La passion de Jeanne d'Arc (1928) ☆ 👁

Szent Johanna - Jeanne D'Arc

(Carl Theodor Dreyer)

francia dráma, életrajzi film, némafilm, történelmi film

4,4

2015-10-18 13:49:47 BonnyJohnny (5) #21

Ja, értem. Így nézve van benne valami. Az biztos, hogy ez a film mind fényképezése, mind forgatókönyve szempontjából meghaladta a korát, értve ezalatt, hogy egyszerűen nem volt olyan technika, amivel ezt össze lehetett volna hozni. De ez a szememben csak még rátesz egy lapáttal a film értékelésére. :)

előzmény: Mizi (#20)

2015-10-18 13:33:21 Mizi (4) #20

Rám viszont nem volt olyan hatással, mint azokra, akik zseniálisra értékelték, nem is tudtam tiszta szívvel ötöst adni rá, ellenben a Metropolis-szal, ami nagy kedvenc lett. De szerintem pont az a különbség köztük, hogy míg az utóbbinak tényleges cselekménye van, és kevés dialógja (mivel némafilm), addig a Szent Johanna olyan, mintha kis túlzással a 12 dühös ember csinálták volna meg némafilmként. Hiszen lényegében egy vallatás az egész. Vagyis szembetűnően hiányoznak a hangok, emiatt tűnhet úgy, hogy eljárt felette az idő.

2015-10-18 13:06:08 BonnyJohnny (5) #19

Szerintem ez egy tipikusan olyan film (A Metropolissal együtt), ami felet sosem fog eljárni az idő.

előzmény: Mizi (#17)

2015-10-16 20:54:05 depositum (5) #18

Valószínűleg Mie Yanashita zenéjét hallhattad (ami szerintem nem is rossz), ez jelent meg Blu-ray-en egy avantgárd zeneművel (Loren Connors) egyetemben, ami borzalmas. Viszont a Criterion DVD-n Richard Einhorn oratóriuma (Voices of Light) hallható, ami szerintem a legautentikusabbra sikerült. Dreyer amúgy nem akart alá semmilyen zenét...

2015-10-16 15:40:15 Mizi (4) #17

Nem olyan rég került nálam megtekintésre. Igazi műalkotás, ami a felvételeket illeti, de pl a Metropolis-szal szemben úgy vélem ennek kissé ártott az idő. Egyszerűen túl hosszú, és ehhez képest kevés a cselekmény, pedig a koncepció maga nem rossz, sőt...
Némafilmhez képest túl sok a szereplő, nem kevés idő telt még csak el, de egyszerűen már az elején sem tudtam számon tartani, hogy "ez most hányadik csuhás, aki megjelenik a filmben".
A változat, amit láttam csupán kizárólag zongorajátékot tartalmazott aláfestésként, pedig szerintem ehhez a heroikus témához sokkal grandiózusabb zene dukált volna.
A képi világ miatt azonban tényleg a legjobbak között a helye, mindezen fenntartásaim ellenére.

2012-11-18 11:09:51 Adam Taylor (5) #16

Aki látta a filmet, valószínûleg nem tudja utánna máshogy elképzelni Jean D'Arcot. Megkockáztatom, a némafilmről, magáról a színjátszásról is megváltozik az elképzelése. Imdb-n 2 órás játékidőt jeleznek, PORT-on 80 perceset - én utóbbit láttam YouTubeon, egyébként remek zenei aláfestéssel, de tudom, hogy a hosszabb változat is beszerezhető. Valaki nem tudja, mennyivel másabb a hosszú változat, érdemes-e megnézni a kurtított után is?

2012-08-20 20:11:10 Xuja (5) #15

Igen, szerintem ez a 12-es lista mára egy kicsit elavult, ha most választanának filmeket ebből az időszakból, biztos benne lennének a következők: Metropolis, The Birth of a Nation, Sunrise, M, Modern Times (City Lights). Fritz Langot akkor valamiért nem nagyon komálták, ma meg minden idők egyik legjelentősebb rendezőjeként ismert.

előzmény: Kalti (#14)

2012-08-20 15:21:48 Kalti (5) #14

A Metropolist már nagyon rég láttam, talán iskolai vetítésen, újra kellene néznem, hogy véleményt formáljak róla, amúgy csak most nézem, hogy nem lett beválasztva a brüsszeli 12-be, elég meglepő.

előzmény: Xuja (#13)

2012-08-20 15:15:50 Xuja (5) #13

A korszak valóban kiemelkedő filmje, de szerintem a Metropolis az, ami egyszerűen elhomályosít bármely filmet ebből az évtizedből (meg a következőből is).

előzmény: Kalti (#12)

2012-08-20 14:49:48 Kalti (5) #12

Mivel 6-os osztályzat nincsen, vagy bármilyen mód a toplisták szerkesztésén kívül, amivel jelezni lehetne, hogy mennyire döbbenetes alkotásról van szó, így eljátszottam a gondolattal, hogy minden eddig értékelt filmemre eggyel rosszabb osztályzatot kellene adnom... Persze ezt nem teszem, de valahogy rávilágítana, milyen kaliberű remekműről van szó.

2011-11-01 12:46:33 Rohmer (?) #11

A film Brüsszeli listában elfogadott neve : Jeanne d’ Arc szenvedései

2011-02-01 11:52:39 acidphase (5) #10

télleg nem mindennapi film !!! a zenei aláfestés elképesztö !:o

2011-01-31 23:35:41 BonnyJohnny (5) #9

Hát, ez egy nemmindennapi filmélmény volt. Valóban lenyűgöző film. A rendezés és a női főszereplő jellemzésére bármilyen jelző elcsépelt és semmitmondó lenne. Ez a film egyszerűen csodálatos. Az egyik legnagyobb. Nem is tudom ki írta erről a filmről a fórumon, hogy a filmre írt költészet. Az.

2010-12-19 19:29:00 Feri bátyó (5) #8

A maga korában egészen új módon felnagyított arcok sokaságát látjuk egy örökké pásztázó képsorban. Az öreg püspök kegyetlen, de ha kell atyáskodó fizimiskáját, a hájas atya kéjsóvár, gúnyos tekintetét, a brit katonatiszt gőgösen fennkölt vonásait. A fiatal szerzetesről olvasható le egyedül, hogy tudja: itt egy szentet ítélnek el. A főszereplő arca a legfeledhetetlenebb. A fiúsra nyírt hősnő hol elszánt, hol bizonytalan. Hol egyszerű falusi leányka, akinek édesanyja emlékére kicsordul a könnye. Hol pedig az Isten szavában megnyugodó, de már kifáradt ember. A rendező nem engedte kisminkelni a szereplőket. Sőt, a módszere az volt, hogy egész nap fárasztotta színészeit, majd a nap vége felé rögzítették a jelenetet. Minden új jelenetben felbukkannak a már ismert szereplők, de bővül is a kör egy-egy új karakterrel. Ez akkor teljesedik ki, amikor a máglyahalált bámuló tömeg következik. Még egy csecsemő is rábámul az elítéltre, majd csak utána szopik tovább. Kavarognak az arcok, mint a középkori haláltáncképek alakjai. Mindegyik egy-egy metafora.

2009-08-15 21:32:35 bali113 (5) #7

Egy csodálatos film! Van néhány zene, és film, amit mintha nem is ember alkotott volna. Ez a film is ide tartozik. Maria Falconetti alakítására bármilyen jelző, gyarló szó lenne csupán. Mintha tényleg ő lenne Jeanne d’Arc. Maga a történelmi esemény, egy szégyenfoltja az egyháznak és a történelemnek. Az ember mindent elpusztít, ami jó és tiszta.
Van egy legenda, miszerint Jeanne d’Arc, mikor elégett a máglyán a szíve megmaradt...
Ez éltessen minket...

2009-03-28 08:11:22 critixx (5) #6

A dán Carl Theodor Dreyer filmje valószínűleg mindmáig a legszebb, legtökéletesebb francia film. A kegyetlen, a haragos szépség filmje: nem kér könnyes ámulatot vagy ájtatos „együttérzést”. (...) A legtöbbet „beszélő” némafilm talán, s a közelképekkel zenei ritmusban feleselő, irodalmi igényű szövegek maguk is értékesek. A nézőben azonban Maria Falconetti Jeanne d’Arc-arca marad meg. Rövidre nyírt hajjal, kerek, tágranyílt szemmel néz bíráira. Szeméből ömlenek a könnyek, de hamar rádöbbenünk, hogy az igazság és hazugság harcában nem kell drukkernek lennünk. Mint ahogy a bírák gusztustalanul rút pofája is inkább hidegen eltávolít, mintsem gyűlöletet ébresztene. Pilinszky János-szellemű remekmű ez. Jeanne d’Arc-nak már a léte is kihívás a hordába verődő rútság számára. (...) A mozgókép művészete 1927-re, itt és ekkor olyan gazdagság birtokában volt, melyet a hangosfilm azóta is, több, mint ötven éve, dadogva keres csupán. Ijesztő kérdés, hogy a hamispénzhez szokott mai néző, aki e gazdagságnak soha nem volt birtokában, egyáltalán, képes-e meglátni ilyen hatalmas kincset...
- Bikácsy Gergely

2009-03-18 20:31:13 Jill (5) #5

Én moziban láttam (szerencsére), és ráadásul mindenfajta aláfestő zene nélkül. Szerintem ez hozzátett a hatáshoz. Néha aláraknak valamilyen Back-passiót vagy más kísérőzenét, de legjobb, ha teljesen némán látja az ember. Akárcsak a Gyilkos arany, ez is meggyőz, hogy a hang voltaképpen csak luxus, de nem létszükséglet egy jó filmhez.

2008-03-22 00:07:11 Dougie (?) #4

Egyetértek, nagyjából én se találtam rá szavakat, de úgy tűnik azért erről megoszlanak a vélemények itt (a szavazást nézve). Dehát ez van, mondjuk várható, hogy nem tetszik mindenkinek az ilyesmi - de őket úgy tűnik nem hatotta meg különösebben, hogy (többek között) a filmtörténet legnagyobb női alakítását láthatták...

előzmény: Jill (#3)

2008-03-21 23:01:05 Jill (5) #3

Döbbenetes film. Nem is szoktam másokhoz hasonlítani, mert nem lehet. Ez nem földi ember alkotása.

2008-02-01 14:19:24 Dougie (?) #2

"Az egyetemes filmművészet egyik legnagyobb remekműve."
Egy remekmű utóéletéről

2008-01-31 13:49:41 Dougie (?) #1