Pályamunkások (1957) ☆ 👁

(Gaál István)

magyar rövidfilm

4,2

2019-09-08 23:05:58 zéel (5) #7

Különös mű Gaál István első sikeres filmje, a mindössze négyperces Pályamunkások. Az alkotótárs-baráttal, Sára Sándorral forgatott főiskolás vizsgafilmben kizárólag fix beállításokat látunk, a sínkalapálás lendületes ritmusára vágva. Nincs történet, csak ütem, muzsika és kompozíció, már a pálya kezdetén kijelölve azt az utat, amelyen alkotója elindult. Kétségünk sem támadhat felőle, hogy par excellence film pereg előttünk, ám az közelebbi rokonságban áll a képzőművészettel és a zenével, mint az epikával. Ha mégis az irodalmi műfajok felől közelítünk hozzá, akkor inkább a poétikát, mint az elbeszélést idézi. „Rám a zenei struktúra komoly befolyással volt és van – írta Gaál. – Sokat segített nekem. Mindig úgy érezhettem, nyugodtan ráállhatok, mert nem csap be. Talán azért is van ez, mert mind a filmművészet, mind a zeneművészet temporális művészet.” (Báron György, Filmvilág, 2007/12)

2011-11-08 20:19:02 Hannibal Lecter (4) #6

"Bevetésen" a metrikus montázs. Érdekes, hangulatos kis rövidfilm.

2011-09-11 18:34:50 Tenebra (5) #5

Experimentális film. Ezzel szerintem mindent elmondtam. Ilyenekhez nem kell cél. A hatvanas években amúgy is ez nagyon is forradalminak számított Mo-on a sok '50-es évekbeli giccs és realista film után. Ez a pergő, gyorsmontázsos, ritmikus, már-már szimfonikus technika filmtörténeti szemmel zseniális.

előzmény: gyilkosvirus (#1)

2011-09-11 14:53:02 Jereváni Rádió (5) #4
2009-12-08 15:28:06 critixx (4) #3

Ez egy rövid filmetűd, de még fontosabb, hogy egy vizsgafilm. Az elsődleges itt az volt, hogy a rendező-hallgató és az operatőr-hallgató bebizonyítsák tanáraiknak, mennyire értenek a film nyelvéhez, a komponáláshoz, plánokhoz, kameramozgáshoz, vágáshoz, világításhoz, ritmushoz, stb.

2009-12-08 15:24:08 manson84 (4) #2

Mi az, hogy mi a célja? Ez egy ügyesen megkomponált rövidfilm, némi dokumentumfilmes beütéssel. Ha jobban megnézed az apró kis finomságok, mint például a közelik, vagy az ütem amire dolgoznak, nagyon ügyes képet fest az ilyen és ehhez hasonló emberek életéről, hétköznapjairól.

előzmény: gyilkosvirus (#1)

2008-06-03 12:11:08 gyilkosvirus (?) #1

nem teljesen értem, hogy mi a célja a rendezőnek ezzel a filmmel