Legfrissebb érdekességek

Andrew Davis rendezőt egy héttel a forgatás megkezdése után elbocsájtották mivel túl lassan dolgozott.

A Pappa Pia cím megjelenik A Simpson család 24. évadjának első részében is. Az sorozatot a kezdetekben a Klasky Csupo stúdió készítette.

Míg Smaug a regényben egy négylábú sárkány, a filmben egy kétlábú wyvern.

"The Shining in Space..." (P. E.)

Csupó Gábor így mesélt a film operatőrével, Michael Chapmannel való összezördülésükről: "Amikor kaptam egy listát a lehetséges operatőrökről, rögtön megakadt a szemem Chapman nevén. Mondtam, őt akarom. Felhívták, elvállalta, a producerem pedig utána közölte: „Egy dolgot elfelejtettem. Kibírhatatlan csávó, mindenki utálja a bizniszben.” De akkor már késő volt. Az első két hétben marha nagyképű volt: megcsinált mindent, de nem tetszett neki, hogy egy elsőfilmes dirigál neki. Egyszer aztán nem akarta felvenni úgy a jelenetet, ahogy kértem, mondván, hogy neki van egy jobb ötlete. Felajánlottam, hogy csináljuk meg mindkettőt, és a vágóasztalon meglátjuk, melyik a jobb. De ő ragaszkodott hozzá, hogy csak a sajátját veszi fel, és elkezdett kioktatni, hogy mit képzelek én, hogy megmondom neki, mit csináljon, mikor még csak most keltem fel a rajzasztaltól, ő pedig már negyven éve a szakmában van. Akkor elkezdtem vele kiabálni, hogy pakolja össze a kameráját, és menjen haza; különben is azért utálja mindenki, mert ilyen kibírhatatlan. Új-Zélandon forgattunk, úgyhogy ettől nagyon megijedt. Elvörösödött, eloldalgott a producerekhez, majd tíz perc múlva visszaballagott, és bocsánatot kért. Utána olyan lett, mint a kezes bárány. De azért nem anekdotáztunk utána sem Scorseséről."

A Pixar Csupó Gáborék "Jaj, a szörnyek!" című animációs sorozatának alapötletét nyúlta le.

A forgatás kezdeti fázisaiban a "Zene nélkül" munkacímen futott a film.

Csupó Gábor elmondása szerint a "Pappa Pia" címhez a Magyar Filmalap ragaszkodott. A rendezői vágatba viccből kiíratta a cím alá, hogy „Ennél jobbat sajnos nem tudtunk kitalálni”, de a Filmalap levetette, mivel szerintük így nem vennék komolyan a filmet.

A film börtönjeleneteit Máltán, a Vallettában található Saint Elmo erődben forgatták.

(Richard Brautigan) "...három hónapra elmegyógyintézetbe került (méghozzá éppen abba, amelyben később a Száll a kakukk fészkére filmváltozatát forgatták), ahol elektrosokk-terápiában részesült és paranoid skizofréniával diagnosztizálták." (wiki)

Pontecorvo pazar tézisfilmjében, a Queimadában, amelyik alapvetően a kolonializmus - neokolonializmus különbségét boncolgatja, a főszereplő Marlon Brando egy szép, hosszan kifejtett metaforában foglalja össze a film alapvető felvetéseit, és a kulcsjelenetet egy frappáns, az egészre rávilágító, revelatív mondattal zárja le: mi éri meg jobban az újfajta, kapitalista piacra termelő földbirtokosoknak: egy rabszolga, vagy egy bérmunkás. És hát persze, hogy a bérmunkás. (A magyar szinkronban éppen ezt az egy, rövid mondatot sikerült úgy félrefordítani, hogy semmi értelme se legyen - talán ez is jellemző.) (Konok Péter, Fb)

Peter Griffin (Family Guy) kedvenc filmje (szerinte minden idők legjobbja).

Brian (Family Guy) megjegyzi, e film Peter kedvence, Peter viszont kijavítja: a kedvenc történelmi filmje!

Peter (Family Guy) (egyik) kedvenc történelmi filmje, bár nem látta végig, mert beugratták...

A főszereplők által áhított járgány egy 1972-es Puma Dune Buggy.

Az altató, amit Leonard anyja énekel a fiának a "Slumber Boat".

Dick Hallorann szerepét Kubrick eredetileg Slim Pickens-nek szánta, akivel korábban a Dr. Strangelove-ban dolgozott együtt. Pickens azonban a korábbi filmből már jól ismerte Kubrick munkamódszereit és kikötötte, csak akkor vállalja a szerepet, ha nem kell minden beállítást százszor felvenni. A szerepet végül Scatman Crothers kapta.

Miután George Lazenby felbontotta a szerződését és elállt tőle, hogy további filmekben játssza Bondot, a producerek keresni kezdték az utódját. Szóba került többek közt Adam West, Burt Reynolds és Michael Gambon neve is, de mindhárman visszautasították a felkérést. Sokáig egy John Gavin nevű amerikai színész tűnt befutónak, ám végül a stúdió (United Artists) úgy döntött, a következő filmhez vissza kell csalogatni Sean Connery-t, mindegy hogy milyen feltételek mellett és mennyiért. Így is történt.

A forgatás utolsó napján Sinkovits Imre eltörte a lábát. Történt ugyanis, hogy aznap meglátogatta őt a felesége (Gombos Katalin) és a gyerekei (Sinkovits-Vitay András, Sinkovits Mariann), és a nagy vigadalomban fejest ugrott egy úszómedencébe. Csak éppen azt nem vette észre, hogy a medencében nincsen víz, így szépen rázuhant a betonra.

A hollandok jelöltje volt a 2015-ös legjobb idegen nyelvű film Oscarjára

Éric Holder a szerzője a Mademoiselle Chambon című filmnek is.

A Magyar Nemzeti Filmalap 200 millió forinttal támogatta a közel 700 millió forint összköltségvetésű filmet.

Budapest ostromakor sok hirdetőoszlopon látható volt még a film plakátja, ami így kissé ironikusan hirdette, hogy "Ez történt Budapesten".

SPOILER! A nemierőszak jelenetben Ilonka (Eva Ras) a „Szép vagy, gyönyörű vagy Magyarország“-ot énekli.

A szerelmi jelenet, amit Perhan és Azra a moziban néznek, a Csak egyszer szeretünk (1981) c. jugoszláv filmből van.

SPOILER: A Kislány Királynőnek Bastian ad új nevet: Holdgyermek. Alaister Crowley, XX. sz. mágus, A Holdgyermek című könyve egy gyermekről szól aki mágikus képességekkel rendelkezik — nála egy új korszak (anti-)messiása lesz ez a gyermek.

A film Nobel-díjas Isaac Bashevis Singer “Yentl, a jesivanövendék” című novellája alapján készült.

A filmet Žatec-ban (is) forgatták, ami azért érdekesség, mert Streisand nagymamája e cseh kisvárosból származott, és a zsinagóga közelében élt — a filmben föl is tűnnek ezek a kis utcák.

(A filmet Csehországban forgatták.) Barbra Streisand két forgatás között ellátogatott a Karlín Színház „Hello, Dolly” előadására is. A címszerepet játszó Laďka Kozderková teljesítménye pedig egyenesen elbűvölte.

Francis Ford Coppola elárulta, hogy a forgatás alatt nagyban hatott rá Kalatozov hipnotikus hangulatú filmje, Az el nem küldött levél (1959)

Paul és a klub kidobóembere közötti párbeszéd Kafka A per c. könyvének tárgyalásjelenetének átdolgozott változata.

A Dühöngő bika (1980) és a Nagymenők (1990) után ez a harmadik Scorsese film Joe Pesci és Robert De Niro főszereplésével.

A forgatókönyv Bohumil Hrabal: Hirdetés egy házra, amelyben nem akarok élni (Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet / 1965) c. kevésbé ismert elbeszéléskötete alapján készült.

Lone Starr szerepére eredetileg Tom Hanks és Tom Cruise neve is szóba került.

A boszorkánymester legendáját az 1624-1704 között élt Janko Šajatović (Ivan Šadović, Johannes Schadowitz) horvát huszártisztnek, a törökök elleni hadjárat hősének élete inspirálta. A róla szóló luzsicai szorb legendát Otfried Preußler dolgozta fel 1971-es könyvében: Krabat ​a Fekete Malomban.

"Grosse ungarische Ehrenwort!" Ezekkel a szavakkal adja becsületszavát Bruno kétszer az intézet igazgatójának, amikor az megígérteti vele, hogy a szabadulása után soha többé nem nyúl az alkoholhoz. Bruno első útja egy kocsmába vezet...

Michael Caine is "játszik a filmben...ő ad Farrier-nek (Tom Hardy) és Collins-nak(Jack Lowden) rádión utasításokat...ezzel a hetedik közös munkája Nolan-nel.

A történet 2017-ben játszódik.

Állítólag e filmnek köszönhető a Netflix létrejötte. "A fáma szerint Hastings későn vitte vissza a videotékába az Apollo 13 című filmet, ami miatt 40 dolláros késedelmi díjat kellett fizetnie. Ez annyira feldühítette..." (Ú. Sz., Szalon, Mészáros György)

Lars von Trier 20-30 alkalommal látta a filmet, de saját bevallása szerint még most sem érti jobban, mint mikor először látta.

Az első Andrej Tarkovszkij film amit Lars von Trier látott és saját bevallása szerint ez inspirálta leginkább a karrierjét.

Lars von Trier a filmet David Bowiehoz hasonlítja. Szerinte, sem Bowie, sem pedig a Tükör nem a Földről való, sokkal inkább marsiak.

Az Ash által meg nem jegyzett varázsige szövege egyértelmű főhajtás a The Day the Earth Stood Still c., 1951-es sci-fi irányába, amiben Gort-hoz is rendkívül hasonló szavakat kellett intéznie a főhősnőnek.

Richard Linklater ötlete személyes történetből jött. A rendező egy estét töltött el Philadelphiában egy nő társaságában. A filmmel ellentétben e különleges este után még egy ideig tartották a kapcsolatot, de ez hamarost elhalt. Linklater sose hallott felőle, még akkor sem, amikor a filmet bemutatták 1995-ben. Nem sokkal később aztán megtalálta, ám kiderült, hogy a lány egy balesetben elhunyt nem sokkal találkozásuk után.

A film nagyrészt Budapesten forgott.

A filmet azért forgatták Kisszebenben (Sabinov), mert a könyv eredeti helyszínén, Grossman szülőhelyén, Homonnán (Humenné) a háború utáni szocialista városrendezés eltüntette a jellegzetes kisvárosi korzót.

Ján Kadár ötlete volt, hogy Lautmanné (Ida Kamińska) boltjában az árut kérjék helyi tájszólásban a vásárlók.

A filmben jónéhány utalás hivatkozik Lynch kedvenc filmjeire: az elfeledett hollywoodi kedvenc a témája Sunset Boulevard-nak is; a személyiségcsere (és a barnából szőkébe „alakulás“) a Vertigo-t idézi; a Persona-ból pedig az egymást kiegészítő és az egymással helyet cserélő lelkek motívumát idézi meg.

Betty azt állítja, hogy Deep Riverből érkezett. A Kék bársonyban (1986) Dorothy Vallens lakik a “Deep River” lakóházban.

A film magyar szinkronjában, a filmzenét több ponton a Total Recall c. Paul Verhoeven film taktusaival pótolták.

A sárkány nem miniatűr, hanem egy méretarányos, 18 méter hosszú bábu.

Idősebb Fehér Józsefet, a főszereplő apját idősebb Eperjes Károly játssza, a fia szinkronhangján.
A közös jelenetekben Eperjes Károly "magyar hangja" Gulácsi Ferenc.

Emma Watsonnak, Emma Thompsonak, Luke Evansnak, Nathan Macknek ugyanúgy április 15-én van a születésnapja. Ráadásul e napon volt a stáb első olvasópróbája.

Ian McKellen egyszer elutasította Cogsworth hangjának szerepét, az 1991-es animációs film készítésekor. Ezúttal azonban elvállalta.

Ryan Goslingnak fel lett ajánlva a film főszerepe, de lemondta a Kaliforniai álom miatt. Emma Watsonnak fel lett ajánlva a Kaliforniai álom főszerepe, de lemondta e film miatt.

Ewan McGregor szerint rettentő nehéz volt eljátszani Lumiére szerepét, ugyanis nehéz volt megtanulni a karakter francia akcentusát annak ellenére, hogy felesége francia. Végül a francia mexikói akcentusban végződött, így teljesen át kellett gondolnia a tanulási módszereit.

[Jean Cocteau] "magánéletében az 1946-os A Szép és a Szörnyeteg című filmjének főszereplője, Jean Marais lett szerelmi életének főszereplője. Cocteau soha nem vallotta magát filmrendezőnek, sokkal inkább költőnek. Alkotásai közül ez a mű mindmáig a legkedveltebb. Jean az események színhelyéül egy csodálatos kastélyt választott. A gyertyatartók nem hagyományos kandelábereken állnak, hanem a falakból kinyúló élő emberi karok fogják őket. A tükrök folyékony kapuk egy másik világba, a szobrok megelevenednek. Jean Marais szörnyeteg maszkja olyan sikeresnek bizonyult, hogy amikor a film premierjén a Szörnyeteg végül átváltozik káprázatos herceggé, Greta Garbo ezt kiáltotta: „Adják vissza a szörnyemet!”" (wiki)

A film már 1988-ban elkészült, de legelőször csak 1991 végén jelent meg video forgalmazásban, Angliában. Az Egyesült Államokban pedig csak 1992-ben jelent meg.

1987 - Oklevél: Nagy, Zoltán (Créteil Nemzetközi Filmfesztivál Szakmai zsűri)
1988 - I. díj (Los Angeles Nemzetközi Filmfesztivál Szakmai zsűri)

Az 1001 film - Amit látnod kell, mielőtt meghalsz c. könyv is ajánlja Mike Hodges filmjét (bár a tartalmi kivonatba két helyen is bele lehetne kötni...)!

Ez nem igaz (a Múlt-kor téved), hiszen már Harold Russell - aki mindkét kezét elvesztette a világháborúban - Oscart nyert 1947-ben Az életünk legszebb éveiért.

Palya Bea elmondása szerint a speciális gitárjátékhoz (ugyebár Django csak három ujját tudta használni a bal kezén, mert egy tűzben súlyosan megsérült) volt ujj-dublőr, de végül nem használták fel a felvételeket, mert a főszereplő annyira jól megtanulta utánozni Django technikáját.

A filmben szereplő kislány és az 1968-as Majmok bolygója női főszereplőjének neve azonos: Nova. Egyébként mind a ketten némák.

A katonai létesítmény alatti járatokban található egy "APE-CALYPSE NOW" felirat a falon. Ez egy utalás Francis Ford Coppola Apokalipszis most című háborúsfilmjére, amelyben egy "APOCALYPSE NOW" felirat olvasható a falon. Matt Reeves rendező elmondása szerint az előbb említett film a Majmok bolygója: Háború fő inspirálója.

A filmet magyar operatőr fényképezte: Pogány Gábor.

"A fénymásoló-film koncepciója a legnagyobb hozadéka tanulmányaimnak az ELTE film mesterszakán. Mivel ekkor már folyamatosan dolgoztam, sosem jártam be az órákra, helyette minden vizsgát egy napra felvéve egy szemeszterben egyszer megjelentem a nemes műintézményben, reménykedve a legjobbakban. Előtte meglátogattam az Embert, Akinek Voltak Jegyzetei, hogy legyen némi fogalmam a tananyagról. Abban az évben különösen lelkesen írogatott, így az óriási papírhalom puszta lefénymásolása is masszív órákat vett igénybe. Rettenetesen unva a monoton munkát, eszembe jutott: a fénymásoló maga is egy optikai rögzítő, miért is ne lehetne vele filmet készíteni? Ami azonnal megfogott, az a sajátos rögzítési mód volt: a fénymásoló ahelyett, hogy egy pillanat alatt egy egész képet exponálna, mint egy hagyományos kamera, lassú, oldalirányú pásztázással halad előre. Ha pedig a tárgy ez alatt az idő alatt elmozdul, torz, dinamikus formákat kaphatunk. Az ötlet furcsa volt de a potenciál ott rejlett benne, gondoltam, egy rövidfilmhez ez bőven elegendő." (A rendező blogbejegyzése)

A fesztiválozásban az alkotóknak Osvárt Andrea producer segített.

"A stáb nem csak a fénymásolóval kellett, hogy megküzdjön, de szálanként rendezték el a szereplők haját, egyesével követték nyomon a porszemek, rúzsfoltok és az ujjlenyomatok mozgását, és a film összes hangját is a géppel kellett létrehozniuk. Megpróbáltatásaikról szakmai blogot írtak, mely a film honlapján olvasható itt: http://mimicry.hu/thecopyist/" (Filmvilág Blog)

A MEDIAWAVE Fesztivál nemzetközi zsűrijétől elnyerte a Legjobb kísérleti filmnek járó díjat.

A 8 perces film 5000 fénymásolt oldalból 3 év alatt készült, mindössze 100 ezer forintból.

sok jeloles, keves helyen nyert, akkor se fontos dijat.

PG

imdb szerint kb. 200 mUSD koltsegvetes, 140m USD bevetel USA-ban, 190m USD mashonnan.

PG

Sok jeloles, de semmit se nyert.

PG

A film F. Scott Fitzgerald "Babylon Revisited" című novellája alapján készült.

Jena Malone és Jake Gyllenhaal is szerepelt a Donnie Darko c. filmben.

Oscar jelolest kapott.

PG

A Tűzgolyó volt az 1966-os év legtöbb bevételt hozó filmje Amerikában és Angliában. Az 1973-as Élni és halni hagyni-ig ez volt a legtöbb bevétel hozó James Bond-film, de valójában, az inflációval számolva a Skyfall után máig a második legtöbb bevételt hozó Bond darab.

Oscarra jelolve.

Oscarra jeloltek.

PG

Jayne Snow (1952 - 2000) emlékének ajánlva.

Magyar mozibemutató: 1967 december 7.

Sarah Bernhardt egyetlen olyan filmfelvétele, ahol még egészséges, később elveszítette a lábát egy balesetben.

Hal Freeman rendező egyetlen filmje, ami nem pornó.

A cenzúra és a művészfilmek is kifigurázásra kerülnek.