Sphere (1998) ☆ 👁

(Barry Levinson)

amerikai dráma, sci-fi, thriller

3,4

2022-09-07 03:55:27 tamas.s (3) #28

A TV-ben sikerult elkapni ezt a filmet a napokban, es bar mar lattam egyszer nagyon regen, nem emlekeztem ra. Az alapotlet rendben van (bar egy az egyben a Solaris nyulasa ) es a hangulat is helyenkent el van talalva: a tengerfeneki nyomasztas mukodik es a feszultseg megfeleloen van adagolva. Amit viszont soha nem fogok megerteni, hogy egy ilyen filmbe minek viszik bele a karakterek maganeleti gyotrodeseit, total irrelevans, amennyiben semmit nem tesz hozza a tortenethez, es rettentoen kinos tud lenni (jelen esetben a “10-en x eve egyutt voltunk es ezert most egy eletveszelyes kuldetesen az exemmel csipkedjuk egymast ket merules kozott” vagy az “aki a fizikaban nem er el semmit 35 eves koraig az mar nem is fog” fele szentimentalis sirankozas - a masodik egyebkent tartalmaban is vilagi hulyeseg azon tul, hogy folosleges kepernyoido). A film vege valoszinuleg a sci-fi tortenelem egyik legnagyobb kihagyott lehetosege: az expedicio elejen talalt mumifikalodott hullarol nem derul ki semmi tovabbi , igy ez is folosleges jatekido lett ahelyett, hogy egy hatalmas mindfuck twist lett volna… de szep is lett volna, ha kiderul, hogy az teszem azt az Harry (S.L. Jackson) foldi (vizi) maradvanya . A vege bar szornyen muvi, giccses es rossz ertelemben veve hollywood-i lett, meg mindig lett volna lehetoseg villantani egyet azzal ha valami modon ujra a melysegben talaljak magukat (pl. Norman nem a feledesre gondol, mert nem tudja elengedni a “kepesseget” ). Rendesen le voltam taglozva a vegefocimnel, hogy ez most tenyleg ennyi? Hogy meg valamibe beleallhassak, a tudomanyosnak szant bullshitelesek szinten sokat vesznek el effele filmek elvezhetosegebol szamomra, bar ez valoszinuleg csak a term.tud.-os lelkem miatt van es talan sokaknak nem ennyire fajo pont, de engem speciel ki lehet a vilagbol is uldozni az ilyenekkel. Vagy allja meg a helyet amit mondanak, ez is egy opcio, vagy ne mondjanak az esemenyekhez “tudomanyos” magyarazatot, ez szinten egy opcio. Szorszalhasogatas tan, de engem tenyleg bosszant, amikor nyilvanvalo hulyesegeket veszelnek egy moziban, nem vagyok kulon erre kihegyezve, de nem tudom nem meghallani.
Osszessegeben ezt a filmet nagy bun volt igy megcsinalni, a nyilvanvalo Tarkovszkij utanerzes ellenere is egy felso kategorias sci-fi thriller lehetett volna a Sphere, ha nem is kultfilm. Igy azonban egy kihagyott ziccer lett zagyva, nem konzisztens, es mesterkelten didaktikus tanulsaggal, logikai bukfencekkel, foloslegesen hosszura nyujtott, de tartalommal meg nem toltott jatekidovel es kifejezetten kinos jelenetekkel. Szamomra azert fajo, mert egy-ket alkalommal tenyleg elhittem par pillanat erejeig, hogy egy jo mozit nezek.

2019-02-03 14:57:02 Calavera (?) #27

Gyerekkorom órási "félelmetes" filmje volt, ami miatt a mai napig imádom.
A színészek jók, a stori nagyon jó. Számomra izgalmas is. Egyetértek, hogy a végére elfogyott a szufla, de akkor is imádom

2018-01-16 19:28:13 csabaga (3) #26

Most néztem újra.Jó esély lett volna egy intelligens sci-fi-re,de sajnos a film alkotói az öncélú ijesztgetést választották,ezért a jónevű szereplőgárda sem tudott kibontakozni.

2015-10-06 13:47:35 BonnyJohnny (3) #25

Így van. (ál)intellektuális szöszmötölés... ami egy ideig érdekes, de egyszerűen nem tudja fenntartani az érdeklődést.

előzmény: GothMan (#24)

2015-10-06 11:53:05 GothMan (3) #24

Újranézve leszállítom a pontszámot. Az ötlet baromi jó, a színészekkel sincs bajom, de a film végére nagyon elfogy a szufla; unalmassá, érdektelenné vált számomra. Egy tökös rendezővel egy igazi klasszikus lehetett volna.

2014-11-22 14:53:07 ryood (2) #23

egészen röhejes..

2014-02-23 20:25:24 [: Azuroo andrew :] (2) #22

Az újranézés után revideáltam az osztályzatot, de továbbra is azt gondom, hogy az Alien, a 2001, a Solaris, a Sztalker vagy a Mélység titka mellett ennek a filmnek is briliáns az alaptörténete, ám a megvalósítás ebben az esetben több ponton is hibás az ekkora már rutinos Levinson ellenére (ebben a műfajban mondjuk nincs sok tapasztalata sem 98-ban sem 2014-ben)

Ha van projekt amely manapság megérdemelne egy előzményfilm/remake hibrid verziót akkor szerintem a Sphere az. Egy tisztességes költségvetéssel és játékidővel (legyen mindkettő 130 körül) az elképesztő lehetőségek tárháza lehetne mondjuk egy Nolan, egy Fincher vagy akár Duncan Jones számára...

Az előzményfilm természetesen a lezuhant űrhajó útját részleteiben is feldolgozná akárcsak a gömb eredetét...igen, tudom, álmodozok ,)

2013-06-03 15:56:55 morcosmedve (4) #21

Párhuzam inkább a Solaris-szal van, és nem a Stalkerrel, de ezt nem akarom spoilerben kifejteni. Azt gondolom, hogy ez a film sokkal egysíkúbb emberképet közvetít, mint Tarkovszkij műve (mondjuk bármely műve).

2012-07-25 09:55:36 Tenebra (4) #20

A Stalkerben... Én úgy értelmeztem, hogy pont nem teljesültek a vágyaik, hanem inkább ennek felszínessége, félreértelmezése jelent meg ott.

Egyébként nekem is az Event Horizon jutott eszembe, mikor a filmet néztem. Vagyis pontosabban az Event Horizon közben jutott eszembe ez, mert én ezt előbb láttam, mint azt. :D Az ötlet nagyon érdekes, a megvalósítás is, csak szerintem túl vonatotott. A Stalker is egy nagyon sajátos ritmusú film, de szerintem annak minden jelenete kincset ér, meditatív állapotba hoz. Itt viszont túl sokáig pöcsölnek. Viszont szerintem ettől még nagyon intelligens sci-fi. Horrornak annyira nem mondanám, bár lehet, csak engem nem ijesztett meg, főleg egy Event Horizonhoz viszonyítva.

előzmény: -senki- (#18)

2012-07-25 09:40:50 ChrisAdam (3) #19

Ezt a spoilert most elolvastam.... Pedig nem láttam a Stalkert. :/

előzmény: -senki- (#18)

2012-07-25 09:39:11 -senki- (5) #18

Már ha hasonlóságokat keresünk akkor szerintem inkább Stalker. Bár annyira már nem vagyok képben de ha jól emlékszem a végén ott is a "vágyaik" teljesülnek, nem?

2012-07-25 09:34:20 ChrisAdam (3) #17

Az első 40-45 perc egész jó volt, még négyesen állt. Aztán láttam, hogy már nem tud elmenni az igazán bonyodalom irányába a film. A vége, meg a megoldás jó, bár néha nevetni tudtam rajta. Lehetett volna sokkal rövidebb. Az egész Halálhajó beütés és én azért írnám ennek a számlájára az utánzást, mert az után készült ez. Kár, hogy nem mentek be a hajóba és nem nézték meg alaposabban, hogy milyen az az űrsikló, ott kellett volna többet ijesztgetni. Nem volt rossz, de ráférne egy előzményfilm.

2011-01-01 17:36:00 Bowman (3) #16

A bonyodalom nagyon tetszik benne, főleg ahogy jönnek a gyanúsítgatások és az események egyre inkább kuszálódnak, de szerintem az eleje és a vége cakkumpakk értelmetlen, vagyis inkább kissé erőltetett.
Igazából egy négyest adnék rá szívem szerint, de ez csak a film azon részeinek szólna, amiket élveztem.

2009-12-14 10:34:00 [: Azuroo andrew :] (2) #15

igen, gáz hogy kevesebb ilyen jó matériához fordulnak a rendezők odaát

előzmény: angel (#1)

2009-09-11 23:11:14 myke7 (4) #14

Ez az egyik olyan film, amit nem tudok kikapcsolni bárhol, bármikor menjen is a tv-ben. Magával ragad mindig!

2008-01-22 14:58:37 Mikkey (5) #13

nagyszerű thriller. matek pontossággal bontakoznak ki az események. hátborzongató csavarok.. pl. könyvolvasás, nyomasztó miliő,..
ááá nagyon nagy film!!

2007-12-19 14:55:10 k3pl3r (?) #12

Én pont fordítva vagyok ezzel. Szerintem a „Sphere” lett nagyszerű. Én az „Event Horizon”-t tudtam alig végigülni. Azt viszont nem értem, hogy miért pont ahhoz hasonlítjuk ezt a filmet, szerintem teljesen más a kettő!

2007-12-19 14:45:17 Daemiaen (4) #11

Levinsonnak nem ez volt az egyetlen "szembeköpése". :) Noha én is igen szeretem ezt a filmet.

2007-12-19 14:34:09 Olórin (1) #10

Az Event Horizon nagyon sok filmből merített, annál meglepőbb számomra, hogy a végeredmény milyen nagyszerű. Ezt viszont alig bírtam végigülni (Hoffman is borzasztó sótlan, életemben nem láttam még ilyennek), sztem Levinson csúnyán szembeköpte magát ezzel a filmmel, pedig Crichton eredetije baromi jó, egyik legjobb könyve.

2007-12-19 14:13:23 GothMan (3) #9

Itt nem hiszem, hogy az lenne a lényeg, hogy a tyúk, vagy a tojás volt előbb... Én személy szerint sokkal mélyebb és igazabb filmnek érzem ezt, mint mondjuk a Halálhajó-t.
Dustin Hoffman pedig mindig jó! ;)

2007-12-19 12:36:52 Semprini (2) #8

Bár valószínű.

előzmény: Semprini (#7)

2007-12-19 12:35:46 Semprini (2) #7

A Mélység titka viszont 89-es, azt csak nem ebből lopták? XD

előzmény: wayage (#6)

2007-12-19 12:31:29 wayage (5) #6

Michael Crichton a film alalapjául szolgáló regényt 1987-ben írtam. Úgyhogy előfordulhat, hogy a Halálhajó alkotói merítettek belőle. Megjegyzem, nem olvastam a könyvet. A filmet meg kevesen szeretik, de én látok benne valamit.

2007-12-19 12:17:46 Semprini (2) #5

Nekem nem igazán jött be ez a film; a sztori olyan, mint ha a Mélység titka és a Halálhajó keveréke lenne; végig deja vu érzésem volt a film alatt, és a sztárgárda ellenére a szereplők sem nyűgöztek le. Különösen szegény Dustin Hoffmannt sajnálom, aki ezúttal mintha nem elég körültekintően választott volna forgatókönyvet...
Végeredmény: erős kettes, vagy "hármas alá".

2007-12-19 10:13:09 GothMan (3) #4

Nekem nagyon bejött ez a film, igaz, régen láttam. Ideje lenne újra nézni, jut eszembe. De most így 5-ös.

2005-12-03 20:59:33 Dió (4) #3

Szerintem sem. Sőt, a végéig kifejezetten jó! Az a tenyérmegfogós gömbemelgetős varázslat viszont nem kellett volna.

2005-12-03 19:18:58 ussr (4) #2

Szerintem nem olyan rossz...

előzmény: angel (#1)

2004-08-09 13:20:41 angel (1) #1