Awakenings (1990) ☆

(Penny Marshall)

amerikai dráma

4,2

2018-10-11 08:03:56 SAF333 (5) #27

Öööö, srácok, szarkazmus. :-)

Igen, elhangzik a film elején kinek a művét dolgozza fel, emlékszem.

Arra akartam célozni hogy az általam említett könyvnek rosszabbnál rosszabb feldolgozásait láttam. Ez a film ellenben rokontémát mutat be, zseniálisan.

Bocsbocs.

2018-10-10 13:01:03 budaik (5) #26

Ez lesz az :)

2018-10-10 12:50:21 mimóza (5) #25

Bocsánat, nem okoskodásként, csak ezt épp' tudom: a film Oliver Sacks neurológus-pszichológus hasonló című, saját valódi, esettanulmányait tartalmazó könyve alapján készült (Ébredések, 1973).

2018-10-10 12:06:50 Interracial Facial Creampie (?) #24

Nem, nem annak a feldolgozása.

2018-10-10 07:52:20 SAF333 (5) #23

Véégre. Egy kiváló feldolgozása a Virágot Algernonnak című kedvenckönyvemnek.

2018-05-30 00:03:20 Szívtiproimi (3) #22

Giccshegy!
Ami feljavítja annyira, hogy elkapja a közepes bokáját, az R D N játéka, és hogy igaz történetet dolgoz fel. Már ha tényleg így történt, amire azért nem vennék mérget...
A történet egy mondatban összefoglalható, a többi másfél óra csak örömködés.
Ja, egy éber kómás öregasszony miért visel szemüveget? Szólt, hogy rosszul lát távolra?

2017-11-16 02:49:15 Ugor (4) #21

Nagyon tetszett! Voltak benne rések, repedések, de nem bántó mértékben. Emlékezetes lesz számomra is! Valahogy nem vált korszakos, nagy filmmé, de a jók között a felsők közé került.

2014-08-13 11:23:53 Tenebra (4) #20

Én is a két rendhagyó szerepért szerettem ezt a filmet + a humora miatt. De Niro zseniális, hihetetlen, hogy ilyet is el tud játszani, és nem fásult bele a sok macsó szerepkörbe. És az egész olyan groteszk, szinte már csehesen groteszk.

Robin Williams pedig itt is megmutatta, hogy nemcsak bolondos, mániákus karaktereket tud alakítani, hanem ilyen magába fordulós, kicsit szociofób, de azért a maga módján, "önhibáján kívüL" vicces figurákat is.

2011-12-17 19:28:03 Hannibal Lecter (5) #19

Egyetértek. Sőt, megkockáztatom: ezért a filmért sokkal inkább megérdemelte volna az Oscart, mint a Keresztapa 2-ért. Abban a jelenetben, amikor hosszú évtizedek után először találkozik az anyjával, simán zsebre rak mindenkit, Williamst is beleértve.

2011-12-17 18:58:39 Rorschach (5) #18

De Niro zseniális színész! És nem az egysíkú gengszterszerepek miatt, itt olyat alakít, hogy majd' leesett az állam.

2011-09-08 15:37:08 BonnyJohnny (5) #17

Valóban megható és felkavaró film. Ami ráadásul igaz történet. Számomra nagyobb jelentőségű, mint az Esőember. Hoffman és DeNiro alakítása között már nehezebben tennék relációt. Mindkettő zseniális.

2011-09-08 14:50:33 Szilu (5) #16

Szívszaggató egy film, főleg ha az ember átélte már ugyanezt a szemlélő szempontjából a való életben is. A színészek remekül alakítják a szerepeiket. Rég láttam számomra ennyire felkavaró filmet. Gyönyörű a maga nemében.

2011-02-21 01:01:28 dézi (5) #15

a tánc a lánnyal talán az egyik legszebb jelenet, amit valaha láttam. meg a Rilke vers... és Jimi Hendrix sem tudom, mikor tetszett ennyire. :) szóval már ezekért is megérte megnézni.

2010-05-14 22:48:55 Enzo Cortello (5) #14

...érdekes, h ma már nem csinálnak nagyon ilyen jó filmeket...plázákban nem mutatna jól...legtöbben meg azt majmolják.

2009-11-10 19:49:03 Jereváni Rádió (?) #13

A 2002-es Simone-t se hagyjuk ki a repertoárból. Nem valami nagy kedvenc itt a KT-n, de én imádom a filmet.

2009-11-10 18:54:26 Hannibal Lecter (5) #12

Ami De Nirót illeti, egyetértek: sajnos az elmúlt 10 évben önismétlő és sablonos filmeket tett le az asztalra, az pedig különösen idegesített, amikor komédiázásra adta a fejét (Apádra ütök, Showtime, Csak egy kis pánik). Kész szerencse, hogy az ember előveszi az Ébredéseket, megnézi, és nem felejti el, hogy a 20. század egyik legnagyobb színésze az, aki bárgyú tucatvígjátékok és sekélyes zsaruthrillerek átlátszó kirakatszerepeiben tetszeleg. :-) (NB.: a komikus regiszter nagyon is jelen van De Niro művészetében, gondoljunk csak az Éjszakai rohanás c. zseniális akcióvígjátékra!)

Ami Pacinóval kapcsolatos megjegyzésedet illeti: itt is nagyjából egyetértek, azzal a kitétellel, hogy a 2000-es években azért sikerült begyűjtenie egy zseniális alakítást/filmet is: Nolan 2002-es Álmatlanságát, ebben épp Robin Williams partnereként csillantott fel valamicskét régi formájából.

előzmény: Cesare Gonzago (#10)

2009-11-10 18:48:41 acidphase (5) #11

de mondjuk R. Williamstol se naon lattam a 97es Good Will Hunting óta jó filmet.. na majd utánalesek..

2009-11-10 18:05:57 Cesare Gonzago (5) #10

Részben revideálom a véleményemet: De Niro Heat utáni munkásságából kimagaslik a Jackie Brown-ban nyújtott "jelenléte", és persze a Ronin is megemlíthető, bár ez utóbbi nekem valami miatt sosem tetszett. Az 1998-at követő években viszont semmit sem mutatott fel. (Al Pacino sem. Kettejüket kényszeresen együtt említem mindenütt.)

2009-11-10 17:42:51 -senki- (5) #9

Annyira viszonylag talán nem mellőzött, legalábbis én tv-ben láttam többször is.

előzmény: acidphase (#8)

2009-11-10 13:16:06 acidphase (5) #8

en is megneztem az ebredeseket (harmadjara), es ense tudom megcafolni azt az észrevételt amit C.G. le irt, h De Niro korunk egyik legjobbja. Ez a film pedig méltán volt jelölve Oscar dijra , legjobb film kategoriajaban, csakhát pechjére az az év sem volt gyenge a felhozatal terén. Kicsit sajnálom is h pl ez is egy olyan alkotás amit igencsak mellöznek a különbözö tv csatornák..

2009-11-09 10:31:47 Hannibal Lecter (5) #7

Igen, De Niro színészi munkássága - ennek a filmnek a tudatában is - rendkívül sokrétű és tanulságos. Hihetetlen az a szereprepertoár, amit e néhány évtized alatt magára vállalt. Ami az Ébredésekben nyújtott alakítását illeti, szerintem simán utoléri, sőt, le is körözi Dustin Hoffman Esőemberét. Jelenlétének minden egyes nanomásodperce aranyat ér.
Szerintem a giccs bőven az egészséges nézői ingerküszöb alatt tanyázott a sztori folyamán - másképp nem is adtam volna rá 5-öst. Az érzelmi csomópontokat (Leonard újra kezdi felfedezni az élet örömeit a szobájában; tánc Penelope Ann Millerrel stb.) nem "sikerült" vattacukor-ízű szirupba fojtani, és ez számomra éppen elegendő egy ilyen különösen kényes, "giccsérzékeny" alaptéma esetében, amit aztán nagyon könnyen el lehet(ett volna) rontani. A zárókép (Williams beszéde) alatt már rezeg a léc, de összhatásában még így is ízléses, kifinomult, szenzitív kórház- és emberdrámát láthattunk.

2009-11-09 08:42:49 Cesare Gonzago (5) #6

Bevallom, e film láttán vált számomra bizonyossá, hogy De Niro korunk egyik legnagyobb színésze. (A Heat utáni filmjeit most figyelmen kívül hagyom.)

2009-11-09 02:58:14 -senki- (5) #5

Nem tudom, lehet szerettem a giccset, de nekem pont a szépsége tetszett...

előzmény: puttancsospeti (#4)

2009-11-09 01:57:34 puttancsospeti (5) #4

"Tipikusan az a film, aminek az ember szinte örömmel bocsátja meg azt a borsónyi giccset, amit az alkotók belepasszíroztak a történetbe."

Egyetértek. Bár talán nem is volt annyira borsószemnyi az a giccs... ;-) De ezzel együtt is magasan ötös. Alapvetően a sztori is kissé suta volt, de abszolút nem tudom ezt olyan nagy hibául felróni. Robert De Niro játéka feledhetetlen, hihetetlen. Nekem végül is úgy ahogy volt, nagyon tetszett az egész.
Robin Williams is hozta a formáját

Nagyon szép film.

2009-11-09 00:33:29 Hannibal Lecter (5) #3

Tipikusan az a film, aminek az ember szinte örömmel bocsátja meg azt a borsónyi giccset, amit az alkotók belepasszíroztak a történetbe. Az Ébredések ugyanis nem mentes némi szentimentális modorosságtól, de ez a nagy emberi sorsdrámákat elbeszélő hollywoodi nagyprodukciók sajátja. Penny Marshall filmje azonban meglehetősen lassú hömpölygése ellenére is csoda - szinte teljes játékhosszában. A készítőknek sikerül ugyanis az elkoptatottnak tűnő egzisztenciális ill. ontológiai alapkérdések közé vérbeli, finom szövésű, rendkívül közvetlen nyelvezetű és szofisztikált drámát keverni. Ami a történet jellegét illeti, Robin Williams a Holt költők társaságához hasonlóan ezúttal is felbolydít, majd újjáteremt és megvilágosít egy kisközösséget, de az Ébredések dramaturgiája plasztikusabb, áramvonalasabb, a sztorimeder nincs olyan erőszakosan alárendelve a "high concept" katarziskicsikaró gépezetének. A történet ezért egyedi, szívmelengető, megindító és tanulsága nehézségmentesen zsebre is vágható. Ami Robert De Nirót illeti, újfent bebizonyítja, hogy színészgenerációjának egyik legfontosabb tagja - a fájdalomtól összeszoruló, görcsbe ránduló arcáról leolvasható elemi, marcangoló szenvedés visszavonhatatlanul belemarja magát a nézői emlékezetbe.
Egyszóval: gyönyörűen elbeszélt, a sziruposság csapdáit többnyire eredményesen elkerülő, fantasztikus színészi alakításokat felvonultató sorsdráma az emberi élet méltóságáról, az értelmes létezés és a társas kapcsolatok lehetőségéről, egyszóval mindarról, ami kínkeserves-közös szükségletünk. Boldogan adok jelest. :-)

2009-07-06 02:27:26 Bbazsa (5) #2

Feltámadás és búkás Sajnálatos emberi történet ami tele van harccal

2009-03-17 02:11:53 -senki- (5) #1

Többször is láttam, mindegyik rég volt így nem írnék bővebben.

De kihagyhatatlan a filmből a következő vers (lehet más volt a fordítás):

Rainer Maria Rilke - A párduc

(A párizsi állatkertben)

Szeme a rácsok futásába veszve
úgy kimerűlt, hogy már semmit se lát.
Úgy érzi, mitha rács ezernyi lenne,
s ezer rács mögött nem lenne világ.

Puha lépte acéllá tömörűl,
s a legparányibb körbe fogva jár:
az erő tánca ez egy pont körűl,
melyben egy ájult, nagy akarat áll.

Csak néha rebben halkan a pupillán
a puha függöny. - Rajta egy kép befut,
a tagok csöndjén átüt, mint a villám
s meghal, mihelyt a szívbe jut.