Apa - Egy hit naplója (1966) ☆ 👁

(Szabó István)

magyar dráma

4,3

Felirat az osztályteremben:A néppel tűzön vízen át.

Gyerekek beszélgetnek a Nádasdy gyerek szobájában:
- A partizánok kommunisták és nem hisznek az Istenben. A te apád partizán volt és nem esküdött Istenre soha. Talán még templomba se volt.
- Butaság. Teljesen butaságokat beszélsz. Hát Jézus meg a kommunisták ugyanazt akarták: szétosztani mindent a szegények között hogy mindekinek egyenlője legyen. A szegényeket segíteni és az elnyomottakat. Ez teljesen ugyanaz.
- Hát akkor most kik az elnyomottak?
- Azt hiszem ők - (a kis grófra néznek, majd nyugtatólag folytatja) - de ti most büntetésből vagytok elnyomottak.

kis Tako: A rajtanács, és az egész raj nevében javaslom, hogy vegyük fel sorainkba Nádasdy-t.
tanárnő: Nádasdy osztályidegen...
kis Tako: Már nem az... azt mondja, nem akar gróf lenni. Mérnök akar lenni, soha sem gróf, és elnyomó!
tanárnő: Hogy képzelitek ti ezt? Nem, szó sem lehet róla...
kis Tako: Miért? Mi biztosan tudjuk, hogy ő nem akar gróf lenni! Ő tudja, hogy a grófok kényurak voltak, ő még ilyen kicsi volt akkor, a húga pedig még csak akkor született, miért nem hisz nekünk?
tanárnő: Hiszek nektek, de ez akkor sem igaz, szó sem lehet róla!
kis Tako: Miért?... Azt hiszem az én apám is osztályidegen volt, mielőtt partizán lett.
egy másik gyerek: De tanárnő, én olvastam, hogy a Marx Károly mamája is gróf volt.
tanárnő: Jó... majd megkérdezem az igazgatópajtást.

kis Tako: Miért mesélek én megint olyasmit, ami nem igaz... csak szeretném, hogy az legyen? Miért mesélek megint, miközben egyre rosszabb érzés tölt el, és már szégyellem magam? S mégis mi az a boldogság, ami mindig elragad, ha látom,hogy figyelnek rám, hogy szeretnek majd, hisznek nekem, úgy gondolkoznak, ahogy én szeretném, és megteszik szívesen, amit én akarok?
Apa csodálatos erő. De miért nincs bátorságom egyedül is... nélküle? Miért nincs bátorságom nekem sem?