Golda (2023) ☆ 👁

(Guy Nattiv)

amerikai-angol dráma, életrajzi film, háborús film, történelmi film

3,1

2024-03-09 00:11:30 Joeker81 (3) #1

Keserű dráma egy nemzet kollektív fájdalmát cipelő államalapítóról. Erős, bár a játékidő miatt eléggé felszínes életrajzi történet, amit minisorozatban, hosszabb játékidővel jobban ki lehetett volna bontani. Van néhány igazán szívszorító és kemény pillanat, ami jól felvázolja, hogy mekkora teher és felelősség összpontosult egyetlen ember válán, és igazolja, hogy mennyire sok áldozattal, fájdalommal, a meghozott döntéseket követő önmarcangolással és bűntudattal jár egy háború. A Golda leginkább az 1973-as jom kippuri háború körüli időszakot meséli el, azonban a megtekintése közben nem lehet kizárni a jelenlegi történéseket, mázsás súllyal telepszik a filmre. 40 év telt el azóta, de még is, mintha semmi nem változott volna. Szerettem a filmben a sok közelit, a színkezelést és a hihetetlenül szuper sminkjét Helen Mirrennek. A rendező többször használ eredeti archív felvételeket is, amit szépen összemos a felvett jelenetekkel. Helen Mirren játéka a tőle megszokott minőséget képviseli, azonban elnézve Golda Meirről készült archív felvételeket eléggé más lett a karakter, talán túl brit...olyan Helen Mirrenes. Azonban ez mit sem von le játéka értékéből, miután megkérdőjelezhetetlen jelenléttel bír végig az egész film alatt. Jó film, de szerintem nem egy kiemelkedő darab az életrajzi filmek közül.