TOP10 – A 2019-ben látott legjobb filmek listája

erasto toplistája, 2020. január 4.

# Film Rendező Műfaj Nézettség Átlag Megjegyzés
1 Joker (2019)

Todd Phillips dráma, krimi, thriller 704 4,2 Az unásig ismételt nézői- és kritikai elismerések garmada már oda jutott lassan, hogy trendi lett szidni az év legjobb filmjét. Ahogyan kb senki sem, így én sem tudok szó nélkül elmenni a képregényfilmek új korszakát jelentő, az évtized egyik legfontosabb alkotása mellett. Todd Phillips meghúzta azt, ami a DC Comicsot valóban jellemzi: brutálisan komor, brutálisan naturalista, brutálisan őszinte. A bohócságot csupán kényszerből felvállaló szerencsétlen pszichopata életét bemutató képregényfilmet bizony Scorsese-nek is meg kellene néznie… 10/10
2 Wonder (2017)
Az igazi csoda
Stephen Chbosky dráma 164 3,7 Valóban csoda ez a film. Sosem fogom elfelejteni, mekkora ajándékot kaptam, mikor ajánlották nekem! Ha azt hiszed, hogy giccses, akkor nem is tévedhetnél nagyobbat. Owen Wilson és Julia Roberts nem illenek össze semmilyen féle szempontból sem, mégis működik köztük a kémia a vásznon és azonnal elkezd működni a film az első percektől kezdve. Zsepiket elő! Sírós film! Nagyon! Bár a vége nem kellett volna, ezért csak 9/10!
3 Journal 64 (2018)
A 64-es betegnapló
Christoffer Boe krimi, thriller 302 4,0 Még 2013-ban vette kezdetét a Q-ügyosztály története, ami jó érzékkel ragadta meg skandináv krimik iránti óriási rajongást. A 64-es betegnapló épp egy éve került a mozikba, s lett egycsapásra az egyébként is kiváló sorozat legjobb darabja. Súlyos téma, melynek gyökerei a régmúlt sötét titkaiba vezet vissza, s rántja magával a nézőt is, ha nem vigyáz. A megvalósításon túl külön kiemelendő a két főszereplő zsenialitása. Mind casting, mind alakítás oldalról elsőrangúak! Megtekintése kötelező, az év egyik legnagyszerűbb mozija! 9/10
4 Blade Runner 2049 (2017)
Szárnyas fejvadász 2049
Denis Villeneuve dráma, sci-fi, thriller 612 3,9 Hónapok teltek el, mire rászántam magam, hogy megnézzem. Kár volt várni! Denis Villeneuve korunk egyik legnagyobb rendezőzsenije. Bármihez is nyúljon, az egészen biztos, hogy SIKER lesz, így csupa nagybetűvel! Bár nálam nem minden filmje talál be, de ami igen, az veszettül! A Blade Runner 2049 méltó tisztelgés a ’82-es, klasszikussá lett eredeti előtt, és bravúrosan fonja össze a két történetet. Aki szereti a már nem is olyan távoli jövő bioetikai kérdéseit boncolgatni, annak kötelező tevékenység a film megtekintése, aki szereti a csodálatosan fényképezett, lassan kibontakozó történeteket, annak jó szórakozást kívánok, aki pedig csak kedveli Ryan Gosling bánatos ábrázatát bámulni, annak csak ennyit üzenek: itt kiélvezheti bőséggel! 9/10
5 Susotázs (2018)

Tóth Barnabás dráma, rövidfilm, vígjáték 179 3,9 Csak azért is van magyar film a legjobbak között! Nem, nem ezért került egyből az ötödik helyre Tóth Barnabás rövidfilmje, és nem is az Oscar-jelölés miatt. Egyszerűen azért, mert nagyon megkapó, nagyon ötletes – és a vége kesernyésen, de nagyon vicces! A sztori tényleg csak húsz percet érdemel, de ebből kihozták a maximumot úgy, hogy az elhangzott szerelmi vallomásnál szebbet nem nagyon hallottam… A kisfilm elérhető az HBO GO kínálatában! 8/10
6 A Star Is Born (2018)
Csillag születik
Bradley Cooper dráma, szerelmi történet, zenés film 391 3,5 Sokat lamentáltam a helyezésen, de végül a zene tornászta fel a hetedik helyre a filmet. Meg akartam nézni legalább az egyik előzményt, ami elmaradt, de én így is különleges és egyedi alkotásként tartom számon a Csillag születiket. Bradley Cooperről kiderült, hogy korunk egyik legmenőbb színészadonisza mellett énekelni és rendezni is tud, a főszerepben pedig kellően hitelesen adja a hullarészeget… Lady Gaga Oscarja nem megkérdőjelezhető, de nekem akkor is jobban tetszik az Always Remember Us This Way! 8/10
7 Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009)
Precious - A boldogság ára
Lee Daniels dráma 266 3,9 Bár már homályosodott az élmény tavasz óta, de egy biztos: a főhős anyjánál gonoszabb embert nem hordott hátán még a mozivászon! Ha Mary szerepének csak a fele is igaz, már régen rossz, pláne, ha nagyobb részt… Csodaszámban menő a többszörösen kitaszított lány története – nem mézes-mázos, gejl sziruppal leöntve! Lelkileg felkészültnek kell lenni a megtekintéséhez, de az élmény garantált! 8/10
8 Instant Family (2018)
Instant család
Sean Anders dráma, vígjáték 244 3,5 Lehet sokan megrökönyödnek, hogy egy ilyen film felkerülhet egy év végi listára, engem mégis megvett kilóra… Elérte nálam, hogy többször is törölgessem a könnyeimet és utána hangosan röhögjek. Felváltva. Többször. Lehet, mert én is családos, kétgyermekes apuka vagyok, de akkor is zseniálisan kapta el a családi dinamikákat a rendező. Súlyos téma, könnyeden tálalva, nekem nagyot szólt! Tuti meg is fogod nézni! 8/10
9 Stand by Me (1986)
Állj mellém!
Rob Reiner dráma, kalandfilm 573 4,2 Az év végére futott be nálam Rob Reiner klasszikusa, ami visszaidézte a gyerekkorom filmekhez való viszonyát: nagyon vártam a hétvégéket, hogy mehessek a tékába, ahonnan egy klassz családi filmet kikölcsönözve merüljünk alá a mágnesszalag-őrületnek. Ilyen és ehhez fogható filmek voltak tele anno a ’80-as, ’90-es évek, amiből a négy kisiskolás jó barát kalandja most visszaadott valamit nekem. Ezért is szerettem ennyire a King-adaptációt! 8/10
10 The House That Jack Built (2018)
A ház, amit Jack épített
Lars von Trier dráma, horror, thriller 335 3,7 Egy elme teljes meghasadásának történetét ismerhetjük meg mintegy két és fél órában. A tizenkét évet felölő film ezúttal más alapokra építkezik – haha nagyon otromba szóvicc, bocsánat –, mint az eddig megszokott sorozatgyilkosokat bemutató mozgókép. Lars von Trier sosem volt normális, ezt most is bizonyítja, de ezennel egy teljesen nézőbarát alkotást rakott le az asztalra, amire folyamatosan figyelsz, figyelned kell! Matt Dillon pedig zseniálisat játszott! A filmet egyébként ízekre szedték Puzsérék, amihez nem is fűznék többet, nagyrészt egyet is értettem velük! 7/10
11 Interstellar (2014)
Csillagok között
Christopher Nolan dráma, kalandfilm, sci-fi 1186 4,1 +1 Évekkel ezelőtt már láttam, hogy aztán a még egy esély elvén újra nézzem… Akkorát szólt másodszorra, hogy csak úgy repült rá a 10/10!
12 The Remains of the Day (1993)
Napok romjai
James Ivory dráma, szerelmi történet 335 4,3 +2 Karácsonyra ajánlottam, hisz én is decemberben újráztam, ami egy új ALL TIME TOP10-es filmet eredményezett nálam! 10/10