The Last Samurai (2003) ☆ 👁

Az utolsó szamuráj

(Edward Zwick)

amerikai akciófilm, dráma, háborús film, kalandfilm, történelmi film

3,7

2020-07-31 22:03:02 Norbert Simon (4) #40

Erős 4 csillagos a film. Nagyszerű történet, remek akciójelenetek, kiemelkedő színészi alakítások.

2020-03-26 23:34:25 dorothygale (5) #39

Még mindig jó...

2017-11-25 00:27:13 Mizi (5) #38

Mi összefüggés van a sztárolás és a férfiasság között? :)

előzmény: Lupi+1 (#37)

2017-11-24 22:19:03 Lupi+1 (5) #37

Nagyon tetszett, többször láttam, Ken Watanabe szuper. Miatta kedveltem meg a "ferde szeműeket". Tom Cruise-t be sem tettem volna, nem értem miért sztárolják, semmi férfias nincs benne.

2016-03-19 00:21:19 erasto (4) #36

Melysegesen egyet tudok erteni az elemzes irojaval!

Sok ev utan vettem elo ujra, s most sem csalodtam! Tipikus nagy volumenu, amerikai szuperprodukcio, am megis, a tavol-keleti kultura oly sejtelmes, tavolsagtarto, de egyben mely erzesi miatt masabb is egyben!
Hajlamos vagyok a nagy ivu torteneteknel belemelyedni a cselekmenybe, ami a neholi hidegrazassal azonosithato! Ebbol volt nehany, igy orulok, hogy immar ez a szep duplalemezes kiadas is a birtokomban lehet! Mindezek mellett a film zeneje az, ami emeli meg az elmenyt, kituno!

8.5/10

2014-01-30 11:16:27 winona (5) #35

Tökéletes, gyönyörű film.

2013-07-28 02:32:56 galgakukonya (2) #34

Cruise alakítása (is) hagy némi kívánnivalót maga után - enyhén szólva ... a zenével nem volt gond, de ami a feudális Japán ábrázolását, a Bushido-t, valamint a Hagakure-t illeti, a felszín felszínének a felszínét karcolgatták csak meg, azt is éppen csak.

2012-04-07 19:28:13 Bruce94 (4) #33

Érdekes film volt az Utolsó szamuráj. Nekem is elsőre beugrott a Farkasokkal táncolóval való párhuzam, csak az szerintem egy klasszisokkal jobban sikerült film volt. Csakhogy Kevin Costner nem jobb szíész, mint Tom Cruise sőt!, de róla elhittem, hogy ő lélekben indián lesz, míg Cruise gyenge alakítása miatt ez lehetetlen volt. A története remek lenne, s végül egy szenzációs csatajelenetben teljesedne ki, mikor is közbeszólt a marketing Tom Cruise nem halhat meg, , s így egy nagyon giccses befejezés született. Ken Watanabe viszont szenzációsan alakított, s szerencsére fel is fedezték az amerikaiak maguknak ezt a kiváló színészt [elég ránézni a filmográfiájára. A táj győnyörű, a jelmezedk, s a kor bemutatása remek, s a film is zseniális lenne, ha nincs a már említett befejezés.

2012-03-04 22:49:12 bloodyfox (4) #32

Szerintem ez a film, minden giccsével, vagy kliséjével együtt, megérdemelhetne egy zseniálist, ha...ha betudták volna fejezni úgy ahogy kellett volna. Tom Cruise halálával a csatamezőn... és a császárnak elvihette volna a kardot az a katona aki a végén leállította a lövéseket és először hajolt meg... sokkal drámaibb és ütősebb lett volna, ha a császár saját embere teszi elé a kardot.

2012-02-28 22:44:43 tomside (3) #31

Bármennyire is valós átváltozást akar mutatni, az erőltetettsége csak erőltetettséget eredményez.

2012-02-28 21:53:22 Tenebra (2) #30

Úristen.
Én inkább egy szimbolikus szeppukut (= /facepalm) követtem el, mikor megtekintettem. :D Számomra egyetlen pozitívuma a korszak megjelenítése volt, mivel szeretem a középkori japánt, és a modern vs. tradicionális szembeállítást. De amúgy a nem létező színészi játék, meg az abszolút "kirakatjapán" megközelítés nagyon lehúzta nálam. Utána stílusosan Kurosawával vigasztalódtam. :C
Mondjuk kikapcsolt aggyal lehet, egész élvezhető lenne másodszori megtekintésre. Bár a bugyuta romantikus ködöt akkor sem tudnám feledni.

előzmény: Lil Martin (#29)

2012-02-28 20:53:21 Lil Martin (4) #29

mostanság egy angol kisfiú öngyilkos lett bánatában, miután megnézte a filmet:( szegény kiscsávó.

2011-08-31 18:14:27 Ivan/ (4) #28

Korrekt kis film, ami elég erősen hajaz a Farkasokkal táncolóra, de ettől függetlenül élvezetes és jól kivitelezett alkotás, bár Tom Cruise ennél azért többet is kihozhatott volna magából, mert néhány jelenetben fájdalmasan gyenge a produkciója.

2010-10-23 16:05:52 csabaga (3) #27

Japán az egyetlen Európán kivüli számotevő ország,amelyik megúszta a gyarmatosítást.
A középkorig együtt haladtak a fejlett világgal,viszont később a bezárkózás miatt később lemaradtak.
A "nyitás2 és a szamurájok leverése nélkül ők is gyarmattá váltak volna.

2010-08-06 09:53:53 Trashfan (5) #26

Az Utolsó Szamuráj egy olyan világba kalauzol el minket, mely teljesen idegen a számunkra. Idegen szokások, idegen kultúra, ahol az erkölcsök mások, mint nálunk, a nyugati világban. Japán még a többi Ázsiai országtól is teljesen eltérő erkölcsi utat járt a történelem folyamán. Ez talán köszönhető annak, hogy szigetország, elzárt, különálló világ, ahová az idegen kultúrák csak nehezen tudtak eljutni, és még nehezebben megtelepedni.
A film egy olyan korszakba kalauzol el minket, amikor Japán igazán kezd nyitni a nyugati világ felé, annak technikáit, tudományát kész átvenni, ugyan akkor még megpróbál ragaszkodni az ősi társadalmi és kulturális tradíciókhoz. Csakhogy a kettő nem megy olyan könnyen. Megjelennek a japán társadalomban is a profitért és a vagyonért mindenre kész emberek, akik ha kell, felrúgják a tradíciókat, átgázolnak bárkin és bármin. Ám ha előnyükre válik, és azáltal jutnak előrébb, kihasználják mások ragaszkodását a tradíciókhoz. Zavaros korszaka volt ez Japánnak, amikor a régi és az új, a hagyomány és a tradíció találkozott a nyugati kultúra másságával.

Ám vannak, akik számára a Császár iránti hűség azt jelenti, hogy éppen a Császárt körülvevő elvtelen üzletemberek ellen kell lázadni, és így közvetve maga a Császár ellen kel lázadni. Katsumoto egy ilyen szamuráj. Nem képes tétlenül nézni, ahogy a Császárt körülvevő rossz tanácsadók Japánt kiárusítják a nyugati embereknek, elfeledvén őseik tradícióit. Számára a hűség a legfontosabb, és a Császár iránti hűsége arra kényszeríti, hogy harcba szálljon a Császári adminisztráció ellen. Még akkor is, ha szíve mélyén sejti, hogy nem nyerhet, ám a becsülete, a hűsége erre kényszeríti.
Nathan Amerikai zsoldos, akinek pont az a feladata, hogy kiképezze a császári seregeket a Katsumoto elleni harcra. Számára ez csak egy munka, és Katsumoto és csapatai éppen olyan vadak és barbárok, mint az indiánok. Ám mikor Katsumoto fogságba ejti, és megismeri ennek a különös és furcsa népnek a szokásait, akkor rájön, hogy nem vadak ők, csak mások, ám nem rosszabbak, mint az a világ, ahonnan ő jött, éppen ellenkezőleg. Mert itt még számít a becsület, a hűség, az önfeláldozás egy ügyért, egymásért.

Az ő barátságuk az, ami a filmben a legszebben lett kidolgozva, és ebben nagy szerepe van a két színésznek. Én nem szeretem Cruise-t, de ebben a filmben igen is nagyon szépen alakított. Méltó társa ebben Ken Watanabe, aki nagyszerűen alakítja Katsumotot. Kettejük fura párbeszédei adták számomra a film legjobb jeleneteit. Nem villognak a színészek, nagyon finoman játszanak. A pillantásaik, mozdulataik azok, amik miatt az alakításuk nagyszerű. Elég csak arra a párbeszédre gondolni, amikor fekszenek a fűben, és Katsumoto megkérdezi, mi lett a 300 spártaival. Amikor meghallja a választ a tekintete felcsillan, elmosolyodik, és ebben a tekintetben és pillantásban több van, mint ha valami monológot vagy nagy szavakat mondott volna. Cruise játéka is éppen ilyen finom, számomra hihetően és jól hozta azt, ahogyan ezeknek az embereknek a kultúráját megismervén más ember lett.

Ami különösen tetszett, az a párhuzam az indiánok és a japánok közt. Mindkét népet vadnak, barbárnak nézték, pusztán azért, mert egyik népet sem ismerték. Mint hogy más a kultúrájuk, lenézték, megvetették őket, szinte emberszámba sem vették őket. Igen, az ember hajlamos arra, hogy amit nem ismer, vagy csak nem ért, azt megveti, lenézi, utálja, és megpróbálja elpusztítani. Sajnos ebben még mindig nem sok minden változott.

A rendezést külön ki szeretném emelni, mert nagyszerű lett szerintem. Ami nagyon tetszett, hogy mennyire nem a giccses, ezerszer látott hálivúdi módon mutatta be a szerelmi, romantikus szálat. Nem volt ömlengés, nem voltak unalmas, ezerszer látott első pillantásos szerelmi jelenetek. Viszont volt egy nagyon szépen ábrázolt lassan kialakuló vonzalom, volt vibrálás, de nem a szokott módon.
A fényképezés is mesteri, gyönyörű képeket láthatunk. A csatajelenetek véresek, reálisak, brutálisak. Hans Zimmer pedig ismételten remek zenét alkotott.

Nagyszerű film ez, melyben találkozik két idegen kultúra, akik bár az elején, mert nem ismerik egymást ellenségek, ám ahogy megismerik egymást, barátokká tudnak lenni. Olyan ideálokat mutat be, melyek ma már sajnos kiveszőben vannak, pedig nem ártana nem elfeledni őket, mert a hiányukkal csak rosszabb lesz ez a világ. Ezek pedig a hűség, a becsület, az önfeláldozás és az egymás elfogadása.
Tanulnunk kéne a szamurájoktól, volna mit.

2009-09-11 23:20:38 myke7 (2) #25

Ez egy vicc.

2009-07-09 01:02:17 -senki- (5) #24

Egy amerikai a valóságban se lehetne teljesen hiteles szamuráj mondjuk...

előzmény: bali113 (#23)

2009-07-09 00:44:58 bali113 (4) #23

A film után a kritkusok az írták, hogy nem volt hiteles Cruise alakítása szamurájként. Hát én ezt nem éreztem. Jól játszott szerintem. Nem vagyok egy Cruise fan, de szerintem a sok hülyesége mellett jó színész. A film jó, de vége valóban elég gyengécskére sikeredett sajnos.

2009-04-03 17:26:08 fanatic57 (4) #22

Igen a vége már nem tetszett nekem sem.

előzmény: JeszKar (#21)

2009-01-23 20:02:56 JeszKar (3) #21

Igazából a legnagyobb hibája a vége.

előzmény: s.csaba (#20)

2009-01-23 19:04:21 s.csaba (4) #20

Nagyon megmozgatott belülről. Főleg a téma és a történet miatt. Még Cruise se tudta elrontani számomra. Ritkán látni ilyen filmet, amiben a középkor és az újkor ennyire plasztikusan csatázik. Vannak benne hibák, de én biztosan megbocsátom.

2007-02-02 21:19:36 Hannibal Lecter (3) #19

Persze, lehet szeretni, mert Zwick filmjei általában tényleg meghatóak, viszont szerintem itt ez giccsbe fordult, nekem a Szenvedélyek viharában a kedvencem tőle. Ott Cruise helyett Pitt és Hopkins remekelnek :)
Viszont nem akarom a Szamuráj színészállományát sem szidni, Watanabe tényleg nagyon jó volt a szerepében.

2007-02-02 21:15:52 Dió (5) #18

Sztem zseniálisan van ábrázolva az egész kultúra, tetszik minden jelenet, amiben Cruise együtt van a családdal, és a legzseniálisabb pedig az átfordulása. Én többek között ezek miatt (is) szeretem :) De értem a te szemponjaid is.

2007-02-02 21:14:24 Hannibal Lecter (3) #17

Túlfújt? Túlértékelt, kérlek szépen. A score zseniális, de ezért önmagában kár megnézni egy filmet, meg néhány látványos csatajelenetért. Na jó, erény még Watanabe alakítása is.

2007-02-02 21:09:57 Dió (5) #16

A "túlfújt"-at nem értem, ami pedig neked giccses, az nekem drámai volt, a score ellenben tényleg zseniális. Cruise itt is átlagos, máshol is... a július 4.-én filmből nekem semmi sem maradt meg.

2007-02-01 20:54:18 Hannibal Lecter (3) #15

Nem értem, miért kell ekkora vitavihart kavarni a film körül, ami szerintem egyszer nézhető, túlfújt és helyütt mértéktelenül giccses dráma, aminek egyszerűen "összejött" a jó score és a jó csatajelenetek. Cruise pedig persze, hogy hoz egy tőle elvárható szintet, amikor megfelelően rendezik és a forgatókönyvírók nem a hónaljukból kapják elő a "szerepét." Ez a karaktere ugyanis épp attól omlatag és hiteltelen, hogy túl sok érzelmi változás, megrázkódtatás éri, annyi, amennyit egy átlagos hosszúságú kosztümös egyszerűen nem bír el a vállán. Cruise legjobb alakítása szerintem vitán felül az Esőemberben volt, de azért Zwick is tud tisztességesen instruálni (Szenvedélyek viharában).

2007-02-01 20:52:37 zéel (?) #14

Az előbb valahogy (?) lemaradt: A Jereváni Rádiónak üzentem. Természetesen.

előzmény: Jereváni Rádió (#11)

2007-02-01 20:46:03 zéel (?) #13

Bocs, hogy be(le)szólok! Bár csak a Tágra
zárt szemek
miatt! Szerintem majd egyszer nézd meg újra! Látom, hogy válogatottan jó zenéket szeretsz, nekem a Kubrick film, egyebek mellett, a zenéje miatt (is!) tetszik. Nagyon. Csodálkoznék, ha neked tényleg nem tetszene!

2007-02-01 19:45:19 Ivan/ (4) #12

"Criuse volt asszonkáját jó színésznőnek tartom, de a tágra zárt szemekben egyszerűen harmatgyenge a játéka, függetlenül attól, hogy maga a film is gázos."

Ezt inkább most meg se hallom:)

2007-02-01 19:36:52 Jereváni Rádió (4) #11

Nem azt mondtam róla, hogy rossz színész, csak azt, hogy ebben a filmben az alakítása nem volt igazán jó. (bocs ha félreérthető voltam - de a részeget tényleg nem tudta eljátszani hitelesen). Van ez így, még a legnagyobbak sem nyújthatnak mindig 100 %-osat (pláne tom cruise :) Nem fekszik neki a szerep, nincs jó passzban, vagy csak a legrosszabbb snitteket használták fel a filmhez, stb. Pl.: Criuse volt asszonkáját jó színésznőnek tartom, de a tágra zárt szemekben egyszerűen harmatgyenge a játéka, függetlenül attól, hogy maga a film is gázos.

előzmény: Ivan/ (#10)

2007-02-01 19:14:47 Ivan/ (4) #10

"Cruise-mester még a részeget sem tudta jól eljátszani"

Ez azért erős túlzás. Tény, hogy az elmult pár évben már csak árnyéka egykori önmagának, de rossz színésznek azért nem mondanám.

Nézd meg pl. tőle a Született július 4-ént ott pl. baromira erőteljes az alakítása...

2007-02-01 19:05:17 Jereváni Rádió (4) #9

Hát igen Cruise-mester még a részeget sem tudta jól eljátszani, ennek ellenére mégis egy jó filmnek tartom Az utolsó szamurájt. Egy mongol ismerősömnek is nagyon tetszett a film, szerinte elég pontosan ábrázolták a távol-keleti kultúrát, tehát nem arról van szó, hogy azt látjuk a vásznon, ahogy az amik elképzelik, hogy milyen lehetett a XIX. sz-i japán. Egy durva hiba azért van benne, a film utolsó mondatának nem angolul, hanem japánul kelllene elhangoznia. (remélem ez nem meríti ki a spoiler-fogalmát :)
75 %

előzmény: Feca (#7)

2006-02-17 12:33:58 Daemiaen (4) #8

Elfelejtettél pontozni.

előzmény: Feca (#7)

2006-02-17 12:28:17 Feca (?) #7

Nagyon jó! Bár Cruise alakítása kicsit gyenge, Ken Watanabe simán lenyomja. Maga a film viszont tökéletes. Mind a rendezés mind pedig a Hans Zimmer által komponált score.

2005-10-21 09:07:17 limupei (1) #6

Ha giccset akarsz, nézz meg egy Edward Zwick filmet!
Tom "műmosoly" Cruise pedig inkább színészleckéket vett volna ahelyett, hogy harcművészetet tanult egy évig, mert ezúttal Ken Watanabe játsza le a színről kb. két perc után.
A gusztustalanul maníros zenét és vágást már csak a tőmondatokból álló forgatókönyv múlja alul, de hát ezt még a mi Tomunk is meg bírja jegyezni.

És Zwick "mester" 2007-ben is egy nagyszabású (?) filmmel jelentkezik. Isten irgalmazzon nekünk:)

2005-08-13 18:04:03 angel (1) #5

Nem tetszett.

2005-06-25 22:48:14 kocz (5) #4

Nekem nagyon tetszett a film. Engem amúgy is érdekel a japán kultúra, és természetesen a szamurájok is, úgyhogy ha valaki tud valami olvasnivalót ajánlani azt megköszönném.

2005-06-25 22:48:13 kocz (5) #3

2005-02-17 18:35:23 lestat (4) #2

Tudom, hogy sok ilyet láttunk már, de nagyon jó a film!

2004-08-11 00:58:41 Mentatea (5) #1

Aki olvasta a Hagakure-t, vagy valamennyire járatos a szamurájok szokásaiban, esetleg tudja a Busido alapjait, az megerősíthet abban, hogy ez a film ahhoz képest, hogy Amerikai elég jól ábrázolja mindezt.