Édes Anna (1958) ☆

(Fábri Zoltán)

magyar dráma

4,1

2015-12-01 23:44:48 Jereváni Rádió (5) #12

A rendezés valóban egy icipicit régiesebb a kelleténél (köszönhető legfőképpen a dagályos zenének, viszont az a zongorafutam, ami többször is felcsendül, csodaszép), a szereplőgárda miatt viszont jár neki egy vastag ötös. Ami viszont elképesztő, hogy Fábri mennyire odafigyelt minden egyes apró momentumra, részletre, a forgatókönyv mívesre lett csiszolva. Ő volt e téren a mi Sidney Lumet-énk.

2015-05-21 15:21:51 ChrisAdam (3) #11

Fura, hogy azon kapom magamat, hogy ez a fajta film nekem már mennyire nem való ínyemre. Ez inkább színház, mint film...

2014-02-04 03:55:13 Balagge__ (?) #10

" A regényt nem, olvastam, ennek ellenére láthatóan a film is kicsit beleesik abba, amibe a legtöbb adaptáció, felolvassa a könyvet."Ne haragudj,de ezt nem értem!

előzmény: Xuja (#7)

2013-09-08 17:45:23 gerbence (3) #9

Kellemes, értékes feldolgozás, de számomra túl direkt. Jellem- és karakterfejlődés egyáltalán nincs a filmben, az első 5-10 percben mindenkit megismerünk, és minden szereplő a továbbiakban is ugyanígy viselkedik, jelenik meg a történet során. Egyedül talán Jancsi karakterének megjelenése változik kissé, hiszen a főszereplő szemszögéből látjuk, akit csúnyán kihasznál.
A film túlságosan kiszámíthatóan, egyértelműen, "egyenes vonalú, egyenletes mozgással" halad a végkifejlet felé. Inkább felmondja a témát, mintsem igazán érzékeltetné, átérezhetővé tenné azt.
Tisztességes adaptáció, de nem több. Az atmoszféra ugyanakkor erős, Fábritól ez mégis inkább csak zsenge, elmarad a rendező igazi mesterműveitől.

2012-10-27 19:04:53 Adam Taylor (4) #8

Szerintem meg pont sikerült megtalálni a hangsúlyt a tisztes adaptálás és a rendezői ambíció között. Fábri Kosztolányi tolla szerint vezeti a sztorit, de a szereplőkben lejátszódó folyamatokat saját jelképeivel és motívumaival érzékelteti.

előzmény: Xuja (#7)

2012-09-05 21:52:08 Xuja (3) #7

Irodalmon néztük, úgyhogy nem koncentráltam rá teljesen, ahogy az illett volna. A regényt nem, olvastam, ennek ellenére láthatóan a film is kicsit beleesik abba, amibe a legtöbb adaptáció, felolvassa a könyvet. Persze az összkép - hála Törőcsik Mari tökéletes alakításának - rendben van, de ezzel együtt tartom, hogy Fábrit itt túlságosan megkötötte az írott szöveg, nem hozta ki belőle a maximumot.

2012-03-21 11:02:32 Dibon (3) #6

Ebben a témában még a Sister My Sister egy nagyon jó és súlyosabb film.

2010-09-26 00:10:56 zsuzso (5) #5

minden kockája tökéletes.

2010-06-22 16:48:46 zéel (5) #4

Erről nem tudtam. Csak arról, hogy 58-ban befejezte főiskolai tanulmányait. Egyébként a stáblistán sincs Törőcsik neve mellett az f.h. - míg pl. Fülöp Zsigmond neve mellett ott van.

előzmény: Cesare Gonzago (#3)

2010-06-22 16:11:48 Cesare Gonzago (4) #3

Ekkor még el sem végezte, és voltaképp úgy kapott diplomát - évtizedekkel később -, hogy abszolutóriuma sem volt. Egy hallatlanul fontos tárgyat ugyanis nem teljesített: a marxizmus-leninizmus filozófiája (újbeszélül: törtmat, dialmat és tudszoc).

2010-06-22 16:01:49 zéel (5) #2

A Főiskolát frissen végzett Törőcsik Marit az Isten is filmszínésznőnek, ill. Édes Annának teremtette!

2009-11-10 16:33:52 Gasz András (4) #1

Édes Anna:

Egy édes Édes Annával induló film egy nagyszerűen alakító Törőcsik Marival. Régen kiskoromban azt se tudtam hogy ő az a vásznon. Nagyon szép rendezéssel és operatőri munkával trükkökkel fűszerezve. A régi szép időkben így csináltak sikeres és minőségi regényfeldolgozást. Mesteri színésztársulat, akkor még tudtak játszani magyarjaink. Ma már sajnos átlagban vagy a Barátok közt féle 7 éves óvodásokat is alulmúló beleéléssel játszó vonal látható vagy a minden egyes szerepet túljátszó , teátrális színházba való, igazi fájó, síró fájdalmas magyar művészfilmes színész vonal látható. Tisztelet a kivételnek természetesen.
Sajnáltam viszont hogy nagyon rövid volt a film, 1-2 részletet még beleraktam volna, illetve a történelmi háttért is még jobban kifejthették volna. 1-2 kapkodó vagy túl művészi vágás se tetszett annyira.

Ma kéne még több ilyen feldolgozás. De több Kis Vuk féle folytatás soha!!!