23:53 Order (4) #3

A zene tényleg remek. Argento szinte összes filmjében a Goblin zenekar apokaliptikus szintifutamai szólnak.

2008-03-19 00:56:56 nony_15 (5) #2

ja és Jennifer Connelly a Volt egyszer egy Amerika óta még mindig gyönyörű :)

2008-03-19 00:54:20 nony_15 (5) #1

nagyon tetszett a film a zenéje különösen. de ismét rájöttem, hogy az én idegeim nem elég jók az ilyen filmekhez :P