The Squid and the Whale (2005) ☆ 👁

(Noah Baumbach)

amerikai dráma, vígjáték

3,7

2020-05-10 00:07:54 SoZi (3) #19

Adva van egy fiú aki (...), és van egy LÁNY?? Te melyik filmet nézted?? Komolyan nem tűnt fel, hogy az két fiú??

Egyébként azt senki nem írta mêg, hogy az egész a gyerekek szemszögéből van bemutatva. Annyit érzékelünk a válásból és a szülők csörtéiből, amennyire beavatják őket, illetve a bejelentés előtt amennyit felfognak a dologból (ezért olyan fura a vágás is). Veszekedni is szinte csak annyit látjuk őket, amikor vmelyik gyerek ott van.

2016-05-03 19:35:12 Havierez (3) #18

Egy család elhidegülésének drámája ez ami nagyon szépen ábrázolja hogy a válást nem a két szülő hanem a gyerekeik sínylik meg a legjobban. Ez történt ebben a családban is. Adva van egy fiú aki nagyon erősen ragaszkodik az apjához, és van egy lány Ő pedig az anyjához kötődik nagyon erősen. Na most a film arról szólt hogy a szülők ne váljanak el ha vannak gyerekeik mert rosszat tesznek velük a gyerekeiknek. Jó kis tanmese volt ez szerintem és a mondanivaló is tökéletes, nagyon fontos de valahogy a rendező Noah Baumbach nem jól rendezett mert se az operatőr (rossz színek és zavaró kameramozgások) sem pedig a színészek nem nyújtottak 100%-os teljesítményt. De a forgatókönyv az szuper csak a megvalósításra lehetett volna több figyelmet fordítani.

2015-03-13 09:41:25 hhgygy (3) #17

Tucatfilm, ezerszer látott helyzetek, ezerszer hallott mondatok...

2015-02-02 16:18:33 gerbence (3) #16

...Meg nem is bálna, hanem ámbráscet (a bálnák a szilás cetek, az ámbráscet pedig fogas).
Ettől még persze a cím érthető, és a hasonlat is találó. Valóban, küzdenek egymással, egymásért, egymás ellen a szülők, egyszerre és viszont prédái és támadói egymásnak, a valódi áldozatok persze mégis a gyerekek. Na meg a családi béke.
A gond csak az, hogy ebben nincs semmi új. Sem a témában, sem abban, ahogy a film ezt kibontja. Valójában ki sem bontja igazán, csak felmutat jeleneteket, töredékes epizódokat ebből a helyzetből, aztán ránk bízza az ítélkezést. Hát itt az én ítéletem: a férj/apa tipikus seggfej, önző, éretlen, sértett és kisszerű (ahogyan anyagi téren fukar és önző, úgy érzelmi téren is az), a feleség/anya pedig tipikus nő, nem kommunikálja a problémáját, hagyja hogy az eszkalálódjon, félrelép, a másik fél kizárásával keres megoldást (a maga helyzetére - itt: új kapcsolat/ok/at, új egzisztenciát), majd kész helyzet elé állít, utólag okol és hibáztat. És persze a nő továbblép az életben, a férfi vergődik és "ráül" a családra. Persze, biztosan van ilyen, de én ebből mit tanulok? Hogy ne legyek önző és gyerekes seggfej? Vagy hogy ne legyek csaló, ribanc? Vagy hogy addig töltsek "quality time"-ot a gyerekeimmel, amíg nem késő? Nagy tanulságok..
A fiúk azonban jópofák, jó fejek, persze mindketten megszenvedik a válás során mind a helyzetet, mind a szüleik hibáit, de azért derekasan küzdenek.
Ez volna tehát az állítása a filmnek? Hogy a gyerekek megszívják a szüleik hülyeségét, a felnőttek meg mindketten önző hülyék (vagy ízlés szerint: "gyarlók", "hibáktól nem mentesek")?
Hát, nem túl vaskos tartalom.
Az a baj, úgy érzem, hogy az amerikaiak annyira el vannak telítve és tompítva a steril, hollywoodi mesevilágtól, hogy egy olyan film, ami egyszerűen életszerű, önmagában ettől már értékké válik. Mintha az, hogy valami természetes, valószerű, az már önmagában tartalmat is jelentene, mintha ez már egy gondolat, egy "mondás" lenne. Mintha náluk ez (és pusztán ez) lenne a "művészfilm" kritériuma. Hát nem, kedves amerikai film, ez csak az alap. Ennek a keretei között kellene állítani is valamit.

A színészek amúgy jók és a (részben a Szomszédokból átmentett) szinkron-szereposztás is jól működik, vannak szórakoztató részek (főleg a kisebbik gyerekhez kötődően), és van némi Woody Allen-es felhangja a sztorinak (ez kinél pluszpont, kinél mínusz), szóval végülis szórakoztató, csak vékonyka.
Azért pedig kiosztanék plusz egy pofont, hogy a középosztálybeli fehér értelmiségi környezetben senki nem ismeri fel a "Hey you"-t, a The Wall c. legismertebb Pink Floyd-album egyik legismertebb számát. Ez komoly? Szeretném azt hinni (és nem is tudom nem azt hinni), hogy ez Európában nem fordulhatna elő.

előzmény: Bowman (#7)

2013-07-28 10:45:37 Glasseye (4) #15

Kiváló film volt! A vígjáték teljes hiányával szembesültem megtekintéskor! Egyedül az visz le egy csillagot hogy nem értettem a végét, és hogy mit jelent igazából a "tintahal és a bálna" kifejezés!

2013-07-14 20:51:47 Glasseye (4) #14

Leírás alapján nem tartom ezt a filmet vígjátéknak! Ha valakinek egy család kettészakadása vicces az ássa el magát!
Bár még nem láttam ezt az alkotást, de holnap sort kerítek rá és írok egy kis véleményt is! :))

2011-06-14 12:01:50 terika (5) #13

Anna Paquin-os filmeket kerestem, akartam látni ezt a nőt szerepelni és eközben akadtam rá erre a filmre. Nagyon jó döntés volt megnézni, igazi filmcsemege. Különleges történetet kapunk az egyszerű vagy szokványos (kinek mi) élethelyzet mellé és a végső csapdában ragadás és/vagy az abból való kitörés sem marad el. Nagyon tetszett a befejezés is.

2011-03-08 21:44:21 Kalti (3) #12

Van itt azért nem kevés jellemkomikum és irónia.

2011-03-08 21:41:00 limupei (5) #11

Most komolyan, miért? Ez egy vígjáték, mi más lenne? Csak nem az a harsány fajta, hanem az a New York-i intellektuális. Sőt, itt is csak az ABC-rend miatt van hátrébb a vígjáték, minden más filmes oldalon az a fő besorolása a filmnek. Szóval nem mi találtuk ki.

2011-03-08 21:37:32 Dió (3) #10

bocs, "érdemes" helyett "képes"

2011-03-08 21:36:39 Dió (3) #9

Nagyon szeretem ezt az oldalt, de ezek az ide-oda pakolt "vígjáték" besorolások kezdik bántani a szememet. :)

Ami magát a filmet illeti, szerintem annyira azért nem kiemelkedő, mármint nekem biztos nem ez lesz a válások filmes bibliája, de tény, hogy a két gyerek megosztottságának bemutatásán keresztül érdemes olyan dolgokat megpendíteni, amik miatt érdemes megnézni, és valóban jók a színészek is.

2010-12-30 22:29:22 Bowman (5) #8

Mondjuk nem tudom miért vígjáték?(!)

előzmény: Bowman (#7)

2010-12-30 22:28:53 Bowman (5) #7

Nekem nagyon tetszett:)
A tintahal és a bálna szerintem a szülők vívódása egymással és egy örökös jelkép.
Egyébként meg fene a pofájukat, az nem tintahal hanem óriáskalmár:/
Ugyanis az ámbrás cetek nagyon mélyre lemerülnek zsákmányért, mélyebbre mint ahová a tudósok lejuthatnak. Itt élnek az óriáskalmárok, akik legendás 'szörnyek', hisz az igazán nagy példányokból egyet sem láttunk még sem élve, se holtan.Darabjaikat találták csak meg, főleg a cetek gyomrában. Azért jelentős a küzdelem, mert kétélű. A cetek kisebb kalmárokat esznek, na de egy nagyobb kalmár(18-21 méteresek is lehetnek!!!) ugyanúgy végezhet a cetekkel. Ez az óriások csatája, örök küzdelem, ahogy a szülők küzdenek egymásért, egymás ellen, a túlélésért, ahogy a két érzés küzd a nagyobbik fiúban, aki nem tudja ki mellé álljon végül.

Szeretem a családi kapcsolatokkal foglalkozó filmeket, nagyon megragadott, bár csak párszor láttam még. Jó alakítások, az apukát képen törölném azért, ebből is játszik, hogy ügyesen csinálta.

2009-10-06 21:08:56 -senki- (3) #6

Részletes képet fest egy család belső kapcsolatairól, de engem annyira nem fogott meg. Egyrészt nem éreztem elég reálisnak, egyes elemei inkább intellektueles műbalhénak hatott számomra. A "tökéletes címválasztást pedig megmagyarázhatná nekem valaki, már amennyiben én vagyok hülye - mert nekem ez nagyon erőltetett volt.

2009-09-24 21:55:22 mchn (4) #5

Kicsit hosszu ido utan valaszolok ugyan, de nem a vagas volt docogos, hulyeseget irtam, csak nem mindig ott es ugy vagtak, ahogy szerintem jo lett volna, ettol kicsit docogott a film.

előzmény: jorgecosta (#4)

2009-09-04 03:18:09 jorgecosta (4) #4

ezt kifejtenéd egy kicsit? milyen a döcögős vágás?

előzmény: mchn (#3)

2009-08-07 15:59:21 mchn (4) #3

Remek alakitasok, tokeletes cimvalasztas, az egyetlen negativum talan a vagas, kicsit docogos volt.

2007-05-19 23:05:16 Olórin (5) #2

Az. Elképesztő profizmussal megírt, csodálatosan eljátszott film.

2006-08-08 08:01:41 Daemiaen (5) #1

Apró csoda.