Kumonosu jo (1957) ☆ 👁

Véres trón
Throne of Blood

(Akira Kurosawa)

japán akciófilm, dráma, háborús film

4,4

2021-10-13 08:45:47 Xuja (4) #10

Sötét, borongós, misztikus moralitástörténet gyönyörű képekkel megkomponálva. Az emberi gyarlóságot a Rashomon szerintem sokkal sokrétűbben vesézte ki, de Mifune hátborzongató alakításával ez a jóval egyszerűbb történet is működőképes. Van benne pár igazán zseniális megoldás, viszont a leülésre is hajlamos (főleg a közepe-vége fele). Stabil négyes.

2021-01-03 13:47:17 tomside (5) #9

Fantasztikus. A zárójelenet alatt markoltam a párnát. Kurosawának kellene egy szobor Európában. (Lehet hogy van is, nem néztem utána, csak ez jutott közben eszembe.) Járna neki a kultúrák közelítése terén elvégzett munkájáért.

2012-12-30 15:05:58 Prüstü (4) #8

Jó film, Mifune zseniális, összességében viszont tény, hogy olykor leül a film, és volt úgy, hogy már nem tartotta a figyelmemet, másrészt kiszámítható. Hisz ahogy a filmben is elhangzik egy bizonyos idő után már saját maguk sorsát formálják a jóslathoz, nem pedig váratlan események vezetnek a megjövendölthöz.

A női szereplő itt is ugyanúgy megjelenik mint a Káosz-ban a tipikus, aljas, rossz tanácsadó, ezeknek a hölgyeknek az alakítása nagyon erőteljes.
Pozitívum még a misztikus atmoszféra, na meg persze a mesteri beállítások és fényképezés, ami az összes Kurosawa filmre szinte igaz.
Nálam összességében kevéssel marad el a Káosztól, egy újabb kiemelkedő és rendhagyó Shakespeare adaptáció.

2012-06-27 23:56:12 Relayer (4) #7

Jó ezeket a hozzászólásokat olvasni, és valószínűleg én is fogok egy esélyt adni a Ran-nak, de hogy őszinte legyek valahol azt olvastam, hogy Kurosawa-t azzal vádolták Japánban, hogy túlságosan nyugatias rendező; és ezt meg is tudom érteni, mert a Rashomon-on kívül (ami egy tradicionális japán film) engem nem igazán nyűgözött le semmivel.

Azt mindenesetre érdekesnek tartom, hogy sikertelen öngyilkossági kísérlete után sokan megvetették őt, mintegy arra bíztatva, hogy fejezze be azt, amit elkezdett.
És ha már itt tartunk az sem semmi, hogy valamiféle félreértelmezett erkölcsi kódex alapján társadalmilag elvárt, hogy a bukott rendező megölje magát.
Vajon ez garancia a művészi színvonalra?

2012-06-27 21:55:55 Olórin (5) #6

Jogos, én vagyok a hülye, hogy megfeledkeztem róla...:) nem is értem hogyan, miközben a világ egyik legjobb filmjének tartom...

2012-06-27 21:41:37 BonnyJohnny (5) #5

Az szerintem is jobb. :)

előzmény: JeszKar (#4)

2012-06-27 21:39:11 JeszKar (5) #4

Ran? :)

2012-06-27 21:11:43 Olórin (5) #3

Még nem találkoztam ennél jobb Shakespeare adaptációval. (Pedig azért AKADNAK nagyszerűek...)

2010-12-06 21:54:36 BonnyJohnny (5) #2

Érdekes volt Mifunétól egy olyan szerepet látni, ami egy kicsit sem őrült... legalábbis az elején. De persze Mifune zseniális, mint mindig, nagyszerűen mutatja meg az átmentet is, és a végén a végletes őrületet is.
Ami legjobban hiányzott, az a folyamatos vakarózása... :D
Amúgy tényleg erős Machbeth adaptáció. Hasonlóan erős képekkel és .hangulati elemekkel, mint Olivier Hamletje. Megfejelve azt egy kis seregeket felvonultató jelenetekkel. Ugyebár csatajelenetet írni nem lenne túl pontos, minthogy csatra nem kel sor. És a végén Mifune halála is elég durva lett.
Viszont a film hajlamos le-leülni egy kicsit.

2008-11-28 22:41:50 Jill (5) #1

Gyönyörű film. Az egyik legjobb Macbeth-adaptáció, amit valaha láttam. Mifune zseniális, mint rendesen.