Nope (2022) ☆ 👁

amerikai-japán horror, sci-fi, thriller

3,4

2022-09-12 13:08:29 GabN (2) #36

Neeem, neeem...
A film címét párszor valóban kimondtam a stáblista alatt :D
Tényleg egy dühös paplan kalandjait néztem 2 órán keresztül?
Csak azért nem kap egyest, mert a fényképezés és az atmoszféra teremtés a film első felében nagyon rendben van, de utána számomra paródia jelleget ölt a film.

2022-09-06 12:06:42 facemetal (3) #35

Mikor felálltam a moziban a film végén jött a felismerés, hogy mi is a bajom Jordan Peele rendezésével. Összességében mindig baromi jó témákat hoz és az USA legmélyebb problémáit teregeti ki a saját stílusában. Viszont számomra (és ezt mindhárom filmjénél éreztem) egy olyan térben mozog ő, ami egyszerűen kényelmetlen nekem. Ahhoz, hogy igazán mélyenszántó legyen és ütős szimbolikával ki tudjon fejteni komplex társadalmi problémákat vagy bármilyen igazán művészi vízió kibontakozzon, ahhoz a rendezése túl hollywoodi és az írás, a karakterek és a dialógusok is kicsit összecsapottak így inkább úgy érzem a szórakoztatás a cél. A másik oldalon viszont azt is érzem, hogy ahhoz, hogy egy szórakoztató hollywoodi limonádé legyen valami fontos üzenettel, ahhoz viszont túl sokat akar mondani és sokkal több akar lenni annál és disszonáns lesz az egész. Néha szinte direkt akarja levetkőzni ezeket a kliséket, néha meg direktben magára erőszakolni és úgy érzem beleragad egy furcsa limbóba. Személy szerint úgy érzem Peele még nem találta meg azt a "sweet spot"-ot ahol a bugyuta írás nem fojtja meg az üzenetet és a szájbarágás nem vesz el a szórakoztatásból vagy a kohézióból; vagy egyszerűen nem döntötte el melyik utat választja még. Ez a mostani film ékes példája nálam ennek, igazából nehéz volt eldönteni, hogy 2-t vagy 3-at adjak rá, végül Steven Yeun alakítása és a "lovagló fekete ember Amerikában" szimbólum feltornázta 3-asra, de összességében nem annyira tetszett sajnos, hiába minden szempontból telitalálat a premissza nálam.

2022-09-06 08:32:20 Adam Taylor (4) #34

Az, hogy semmi köze nincs a sztorihoz, elég barokkos túlzás: a majom és az UFO közötti párhuzam szerintem elég egyértelmű és szépen bemutatott-végigvitt. Egy csomó bajom van nekem is a filmmel, meg a sejtetett szálakkal-metaforákkal, amik nincsenek jól prezentálva - az ezeket fejtegető írásokra mondhatjuk, hogy belemagyarázások, de szerintem Peele esetébe hihető, hogy pl. a cipővel mondani is akart valamit, csak egyszerűen túl enigmatikus az egész. Vagy legalábbis számomra nem esett le rögtön.

2022-09-02 21:48:09 TheDriver (3) #33

68 millió dollárba került a film... :D

2022-09-02 20:24:17 Dió (1) #32

"Egy eleinte repülő csészealjnak tűnő óriási segglyuk embereket szív fel, majd később gigantikus repülő rendezvénysátorrá változik és guess what? -embereket szív fel"
Azt hiszem, ezt ennél találóbban senki sem fogja tudni megfogalmazni. :D
Ha már itt tartunk, nekem az is nagyon "tetszett", amikor belülről mutatták. Szerencsétlen beszipkázott emberek úgy néztek ki, mintha valami kétfilléres felfújható kastélyba szorultak volna.
Nem tudom, mennyit költött Peele ezekre az effektekre és díszletekre, de remélem húsz dollárnál sokkal nem többet.

előzmény: Bateman (#31)

2022-09-02 08:15:38 Bateman (2) #31

Próbálja magát naggggyon misztikusnak és bonyolultnak mutatni, de végül csak annyira futja, hogy egy eleinte repülő csészealjnak tűnő óriási segglyuk embereket szív fel, majd később gigantikus repülő rendezvénysátorrá változik és guess what? -embereket szív fel ja és ezen kívül van némi rasszizmus, de hát ugye ez automatikusan jár egy Jordan Peele mozihoz, illetve némi Shayamalan-féle borzongató atmoszféra, szép képek és ennyi. Nulla mondanivaló, nulla magyarázat, csak a nagy büdös túlmisztifikált semmi.

2022-08-29 16:07:35 Ágó (3) #30

Pótoltam a spoilert.
Viszont nem tudunk mindig készenlétben állni, hogy gyorsan korrigáljunk. Erre figyelj oda legközelebb! Köszi!

előzmény: pelu (#29)

2022-08-29 15:04:29 pelu (?) #29

De kb újra lett forgatva a Titkok kulcsa, csak más környezetbe helyezve. Szerintem ennyire lemásolni valamit nem nagy truváj, és fellegekbe lett ajnározva az a film a fekete baromság miatt. A malacokat sem engedjük be a házba, mert a DNS-ük hasonlít az emberhez.

előzmény: MicaHiro (#26)

2022-08-28 21:36:21 Dió (1) #28

El lett mondva minden előttem. Unalomig nyújtott, értelmetlen sci-fi, ami 2022-ben képes "főszereplőjének" egy olyan UFO-t megtenni, ami úgy néz ki, mintha egy óriásmedúza megdugott volna egy esküvői szoknyát. A nagy showelemnek szánt öldöklős csimpánznak pedig egészen pontosan nulla illeszkedési alapja és köze volt a sztorihoz.

2022-08-28 20:41:23 VVega (2) #27

Úristen, de unalmas volt ez a film. Nagyon szerettem volna szeretni, lehetetlennek bizonyult számomra. Rendesen lefáradtam, mire hála az égnek a végére értem.

2022-08-28 15:59:38 MicaHiro (3) #26

Egyébként jelezném, a Mona Lisa előtt is készült már festmény nőről...sehol nincs már saját ötlet, undorító lopás minden, én pedig hihetetlen okos és lényeglátó kommentelő vagyok, hogy ezt tudom.

2022-08-28 14:14:16 pelu (?) #25

A Get Out-nak is durva koppintás az alapja, ott sem a saját ötlet dominál.

2022-08-28 12:52:41 kaamir (2) #24

Ne haragudj, de nem szeretnék ebbe belemenni. Elolvastam egy rakás elemzést, kritikát, látom, hogy mindenbe bele lehet magyarázni/látni valamit. Ha csak rágondolok, fáraszt az egész, mert nem hiszem, hogy egy filmnek erről kéne szólnia, ilyen diskurzust kéne kiváltania.

Csak azt sajnálom, hogy Peele két lépésben eljutott az egyszerűségében is frappáns Get out-tól az általam legjobban megvetett narratív módszerig.

előzmény: McCl@ne (#23)

2022-08-28 11:23:15 McCl@ne (5) #23

Mire szeretnél magyarázatot?

előzmény: kaamir (#21)

2022-08-28 11:17:11 fempolip (1) #22

Zseniális megfogalmazás amit én még csak karcolgatni sem tudtam.
Köszönöm!

előzmény: kaamir (#21)

2022-08-28 10:59:43 kaamir (2) #21

Én sokáig, őszintén hittem benne, hogy ez a film összeállhat valami koherens egésszé. Annak ellenére, hogy már az Us-ban is megmutatta Peele, hogy nem áll távol tőle a humbug-halmozás. És annak ellenére is, hogy eleve gyanús, ha egy film nesze semmi, fogd meg jól Biblia-idézettel kezdődik.

Aztán teljesen elengedtem a dolgot, amikor kiderült, hogy egy gigantikus cowboykalap üldözi a cowboyokat (ééééérted!!). Itt már 100% volt, hogy a világon semmire nem lesz magyarázat, és a játékidő maradék részében csak a homály nő majd. Ködösítés, rejtély, mindfuck. Kösz, de inkább nope. A fináléra aztán már teljesen elengedi a gyeplőt a film. Szarul vágott, ritmustalan, inkoherens és lapos, de legalább az ember vakargathatja a fejét, hogy most mégis mi az atyaúristen történik. Nekem ehhez már nincs türelmem, semmi kedvem az olyan rendezőkhöz, akiknek 79 rébusz és 52 metafora kell, hogy beszéljenek valamiről. Ez számomra az egyértelmű jelzés, hogy a rendezőnek a világon semmi gondolata nincs.

A rendezés és a forgatókönyv mellett Daniel Kaluuya játéka a legnagyobb talány. Mindenféle érzelem és értelem nélkül bambulja végig a két órát. Gondolom, ennek is van valami Nagy Jelentősége, csak én magasról teszek rá.

Csak azért nem adok egyest a Nope-ra, mert néhány jelenet igen hatásos, de az összkép egyszerűen siralmas.

2022-08-28 10:28:58 fempolip (1) #20

Azokhoz szólt akik megsértődnek arra hogy egyest adtam rá.

előzmény: McCl@ne (#18)

2022-08-28 08:43:10 Mario Brothers (?) #19

Hogy ne tegyen kárt másokban. :D

előzmény: McCl@ne (#18)

2022-08-28 08:19:23 McCl@ne (5) #18

18 darab magyar nyelvű kritika van a cikkek között, a többségük abszolút pozitív, a szerzőik jónak vagy kiválónak értékelték a filmet, hosszasan taglalva az érdemeiket. Miért kezdené itt bárki mindezek fényében itt részletesen taglalni neked a film lényegét? Tegyél fel kérdéseket, ha nem világos valami, bár úgy látom, el van már ez döntve nálad: úgy ítélted meg, hogy a Nem "abszolút káros, minden értelemben", vajon miért kéne a továbbiakban foglalkoznod vele?

előzmény: fempolip (#17)

2022-08-28 07:57:50 fempolip (1) #17

Pelee számomra eddigi munkáival nem mondott semmit. Abszolút durván túlértékelt nekem.
Az vitathatatlan, hogy hangulatot tud teremteni. És a film jól néz ki. De ennyi. Ez elmondható az Avatarról is. Ellenben én ebbe a filmbe (És az összes általa készítettbe) rettentő sok belemagyarázást, megoldást érzek. Talán rövidfilmként működne, ha az esszenciáját kiválogatnánk. De végig olyan érzésem van, hogy nem tudott mit kezdeni a rendező a kitöltésre váró idővel, ezért random örökérvényű vagy most érvényes dologgal összehozta, összegyúrta.
Ráadásul olyan az érzés mintha a dráma és a horror csak egymás mellett haladna. Nem is igazán kapcsolódna egymáshoz.
A színészek jók voltak, ezért bírtam végig nézni a filmet. És persze a már említett látványért.
A trailer alapján nagyon érdekesnek tűnt az egész. És nagyon kíváncsi lettem.
Sajnos a külső nekem nem volt itt elég. Nálam megbukott.

Tuti most abszolút nem leszek sokaknál szimpatikus, de úgy érzem, hogy most fel kell hájpolni bizonyos embereket. Főleg első filmeseket. Majd pedig az első-második film után ki is üresednek.
És csak egyre silányabbakat tudnak kiadni a kezükből. Esetleg 1-1 jobb néha becsúszik.
Lehet régen is volt ilyen, nem tudom. Pelee esetében is abszolút látom, csak nekem az első (és második) alkotása sem tetszett. (Ha a trailert nem látom, ezt már meg sem nézem.)
Persze, lehet, hogy csak én nem fogom fel az ő zsenialitását.
De ha valaki részletesen el tudja nekem magyarázni a filmjei lényegét, én újra megnézem. Talán elkapom azt a bizonyos fonalat.

2022-08-27 19:03:27 critixx (?) #16

Ugyanezt az ötletet konkrétan ellőtték 1987-ben, vagyis 35 évvel ezelőtt a Star Trek: Az új nemzedék pilot epizódjában.

előzmény: MicaHiro (#15)

2022-08-27 16:35:54 MicaHiro (3) #15

A filmben szereplő lénnyel, illetve a vele kapcsolatos csavarral kapcsolatban fontos felvetni, hogy jelentős különbség van "meglepő" ötlet és "jó" ötlet között. Egyfelől valóban kevés ilyenre emlékszem, másfelől viszont ennek szerintem nagyon jó oka van. Egyszerűen nem működik jól.

2022-08-27 15:10:24 oscarmániás (4) #14

:D és tényleg :)

előzmény: Danesz99 (#13)

2022-08-27 15:04:04 Danesz99 (1) #13

Általában elégedett szoktam lenni a szinkronnal, de itt gyötrelmesen rossz. A film meg olyan, mintha az űrgammák meghágta volna a Charly – Majom a családban c. produktumot...

2022-08-24 01:02:38 whiteman 01 (3) #12

Olvastam különböző kritikákban, hogy Spielberg és Carpenter előtt is tiszteleg a film, de szerintem inkább Shyamalan rosszabb pillanatait idézi néhol... utoljára nála gondoltam azt, hogy ekkora nonszensz baromságot lehetetlen komolyan venni (pl. a Happening, vagy az Old). Egy ügyes blöff a Nope, és semmi több - Jordan Peele tett egy újabb lépést a szerzőiség felé, megtörve az első 2 filmjében érződő egyensúlyt.

Egyébként ha már blöff, nézte valaki IMAX-ben a filmet? Én igen, és a képarány egy másodpercre sem változott, pedig állítólag Imax kamerákkal forgott...

2022-08-24 00:04:14 Dajszi94 (3) #11

Peele eddigi filmjei tetszettek, ez viszont most nagyon nem jött át sajnos! Izgalmasnak indult, kb. a film feléig le is kötött és tökre izgatott voltam, a végére viszont teljesen elveszített és számomra ez így egy hatalmas, értelmetlen bullshit lett. Egy 3-as osztályzatot azért adok neki, mert tényleg vannak jó pillanatai a filmnek, de a "Get out" és az "Us" szerintem erősebb volt sztori szempontjából.

2022-08-21 16:58:39 BalaKovesi (4) #10

Továbbra sem tudok mit kezdeni a filmmel, most éppen akár még ötösre is felvinném az osztályzatot, de vannak pillanatok, amikor meg levinném hármasra. :D Szeretem az ilyen filmet, ami nem hagy nyugodni, dolgoztatja az agyamat, mégha ez időnként annyiban is merül ki, hogy megkérdőjelezem az adott film létjogosultságát. Még mindig nem tudtam eldönteni tehát, hogy blöff-e a Nope, vagy nope, mindenképpen újra kellene néznem. Kérdés: aki látta már IMAX-ben, az indokoltnak tartja a film ilyen formátumú megtekintését? Alapból inkább eredeti nyelven nézném meg, de csak felirat nélkül adják, azt meg nem feltétlen merném bevállalni, de ha felesleges IMAX-ben nézni, akkor elgondolkozom rajta.

2022-08-20 16:07:51 jackbau33 (?) #9

A három Peele mozi közül sokakkal ellentétben nekem nem a "Get Out",hanem az "Us" a favorit.Ezek szerint van rá esély hogy ez is fog tetszeni...

2022-08-20 14:52:00 Rorschach (1) #8

Us 2, pedig én tényleg szerettem volna szeretni. Az első öt percben még úgy tűnt, minden indokom meg is lesz rá, de végül csak azt mondom, hogy inkább meg kellett volna hagyni az ötletet egy negyven perces Twilight Zone résznek.

Jordan Peele az új Damon Lindelof, avagy akkora "jEgEsmEdVe a DZsUngeLbeN omG hÁt nEm kUrVa RejTéLyeS?"-pillanatok vannak a Nope-ban, hogy a fal adja a másikat.

2022-08-20 02:00:43 BalaKovesi (4) #7

Kicsit úgy vagyok a Nope-pal, mint 3 éve az Us-szal, vagyis külcsínre, filmnyelvileg makulátlan*, gyönyörűen néz ki (gondolok itt többek között a színekre, valamint az UFO designjára, ami egyszerűen fenomenális), a hangok brutálisan hatásosak, van a filmnek egyfajta esemény jellege, viszont a látottak jelentésének jó részével, a film céljával kapcsolatban teljesen a sötétben tapogatózom, és sajnos úgy tűnik, hogy Peele filmről-filmre egyre kevesebb kapaszkodót ad. Vagyis gondolatkezdemények vannak, egy gondolattérkép készítése lehet nem lenne hülyeség, de azon sem csodálkoznék, ha ezek a gondolatok nem vezetnének sehova, vagy legalábbis közös pontba nem. Bajban vagyok, mert nem szeretném azért blöffnek kikiáltani a filmet, mert nem értem, hiszen feltételezem, hogy ennek ellenére vannak nálam okosabbak is, akik meg igen, viszont úgy sem szeretném osztályozni, hogy "uhhh mennyire mélyenszántó, mennyi agymunkát igénylő film, mondjuk érteni nem értem, szóval ez biztos magasiskola." Volt is egy pont, ahol egy pillanatra kettesen is elgondolkodtam, hiszen megjelent előttem egy Redditet bújó rendező képe, aki margaritát szürcsölve jókat nevet azon, hogy a nevével, egy jól hangzó bibliai idézettel, néhány baljóslatú, a levegőben lógó mondattal és céltalan szimbólumok egymásra dobálásával mennyire megvehetők a nézők, viszont ez csak egy pillanatnyi bevillanás volt, továbbra is azt gondolom, hogy csak én nem értem a filmet, a megfelelő gondolatokkal összeállna a kép, a hiba nálam keresendő. Az összerakottsága, a hatásfoka, az eredetisége miatt hármasnál rosszabbat amúgy sem bírnék rá adni, utóbbi alatt pedig gondolok arra, amit a nemrég megjelent Bullet Train esetében is éreztem, hogy mennyire üde színfolt egy ilyen film a(z általam egyébként nem megvetett) marvel,- folytatás,- spinoffrengetegben, nem hiába a Nope-ot vártam idén a legjobban. Ilyen szempontból talán kisebb csalódás is a film, Peele adhatott volna több kapaszkodót, valamint a társadalmi felhangot is hiányoltam, viszont a négyest megadom végül, mert összességében mégis tetszett, amit láttam. Mindenképpen újra fogom nézni, készüljön még több ilyen! Azzal sem lenne egyébként baj, ha a filmnek nem lenne mögöttes tartalma, se koherens szimbólumrendszere, csak akkor ne tessék baljóslatú idézetekkel és homályos motívumokkal megszórni a filmet, mert öncélúnak hathat. Azért nem szeretném a könnyű utat választani, és rögtön Youtube magyarázóvideókat nézni a filmmel kapcsolatban, arra viszont mindenképp kíváncsi lennék, hogy szerintetek mit jelentett a lebegő cipő? Mi volt az a Michael Wincott karaktere által elmondott monológ a majomról? Mi volt a szerepe a fejezetekre bontásnak?

*Egyedül a majom volt, ahol eléggé látszódott, hogy CGI, ez viszont nem zavart egy olyan film esetében, ahol téma, hogy miért nem használnak élő csimpánzokat a forgatásokon. :D Egyébként bármilyen hatásosak is az UFO-s jelenetek, egyszerűen semmi nem tudta űberelni a majmos flashbacket, ott szabályosan féltem, felállt a szőr a kezemen, főleg amikor az állat a kamerába néz, zseniálisan kényelmetlen jelenet. Az UFO emésztésének bemutatása sem sokkal marad el tőle egyébként ilyen szempontból, kifejezetten rémes így visszagondolva.

2022-08-19 12:09:16 henisz (5) #6

Hú, hát ez valami zseniális volt elejétől a végéig.
A közepén az a 15 perc ahol a Sunglasses At Night (Jean Jacket Mix) című szám is szól, nálam bekerült a legemlékezetesebb mozis pillanatok közé. Egyszerűen tökéletes volt, már csak ezért megérte megnézni.
Jordan Peele az a rendező, aki mindig képes meglepni, mikor már azt hittem tudom mi fog következni, úgy odab@asz, hogy lerepül a haja a nézőnek :D

2022-08-19 07:59:01 dittike (5) #5

Éles filmes kritika és az álomgyár paródiája is lehetne, ez a rémálomgyár, ahol az amatőr filmesek keverednek a profikkal és bármi megtörténhet. Nekem az tetszett a legjobban, hogy a film visszanyúlik a filmgyártás kezdeteihez is.

2022-08-18 21:17:41 Mikkey (3) #4

szép nagyra fújt luftballon! :)

2022-02-14 15:54:31 jackbau33 (?) #3

Igen, a hangulattal valószínű nem lesz gond,a Peele-re jellemző stílus a trailerben is felfedezhető.

előzmény: oscarmániás (#2)

2022-02-14 15:47:49 oscarmániás (4) #2

Jól néz ki, még ha valami homlokráncolós Shyamalan-i lesz a végeredmény, akkor is.

előzmény: jackbau33 (#1)

2022-02-13 11:45:56 jackbau33 (?) #1

Már megjelent a hivatalos trailere:

Ez alapján a film nekem inkább tűnik valami vadnyugati sci-fi szerűségnek mint horrornak de kiváncsi vagyok milyen lesz.