Good Night, and Good Luck. (2005) ☆ 👁

Jó estét, jó szerencsét!

(George Clooney)

amerikai-angol-francia-japán dráma, történelmi film

3,6

Edward R. Murrow: Nem mindenkinek fog tetszeni, amit ma hall. Ennek a beszédnek a végén néhány ember engem, a riportert azzal vádolhatja, hogy a saját kényelmes fészkébe rondít, és az Önök szervezetét azzal vádolhatják, hogy eretnek, sőt veszélyes eszméket fogad be. De a hálózatok bonyolult struktúráját, a reklámügynökségeket és szponzorokat ez nem rázza meg és nem változtatja meg. Az a vágyam, vagy talán kötelességem, hogy megpróbáljak Önökhöz, minden egyes riporterhez őszinte lenni és elmondani hogy mi történik a rádióban és a televízióban. És ha azt mondom felelősség, az itt elhangzottakért egyedül én vagyok felelős. A történelmünk olyan lesz, amilyenné tesszük. És ha 50 vagy 100 év múlva lesznek még történészek, és ha mindhárom tévé hálózat egy heti híradásait tanulmányozzák, akkor a kezükben lesz egy fekete-fehér vagy színes felvétel, ami tanúsítja a dekadenciát, eszképizmust, és a világ tényeitőI való elszigetelődést, amiben mi élünk. Jelenleg jómódúak, kövérek, elkényelmesedettek, önteltek vagyunk. Beépített allergiánk van a kellemetlen vagy felkavaró információktól. A tömegmédia ezt tükrözi. És hacsak nem emeljük fel azt a kövér seggünket és ismerjük fel, hogy a televízió az, ami főként arra használnak, hogy megzavarjon, becsapjon és elszigeteljen minket, akkor a televízió és azok akik finanszírozzák, azok, akik nézik és azok, akik ott dolgoznak ezt túl későn fogják észrevenni.

Edward R. Murrow: Büszkék vagyunk, mert ez a nemzet minden tagja a kezdetektől fogva büszkén, egyenesen jár. Nem számít, hogy ki ő. Büszkén állhat és találkozhat a barátaival vagy az ellenségeivel. És nem fél attól, hogy az ellenség olyan pozícióban van, ami nagy hatalmat biztosít számára hogy akár hirtelen börtönbe vetheti hogy ott rohadjon vád nélkül, jog menedék nélkül. Mert nekünk ott az Ártatlanság Vélelme és mi méltányoljuk ezt. Azt akarom mondani, hogy a történelmünk olyan lesz, amilyenné mi tesszük. Ha innen folytatjuk, ahol most vagyunk, akkor a történelem megbosszúlja magát és a büntetés nem lesz sánta, utol fog minket írni. Időnként dícsérjük az eszmék és információk fontosságát. Álmodozzunk róla, hogy mondjuk bármely vasárnap este abban az idősávban, amit Ed Sullivan foglal el, szigorúan objektív felmérést adunk az amerikai oktatás állapotáról. És egy vagy két héttel később, abban az időben, amikor általában Steve Allen van képernyőn arra szánjuk, hogy mélyreható tanulmányt adunk Amerika politikájáról a Közép-Keleten. Az illető szponzorok testületi imidzse megsérül? A részvényesek haragra gyúlnak és panaszt emelnek? Történni fog azonkívül valami, hogy néhány millió ember egy olyan megvilágításban kap információt témákról, amelyek meghatározzák ennek az országnak a jövőjét, ennek következtében ezen társaságok jövőjét? Azoknak, akik azt mondják, hogy "Az emberek nem fogják nézni, nem fogja őket érdekelni,.." "mert túlságosan önelégültek, közömbösek és elszigeteltek." Csak annyit válaszolhatok, hogy egy riporter véleménye szerint jelentékeny bizonyítékok van ez ellen. De ha még igazuk is van, mit veszíthetnek? Mert ha igazuk van, és ez a készülék semmi másra nem jó, csak szórakoztatásra, mulattatásra és elszigetelésre, akkor a képcső most csupán villódzik, és hamarosan azt látjuk, hogy az egész erőfeszítés kárba vész. A TV készülék taníthat. Megmagyarázhat dolgokat, sőt, inspirálhat. De csak akkor, ha az emberek úgy határoznak, hogy felhasználják ezekre a célokra. Máskülönben nem más, csupán huzalok és fények egy dobozban. Jó éjszakát és jó szerencsét.