In the Name of the Father (1993) ☆ 👁

(Jim Sheridan)

angol-ír dráma, életrajzi film

4,4

2017-06-24 20:48:53 flake (5) #17

Tulajdonképpen négyest kellene rá adnom, néhány baromi fontos ponton megcsúszik a film szerkezete és elég kizökkentővé válik olyankor. Lehet, hogy ez tudatos rendezői döntés, de én nem tudtam megnyugtató magyarázatot találni rá. Talán az emocionális töltetet szolgálta volna tompítani, megtartani a végére, de engem így is zavart. Egyébként elképesztő erejű mozi, Daniel Day-Lewis meg... Hát nem kicsit lett szegényebb a mozi világa az ő visszavonulásával :(

2015-03-08 16:16:46 csabaga (4) #16

Újranézve,a főszereplő ellenszenves és ostoba karaktere jól ellenpontozta a történetet,így egy osztályzatot javítok...

15 év telik el,sokan elfelejtettek öregedni.

2012-09-18 01:13:53 Adam Taylor (5) #15

Vannak ugyan apróbb hibái, de annyira hatásos és megkapó, a színészek pedig olyan fantasztikusak, hogy feledtetik azokat.

2012-01-05 23:57:20 slawter (5) #14

A legjobb film, amit mostanában láttam. Nagybetűs dráma. Ennyit a rendőri munkáról.

2011-10-27 00:04:07 BonnyJohnny (5) #13

Mikor Daniel Day-Lewis elordítja, hogy "in the name of my father" (talán az utolsó mondat a filmben), majdnem eltörött a mécses... mondjuk megrepedt... :)
Erős érzelmeket kiváltó film, ami valóban egy kicsit egyoldalú. A másik oldalra is ki-ki kacsint, hogy azért az az oldal sem velejéig gonosz, de az állásfoglalása egyértelmű. Egyértelműbb, mint az etalon terroristás filmnek, a La battaglia di Algerinek. Igaz, itt a "terrorista" oldal ártatlan.

Ha fel nem is háborító, hogy Tom Hanks kapta a díjat (inkább az, hogy a film tematikája miatt eleve elrendelt volt), de szerintem (is) ez évben egy brit főszereplőnek kellett volna kapnia, olyannak, aki Emma Thompson mellett szerepelt (valamelyiknek a kettő közül :)).
Megjegyzem, szerintem ebben a filmben a nemrég elhunyt Pete Postlethwaite viszi a prímet.

2010-12-22 17:54:51 csabaga (4) #12

Sajnos itt sem tudok azonosulni igazán a főhőssel.Leginkább a tisztességes apját sajnáltam,aki a tolvaj suttyó fia miatt került bajba.
Annyi persze biztos,a börtönökben ritkán ülnek ártatlan emberek,legfeljebb kevesebbet vagy többet érdemelnének.

2010-08-09 19:25:56 swarm (5) #11

hanem egy személyes drámát mesél el, ennek a kontextusnak a tükrében.

Ez mondjuk igaz. Számomra egyébként nagy öröm volt, hogy a rendező nem csinált a filmből egy Remény rabjai-féle giccses valamit. Kissé hatásvadász, de legalább hálivúdi-máz nélkül.

2010-08-09 19:04:20 puttancsospeti (5) #10

Nagyjából egyetértek veled. Persze, hogy egy dimenziós. De végül is ez egy bizonyos történetet mesél el. Ebbe az egy bizonyos történetbe belefér az egy dimenzió, mert ez nem általános látános látlelet akar lenni az angol-ír viszonyokról, a történelmi szakszerűség igényével, hanem egy személyes drámát mesél el, ennek a kontextusnak a tükrében.
És talán nem is kizárólagosan egy dimenziós. Gondolj pl. az ír terroristára, akivel végül összetépi a babaruhát a főszereplő és annak faterja is És együtt éreznek a smasszerrel, akit rokkanttá tett.

előzmény: swarm (#9)

2010-08-09 18:56:00 swarm (5) #9

Nagyszerű film, de egy dolog zavart: szerintem eléggé egyoldalúan festette le a történetet.

Valóban durva amit ezekkel a szerencsétlenekkel műveltek, de a rendőrök szemszögéből nézve valóban arra lehetett gyanakodni, hogy ők követték el a merényletet. Rengeteg filmet láttunk ahol a rendőrök hamis bizonyítékokkal lecsukják a bűnözőket és nem ítéltük el őket, sőt. A helyzet itt annyiban tér el, hogy akiket terroristáknak véltek, azok ártatlanok voltak - de ők ezt nem tudták. A filmben pedig úgy ábrázolják az angolokat, mint akik élvezetüket lelik abban, hogy ártatlanokat kínoznak meg és csuknak le, ez nagyon hatásvadász...
Persze egy ír filmről beszélünk így nem meglepő az egydimenziós ábrázolásmód, de engem kicsit zavart.

2010-08-01 18:59:33 kecske (5) #8

Vetítik:

Filmmúzeum, augusztus 8. (vasárnap), 21:00

2010-07-25 12:11:25 Bruce94 (5) #7

Daniel Day-Lewis fantisztikusan alakít, de ez elmondható a másik két főszereplőről. A történet tényleg mellbevágó, és ebben ez a legborzsztóbb, hogy ez megtörtént. A Philadelphiat nem láttam, de szerintem ennél a filmnél nem lehet jobb. A legjobb dráma volt, amit idén láttam.

2010-05-19 16:16:26 szucsik (5) #6

Sajnos az Oscaron van egyfajta elsőbbségi sorrend, ez alapján osztogatják a díjakat, nem pedig a szerint, hogy melyik színész volt a jobb:

1. Beteg embert megformáló színész
2. Normál embert megformáló színész
3. Külföldi színész
4. Cary Grant

Tehát én sem csodálkozom, hogy igazságtalanul Hanksnek adták a díjat.

előzmény: Toguro (#5)

2010-05-19 15:25:48 Toguro (5) #5

"felháborító, hogy Tom Hanks-nek adták az Oscart"!!! teljesen egyet értek! bár nem csodálkozom rajta, főleg ha másik film sztoriját vesszük alapul...

2010-04-19 15:58:18 tamas.1 (5) #4

Teljesen egyetértek, a vágás néhol nem tökéletes, de ennek ellenére megérdemli a film az ötöst!

előzmény: puttancsospeti (#1)

2010-04-18 17:31:12 Surfandór Roland (5) #3

Zseniális, felejthetetlen dráma.
A IRA konfliktus valójában csak háttértörténet, a film középpontban az igazságszolgáltatás áll.

Ami a színészi játékot illeti: fantasztikus. Daniel Day-Lewis fenomenális (felháborító, hogy Tom Hanks-nek adták az Oscart), de Emma Thompson és Pete Postlethwaite is elképesztőek.

Aki kicsit is kedveli a drámákat, és még nem látta ezt a filmet, ajánlom mindenképpen nézze meg, nem fog csalódni! :-)

2010-01-31 23:03:22 zsuzso (5) #2

daniel day-lewis nagyszerű, a történet megdöbbentő, ötös!

2009-08-12 21:50:14 puttancsospeti (5) #1

Szép film. Mellbevágó.
Vannak ugyn kisebb hibái- a történtvezetés néhol olyan öszedobáltnak tűnik nekem-de ezzel együtt is ötös.

A színészi játékok nagszerűek.