Ház a sziklák alatt (1958) ☆

(Makk Károly)

magyar dráma

4,5

2018-01-03 19:41:21 mimóza (5) #18

Nehéz szavakat találni e film után... Szívbemarkoló jelenetek, káprázatos képek, megragadó színészi játék jellemzi. Annyira de annyira értettem ezeknek a jobb, teljesebb, szebb életre méltó szereplőknek az indítékait, vágyait, indulatait; nagyon drukkoltam nekik, hogy találják meg az igazabb megoldásokat, de mindvégig hidegrázósan éreztem, hogy hiába. A háború véget ért, béke köszöntött be, de ők a maguk kis világában egyre elkeseredettebben vívták saját harcaikat. Keményebb, ridegebb világ... de vajon? Nem keményebb-e ma? Sajnos másoljuk végeláthatatlanul ugyanazokat a mintákat.

2017-05-22 12:40:58 Sziez (5) #17

Valóban zseniális film, de a róka miatt nem szívesen nézem :-(

2017-04-02 14:10:31 Atazzz (?) #16

Ez a komment gyönyörű, muszáj megnéznem a filmet!

előzmény: Rituska (#14)

2017-04-02 13:37:31 Ugor (5) #15

Úristen, neked mennyi szíved van!

előzmény: Rituska (#14)

2017-04-02 11:35:01 Rituska (5) #14

Több száz szemet gyönyörködtető fotóból áll össze egy lenyűgöző mozgóképpé ez a tökéletes csoda.
A filmtörténelem egyik legszebb ékköve, amely nekem kicsit talán szebben csillog, mint bármelyik másik, mert ízig-vérig magyar. Nem csupán egy film, annál sokkal több, kiemelkedik, legendává válik, elvarázsol. Ez az élmény, amit a Ház a sziklák alatt adott, felbecsülhetetlen. Szédítő mestermunka, géniuszok orgiája. Nemzetünk műkincse.

2016-04-25 13:00:30 zéel (5) #13

Makk Károly sok zseniális filmje közül ez az egyik legzseniálisabb.
Ebben pedig igen jelentős érdeme van Psota Irénnek.
Akinek a szerepét eredetileg, valóban, nem neki szánta a rendező. (Erről is ír az igen élvezetes, tanulságos "Szeretni kell" c. könyvében.)

előzmény: carobert (#6)

2013-03-06 17:26:49 zéel (5) #12

Makk Károly a filmről, ill. az első tíz percben Szőts Istvánról.

2013-02-15 23:07:08 Hannibal Lecter (5) #11

Bara Margit felvillanó "hónaljkutyái" valósággal sokkolhatják a mai nézőt, ám érzékisége vitathatatlan fegyvertény. Igazi femme fatale-lal van dolgunk, aki (való igaz, nem közvetlenül, de) végtére is bűnbe sodorja a sokáig passzív férfihőst, Ferencet. Laci alant idézett elemzése jól összefoglalja az alkotás erényeit, ám annyi kitételt muszáj tennem, hogy nekem a cselekményről nem annyira rémtörténetek jutottak eszembe, hanem inkább a film noir morális káosza, ingatag és elsöprő szenvedélyektől fűtött alakjai. (A Ház a sziklák alatt még premisszájában is megidézi Fritz Lang nagyszerű noir-melodrámáját, az Éjszakai összecsapást.) Mindenesetre joggal méltatott, nemes ecsetvonásokkal formált dráma ez, Makk Károly kezei között fontos mű született.

2012-09-06 22:22:28 Xuja (3) #10

Pszichológiai dráma a javából. Valami azért hiányzott, hogy igazán emlékezetes legyen, a film néhol kissé leül. Az alakítások viszont döbbenetesen jók, már csak ezért is megéri megnézni.

2012-07-17 11:16:15 zéel (5) #9

Jól beszélsz. Megint.

...és meglehetős döbbenettel vettem észre, hogy közepest adtam erre a filmre, miközben filmremekről és zseniális alakításokról írok (#2). Nem tudom mire vélni az osztályzatot.
Mindenestre sürgősen korrigálok - ötösre!

2012-07-17 08:36:27 Tenebra (5) #8

És milyen szerencséjük volt... Tényleg szánalom, hogy ilyennel akarják még tovább rontani a Balaton környékét. Igaz, maga a tó is katasztrofális állapotban van, mivel rendkívülien apad. Jól szimbolizálja ez sajnos a magyar film helyzetét: miként az a Badacsony/Balaton e filmben, úgy maga a Ház a sziklák alatt is egy szebb kort takar, mikor még a táj gyönyörű, a magyar film pedig éppen virágzásának hajnalán volt.

előzmény: carobert (#7)

2012-07-16 23:18:30 carobert (4) #7

Ja és Badacsony. Kisgyerekkoromtól minden nyarat ott töltöttem, ha lehet, töltök ma is. A film a vad szépségű Badacsonyt hozza elénk és szerencsére nem azt a borsátrakból, lacikonyhákból, vásári mutatványokból álló népszórakoztató "üzemet", amely a történet játszódásának idejében még csak rossz álom lehetett volna. És még ehhez egy tervezett komppal az M7 forgalmát is be akarják ide vezetni. Ezt már sem Tatay Sándor, sem Görbe János nem élte meg...

2012-07-16 23:11:46 carobert (4) #6

Tera szerepét állítólag Horváth Terinek szánták, aki azonban kijelentette, ő púposat nem játszik, mit szólnának hozzá a falujában. Psota Irén telitalálat volt és talán ez volt az első kiugrása filmen, addig - és később is - főleg vígjátékokban játszatták. Ebbena filmben megmutatta az igazi drámai tehetségét, az ember elhiszi, hogy ez egy szerencsétlen, szerelmes, gyűlölködő, szeretetreméltó nő egyszerre (Ferenc kisfia imádja).Mellesleg a gyerekek nem a külső után ítélnek, hanem a kapott szeretet érzik meg. Nálunk volt kiskoromban egy nagyon csúnya, szintén majdnem Terához hasonlóan púpos lány, Margit, aki én, mint kisgyerek, imádtam. Anyám elmesélte, milyen nehezére esett nem szólni rám, mikor a sok szeretet adó, de csúnya vénlányt csókolgattam .

2011-11-23 08:33:00 Tenebra (5) #5

"Állítólag ebben a magyar filmben lehetett látni előszőr meztelen nőt, az ilyen tipusú filmekben aztán nagyhatalom lettünk, és vagyunk is Kovinak hála."

Ez nem teljesen igaz, a Halálos tavaszban lehet látni Karády sziluettjét, miközben átöltözik. :D

Egyébként nagyon jó film szerintem is, Görbe Jánost jól tették, hogy nyomatták ekkoriban, kiváló parasztarcú színész és jól is játszik. Meg a téma is tetszett, üdítő színfolt ez az '50-es évek sematizmusában, illetve sematizmusa után. (Ekkoriban azért már jóval enyhébb volt ez a vonulat, hiszen mégis csak '56 után vagyunk.)

előzmény: Szívtiproimi (#3)

2011-11-23 01:33:24 Hannibal Lecter (5) #4

Az egy másik műfaj. :)

előzmény: Szívtiproimi (#3)

2011-11-23 00:04:13 Szívtiproimi (4) #3

Zsuzsa (Bara Margit) pusztító érzékisége és Tera (Psota Irén) pusztító áskálódásai között vergődik a meggyötört Ferenc - írja elemzésében C G . Tera elsősorban nem áskálódik, hanem szerelmes a szentem. Freudnak tetszene a film, a szexuális elfojtódás (Teráé) gyűri fel a konfliktusokat. Ha még többnejűség lenne Ferenc, ha másból nem, szánalomból néha Terának is alátenne, boldogan élnének. Állítólag ebben a magyar filmben lehetett látni előszőr meztelen nőt, az ilyen tipusú filmekben aztán nagyhatalom lettünk, és vagyunk is Kovinak hála. A róka, akit mindenki üt, Ferenc metafórája. A csúnya lány történetét sokan megírták és filmrevitték, pl. Pacsirta, de ez az egyik legjobb feldolgozás.

2010-07-05 22:15:15 zéel (5) #2

Makk Károly, Illés György, Tatay Sándor (rém)filmremeke, a zseniális Psota Irénnel. Valamint a nem kevésbé kiváló Bara Margittal és Görbe Jánossal a főszerepekben.

2009-11-21 14:01:53 critixx (5) #1

Nagyon szép film zseniális színészekkel és alakításokkal.