Fanny och Alexander (1982) ☆ 👁

(Ingmar Bergman)

francia-nyugat-német-svéd dráma

4,5

2018-11-26 21:07:54 caulfield (4) #32

Bergman ezen utolsó mozifilmjével (tudtommal ezután már csak tévéfilmeket készített) egy nagyszabású, látványos produkció kereteiben, ízes karakterekben sziporkázó színészekkel ökleli fel még egyszer saját kísérteteit. Mintha ez a rideg végletekben kiteljesedő skandináv látásmód leírna egy fejlődési ívet Strindbergtől idáig, a filmes eszkatológiáig. Tanulmány a nagy vásznon, semmint művészi portré. Az arcokról színek végtelen sora patakzik, sütkéreznek a rendező váltakozó szent és világi visszfényeiben, melyeknek forrása viszont sarkított: egy hittudós intellektusának gláza ez. Meg kell adni, hogy kimerítően felöleli a látótér bizonyos részét és kellemes szemlélődésre nyújt lehetőséget, de ugyanakkor a tudományos kimértsége el is vág a figuráktól, lekerekítései durvák, messzire löki az embert a világától. Érezni az északi sötétség karjainak szorítását, mely egyszerre hagy teljesült és összecsapott ízt maga után.

2014-01-25 22:15:21 Kalevala (5) #31

Nem ismerek Bergmanra! Aki fehér-fekete néma szenvedés várt volna, az bizony csalódni fog. Mert itt tobzódnak a színek, a díszletek, a kosztümök, a párbeszédek, az érzelmek. Egy családi idill részesei lehetünk, míg be nem következik a törés Fanny és Alexander életében.
Egy káprázatos film egy lenyűgöző családról.

2013-10-07 23:46:51 Dynast Grausherra (5) #30

Három óra (milyen lehet a teljes?), de végig nagyszerű és lebilincselő film, zseniális karakterekkel, és az őket életre keltő színészekkel.
A Fanny és Alexander csodálatos és egyben félelmetes világára nem találok szavakat, de a gyermekkor és vallás/Isten témája miatt meg kell említenem Az élet fáját, amiről éppen ellentétes véleményt nyilvánítottam. A Fanny és Alexander esős, svéd (tehát európai) világa sokkal közelebb áll hozzám. Itt helyet kaphat az ősi misztikum, a csoda. Nem beszélve a kísértetekről, amely téma először nagyon furcsán hatott, aztán lassanként egyre súlyosabbá tette ezt a filmet.

2013-07-10 12:03:24 Szaracén (5) #29

Imádom Bergmant..és ez a film zseniális!Az egyik kedvenc részem az, amikor a két gyerek anyja siratja a férjét, az a hang...basszus O o O ...kirázott a hideg
Amúgy nagyon jó színészekkel dolgozott Bergman, szinte egytől egyik meghatározó karakterrel rendelkezik-ami nem különös persze-, de ezt a karaktert mindegyik hozni tudja! Nagyon hosszú és sokszor hihetetlen vontatott, de akkor is...fhú..hát zseniális! :)

2013-02-24 22:10:56 fahejember (?) #28

Úgy szeretném értékelni ezt a filmet, de több év távlatából szinte semmi másra nem emlékszem belőle, csak az elrejtett(?) szobában lakó emberre, akiről sehogyse tudtam eldönteni, hogy fiú-e vagy lány, viszont már attól is kiráz a hideg ha visszagondolok rá, úgyhogy még jó sokáig nem fogom újranézni.

2012-12-29 22:33:28 somogyireka (4) #27

Svédország a kedvencem, ezt már tudom 5 éves korom óta, a svéd nyelv iránt pedig már más svéd filmeknél is kifejeztem rajongásomat. Ez az én forrásom, amire néha ráülök. Majd hozzájött e lelkesedéshez Faero szigete, amiről csak később tudtam meg, hogy ez volt (van) a bergmani sziget. Naná, hogy ehhez képest végigörömködtem a film első részének képi világát, a gyertyáktól fénylő svéd telet, a bordó bársony függönyös, puha szőnyeges, díszektől roskadozó decemberi szobákat..Ilyen gyönyörűen csak Carl Larsson festményein láttam eddig azt a Svédországot, amit ismerek, ha becsukom a szemem.
Azt hiszem, nagyjából áttanulmányoztam a bergmani lélek világát, persze könnyű így, hogy a filmjei önéletrajzi ihletésűek. Végül is mennyi mindent (hány filmet) köszönhet ennek a nehéz apának..Mégis nekem Bergman mindig zavaros marad, és talán nem haragszik, hogy ezt írom róla, mert ezt belátja ő is. Végtelen végig a legnagyobb kérdések kínozzák, átjár, áthall finomabb világokba, halottak kísérik, de ugyanúgy kínozzák is. És ez a film is ilyen áthallós terekben hullámzik végig. A „baj”, hogy nem lépett ki belőle, s talán ez kínozta Bergmant míg élt. Csak tudta, hogy van egy másik út, ahol megjelenik végre a kijárat felirat, ahol nem kísértenek árnyak a múltból, sehonnan. S minden bizonnyal beleszerelmesedett ebbe, akárcsak én..
Strindberg Álomjátékából hozza azt a kés hegyén egyensúlyozó mondatot, amivel aztán el is búcsúzik ott a nagymama szoknyáján fekve, Alexander-Ingmarként:” Minden megtörténhet, minden lehetséges és valószerű, A valóság egy jelentéktelen töredékéből a képzelet elrugaszkodik és új szövetet sző.” (az életünket-ezt már én írom hozzá..)

Sikítok e gyönyörűséget hallva. Ez az a mondat, ami olyan teret teremt, ahova sem az élet, sem a halál nem léphet be. Hol vannak itt árnyak, kísértetek, dogmák, erkölcsök és elvek?
Azt hiszem, Bergman is ezt kereste. A filmjeivel - mondjuk úgy - kipucolta magát a sok képzettől, hogy aztán megszabadulva mindettől ugorhasson végre…de erről már nem lehet filmet forgatni, azt csak az előkészületekről lehet.

2012-06-03 17:40:22 ChrisAdam (5) #26

Megjegyzem, kösz! :))

2012-06-03 17:38:31 tomside (?) #25

Chris, ha az oximoronra kell példát gyűjteni nyelvtanból, az értékelhetetlenül zseniális szóösszetételt majd mindenképpen vidd be órára! :))))) De nagyon zsír amúgy!

2012-06-03 16:57:03 ChrisAdam (5) #24

Most nézem, hogy ehhez nem is írtam.
Félelmetes, ki tud rázni a hideg, a sikolyok, a sírás, a vége, a végletek, melyeket bemutat. Hű, nagyon nagy falat. Még egyszer meg kéne nézni...!
Értékelhetetlenül zseniális.

2011-08-27 13:19:03 zéel (5) #23

Félelmetesen szép. (Nekem Fellini és Haneke jutott eszembe.)
De mindenekelőtt: bölcs.
Egy Bergman film, ami élni, az élet örömeire tanít!

2011-02-23 14:20:10 jesi (5) #22

Terveztek itthoni kiadást, de aztán abból nem lett semmi

előzmény: Póda Gergő (#21)

2011-02-22 20:57:59 Póda Gergő (?) #21

Engem nagyon érdekelne, főleg az, hogy vajon miket vágtak ki a filmből, és miért? Nem tudom, hogy külföldön kiadták-e valahol, ha igen rögtön megveszem...

előzmény: jesi (#20)

2011-02-22 20:53:34 jesi (5) #20

Sajnos nem, pedig érdekelne. Nem tudom hol lehetne megszerezni

előzmény: Póda Gergő (#18)

2011-02-22 19:26:48 Rorschach (?) #19

Erre laikusként csak ennyit tudok mondani: azt a k*rva életbe 8|
Három másik film tart addig :|

előzmény: Póda Gergő (#18)

2011-02-22 19:00:09 Póda Gergő (?) #18

Valaki látta a 311 perces verziót?

2009-04-03 13:17:47 jesi (5) #17

Csodálkoztam is, mivel az egyik legjobb Bergman film

előzmény: Daemiaen (#16)

2009-04-03 13:08:55 Daemiaen (5) #16

Így van, kapható már egy ideje, a netes boltokban is (elő)rendelhető. 1490 forint.

előzmény: jesi (#15)

2009-04-03 12:58:52 jesi (5) #15

Nekem pár hete mondták egy boltban, hogy nem fog megjelenni egy ideig

2009-04-02 17:45:38 limupei (5) #14

Március közepe óta kapható dvd-n. Néhány helyen már nincs is.

előzmény: jesi (#13)

2009-04-02 15:17:52 jesi (5) #13

Jövőhéten már kapható lesz DVD-n (Odeonban mondták)

2009-03-02 12:46:26 puttancsospeti (3) #12

Köszi!:)

előzmény: Ivan/ (#11)

2009-03-02 12:44:19 Ivan/ (?) #11

Kiadták azt is, már elég régen.

A hetedik pecsét DVD

előzmény: jesi (#9)

2009-03-02 12:38:02 puttancsospeti (3) #10

Ha a skandináv vonal bejön nálad, akkor nagyon ajánlom Daniel Alfredsson Tic-Tac c. alkotását is.[link]

előzmény: jesi (#9)

2009-03-02 12:33:16 jesi (5) #9

Sajnos azt még mindig nem tudtam megszerezni. Kiadtak pár Bergman-t dvd-n, de azt nem: sajnos.

Visszatérve a Fanny és Alexander-re: 3 órás film, és olyan rövidnek tűnt: az első 25 perc után végig élveztem: még most is megvan a hatása

előzmény: puttancsospeti (#8)

2009-03-02 12:29:25 puttancsospeti (3) #8

Valóban. A változatosság gyönyörködtet.:) Így kerek a világ. Bár lehet, hogy miután megtekintetted a A hetedik pecsétet, te is erre az álláspontra jutsz. Persze az is lehet, hogy mégsem.:)

előzmény: jesi (#7)

2009-03-02 12:27:01 jesi (5) #7

akkor nem egy ízlés, és ez jó valahol

előzmény: puttancsospeti (#6)

2009-03-02 12:08:31 puttancsospeti (3) #6

De számomra ez már csak elmegy.

2009-03-02 12:07:20 puttancsospeti (3) #5

Láttam.

előzmény: jesi (#4)

2009-03-02 12:07:07 jesi (5) #4

Te meg a Fanny és Alexandert, hidd el megéri

előzmény: puttancsospeti (#3)

2009-03-02 12:01:18 puttancsospeti (3) #3

Feltétlenül tekintsd meg A hetedik pecsét című filmjét is, jesi! :)

előzmény: jesi (#2)

2009-03-02 11:50:29 jesi (5) #2

ez a film minden percében tökéletes és most lehet mondani, hogy Bergman korábbi filmjei jobbak, de ezzel sem értek teljesen egyet.
Fanny és Alexander: kiváló jellemábrázolás, tökéletes operatőri munka és csak zsenialitás szintjén tudok róla beszélni

előzmény: pókmacska (#1)

2009-03-02 11:43:56 pókmacska (5) #1

Elrepült a három óra, és még utána is sajnáltam, hogy nem tart tovább...
viszont az elejéhez képest igen hirtelen lett vége...
a kedvenc részem mikor Alexander bemegy az "őrült" fiú szobájába, akiről most sem tudom, hogy csak nőnek nézett ki, vagy az is volt...mindenesetre ami ott elhangzik, az nagyon tetszett, mozdulatlanul ülve hallgattam, és azóta is hatással van rám