Ahhoz, hogy kommentelhess, be kell jelentkezned.
Egyetértek. Sajnos ilyen színészek ma már nincsenek.
előzmény: Doktorúr (#75)
Ezzel a filmmel szerettem meg George C. Scottot, az az ember egy zseni (volt).
Újranézve természetesen felment ötösre. 64-ben épp ideje volt már, hogy az általában vérkomolyan és didaktikusan ábrázolt atomkatasztrófás fenyegetést végre ilyen szatirikus, gyilkos iróniájú forgatókönyvben dolgozzák fel, Kubrick pedig remekül aknázta ki a lehetőséget. És az a bravúros, hogy bármennyire is térdcsapkodóan vicces és elszállt humorú az egész, a háborús őrületet így is hatásosabban mutatja be, mint bármelyik korabeli alkotás.
Jórészt a Dicsőség ösvényei is hasonló figurákra épült, de itt a mániákusokat még sokkal inkább karikatúraszerűen mutatja be Kubrick: szinte mindegyik karakter megszállott, háborús delíriumban van, vagy még ha eredendően racionális lenne is a szereplő, akkor is olyan nevetséges helyzetekbe kerül, hogy nem tudja utána a néző komolyan venni (a kólaautomatás rész ezért is zseni)
A rendezésben azért van egy-két csemege - Kubrick nagyon jól mérte ki az arányokat, mert számtalan esetben aprólékos gondot fordított a harci jelenetek ábrázolására, ügyelve arra, hogy némi feszültséget is átadjon, illetve ne váljon blődlivé az alkotás. De persze a legjobb részek azok, amikor teret ad színészeinek, hogy gőzerővel csináljanak magukból bohócot: Scott, Sterling és Sellers (mint a címszereplő professzor) is kiválóan alakítja a kontrollt vesztett, mániákus őrültet. Az évtized egyik legjobb filmje.
Van az úgy, hogy egy történet szatírának készül, aztán a valóság utoléri.
...érdemes újra nézni Kubrick Dr.Strangelove című filmjét, amelyről most már nyilvánvaló, hogy nem szatíra, hanem egy teljesen realista alkotás... mindenkinek látnia kéne, a világ legviccesebb és borzalmasabb filmje, ráadásul csupa tényre alapul, bármennyire vicces is. (Dragomán György, 2020. okt.)
Na azt azért megnézném, hogy milyen lenne a casting napjainkban! :D Kíváncsi vagyok ki játszaná el Sellers szerepeit. Talán Gary Oldman, vagy Tom Hardy, esetleg - egy nem éppen a csúcson lévő - Johnny Depp? :D
előzmény: ChrisAdam (#71)
Meglepetés a film, mert habár tudtam, hogy szatíra, nem gondoltam, hogy ennyire frappáns és különleges humorú. Peter Sellers zseniális. Ez akkoriban nagyot "robbanhatott". Megnéznék egy jelenkori verziót is.
Ez a film nagyon rendben van. Micsoda vágások vannak benne és kameraállások. Egészen nagyon zseniális. Még megnézem egyszer mindenképpen.
Tiszta téboly ilyeneket olvasni itt a kommentek között, hogy ez a film ma már nem állja meg a helyét, meg nem üti meg a mércét... Nos. A mai filmek azok, melyek nagy százaléka nem üti meg a mércét, és bűn hogy egyáltalán elkészültek, nem pedig ez.
Jó régen írtad...
Jól elkéstem.
Hogy ez a film egyáltalán Oscar jelölt lett,kész csoda.Akkor,a hidegháború korában?A díjra teljesen esélytelen volt.
G.C.Scott-nak állítólag többségben voltak a normális jelenetei,de a rendező pont ezeket vágta ki.Bosszús is volt a színész miatta.
A hasraesése baki,ami viszont benne maradt.
Egy korabeli kritika szerint a film tökéletes szovjet propagandafilm.
előzmény: BonnyJohnny (#48)
Mégegyszer meg kell néznem. Elsőre nagyon, nagyon tetszett. Nem értem miért szidják ennyien, nagyon jó szórakozás
Én úgy tudom,pont ezeknek a filmeknek a hatására szerelték fel.
előzmény: critixx (#66)
Szerintem a "forró vonalat" akkoriban már felszerelték. Hruscsov idejében történt. És Lumet Fail Safe-jében is látható, ami pedig realista megközelítésmódban akarta ábrázolni ugyanezt a szituációt.
előzmény: csabaga (#64)
Ott van a helye minden olyan ember valós vagy képzeletbeli polcán, akit a lehető legminimálisabban, de érdekelnek az ún. filmek.
Szerintem óriási, de nyilván megoszlanak a vélemények.
Sellers ftw.
Én sem az atomkorszak gyermeke vagyok.
Mindez a kubai rakétaválság elmúltával azért véget ért.Legalábbis az USA és a Szovjetunió között.
Bár itt láthatjuk működés közben a "forró vonalat",amit tudtommal a valóságban csak később szereltek fel.
előzmény: Lil Martin (#61)
Akkor a Ragyogást se nézzed meg,mivel ha nagyon nagy kedvenc a regény,akkor csalódás lesz.
előzmény: Lil Martin (#61)
nem félek hogy bármikor kitörhet a háború és rám pottyan egy
Pedig egyébként a veszély nem múlt el (elég például a közép-keletre, vagy Észak Koreára gondolni), bár valóban lényegesen csökkent.
gondolom hogy nem a filmben van a hiba ha egyszer majdnem 4,5-ön áll, meg értem én, hogy akkoriban nagyot ütött, de én már nem vagyok az atom gyermeke, nem félek hogy bármikor kitörhet a háború és rám pottyan egy, nem stresszelem magam emiatt, így azt a beszélgetést sem tudom olyan szemmel nézni mint ahogy kéne.
csabaga:a Ragyogást olvastam még 12-13 évesen, 1 évig nem mertem lemenni a wc-re egyedül, lehet hogy azt megnézni sem szeretném, bár az új pecónkban szerencsére csak egy szint van és zuhanyfüggöny sincs, na meg már föl is nőttem, de nem hiszem hogy volna erőm megnézni.
a Mechanikus narancs pedig már régóta terheli a wincseszteremet, de az egy olyan film ami megérdemli hogy odafigyeljek rá, ezért nem akarom fáradtan vagy félfáradtan megnézni, várok a tökéletes nyugalomra, amikor is elindíthatom.
Szerintem is.
előzmény: acidphase (#58)
ja bocs ez #56-ra akart menni, mielött csabaga szóvá tenné h mindenhol őt találom be :P
pedig Sellers telefonálálsa az orosz elnökkel, a legnagyobb klasszikus szóváltások egyike..
na mindegy,kinek mi.
előzmény: csabaga (#57)
Akkor a Barry Lyndont semmi esetre se nézzed meg!A Lolitát sem ajánlom.
Marad a Mechanikus narancs,esetleg a Ragyogás.:)
előzmény: Lil Martin (#56)
ezzel ugyanúgy befáztam, mint a 2001. Űrodüsszeiával.. Nagy szerencse, hogy a Full Metal Jacket volt az első műve amit megnéztem, mert ezek után tuti nem lenne kedvem újat nézni tőle. Untam, idegesített az állandó Dimitrijezés, fúú de nem volt jó.
A film még most is nagyszerű és örökre az is marad, valóban kiérdemli a zseniális jelzőt!
Tudsz újabb és jobb filmet erről a témáról?Persze CGI-vel.
ez a film ma is, és 100 év mulva is nagy durranás lesz.
Lehet, hogy a maga korában nagy durranás volt ez a film, de ma már semmilyen szempontból nem üti meg a mércét. Az alaphelyzet (hidegháború), a cselekmény (vontatott, öt mondatban részletesen elmondható), a játékmód (ripacskodás), a trükkök (kivágott repülőgép tájkép előtt) ma már nem érdekesek.
Ne felejtsd el, hogy a stílusunk nagyban különbözik... :)
De ha a filmmel nem jutottál el a Pentagon war roomjában játszódó jelenetekig, akkor mindenképp nézd tovább. Ugyanis ott kezdődik igazán. Ha eljutottál, és George C. Scott és Peter Sellers nem csalt mosolyt sem az arcodra, akkor nem érdemes tovább nézni. Egyébként az unalmasnak tűnő őrült tábornok és angol szárnysegédje is jó, mikor már ostrom alatt állnak. A tábornok abszurd hülye, a szárnysegéd kínlódásai Sellers alakításában szintén jók. Na meg a címszereplő (Sellers harmadik szerepe), akin még a színészek is láthatóan majdnem elröhögik magukat.
előzmény: Rorschach (#50)
Bár az első fél óránál még nem jutottam tovább, ha te aszondod, hogy, akkor kap még egy esélyt.
Revideálom a véleményemet. A film első húsz percével sincs semmi baj, csak egyszerűen felvezetés. Egy kicsit álmos voltam a kevés alvástól, csak annyi. Viszont az utolsó félóra nagyságához kevés más film mérhető (hirtelen csak Monty Pythonék jutnak eszembe ebben a műfajban).
Abszolút 10/10.
De az én szememben Kubrick filmjei közül visszaesett a Path of Glory mögé.
előzmény: BonnyJohnny (#48)
Még szerencse, hogy a '65-ös Oscar gálát nem követtük élőben. Mert bár biztos, hogy Bob Hope fantasztikus házigazda volt, de többen is nagyon felhúztuk volna magunkat, hogy ez a film négy jelöléséből mind díj nélkül maradt, miközben mindben nyernie kellett volna. Helyette pedig a My Fair Lady nyert, ami szerintem kimeríti az oscar-film kifejezést.
Amúgy a film felvezetését sokadik megtekintésre már én is unalmasabbnak találtam, de a huszadik perctől beindul a film, és szerintem minden idők legjobb szatírájába fullad, aminek majd minden jelenete valamilyen abszurd, de legalábbis a komoly témát kigúnyoló pofonra épít, és mind zseniális.
Peter Sellers fantasztikus mindhárom szerepében (szerintem az elnökében a legjobb), és George C. Scott, aki hallgatott Kubrickra, és komikusan (nem erőltetetten) túljátszotta a szerepét, és számomra végig ellopja a showt Sellers elől.
De mindenki nagyszerű, Ripper, Guano, a nagykövet, és persze Major Kong (egyébként félelmetes színész lehetett, ha ez volt a komolynak szánt alakítása:P).
A film összességében viszont jelentősen visszább eset a szememben, de mivel Kubrick legjobbjának tartottam, még így is magasan maradt. Természetesen zseniális, de már nem 10/10, csak 10/9.
Az eleje nem tetszett, aztán a végére egy jó filmet láttam, de Kubrick közül ez nálam gyengébb.
Szatíraként működik de csak kevés esetben.
Hű, szerintem nézd meg újra.
Dr. Strangelove, avagy hogyan szoktam le az aggódásról és szerettem meg a bombát:
No ennek a filmnek kivételesen én nem látom annyira a zsenialitását. Poénkodás ezerrel igaz, egy robbanékony heves időszakban, talán necces volt evvel ha filmmel hivalkodni.
Szatíraként működik de csak kevés esetben. Vicces lett a cowboy szellemű pilóta aki még fel si áldozza magát a sikeres robbanás oltárán. :) , Dr. Strangelove is jó értelemben fura és érdekes figura volt. George C. Scott erőből hozta ami elvárható tőle néhol viszont kicsit előjött egy viccesebb Patton-i énje. A többi karakter és jelenet nem annyira jött be, kivéve azt a már sokat emlegetett telefonfülkés beszélgetést az nagyon ott volt.
A háttérzenét itt már nagyon jól használja Kubrick érződik mit miért és mikor rakott oda ahova.
Mint mondtam nem dobtam egy hátast a filmtől voltak benne ötletes elemeke a zárás is érdekes 'archív'(?) képekkel zárult.
A 2001. Űrodüsszeia-hoz(melynek több mondanivalója van de iszonyat vontatott és művészies, de minek kérdem én ennyire minek, a mérték sok) hasonlóan ez nekem nem annyira tetszett, viszont Kubrick még így is elérte a viszonylag jó értékeléseimet.
75%
A leggyilkosabb Peter Sellers hangja és habitusa. "Of course I wanna talk to you!" :D Meg, hogy a tábornok vicces hangulatban volt...
előzmény: Olórin (#42)
Pedig nagyon ügyeltem rá, hogy csak a 100 perctől rövidebb alkotásait nézzem meg. Így utólag már egy kicsit bánom. :)
A filmről alkotott véleményemet tökéletesen összefoglalja ez a mondat: "Vígjátéknak túl komoly, komoly filmnek pedig túl röhejes."
Az hagyján, hogy egyáltalán nem találtam viccesnek (ez a fajta száraz humor amúgy sem fekszik nekem), de legalább még iszonyatosan untam is. Kubrick olyan ráérősen mesél, hogy egyszerűen képtelen vagyok ráhangolódni a hullámhosszára, így fél óra után fel is adom és robotpilótán navigálok tovább a végefőcímig.
előzmény: Ivan/ (#33)
"Of course I like to speak to you... of course I like to say hello"
Az egyik kedvenc sorom az egész filmben - olyan röhejesen és imádnivalóan bizarr:)
Amúgy nézzétek meg Sidney Lumet Bombabiztos c. filmjét - az kb ugyanez, csak halálosan komoly (erre jól rá is faragott, mert pár hónappal ezután jött ki), és bármily hihetetlen, van olyan jó, mint ez.
Ahogyan Peter Sellers is, bár neki a Rózsaszín párducos filmjeit annyira nem kedvelem.
:D :D :D Az!
előzmény: simijohnny (#38)
George C. Scott, mint mindenben, itt is zseniális. :)
"... well, he went a little funny in the head. You know... just a little... funny(...)"
Óriási! :D
előzmény: acidphase (#37)
[link]
filmtortenelem legkomolyabb telefonbeszelgetese :D
Én teljességgel meg tudom érteni hogy unta, akinek nem jön be az ilyesmi, annak kínszenvedés a film mindegy egyes másodperce, Kubrick ide vagy oda...
előzmény: acidphase (#34)
Engem aztán nem lehet azzal vádolni, hogy istenítem Kubrickot, de ez még nálam is csont nélküli ötös:)
pedig egyik legnagyobb szatira... HALLO DIMITRIJ! :D az idézetek közé kb az egész filmet belehetne copyzni..
nézd meg mégeccer.
előzmény: Ivan/ (#33)
Látom Brumi, hogy Kubrick filmjeivel való ismerkedéseid nem hatalmas filmélményekkel párosulhatnak!:) Mondjuk igaz, ami igaz ezt a filmjét én se tudtam nagyon szeretni, pedig igyekeztem.
Zseniális filmszatíra. A valaha készült egyik legjobb film, és szerintem Kubrick legjobbja. George C. Scott zseniális, Peter Sellers triplán zseniális, Kubrick pedig a legnagyobb.
Hat szerintem ez a film egy kisse tul van ertekelve.Mar regebb lattam....de nem az hogy nem tudott megnevettetni,hanem egyszeruen irritalt,pedig szeretem Kubrick alkotasait.A ragyogas a kedvenc filmem es a Mechanikus Narancs is nagyon jo,na de ez....de azert adok neki meg egy eselyt(lehet h meg nem nottem fel hozza :D)
A legnagyobb vicc, hogy az eredeti forrás egy halálkomoly hidegháborús-atomfenyegetéses lektűr volt Red Alert címmel. Kubrick annyira abszurdnak és nevetségesnek érezte a regényt, hogy úgy gondolta, ebből csak paródiát érdemes forgatni.
előzmény: cucu (#19)
en meg ugy vaok vele h minel tobbszor nezem annal erosebb a hatas:)
Sokadszorra láttam a minap, és már aggódom, mert minden megnézéssel kopik a hatás, jönnek elő a hibák. Az unalmas harci jelenetek, a csodás és zseniális Sellers néha bizony nem elég érzékeny alakítása (talán a brit pilóta a legtisztességesebb), Ripper meglehetősen egydimenziós paranoiája (a kor boszorkányüldözéses hangulata önmagában ma már nem szenzáció). Tíz jobb komédiát is tudok mondani, Kubrick életművéből pedig szinte minden jobb. Mindezzel együtt persze első néhány alkalommal rém szórakoztató, és nagyon ötletes.
Tudott a kisöreg :D nem véletlenül volt Peckinpah egyik kabalája. :D
"Gentlemen, you can't fight here! This is the War Room!" :D
előzmény: cucu (#19)
szörnyű, hogy erről elfeledkeztem, de számomra a humoros hangvétel végig előtérben maradt, még az utolsó utáni pillanatban is
,,bunkerverseny" DE szörnyen igazatok van, most hogy így jobban belegondolok!
a záró képsor pedig...na igen...hátborzongató
előzmény: acidphase (#24)
Így van, én a film végén már nem igazán tudtam nevetni. A záró képsorok pedig különösen hatásosra sikeredtek.
előzmény: acidphase (#24)
ebben sose legyél biztos.. marmint az utolso mondatodban.
előzmény: Livcsy (#23)
akkor ezért ilyen silányak a testnedveim és ezért vagyok letört :D értem már :)
jó volt jó volt :) a tempó kicsit lassú, bár ki tudja? a pörgéshez vagyunk kondicionálva, így a XXI. század elején...
Akkoriban biztos nagy hatása volt, mert az akkori jelenkor szatírája volt, méghozzá elég merész befejezéssel. Mégse feledkezve el arról, hogy azért ez mégiscsak inkább humor, mint baljós jövőkép.
:)
előzmény: acidphase (#22)
fogadjunk ti se tudtátok h a komcsik fluorizálják a vizet ! :D
alapfilm!:)
Érdekesség, hogy eredetileg egy pite-csatával fejeződött volna be a film, le is forgatták, de kivágták.
[link]
Zseniális, sötét humorú hidegháborús szatíra; háború őrült, az emberi áldozatokat, a pusztítást semmibevevő, eszelős karakterekkel.
Stanley Kubrick filmjei nem tartoznak a kedvenceim közé, de ez tényleg remek film, számomra a legjobb tőle azok közül amit eddig láttam.
Az IMDb szerint Pickens azt hitte, ez komoly dráma, és azért játszott úgy, ahogy. Érdemes volt neki adni a szerepet. :-)
előzmény: Jill (#18)
Jó kis film, de valahogy nem mertem röhögni. Belegondoltam, hogy ez akár meg is történhetett volna... szóval olyan, hogy vicces, de azért borzongató is.
Kedvenc jelenetem Slim Pickens atombomba-rodeója. Állítólag azt is Peter Sellersnek szánták, de ő félt tőle, szóval hívatták ezt a furcsa kis cowboyt. :)
Nagyszerű film volt!
Szerintem tudják azt nagyon jól...
előzmény: ipartelep (#15)
Kubrick egyike a viszonylag kevés rendező-zseninek. Mikor jön már erre rá a világ? Ez meg az egyik legjobb filmje.
Tényleg nagyon jó film! Egyébként is kedvelem az e fajta humort. A legjobbak talán a telefonbeszélgetések. Nálam valahol a 4-es és az 5-ös között van. Így első nézésre 4-est adok, de biztos, hogy majd újranézem. Egyébként egyre jobban kedvelem Kubrick-ot, sajnos még csak pár filmet láttam tőle…
Jó film, bár egy kicsit csalódtam benne. George C. Scott és Peter Sellers zseniálisak ( Sellers tényleg az elnök szerepében a legjobb). Kubrick legjobb filmje nálam továbbra is a Mechanikus narancs.
"A film messze legjobbja George C. Scott..."
Így igaz! Lenyűgöző alakítást nyújtott az őrületbe hajló vezérkari tábornok szerepében. Kiváltképp a végkifejletben ("egy férfire tíz nő").
10/10
előzmény: [: Azuroo andrew :] (#11)
Kubrick monokróm korszakának legsikerültebb "háborús-militáris" témájú filmje a Dicsőség ösvényei mellett a Dr. Stragelove.
A bipolaritás nemzetközi politikájának, az esetleges harmadik világégés paranoiájának kigúnyolása, elborult szatíraként bontakozik ki a filmben nem akármilyen színészi játékok nyomán. Mindehhez párosul a Joseph Heller-i 22-es csapdáját idéző feloldhatatlannak tűnő bonyodalom.
Abszurd s groteszk helyzetek sorozata, mind közül talán a legjobb az amerikai elnök felhívásának kísérlete egy telefonfülkéből méghozzá elbeszélgetésként (!)
Ugyanakkor a Dr. Stragelove-tól datálható a Kubrick által mesterien alkalmazott zenehasználat ikonikus képekkel, montázzsal.
A film messze legjobbja George C. Scott, mögötte a három figurát alakító Sellers éppen a legvisszafogottabb figurájában a legjobb : elnökként
10 / 9
40 éves jubileumi DVD kiadás
Kép & hang : a több mint 40 éves film képét szépen felújították, ritkán ám olykor tapasztalható fizikai sérülés kópián, de a tömörítési hibáktól mentes a transzfer.
Az 5.1es DD hang tisztességes, bár mélyei nem fogják a falakat lebontani. A hátsó csatornák ritkán jutnak szóhoz, ám összességében jó a hangsáv surroundja.
Extrák : Az exták közül szvsz a Kubrick művészete kisfilm a kiemelendő, mely korrekt summázatát adja a fotográfusból lett rendező zseni pályájának első feléről.
Nem Kubrick legjobb filmje, de a Mechanikus narancsot még neki is nehéz túlszárnyalni ;)
Peter Sellers pedig a legjobb ! :D
Lehet egyszer újra fogom nézni, mert mindenki annyira dicséri:)
Nekem elsőre volt igazán erős a film.
hosszú idő után néztem most újra. ha lehet, még jobban tetszett, mint régebben, megunhatatlan.
Na ez egy olyan film, amelyet mindenkinek látnia kellene! Mestermű!
Egyáltalán nem csalódtam benne. Érdekes, irónikus, elgondolkodtató. Kubrick-hoz méltó mestermunka.
most lett vége.már az elején meglepett hogy más címet mondtak.véleményt még nem mondok
Érdekes.
előzmény: Ivan/ (#2)
Életem egyik legrosszabb filmélménye. Mindenki ajnározta és agyondícsérte, én meg nem tudtam vele egyszerűen mit kezdeni mert anyira untam. Ok, pár karakter azért jól el lett találva, és az is jó volt, hogy viszonylag hamar vége lett a filmnek.
4/10 (és ebből min. 1 pont Kubrick miatt van csak)
Ajánlom mindenkinek! Minden idők egyik legjobb filmszatírája!
Hát, ez a súlycsoport már erősen kihalt.
előzmény: kistroglodita (#76)