Kakushi toride no san akunin (1958) ☆ 👁

(Akira Kurosawa)

japán akciófilm, kalandfilm

4,4

2021-12-29 13:08:24 Xuja (5) #9

Újranézve ötös! Gyakorlatilag ez az alkotás a Hét szamuráj rövidített, zanzásított, lecsupaszított verziója (legalábbis ami a moralitást / univerzalitást tekinti). Ami miatt mégis jár a zseniális, az egyrészt a rendkívül izgalmas, csavaros forgatókönyv, aminek a karakterkezelése tanítani való. Minden egyes társadalmi réteg (harcos, arisztokrácia, paraszt) megkapja a maga szerepét, tanul egymástól, fejlődik, kontextusba helyezi a saját identitását stb.. A két paraszt talán az eddigi filmtörténelem leggyarlóbb és legszánalmasabb brigádja, mégis elképesztően emberien és hitelesen ábrázolja őket Kuroszava, ami miatt nem nehéz őket sem megkedvelni.

A cinematográfia a másik ok. Nem láttam még ennyire gyönyörűen kihasználni a scope képarányt, a máglyás jelenet elképesztően látványos. Rendezésileg is talán a Mester eddigi legérettebb filmje, felesleges hatásvadászat és trükközgetések nélkül ledirigált két és fél óra ez. Messze nem olyan letaglózó, mint a Rashomon, Ikiru, Hét szamuráj hármas, de hogy szórakoztatóbb és látványosabb azoknál, az is biztos.

2020-09-23 14:03:40 tomside (5) #8

Tényleg látni benne a Star Wars-csírákat, és ez külön izgalmas nézőpont, de vannak nagyobb érdemei is. Például az egyik legtökéletesebb párbajjelenet, vagy az a mesteri mód, ahogyan egyszerre van a szemünk előtt a dráma és a komédia. Európai szem itt is Shakespeare-t láthat, a két sírásó, a két teljesen súlytalan figura olyannak tűnhet, mintha a Hamletből sétáltak volna idáig ( - és amilyen szakadtak, tényleg).

Biztosan kellene ismernem legalább 15-20 nagy, japán rendező munkásságát, hogy súlya legyen annak, ha közöttük méltatom Kurosawát, de ekkora tapasztalat nélkül is könnyű elfogadni, ha a legnagyobbak közé sorolják. Gondolkodtat, szórakoztat, tanít, és ezek közül nem kell választani, mert egyszerre teszi meg.
Nagyon hálás vagyok azért, amiért elkészítette a filmjeit.

2013-05-19 01:30:50 oguszt (3) #7

Én most láttam és nem volt benne semmilyen szellemi párbaj.

2012-08-05 18:50:57 coles (4) #6

"Osszátok el igazságosan... Verekedés nélkül!"

2011-07-08 11:03:55 JeszKar (4) #5

Hát nem tudom, nekem az első komolyabb csalódásom a mestertől. Nem rossz film, csak vannak komoly hibái, amelyek közül a csaj színészi játéka a legborzasztóbb. Valaki szólhatott volna neki, hogy még a japán színművészetbe se az számít jó színészi játéknak, ha mindent jó hangosan, visítva, mindenfajta intonáció nélkül mond el a színész.

2011-04-12 00:23:32 BonnyJohnny (5) #4

Annyira engem sem, nálam is olyan ötös alá inkább, de a vonal túloldalán.

előzmény: acidphase (#3)

2011-04-11 23:49:38 acidphase (4) #3

annyira engem sem ragadott magaval, 1-2 jelenet azer eleg eros lett. 4/5

2011-04-11 22:46:32 Pityi (3) #2

Nekem sajnos csak szimpla kalandfilm. A katonák bénasága tömegjelenteknél és az állandó üvöltve beszélés engem fárasztott. Többet vártam.

2010-12-16 21:54:26 BonnyJohnny (5) #1

Határozottan élvezetes kalandfilm Kurosawától. A két paraszt végtelenül ostoba és kapzsi, ugyanannyira szánalmasak, de ugyanannyira szerethetőek is. Mifune pedig itt már Sanjuro figurájához hasonlatosabb szerepet játszik, karaktere egyáltalán nem őrült, sőt nagyon kemény, de így is részt vesz néhány humoros jelenetben, bár azokban legfeljebb, mint a két paraszt bántalmazója. És végre egy női főszereplő Kurosawától, aki nem őrült, nem is gonosz, és szemöldöke is van. Igaz a film legvégén ő is elveszíti szemöldökét... biztos a japán nőideál végett. Sőt, kifejezetten csinos, belevaló csaj. Takashi Shimura sajnos egyre kevesebb szerephez jut a Kurasawa filmekben, ahogy haladunk előre az időben, de itt van még az öreg is.
Meglepően könnyed darab a mestertől, de nem kevésbé élvezetes. Sőt!