Új Gilgames (1963) ☆ 👁

(Szemes Mihály)

magyar dráma

4,4

2021-12-01 21:29:27 offerus (5) #5

Békebeli film, működő egészségüggyel, empatikus orvosokkal és nővérekkel. Amikor az emberek még klasszikusokat olvastak. Engem egy kicsit emlékeztetett a Varázshegyre, kelet-európai beütéssel persze, egy másik rendszerből. A kádári konszolidáció idején előnyben lehettek azok az alkotások, amelyek nem a nagy társadalmi kérdésekre fókuszáltak, hanem az emberek belső világára, a külső környezetet pedig jól működőnek mutatták. Másfelől ez lehetőséget adott a színészi tehetség kibontakoztatására, amelyre ez a film is jó példa. A nyitott befejezés is jót tett neki.

2021-11-28 02:47:57 Hulla88 (5) #4

Szerintem ezt simán fel lehet oldani azzal, hogy az alapvető munkakedvét (életkedvét) a lány hozta vissza.

Mindig bajban vagyok a "rákos" filmekkel, mert ki szeretné ezeket, ettől is féltem, de ez nem csak a rendszer sallangjait (ami valljuk be nem evidens) hanem a téma sallangjait is igyekszik kerülni. Úgy életigenlő, hogy nem giccses (bármilyen közhelyesen is hangzik). Ahogy zéel írta is, színészóriások hada jelenik meg, mégis kiemelném a ma már elfeledett, legalábbis nem emlegetett Pécsi Sándort. Az ő karaktere nélkül, mondjuk úgy, kicsit profánan, hogy nem lenne aki a lámpát tartaná Darvasnak és Domján Editnek.

Ismeretlen gyöngyszem egy sajnos mindenki számára ismerős témáról.

előzmény: jesi (#3)

2012-03-02 20:41:23 jesi (5) #3

Főleg, hogy több értelmezés is lehet:
1. Egyáltalán nem érdekli a lány, sőt semmi és a munka marad csak
2. A munka csak látszat és igazából várja a lányt

előzmény: pókmacska (#2)

2012-03-02 20:39:53 pókmacska (4) #2

Végre egy életszerű film, és főleg a befejezése tetszett

2011-02-10 09:16:02 zéel (5) #1

Nagyon nehéz témát (halálos betegség) választott a film rendezője, de nagyon szépen oldotta meg.
Szemes Mihályt olyan nagyszerű színészek támogatták (a főszerepekben), mint Domján Edit, Darvas Iván, Pécsi Sándor.
De kisebb szerepekben is színész-óriások: a lottójáért aggódó Gózon Gyula és a munkahelyén nélkülözhetetlen anyagbeszerző, Ascher Oszkár.
A kiváló filmzenét (film-szimfóniát) pedig Petrovics Emil jegyzi.