Hallo, Diktator: Orbán, die EU und die Rechtsstaatlichkeit (2021) ☆ 👁

(Michael Wech)

német dokumentumfilm, életrajzi film

3,9

2023-04-06 23:52:30 Fonghi (3) #21

Nem ilyen egy jó film. Nyilvánvalóan politikai célú. Az, hogy az EU és a NER kritikája között táncol, többféleképp, eltérő előjellel értékelhető, de tulajdonképpen egyik esetben sem állít semmi előremutatót. Nem tudom, egy németnek pl. mennyi újat hoz, nekünk nyilván nem sokat, mondhatni elcsépelt. Nekem kicsit hiteltelen ez a túlzottan individuumok, "hősök" köré szerveződő történetmesélés, ami eléggé vissza is üt ott, ahol Orbánt valami zseniális, virtuóz bábjátékosnak kiáltják ki, aki mindenkit megvezet, meg hogy maguk a kritikus politikusok is beleragadnak egy ilyen hadi retorikába. Vannak benne inkorrekt momentumok, mint Magyar Bálint "szociológus szakértő". Vannak erényei a filmnek. Az, hogy az EU-támogatások maffiaállamba csatornázását az ásványkincsek bázisán működő rezsimekhez hasonlítja, méltánylandó, de persze messze nem elég bátor ahhoz, hogy beismerje, hogy ez egy neokoloniális szisztéma, és ebbe az Afrika-modellbe gyakorlatilag kódolva vannak az Orbán Viktorok. Jó, hogy megjelenik az a gondolat, hogy Orbán világosan meg szokta fogalmazni politikai elveit, ezzel párhuzamosan az illiberális demokrácia hangsúlyozása. Az, hogy a nyílt szabadságellenesség ilyen népszerű, engem teljesen padlóra küldött annak idején, és hát nem nagyon volt azóta sem lehetőség felkelni. Viviane Reding tök szimpinek tűnt, de amellett sem mennék el, hogy ez a Daniel Freund kétségtelenül rászánta az időt, és végigjárta a köröket. Nem hinném, hogy a mi politikusaink között sokan vállaltak volna be egy csöviszállót a COVID közepén, és ugye ez nem is egy közvetlen önfényező pr-kampány része. Összességében senkinek nem javaslom, hogy erre a filmre fecsérelje az idejét.

2022-12-20 16:15:40 Ugor (?) #20

Valahogy úgy van ez, hogy igen, ez a film egy napi politikát érintő dolog, mégis meg kéne próbálnunk róla napi politika-mentesen szólni, csak hát úgy nem lehet. Szinte képtelenség. De abból mindig parttalan vita lesz. Javaslom, hogy koncentráljatok a filmre, mint alkotásra. Visszatérnék arra, hogy Hitlerről és a nácikról csinált Leni Riefenstahl néhány egészen kitűnő filmet, és buzgón ötösre is értékeltem, anélkül, hogy egy morzsányit is egyetértenék a nácikkal. Lehet, hogy így is lehet. A politikai konfliktusokat egymás között meg nem tudjuk megoldani, nincs mód egymás meggyőzésére, csak felhergeli az indulatokat. Szóval, azt fejezzétek be.

2022-12-20 15:41:55 ryood (?) #19

három betű.

előzmény: osbehemot (#18)

2022-12-20 15:34:10 osbehemot (1) #18

"jobban érthetővé válik az, hogy miért és hogyan alakult itt ki az országban, ami kialakult az elmúlt 10-12 évben"

Mi alakult ki?

2022-12-20 15:01:06 ryood (?) #17

Megértem. Én még '21 őszén elolvastam, és tényleg nagyon gyorsan sikerült, olyan élvezetes volt.
Azért is jó és érdekes, mert nem csak OV-ről szól és a Fideszről, hanem az egész rendszerváltás kora minden fontos szereplője benne van, meg sok minden más...Például Puskáról alig tudtam eddig valamit, róla van külön fejezet...szóval jó olvasást!

2022-12-20 13:21:20 ChrisAdam (?) #16

Már egy éve megvettem, tavaszra tartogattam, de aztán elment a kedvem tőle egy bizonyos áprilisi napon. Most lehet újra előveszem, nagyon szeretem Rényi cikkeit.

2022-12-20 11:51:18 ryood (?) #15

nekem nagyon tetszett ez a könyv. amennyire csak lehet tárgyilagosan írja az eseményeket egészen a 80-as évektől kb 2010-ig. ami miatt fontos kötet, hogy jobban érthetővé válik az, hogy miért és hogyan alakult itt ki az országban, ami kialakult az elmúlt 10-12 évben.
egyébként meg nagyon olvasmányos, szóval kifejezetten jól van megírva, alig lehet letenni.

előzmény: fempolip (#14)

2022-12-20 11:43:50 fempolip (3) #14

Köszönöm, igyekszem minél több szempontból, több oldalról olvasni majd hogy objektívebb képet kapjak.
Mert a történelem most zajlik.

2022-12-19 21:41:50 ryood (?) #13

Győzelmi ​kényszer

előzmény: fempolip (#8)

2022-12-18 13:23:10 Ugor (?) #12

Hát igen... ilyen az Elkúrtuk, meg a Blokád...

előzmény: osbehemot (#11)

2022-12-18 13:15:46 osbehemot (1) #11

Más dolog egy ideológia filmes megjelenítése, és más dolog egy pillanatnyi politikai érdekből történő lejárató film.

2022-12-18 13:07:37 Ugor (?) #10

A helyzet az, hogy a politikai propagandafilmek is lehetnek zseniálisak, függetlenül attól, hogy egyetértesz-e a politikai céljaival vagy üzenetével, ld. néha kommunista ill. náci propagandafilmeket. Egyébként a filmek nagyon nagy százaléka politikai érdekből készül, a politika ad rá pénzt.

előzmény: osbehemot (#9)

2022-12-18 00:11:27 osbehemot (1) #9

Gusztustalan dolog politikai érdekek mentén filmet csinálni. Még akkor is, ha liberálisok teszik.

2022-12-17 14:37:07 fempolip (3) #8

Elkezdtem összeszedni az ilyen filmeket, valahogy most érdekelt a politika.
Van egy okés vonala, és eddig nem is sok jót hallottam az elnökről, de nekem picit olyan érdekes, hiszen mégis csak Magyarország az egyik célpont ahova ki kell tolni mindent, hogy ne mondjuk Kínába kelljen összeszerelni az autókat, legyártani csokit, öblítőt, autógumit, meg még ki tudja mi mindent.
Szóval, egyik kutya másik eb.
Lehet ebben a témában inkább könyveket kellene olvasnom.

2021-04-17 19:30:00 tomasso (4) #7

Először meghekkelte az országot, aztán Európát, egy vírus a gazdatestben. Kíváncsian várom mi jöhet még, vagy hogy mikor lesz vége ennek az őrületnek. Ezt a vírust hogyan lehet "megsemmisíteni"?

2021-04-10 21:41:32 budaik (3) #6

Azért, amikor arról van szó, hogy az alkotmány ellentmond a demokratikus értékeknek, ráadásul súlyosan
Kíváncsi lettem volna minimum egy konkrétumra... Ha már jogászok és politikusok beszélnek :=)

2021-04-07 13:45:59 oscarmániás (5) #5

Az már nem került szóba, pedig egy doksisorozatot az is megérne, hogy a magyarországi kereslet-kínálat lassan abszurditásba hajló kölcsönhatása végett sikerül egy közszolgálati stábnak démonizálni egy személyt. [A lassan pejoratív jelzőként szereplő jelző az ókorban még szebben csengett, de a hetérákat is nagy becsben tartották...] Mindenféleképpen tanulságos, mit lát a hazai helyzetről a Lajtán túli érdeklődő, és kellőképpen informatív, mi zajlik a pénzünkből fenntartott intézményekben. Így szépen összeszedve, CEU-Iványi-kisvasút, a viselt dolgok egy szelete is (és a "Néphazugság" meg a "Zsindex" elő se kerül....pl.) halmozottan gyomorrontással ér föl. Mivel a gépezet nem áll le, s a "kedves alkotó" sem pihen, ne legyenek illúzióink.
((Volt egyszer egy dilemmám egy bizonyos személy felemelkedését illetően, ez a film is bizonyítja, nem egy emberen, nem is csak egy rendszeren, környezeten múlik, sok-sok összetevő van és "vétkesek között cinkos aki néma."))
Egyoldalúnak tűnik a tájékoztatás, de vége-hossza nem lenne, ha mindenki elmondhatná a véleményét. Szerintem ez riportfilm, így jó ahogy van, unokáink is látni fogják.

2021-03-23 18:26:45 budaik (3) #4

Azmiaz? :=)

előzmény: oscarmániás (#3)

2021-03-23 16:17:08 oscarmániás (5) #3

Nem hiszem hogy kártékonyabb lenne, mint pl. az Új norma című "zagyvalék".

előzmény: budaik (#2)

2021-03-23 16:13:51 budaik (3) #2

Valóban érdekelne egy külső szemlélet véleménye, de azért ez nehéz dió. Már itthon is és nyilván külföldön is nagyon nehéz bármilyen ügyet korrektül megitélni, tombol a PC, tombol a kamusértődés és tombol a szándékos félreértése a másiknak...

Persze ettől még valószínűleg megnézem ezt a doksit... :)

előzmény: oscarmániás (#1)

2021-03-23 16:06:48 oscarmániás (5) #1