141 perc a Befejezetlen mondatból (1974) ☆ 👁

4,1

2021-06-06 22:44:15 sleepingdancer (4) #12

Remek

2019-01-16 16:52:26 budaik (3) #11

Nekem megvan az első kettő :)

2019-01-16 15:06:22 Tenebra (4) #10

Igen, a Filmharchívum új kiadványában (Fábri Zoltán 100) szereplő DVD-ről néztem meg. Nagyon jó a kép- és hangminőség, igen igényes a díszdoboz. Erősen ajánlott Fábri rajongóinak, kedvelőinek.

előzmény: budaik (#9)

2019-01-16 12:49:11 budaik (3) #9

Szia!

A restaurált változatot nézted?

2019-01-16 11:24:16 Tenebra (4) #8

Jó kis film, de elsősorban Fábri rendezése és a történet összetettsége, nem annyira a színészek miatt. A téma mindig aktuális, főleg, hogy a munkások kizsákmányolása egészen új szintre lépett a XXI. században. A Kádár-rendszerben mondjuk ilyen filmet csinálni nem volt annyira merész dolog, sőt, ha gonosz lennék, kifejezetten biztosra menős projektnek tartanám, amihez tapsol a puhadiktatúra. Igaz, mint sok, a Horthy-korszakban játszódó film a korszakból, úgy ez is túlmutat önmagán, és nem nehéz párhuzamokat vonni a két hatalmi berendezkedés között. Főleg az a jelenet világít rá erre, amelyikben a "politikailag gyanús" munkásokat listázzák. De gondolom, azért is dicsérte a rendszer ezt a filmet, mert elsődleges szinten olvasta.

Az időrendfelbontás nagyon jól működik, Fábri még jobban csinálja, mint a Húsz órában vagy az Utószezonban. Kicsit sokszor ismétli meg az egyik munkás meggyilkolásának jelenetét, nyomatékosítva ezzel a bűnt, ami a főszereplő osztályát terheli, de annyi baj legyen. És ahogy a Húsz órában, úgy itt is fontos dramaturgiai funkciója van ennek a filmnyelvnek, egyáltalán nem öncélú erődemonstráció, hogy Fábri ilyet is tud. Ahogy a Húsz órában a "megírhatatlan riport", a kommunikatív emlékezet problémáját ezzel a formai koncepcióval érzékelteti Fábri, úgy itt Lőrinc és a rendszer teljes szétcsúszása jelenik meg az időrendfelbontás által.

Két nagy problémám volt a filmmel, ami miatt nem tudok rá 5-öst adni. Az egyik, hogy kicsit túlnyújtottnak éreztem, szerintem az utolsó fél órából lehetett volna húzni, meg amúgy is, az az örökbefogadós dolog nagyon mellékszál. Még akkor is, ha amúgy kötődik hozzá 1-2 erős momentum. A másik problémám a színészi játékkal, színészválasztással volt. Néha úgy éreztem, hogy Bálint András nagyon megfelel erre a szerepre. De ez a néha akkor volt, mikor hivatalos stílusban elküldött mindenkit a picsába. :D Viszont mikor finomabb játékra lett volna szükség, akkor Bálint egyszerűen nem tudott mit kezdeni vele. Szerintem Fábri kicsit félrecastingolt itt, nem biztos, hogy Bálint András volt a legmegfelelőbb erre a szerepre. És le kell írjam, hogy Latinovitstól sem voltam elájulva. Igaz, mellékszerepe volt, de itt nagyon éreztem azt, amivel sokan szerintem jogtalanul vádolják, hogy ripacskodott. Az Isten hozta, őrnagy úrban! ez tökéletesen illett az őrnagy karakteréhez, míg Az ötödik pecsétben csak akkor hozta elő Latinovits, amikor a karaktere is túl akarta játszani a szerepét, ám ebben a filmben szerintem nem illett a karakterhez ez a modoros játék. Érdekes, hogy a mellékszereplők voltak itt erősebbek úgy mint az idősebb női karakterek, Lukács Sándor arrogáns "fasisztája" vagy Haumann Péter mérnöke.

Szóval összességében nagyon jó film, tényleg csak a gyengébb karakterek / színészi játék választják el attól, hogy többszörnézős zseniális film legyen mint Az ötödik pecsét.

2011-12-06 19:43:04 zéel (4) #7

ITT is megnézheted! (Bár bevallom, ha már újra szólok, még a jó-n is gondolkodtam. Sok minden miatt, de elsősorban Bálint András "gyengélkedése" miatt.)

2011-12-06 19:25:30 critixx (?) #6

Jó, ettől függetlenül Fábri kiváló rendező volt és a film is minden bizonnyal az (ha másért nem, Latinovits játéka miatt biztosan), csak mondom, hogy akkoriban nagy tisztelet övezte ezt a regényt magasabb szinteken. Ezt a filmjét sajnos még nem láttam, de igyekszem pótolni.

előzmény: tractorking (#5)

2011-12-06 19:12:19 tractorking (5) #5

Nem csak ezért. A Déry regény terjedelmes, szerkezete epikus hömpölygésű, bonyolult. A cselekmény sok évet ölel át, különleges a nagyszámú szereplőgárda, a színhelyek kavalkádja, melyek sokszor nem is kronologikus sorrendben elevenednek meg előttünk, hanem más-más rendező elv szerint, gyakran szabad asszociációs logika alapján.
Fábri szinte a lehetelen legyőzését tüzte célul. Törekvései mégis majdnem hiánytalanul sikerrel jártak. A film méltó a prózához.

2011-12-06 17:07:59 critixx (?) #4

Akkoriban a rendszer által erősen felmagasztosított mű volt Déry Tibor nagyregénye, ezért gondolom nagy presztízst jelentett Fábrinak, hogy elkészítette a filmváltozatát. És valószínűleg ezért is választották az év filmjének anno.

2011-12-06 15:22:50 zéel (4) #3

Hogy miért lehetett olyan nagy siker ez a film anno (a kritikusok az év filmjének választották, a bemutató évében!), azt nem tudom.
Hogy mai szemmel sokkal érdekesebb, abban viszont biztos vagyok.
Most már nem idegen a harmincas évek hangulata:
gyár bezárások, szegények, szegények és gazdagok közti - egyre mélyülő - szakadék, továbbá: az örök túlélő figurája, a minden rendszer lelkes híve - Latinovits remek alakításában.
Messze nem ilyen remek a főszerepben (vagy csak nekem unalmas és erőtlen) Bálint András, a szokásos jó fiú szerepében.
A képek Illés Györgyöt dicsérik, a zene Vukán Györgyöt.

2010-07-04 00:22:13 bajszom4 (?) #2

hol lehet megszerezni?

2006-07-03 17:55:33 operett (5) #1

Ez egy egész kiváló film, amit ahányszor látok, anniyszor nem bírok megérteni. Lehet, hogy Dérynél kellene kezdeni.