Oktyabr (1927) ☆ 👁

Október
Gyeszjaty dnyej, kotorije potrjaszli mir

(Grigoriy Aleksandrov - Sergei M. Eisenstein)

szovjet dráma, némafilm, történelmi film

4,2

2023-06-05 15:02:09 marcilu (2) #3

Eleve neki sem kellett volna állnom a filmnek, mert tudom, hogy a propagandafilm mivolta miatt nem lesz számomra egy cseppet sem élvezetes, még értékelhető sem nagyon. De hát benne van az 1001-es listában, sorra került, legalább meg kellett próbálnom. Mivel nem hosszú, végig is néztem. A mai szemmel videoklipszerű jelenetek, vágások egész jók voltak, meg a többi filmnyelvi érdekességet tudtam értékelni, de ahogy a közel-keleti háborúkat ábrázoló amerikai filmeket is gyűlölöm az alapszitu elfogadhatatlansága miatt, úgy ezt is fintorogva néztem a nyilvánvaló torzítások miatt.

2021-08-04 12:04:16 macready (5) #2

„Az Október Eizenstein filmelméletének és gyakorlatának legtisztább, leghathatósabb példája. Számtalan lélegzetelállító képsor látható benne: a cár szobrának ledöntése, a hídépítés és különösen a gyakran idézett „Istenért és a hazáért” jelenet. Annak a higgadt mérnöknek a keze nyoma, aki Eizenstein eredetileg volt, a vágás katedrálissal vetekedő bonyolultságában érhető tetten. Ám a film felszíne alatt megpillanthatjuk a művész - már-már az őrülettel határos - lelkesültségét, aki szentül hiszi, hogy egy szép új világ küszöbén áll.”

2012-11-24 13:46:18 Adam Taylor (5) #1

Képeiben, hatásában nálam a Patyomkint is veri.