The Getaway (1972) ☆ 👁

(Sam Peckinpah)

amerikai akciófilm, krimi, thriller

4,1

2023-03-14 11:47:49 Xuja (5) #22

Pofátlanul stílusos, feszült, kellemesen nyomasztó atmoszférájú thriller / akciófim / dráma egyveleg érdekes karakterdinamikákkal, szép képi világgal és fordulatos sztorival. Ügyesen vegyíti a Bonnie és Clyde őrületét Peckinpah sajátos stíluskészletével, és így hiába nem újdonság már 72-ben sem ez a fajta heist mozi, a kivitelezés miatt nem sajnálom rá a (gyenge) ötöst sem megadni. McQueen egyértelműen legikonikusabb szerepe, a többiek csak asszisztálnak a lazaságához és karizmájához.

Ellentétben a #15-el, szerintem így is elég sötét kis alkotás lett ebből most a valószínűtlenül pozitív véget leszámítva - persze, egy kis vér nem ártott volna, de sokkal inkább a Point Blank vagy éppen a revizionista westernek antihősös koncepcióját követi, mintsem hogy egyértelműen legyenek jó és rossz karakterek. És ha így értelmezzük, akkor a vége is csupán egy stúdiófricska (a'la Welles vagy Polanski), mivel a lényeg itt a kíméletlen bosszúhadjáraton van, amit csak ezzel a záróképpel lehet mainstreamként eladni.

2021-03-20 09:05:23 Raul (4) #21

Ha a végén hőseink elbuknak, még lehet, hogy az 5-öst is rányomtam volna. Van az egész filmnek egy ilyen "rohanunk a végzetünkbe" hangulata (ld. Bonnie és Clyde), de a befejezés valahogy agyoncsapja ezt.

2018-04-30 10:37:50 Cross (3) #20

Nem volt rossz. De nekem még mindig a Convoy a kedvenc Peckinpah filmem.
De ebből a szökésből aztán sokat merítettek később.
A Tiszta románcot letagadhatni se lehet, de szerintem egy kis Nem vénnek való vidék is akad itt. És meg merném kockáztatni, hogy Lucas látta ezt, mikor kitalálta a Csillagok háborúja szemétzúzdás jelenetét.

2013-08-01 10:35:27 BonnyJohnny (4) #19

Én valahogy nem éreztem olyan izgalmasnak és feszültnek, mint Peckinpah többi filmjét, és hangulatilag is sokkal "világosabb", mint azok. Bár itt is feszeget komoly témákat, szerintem ez egy egész nagyságrenddel könnyedebb, mint Peckinpah többi filmje. (Nem mintha ez baj lenne.)

2013-08-01 10:31:03 Olórin (5) #18

Akárhányadszor újranézve is zsenális, McQueen pedig valami eszméletlenül cool.

2012-09-11 09:17:18 Tenebra (4) #17

Megnéztem, és pont erre számítottam! Pont ilyesmit akartam mostanában: egy kőkemény főhős/antihős (mert hát azért Doc eléggé mogorva és senkit nem kímél, csak a pénzét - mintha egy italowesternben lettem volna, vagy a Vad bandában) csípőből tüzel a shotgunnal a zsarukra és mindenkire, majd a sörétek becsapódásakor lassított felvételben látjuk, ahogy kiszakad a falból a vakolat, a kocsik szikráznak stb. :D Peckinpah egy isten.
Az viszont tényleg kár, hogy ez közel sem volt olyan véres, mint a Vad banda. A stilizáltságból e téren eléggé visszavett.

S persze a szokásos felállások: nincs jó, csak rossz és rosszabb, a protagonista és az antagonista akár ugyanazok is lehetnének - de mivel nem, így nyírják egymást, s a szokásos Peckinpahes üldözéses történet. Ráadásul tényleg nagyon jó poénok vannak benne.

Nem olyan jó és "deep", mint a westernjei, vagy az Alfredo Garcia, vagy a Vaskereszt, de ez is tetszett.

2011-09-07 18:52:57 Csende Kristóf (5) #16

Zseniális akciófilm! Valóban a 70-es évek egyik legjobbja!
Nekem jobban tetszett mint a BULLITT, sokkal, bár lehet hogy újra meg kellene néznem azt is.

2011-04-15 01:23:58 BonnyJohnny (4) #15

A film nézése közben valami végig zavart... valami végig hiányzott... valahogy, mintha kevés lenne a film ereje. Aztán a film imdb-s lapját megnyitva rögtön szemet szúrt, hogy mi volt a baj. PG korhatáros film, szemben mondjuk a Straw Dogs, vagy a Francia kapcsolat című filmekkel (hogy csak kortársat említsek), melyek R besorolásúak. És itt elsősorban nem arra gondolok, hogy a film kevesebbet mutat (hisz ez a film is elég véres), hanem valahogy a hangulata nem volt thrilleres. Nem éreztem szorongást (mint kb. a Straw Dogs felétől), nem izgultam annyira (mint mondjuk a Francia kapcsolat jobb jelenetei). Megjegyzem akciórészről nincs hiba. Nagyszerűek mind az autós jelenetek, mind a fegyveres harcok.
Nekem olyannak tűnt, mint egy road movie-s screwball comedy Peckinpah módra. És szerintem a filmnek igenis van humoros oldala is. Hogy a két spoilerben lentebb említettekhez még egy példát írjak, minden Haroldhoz tartozó jelenet. A kezdeti kínlódásaitól a felakasztott hullája melletti szenvtelen vécézésen át a róla elnevezett cicáig. És romantikus vetülete is, a két főszereplő közti kapcsolat okán. Személyes kedvencem ezügyben a szeméttelepi beszélgetés.
McQueen és MacGraw fantasztikusak. Ben Johnson is csípőből hozza a figuráját, Al Lettieri karaktere pedig nagyon nagy arc.
Szóval én túl könnyednek érzem thrillernek. Inkább akciófilmek tartanám, a jobbik fajtából.

Ui: És a narancssárga vértől is kezd már herótom lenni (még R besorolású filmekben is az van!), mint anno a vetített háttértől.

2011-04-14 17:03:46 uccse (2) #14

Azt hiszem, nem erőltetem tovább Peckinpah "művészetét".

2010-03-14 22:54:47 sztich (5) #13

Az tényleg nagy! :D Meg, amikor be akar szállni a kocsiba, a felesége meg elindul :D Mindezek mellett kiváló akciófilm.

előzmény: acidphase (#11)

2009-06-14 12:37:58 ronin07 (?) #12

Olyan volt ez, mintha egy lepusztult közegbe helyezett és persze erőszakosabb Hitchock-filmet láttam volna, amiben a hős és a hősnő csöbörből vödörbe esnek, mig végül összejönnek. Azt a fajta könnyed csetlés-botlást, amire pillanatnyilag a 39 lépcsőfok bilincses jelenete jut eszembe, most egy kukásautó belseje és nyersesség váltották fel, Doc és Carol pedig hitelesebb abból a szempontból, hogy kapcsolatukból nem csak a vigalmat, a fent-et, hanem a lent-et is megmutatja a rendező.

2009-04-27 12:18:08 acidphase (4) #11

egyik legjobb jelenet amugy a vegefele amikor a hotelben mcqueen leuti azt a palit meg a szoke nojet:D

2009-04-27 12:12:23 acidphase (4) #10

mér nincs itt olyan gomb h szerkesztés? mer akkor ki lehetne javitani a helyesirasi hibainkat.. szoval: erdemeL

2009-04-27 12:11:09 acidphase (4) #9

most nalam egy eros 4-est erdemes, de termeszetesen ez majd kesobb esetleg valtozhat ujranezeskor:P vegulis a vad banda es 4-essel kezdodott nalam:)

előzmény: Cesare Gonzago (#8)

2009-04-27 11:58:17 Cesare Gonzago (5) #8

Elfelejtettél osztályozni. :)

előzmény: acidphase (#7)

2009-04-27 11:44:59 acidphase (4) #7

jo film, de szerintem az tulzas hogy a 70-es evek legjobbja lenne.. mcqueen azer hozza a formajat:)

2008-07-14 16:17:42 Cesare Gonzago (5) #6

Eddig igyekeztem tartózkodni az éveken átívelő diskurzusoktól, de Ivan/-nak valóban újra meg kellene néznie a Szökést.

Ma hozta a DVD-t a postás, nemrég vettem ki a lejátszóból. Nos, tizenakárhány év után még mindig lenyűgöző ez a Peckinpah-mozi. (Nagyon régen láttam, most friss az élmény.) Úgy vélem, ez a film a hetvenes évek egyik legjobb darabja. Ekkor még képesek voltak stílusos akciófilmeket rendezni, olyanokat, amelyek a fotelhez szögezik a nézőt, és minden percükben olyan feszültséget teremtenek, hogy eláll a lélegzet.

előzmény: Ivan/ (#2)

2008-03-19 23:46:58 gyilkosvirus (2) #5

én többször is belealudtam, majd megnézem egyszer kevésbé fáradtan, akkor lehet h változik az értékelésem

2008-03-19 00:22:05 Olórin (5) #4

Unalmas??? Ez? Huhh... nem is értem... állandóan van benne akció, pörög a cselekény, és a karakterek egymáshoz való viszonya is dinamikusan változik. Kb minden létező szinten izgalmas, ahogy csak egy film lehet. A '70-es évek egyik legjobbja szerintem.

2008-03-18 23:37:23 gyilkosvirus (2) #3

unalmas

2006-07-31 11:35:15 Ivan/ (4) #2

Gondolkodom még a maximális pontszámon, de valószinüleg csak akkor fog változni ez, ha tényleg újranézem:)

2006-07-31 09:48:18 Daemiaen (5) #1

Micsodaaaa? Ivan/-nál csak 4-es A szökés? Meg kell nézned újra. :)