La roue (1923) ☆ 👁

(Abel Gance)

francia dráma, némafilm

4,1

2023-04-19 16:48:45 Adam Taylor (5) #1

Epikus hosszúságú film (én a 260 perces változatot néztem meg több részletben), de ott van a némafilm csúcsteljesítményei között. A sztorija meglehetősen egyszerű: egy alkoholista mozdonyvezető tanúja lesz egy vonatszerencsétlenségnek, és magához veszi a helyszínen talált, árvává lett kislányt - ahogy a lány cseperedik, erős kapcsolat (szeretet? szerelem? - inkább utóbbi) alakul ki közte, a mozdonyvezető és annak fia között. Mikor a felnőtt nő elhagyja mostohacsaládját, derékbe törik a főhős karrierje és élete is.
Nem mondom, hogy nincsenek benne a türelmet próbára tevő részek, de a Száguldó kerék még mindig lebilincselő, lírai filmélmény, elsősorban a főszerepet alakító Séverin-Mars jellegzetes játéka, és Gance zseniális, érzékeny rendezése miatt. Egyik pillanatban még fejünk búbjáig elmerülünk a melodrámában, a következőben pedig egy olyan akciójelenet következik, aminek feszültségkeltése, snittezése és vágása még mindig párját ritkítja.
Itt nézhető: https://archive.org/details/ptp_the-wheel_abel-gance_dvd_x264_mkv_716x480_149700/La.Roue.1923.DVDRip.x264-TBB/La.Roue.Part.2.1923.DVDRip.x264-TBB.mkv