Viridiana (1961) ☆

(Luis Buñuel)

mexikói-spanyol dráma, szatíra

4,4

2017-09-12 17:30:28 csabaga (4) #10

Az osztályzatom elsősorban a zseniális első 30 percnek szól,a film többi része már kevésbé sikerült.Az utolsó fél órát "kínosnak" éreztem és a zárás is túl banális,szájbarágós.

Nagy kár a nagybácsi meghalasztásáért,egy erős szereplő tűnik el,és nincsen helyette másik.

2011-08-25 12:28:22 Tenebra (5) #9

Ennek melyik jelenete nem zseniális? :D Mind jutalom, úgymond.

Kedvencem: 1. Az "utolsó vacsora" bizarr kifigurázása. 2. A vége, mikor "az egyetlen unokahúgom végre kártyázik velem".

Azt meg el is hiszem, hogy betiltották. S nem, itt nagyon nem az egyház pocskondiázásáról van szó, hanem az egész arisztokrácia ellen felszólal. Mint mondjuk minden filmjében, hiszen nagyjából nála a zabálás, a szexualitás és a konzervatizmus témái jelennek meg.

2009-09-04 14:10:46 critixx (5) #8

Nos, a filmet nem az egyház tiltotta be annak idején, hanem a Franco-kormány. Bunuel, aki akkor már évtizedek óta nem tartózkodott szülőhazájában (és baloldali meggyőződése miatt nem is kívánt), végül beadta a derekát, mikor spanyol filmesek rábeszélték, hogy forgassunk náluk, nem lesz semmi probléma. A forgatás során végig közelről szemmel tartották őt és stábját a rezsim emberei, végül azonban mégis betiltották a filmet.

Egyébként az egyház és a konzervatív erők heves tiltakozása Bunuel filmjei ellen ma már természetesen inkább derűt kelt, mai szemmel a filmjei nem "eretnekek" vagy botrányosak. Legnagyobb botránya az Aranykor kapcsán volt a Mesternek még a '30-as évek elején, bemutatójakor Párizs szerte tiltakoztak a film ellen. Fasiszta csoportok szétdúlták az egyik mozit előadás közben. Ezután - nem kockáztatva több incidenst - betiltották a filmet.

előzmény: oscarmániás (#7)

2009-09-04 11:58:34 oscarmániás (5) #7

Nincs mit.
Minél többet nézek Bunuel filmet annál jobban tetszik a stílusa.
Erre a műre is igaz,hogy idővel az emberek nem érzik felháborítónak a képi világot,vagy a narrációt,vagy pedig a jellemek megformálását.Ha belegondolok mai szemmel túlzásnak tűnik az egyház ellenreakciója és a mű betiltása.Azt hiszem a korral egyenes arányban emelkedik az inger- és toleranciaküszöb.
A csavargók viselkedése teljesen hétköznapi,valahogy ilyen mentalitással találkozok a környezetemben és ilyen típusú történeteket mesélnek róluk,akik velük foglalkoznak.Egy szólás jut eszembe (bár Bunuel mást akart a csavargók szerepeltetésével kifejezni):ha odatartod a kisujjad,az egész karod kellene.
Bunuel messziről (időben és térben is) kigúnyolja a népszerű ,giccsbe hajló koldustörténeteket -is.

2009-09-04 10:37:54 budaik (4) #6

hú ez nekem kimaradt...

köszi

A perlaki elemzéseket eddig mindig megtaláltam szerintem :D

még 1szer kösz

előzmény: oscarmániás (#5)

2009-09-04 10:04:38 oscarmániás (5) #5

A dvd-n van egy extra-Perlaki Tamás filmelemzése-ott elmagyarázzák,hogy a kötőtű a pamuttal a nőiességet és az asszonyi szerepet szimbolizálja,a hamu az elmúlás,bűnbánat(?).Az ágy pedig a nagybátyjáé.
A filmelemzést csak ajánlani tudom,nagyon alapos és érdekes.

előzmény: budaik (#4)

2009-05-31 23:18:41 budaik (4) #4

valaki segítene?

volt egy jelenet, mikor Viridiana egyszrcsak megjelenik a kandalónál két gombolyaggal meg kötőtűvel bedobja a tűzbe, majd hamut szed egy ruhára és az ágyára szórja a hamut...

mit akart ez jelenteni?

2009-04-30 11:25:48 jesi (5) #3

Az ugrókötél jelképes megjelenései zseniálisak, csak 5-t tudtam rá adni

2009-02-13 14:54:43 critixx (5) #2

Én is csak ajánlom mindenkinek!

2008-09-02 22:18:29 imhouse (5) #1

Tegnap este láttam. Elképesztő. Beleégette magát a filmes agyrészembe... Bizonyos beállítások örök emlékek.
Például az a fényképbeállás a vége fele. Te jó ég mikor megláttam, teljesen kirázott a hideg.
EZ igen!
Csak ajánlani tudom.