Nuovo Cinema Paradiso (1988) ☆ 👁

Cinema Paradiso

(Giuseppe Tornatore)

francia-olasz dráma, szerelmi történet, vígjáték

4,4

2021-02-11 00:34:53 Corso666 (5) #43

Ennyire még nem vágott pofán film...

2020-04-22 21:44:36 Lady Ópium (5) #42

Családi dráma, emberség, barátság, szerelem, a mozi varázsa és annak felejthetetlen élménye.
Szerintem erről szól, és talán mi rólunk is, akik imádják a filmeket, és épp oly lelkesedéssel ülünk le a filmek elé, mint az a kisfiú, akinek ez az élmény egész életét végigkísérte.
Nagy szerelem ez a film, a zenéje felejthetetlen.
Ennio Morricone egy zseni.

2018-11-25 21:48:58 ChrisAdam (5) #41

Nagyvászon a nagyvásznon. Azt hiszem, ez a film örökké a kedvencem lesz és örökké áhítozni fogok tisztasága, ártatlan szépsége után. Nem lehet elmondani, mennyire gyönyörű a Mozi. Ez pedig az élet mozija. Úgyhogy gyorsan, be a moziba, míg lehet!

2018-11-20 21:51:25 Havierez (?) #40

Ez egy nagy katyvasz! Az első húsz percig birtam nézni utána már nem tudott a gyomrom bevenni több giccset!!

2018-09-24 20:42:20 Prüstü (5) #39

Azért kár, hogy nem a 165 perces verzió kerül a mozikba, elsősorban abból indulok ki, hogy Az óceánjáró zongorista legendájának 120 perces verziója annyira nem lett számottevő számomra mindösszesen egy gyengébb 4-es, és annak is van egy bővebb változata, ami nem kis eséllyel nagyobb hatást ért volna el nálam. A Cinema Paradiso rövid verziója nyilván ugyanez a kategória lehet, biztos nem nézem meg, amit láttam 165 perces verziót abból egy percet sem engednék.

2018-06-12 18:23:57 Ágó (5) #38

A nap jó híre számomra:
2018. november 22-től ismét mozikban a Cinema Paradiso!
Felújított dcp kópia, feliratos, eredeti (123 perces) verzió.
Forgalmazza a Cinenuovo - mozifilmek.

2018-04-03 18:50:51 mimóza (5) #37

Ez az én "csakazértis-ötös" filmem. Szereplői esendőek, törékenyek, rajongók, buknak, felállnak, továbbmennek, hátat fordítanak, maradnak, távoznak, érkeznek; s mindeközben szeretnek, amennyire csak tőlük telik. Egyszóval: emberek. Sok időre, évekre kell elmennünk ahhoz, hogy visszatérvén megtaláljuk a mieinket. És micsoda áldás, ha mellénk szegődik valaki, aki képes előre látni, melyik lépésünk mit vonhat maga után. Még akkor is, ha néha téved. De téved-e valójában?

170 perc kevés ennek eldöntéséhez. Ha egyáltalán el kell ezt dönteni.

2018-03-05 04:56:27 ChrisAdam (5) #36

A rövidebbet, sajnos (?). De úgyse utoljára láttam, úgyhogy legközelebb a hosszabbat nézem.

2018-03-04 12:56:31 csabaga (5) #35

Hány perces változatát láttad? A díjat a két órás kapta,nálunk a leghosszabb (170 perces) jött ki DVD-n.Az eredeti, két és fél órás nem volt igazi siker,ezért vágták meg. A rövid a mozi szeretetéről szól, a hosszú már szinte egy beteljesületlen szerelem története,főképpen a film második felében.

2018-03-04 01:25:18 ChrisAdam (5) #34

Mit is mondhatnék... van nekünk ez a filmtörténelem, benne ezernyi filmmel, izgalommal, legendás sorral, gyönyörű nővel, bátor férfival, szerelemmel... és vagyunk mi, akik Totóként lessük a vásznat, hallgatjuk a film pörgését, nézzük a celluloid zajos vibrálását, az életre kelt hősök kalandos életútjait.
A Cinema Paradiso egy életre szóló barátság. A filmekkel, a mozigépésszel. Egy eltörölhetetlen kapocs, amit nem lehet csak úgy kivagdosni, mint a csókjeleneteket a filmszalagról. Aztán ott van az őszinte szerelem, a zakatoló, megállíthatatlan idő, letűnt korok emlékei és maradványai. Nem lehet bármit csak úgy elfelejteni. Az őszinte kötődés sosem lesz hamis, mindig ugyanaz marad. A filmek felé, a mozigépész felé, a Paradiso felé... az egész gyermekkor felé.
Persze eljön az idő, "amikor beszélni vagy hallgatni egy és ugyanaz." De az élet hosszú, nem olyan, mint a film. A filmben jön egy áttűnés, az életben nincs vágás. Így van több időnk tanulni, hallgatni, beszélni, sírni és nevetni, szeretni, csókolni, figyelni a pörgő filmet a vásznon és elveszteni a látásunkat, hogy jobban lássunk.
Micsoda tökéletes alkalma ez az aranybetűs kettőezredik filmnek. Köszönöm!

2017-01-06 21:46:10 noresz02 (4) #33

Nagyon szép film, igazi klasszikus. Nekem Salvatore kölyökkora és felnőttkora volt igazán erős, a fiatal-kamasz évek és a szerelmi szál kicsit gyengébbre sikerült. Ennio Morricone zenéje csodaszép, de már 1988-ban is kicsit önmaga körül forogtak a dallamocskák. Bivalyerős hangulata van, és érdekes, hogy itt még használtak hagyományos értelemben vett metafórákat, vagy csak én nem találkozom mostanában ilyennel? (bolond elhagyja a teret, Salvatore anyjának letekeredik a fonal a kötésről, stb.)

2016-08-12 15:01:37 random117 (5) #32

Aki szereti a mozit és valljuk be őszintén, akik ide írosgatunk többnyire szeretjük, szóval ha van 1-2 vagy több száz ősz hajszálunk nem adhatunk más osztályzatot, mint 5-ös. Persze lehet finomítani (nálam 9/10), de a lényegen nem változtat. Ez a film egy remekmű. Nem baj, hogy nem tökéletes, de olyan lelki felüdülést (kinek mit), egyfajta feltöltődést nyújt, amit nem sok film tud.
Én is a rendezői változatot láttam, ami 2:45 min. Ki lehet bírni :)

2016-01-13 11:20:39 Prüstü (5) #31

Örülök, hogy megnéztem ezt a filmet, igazán fellőtte magát a legekbe. Nem hittem volna, hogy ma is tud még egy film ekkora érzelmi töltetet adni számomra. Nagy hiba kihagyni.
Én meg azt hittem, hogy egy szimpla filmb.zi alkotás, ami más filmek és a mozi előtt tiszteleg, de ennél sokkal de sokkal többről van szó.

2016-01-03 15:23:32 maci (5) #30

Anno egy moziforgalmazó ajánlotta nekem.
Nem tudom eléggé megköszönni neki.
Korfestés, hangulat, zene, színészek-mozi a mozi hőskoráról (is.)

2016-01-03 09:45:37 Jereváni Rádió (5) #29

Újranézve is csodálatos mű. A legszívfacsaróbb film a nosztalgiáról. Marad a 10 pont.

2013-07-12 12:19:21 Hannibal Lecter (5) #28

Érdekesség, hogy Toto iskolája valójában egy középkori várkastély (persze csak a külső); a szicíliai Castelbuonóban található, s ma már múzeumként üzemel. Tegnapelőtt volt szerencsém élőben megtekinteni. A kastély előtti tér szintén fontos szerepet tölt be a filmben. Ha visszaemlékszünk, bizony ez az a tér, amit a falu bolondja mindig magának vindikált. Élőben természetesen ez is sokkal kisebbnek tűnt. :)

2013-05-20 17:47:29 useless (5) #27

Kicsit off, de azért érdekes. Egy különös dologra lettem figyelmes. A Most és mindörökké c. négyrészes filmsorozat (1979) első részében egy zenei betét kísértetiesen hasonlít Morricone Cinema Paradiso zenéjére.

Walter Scharf zenéje (1:15:20-tól) http://www.youtube.com/watch?v=J1ZpPbY5GEA

Morricone: http://www.youtube.com/watch?v=BvD8EiibPVo

2013-01-06 00:05:08 Xuja (4) #26

Kissé szentimentális, de így is remek film. A kicsit hosszú játékidőt pedig ellensúlyozzák a szerethető karakterek, a kellően drámai jelenetek és Morricone fantasztikus zenéje.

2012-08-13 12:09:05 tomside (4) #25

Igen, nagyobb homályban balladaibb lehetne, így túl éles.

2012-07-30 16:30:04 csabaga (5) #24

lehet,hogy a rövidebb változat tetszene neked inkább.Bár nem láttam,de úgy tudoma szerelmi szál jóval kevesebb,és nem derül ki,miért is szakadtak el egymástól.

2012-07-29 23:40:26 tomside (4) #23

Értelek, de ha melléteszed, hogy azért van mindez, mert a hűségtől (=magány!!!) akarja megóvni, akkor kap egy erkölcsi vetületet is a tette, ami ebben a filmben szerintem kell.

2012-07-29 16:49:28 csabaga (5) #22

Egyszerűen azt akarja,menjen el ebből a porfészekből,ahol legfeljebb mozigépész lesz belőle.

2012-07-28 19:23:23 tomside (4) #21

Beleszólt az életébe, egyértelműen. Attól akarta megóvni, amit ő maga élt. Nagyvilági figurát, "ripacsot" akart a kölyökből, mert ha hűséges marad, (ő is) egyedül lesz. (Egyelőre így látom, még kristályosodhat.)

előzmény: Golyo (#3)

2012-07-28 19:21:08 tomside (4) #20

Alfredo! Nagy a te bűnöd, te szent!

2012-04-20 14:06:29 ChYga (5) #19

Több, mint zseniális! Nem is értem, hogyan maradhatott ez eddig ki az életemből? A Nuovo cinema Paradiso abszolút az a mű, amiért magát a filmművészetet kitalálták! Régen adott már nekem ilyen sokat egy film, csak szuperlatívuszokban lehet beszélni róla! Nem kétséges:

2010-01-27 23:31:00 Golyo (5) #18

A film zenéje: [link] Mindig jókedvű leszek tőle.
(bocs a duplázásért)

előzmény: Golyo (#17)

2010-01-27 23:29:53 Golyo (5) #17

2010-01-27 07:46:47 ronin07 (?) #16

Tömör gyönyör. Tornatore-nak sikerült úgy rendeznie egy "fejlődésregényt", ami ha nem is számtalan, de többséget élvező kismesterek kezei alatt simán túlcsordulhatott volna. Van bővebb véleményem is a filmről, nem árulom el, hol.:)

2009-04-25 19:34:22 k3pl3r (?) #15

Itt már tényleg nem kell/lehet semmit se hozzátenni. Én is csatlakozom a "rajongó" táborhoz. Számomra hihetetlen, hogy mennyire lassan zajlik a cselekmény, mégse unja az ember egy percét se, a majdnem 3 órás filmnek. Ez az első filmem Tornatore-től, de biztos nem az utolsó. Zseniális!

előzmény: harsanyi (#11)

2008-09-30 22:43:38 Olórin (4) #14

Látom, téged ez tényleg marhára frusztrál:)

előzmény: useless (#13)

2008-09-30 21:31:15 useless (5) #13

Jó lenne olyan világban élni, ahol a Cinema Paradiso van a vezető filmek között, nem a Batman-féle művies baromságok.

2008-09-13 21:54:28 Dió (3) #12

Érdekes, hogy az Ismeretlen egyik első számú rajongójaként (és a többi Tornatore film halmozott kedvelőjeként) én írom az első négyes véleményt, de nekem ez nem az volt, amit ettől a filmtől elvártam.
Persze, biztos benne volt a nagy hype is, de nekem ez a film történetvezetés terén messze nem nyújtott annyi mélységet és szépséget, mint a többi filmje.
Szóval bár ebből a szempontból erős csalódás, ettől függetlenül végig kellemes volt a szemnek, a végén pedig meglepő módon mégiscsak elhozta nekem a rendezőtől elvárható, tipikusan saját stílusjegyekkel operáló mozivarázst - ebben biztosan nagy szerepe volt Morriconenak is, akinek az elsőre érzelemtelennek és túlkomplikáltnak tűnő főtémái a finálé képei alatt már végre hozzámnőttek, meggyőztek és melegséggel töltöttek fel.

2008-07-09 10:08:50 harsanyi (5) #11

Ja!
Brumihoz és Jereváni Rádióhoz IS csatlakozom:)

2008-07-09 10:05:01 harsanyi (5) #10

OSI és FIRTOS!

Csak annyit: HELYETTEM írtátok...

2008-07-09 10:02:36 ronin07 (?) #9

Ne felejts el értékelni!

előzmény: firtos (#8)

2008-07-09 09:39:09 firtos (?) #8

Egészen kivételes film. Azt is mondhatnám, a filmek filmje...a szeretet és az élet, a zene eposza. Olyan, mint az élet: helyenként szép, helyenként fájdalmas. Sorsok, beteljesületlen álmok, de mindenekfölött a szeretet.

2008-06-23 19:16:53 Tinuszka (5) #7

Bár nem láttam a moziváltozatot és nem szeretek láttatlanban beszélni, örülök, hogy a rendezői változatot néztem meg. Azokat pedig csak sajnálni tudom, akik ömlengésnek titulálják.

2008-04-22 02:25:55 nony_15 (5) #6

nagyon szép a zenéje is. mintha már hallottam volna valahol. talán a volt egyszer egy amerikában?

2008-02-22 13:17:33 osi (5) #5

Talán még senki nem mondott el ilyen szép mesét a mozi varázsáról, a filmek szeretetéről. A történetet a rendező beleágyazta a mindennapi szicíliai kisvárosi létbe, egy apa nélkül felcseperedő fiú, és egy gyermek nélkül megöregedő mozigépész kapcsolatára fókuszálva. Ehhez még hozzátársul egy szerelmi szál is, ami a moziváltozatban csak mellékszál, a rendezőiben viszont jobban kibontott, valamint még jobban elmélyíti Toto és Alfrédo közötti kapcsolatot.
Valószínűleg sokunk életében volt egy Alfredo, aki valamelyik szomszéd házban lakott és kiskorunkban csúzlit csinált nekünk, a kezünkbe nyomott egy almát, vagy csak megsimogatta a kobakunkat.Akihez semmi rokoni szál nem fűzött, önmagunkért kedvelt minket. A filmbeli Alfredo Totoban lelt fiára és az ő érdekeit szem előtt tartva, a legjobbat akarván egyengette sorsát.
A hibátlan forgatókönyvhöz a színészek még pluszt is hozzátesznek, hogy végül Morricone dallamai a legfelsőbb magaslatokra emeljék a filmet! Oda ahova csak nagyon keveseknek sikerül eljutni.
Gyönyörű filmélmény, mely olykor megmosolyogtat, olykor szívszorító, de semmi másról nem szól, csak a puszta szeretetről. Embertársaink szeretetéről, az apa-fiú kapcsolatról, a szerelemről és nem utolsó sorban a mozi szeretetéről, ahol generációk éltek át feledhetetlen pillanatokat.
A magyar DVD kiadás szégyene, hogy a Cinema Paradiso jelenleg nem vásárolható meg legálisan sehol az országban. Kérdésemre nemleges választ kaptam az újrakiadást illetőleg is.

2007-12-04 22:29:43 Jereváni Rádió (5) #4

Zseniális, zseniális, zseniális! Végre bepótoltam ezen hiányosságomat, és sikerült megnéznem a Cinema Paradisot. Mivel a rendezői változatot néztem meg, így nem tudom, hogy a vágott verzió vagy a director’s cut a jobb. A 2 óra 45 perc játékidő engem is elriasztott, de a film egyáltalán nem túlnyújtott, itt ugyanis minden jelenet, minden képkocka a helyén van. A Maléna és Az óceánjáró zongorista… is fantasztikus filmek, de ez mindent visz. Humoros, drámai, megható, érzelmes (de nem érzelgős!), és eközben annyira olasz… elvarázsol, felemel, lehetne folytatni, de fölösleges. Mindenki nézze meg, aki csak teheti!

2006-12-29 02:14:26 Golyo (5) #3

SPOILER!

hátha vki csak ezután nézi.

A két változat közötti komoly különbség az Elena-val való felnőttkori találkozás, és Alfredo szerepe az ő kapcsolatukban. Sokat gondolkodtam rajta, és beszéltem pár ismerősömmel is. Ha Toto apjának érezte Alfredo-t, és Alfredo-ban is az apai ösztön működött, akkor természetes, hogy a legjobbat akarta Toto-nak. Máshonnan nézve viszont komolyan beleszólt az életébe, amihez nem volt joga.
Én az elsőre szavazok.
ui: a hercegnő és a katona történetére a magyarázat zseniális. (ha jól emlékszem ez is hiányzik a rövidebb változatból)

ui2: Tornatore kedvenceknek kötelező darab a Puszta Formalitás is!

2006-11-09 00:30:50 Brumi (5) #2

Cinema Paradiso - Nuovo cinema Paradiso

Ismét Tornatore, ezúttal a sokunk által kedvelt filmekről és a moziról mesél. A rendezői változathoz volt szerencsém és a közel 3 órás játékidő gyorsan elszaladt, szívesen néztem volna még pár óráig ezt a remekművet. Most már értem miért méltatták ilyen sokan ezt a filmet, lazán a XX. század egyik legjobbja, alltime toplistám előkelő helyére került. Sok film egyetlen témát sem képes normálisan bemutatni, ezzel szemben Tornatore mesél a fiatalságról, háborúról, szerelemről, a filmek és a mozi szeretetéről, barátságról és nagyszerűen bemutatja Szicíliát és az ott élő embereket. Remek színészi alakítások, gyönyörű Morricone zene és csodálatos képek teszik teljessé az élményt, egyszerűen minden tökéletes. A tegnapi megtekintés óta nem nagyon tudok másra gondolni, folyamatosan a film kockái járnak a fejemben, nagyon nagy hatással volt rám a Cinema Paradiso. Nagy köszönet egyik kedves ismerősömnek, akinek ez a két Tornatore film a kedvence (Az óceánjáró zongorista a másik), nélküle ki tudja mikor néztem volna meg ezt a két remekművet.

Értékelésem: 10/10

2006-05-26 12:58:34 ussr (3) #1

Hm...pedig az első része egészen jó, csak hát utána...egy szentimentális ömlengés, egészen egyszerűen fogalmazva. Tipikus közönségfilm, különösebb tartalom nélkül.