Viaggio in Italia (1953) ☆ 👁

(Roberto Rossellini)

francia-olasz dráma

4,0

2020-07-31 21:10:19 offerus (5) #2

Nápolyt látni és - újjászületni?

Szokatlan volt a nagy háborús drámák (Róma, nyílt város; Paisà; Németország, nulla évben) után ezt a lassan csordogáló melodrámát nézni. Egy megromlott házasság képei a világ talán legszebb díszletei között. A megöröklött villa teraszáról Nápoly, a Vezúv, Pompei, Sorrento, Capri szigete látható. És ezt akarják minél kevesebb időt itt töltve eladni. Legalábbis a férfi. Az asszony melankólikusabb, még maradna, érzi, hogy már nem szeretik. De sokat tenni a kapcsolat megmentéséért már ő sem tud vagy akar. Az Utazás hét nap története. A nő a helyi szépségeket egyedül fedezi fel, míg férje a világon mindenhol elérhető egyszerűbb élvezeteknek hódol. Eljutnak a válás kimondásáig.

Azután San Gennaro ünnepén megtörténik a váratlan fordulat. Nem egyszerűen happy end, hanem a csoda. Mondjuk egy ilyen házasság megmentéséhez valóban csodára van szükség… Vajon ez a befejezés levon a film értékéből? Mint valószínűtlen, szentimentális fordulat? Vagy éppen felemeli? Mint az adott helyzetben, környezetben egyetlen adekvát lehetőség? És miért tekintették a Cahiers du Cinéma-ban akkor még inkább csak írogató fiatalok (Truffaut, Rohmer, Rivette) a modern film megteremtőjének ezt az alkotást? Amelynek megjelenésével „minden film hirtelen tíz évet öregedett”. Nem vagyok biztos a válaszokban. Azt azonban érzem, hogy ennek a rendkívül tehetséges rendezőnek az akkori élete benne van ebben a filmben. Benne van az európai, az olasz és a férfi büszkesége, aki elhódította Amerikától és a férjétől az ünnepelt színésznőt, Ingrid Bergmant, aki büszke a hazájára, annak kulturális örökségére. És talán benne van ennek a kapcsolatnak a megsejtett jövője is.

Jelenleg megtekinthető itt (angol felirat).

2018-10-23 10:09:40 chaplinfann (?) #1

'54-es film