Legfrissebb kommentek

2024-05-26 20:41:44 [JÁTÉK] Xuja #55271

9. A szarvasvadász?

Nem tudom, hogy ha más játszotta volna a főszerepet, akkor is ötöst érdemelne-e ez a film, de Mastroianni zseniális alakítása miatt ez nem volt kétséges. Gyönyörűen felépített dráma, ragyogó színészekkel és alakításokkal, de korhű társadalom ábrázolásnak sem volt utolsó. Ajánlom.

A hangulat, színészek, őrület most is bomba, viszont nagyok sok a és kilóg a CGI és nem csak a nagyobb mutatványoknál hanem sok kis apró/alibi dolog is azzal van megvalósítva. Ez engem, de látom másokat is zavart.

Nagyon féltem a Tökéletes napoktól. Nagyon féltem tőle, és egyáltalán nem voltam kíváncsi rá, mert az előzetese alapján olyan filmnek tűnt, amilyet én nem nézek, okkal.

Itt be kell reklámoznom a kis mozilátogatós kapcsos zárójeles topicot, mert ha az egyik személyes találkozón filmnézés után nem vetődik fel a Tökéletes napok témaként, biztosan soha nem is ülök be rá. De előkerült, én pedig eldöntöttem, hogy sokkal illőbb akkor véleményt formálni egy filmről, miután azt már láttam, mintsem a trailer benyomásai alapján ítélkezni, úgyhogy hajrá Wim Wenders!

Aztán kihunynak a fények, elindul a történet, és a mozi mindent megtesz, hogy betakarózzon a sztereotípiával, amit ropogósra vasalva kikészítettem neki: ez egy olyan film, amiben a főszereplő vécépucoló bácsi mosolyogva köszönt minden egyes pirkadatot, hiszen hálásnak kell lennünk minden egyes megélt napért, hiszen gyönyörű világban élünk, hiszen lehetne sokkal-sokkal rosszabb dolgunk is nekünk mindnyájunknak, és bezzeg a mai fiatalok nem tudják megbecsülni, amijük van, így erkölcsi kicsapongások hosszú lánca csupán az életük, és elhagyják a gyerekeiket, meg jól berúgnak és csak a csajozás érdekli őket. Pedig ha kollektíven észrevennénk a mindennapok egyszerű csodáit, tanúsítanánk némi alázatot, egy sokkal-sokkal türelmesebb, szebb és nyugodtabb világot élhetnénk, és nem tudom szavakkal leírni, hogy milyen távol áll tőlem ez a negédes, olcsó konyhafilozofálás, hogy nem szakad rá az ég arra, aki ilyenbe belekezd.

Konkrétan úgy érzem, mintha személyemben sértegetne egy film, ami 2024-ben ennyit képes mondani a kibaszott jelenünkről, és nagyon-nagyon sajnálom, de óhatatlanul is az a vizenyős szemű, fátyolos tekintetű nagybácsi jut eszembe az ilyen parttalan nagyotmondásról, aki aztán a családi összeröffenés vége felé biztos rá fog kezdeni arról, hogy a kommunizmusban milyen csudijó volt minden, és minden egyes agytekervényem felrobban az idegtől, ha erre gondolok.

Khhm, azonban.

Azonban a Tökéletes napok igazából borzasztó ravasz, és altat és átvág. A filmnek esssze ágában nincs olyasmiket állítani, amiket az első harmadából kiolvastam - hála istennek, teszem hozzá. Óriási meglepetésemre a játékidő előrehaladtával kiderül, hogy Wenders nem az a bárgyú, saját igaza illúziójában kényelmesen megragadt bácsi, akinek igazságtalanul elkönyveltem, ellenben nagyon tudatosan felfedi, hogy a mindennapokat kérdés nélkül eltűrő (nem meg-, csak épphogy túlélő), lakonikus, csendes és bátortalanul somolygó karaktere nem a bölcsesség legfőbb zen magaslatainak császára, hanem szimplán a múltja sziklányi terhét a vállán cipelő depressziós.

Ez abból a szempontból kevéssé sokkoló, hogy mindvégig benne volt a filmben és a karakterben a felfedés, onnan nézve viszont már váratlanabb, hogy az előzetes és az alkotó miatt én egy szög egyszerű, felszínes dolce vitázásra számítottam.

Ezzel szemben a záró jelenet egyrészt korrektül elhelyezi nekünk az addig látottakat, másrészt pedig akkora szenzációs sírva vigadás, hogy szívem szerint az egész stábot megajándékoznám a 'Tiszteletbeli magyar állampolgár' kitüntetéssel.

Innen szép nyerni, és sikerült. Minden elismerésem.

2024-05-26 16:36:01 Nyeljubov (2017) / Szeretet nélkül Rorschach (5) #41

Kurva erős egy film. Zvjagincev azon kevés alkotók egyike, akik nemcsak, hogy értik koruk társadalmának működését, hanem érdemben meg is tudnak róla nyilválnulni, az ilyen filmes pedig nagyon-nagyon ritka madár, és meg kell becsülni. De ráadásul az orosz társadalmat fejti fel tűpontosan, méghozzá úgy, hogy el is engedik neki mondani, és nem tudom, miféle kompromisszumokat kell megkötnie a háttérben, de kezd leesni, mekkora kincs az ő egyedi helyzete, te jó ég.

Mivel érti az őt körülvevő világot, sikerül maróan autentikus karaktereket teremtenie, amelyek mindegyike egyszerre bűnös és áldozat, és ezért talált be nálam a Szeretet nélkül: a gusztustalanul viselkedő, saját élete kudarcaiba belerekedő szürkezónás átlagember ábrázolása kényelmetlenül hitelesre sikeredett, és emiatt annyira fullasztó nézni, mint amekkora élmény is egyben.

Mi nem jöttünk ki egymással a Leviatánnal, de a Szeretet nélkül annyira elkapott, hogy hajlamos velem elhitetni, adnom kéne annak a filmnek még egy esélyt, csúnya-ádáz előítéleteimet sutba dobva.

Ja, és a disclaimer a végére: szeretlek, Cinego :)

További kommentek...

A nap filmje

Az igazi Mao (1995)

4,3 ★★★★☆ Az igazi Mao (1995)

(Siklósi Szilveszter)
magyar dokumentumfilm

Miért győztek a kínai kommunisták a polgárháborúban? Mi áll a két agresszív atomhatalom, a Szovjetunió és Kína hatvanas évek eleji szembefordulása hátterében? Mi az összefüggés a chicagói halpiac ellenőrzéséért hajdan folyt véres gengszterháború, a kínai, orosz és olasz maffia több évtizedes rémtettei, a CIA, az NKDV és a KGB titkos akciói, a kubai forradalom, valamint a Kennedy gyilkosság között? S végül: ki az a több mint százéves szerzetes, akit egy nepáli kolostorban szent emberként tisztelnek, s akinek testében megfelelő eljárással különös kristály jelenléte mutatható ki? A világ közvéleményét idestova egy emberöltő óta foglalkoztató kérdésekre frappáns és meggyőző választ ad Siklósi Szilveszter krimiszerűen izgalmas "dokumentumfilmje".

Korábbi napok filmjei...

Bemutatók

További bemutatók...

Legfrissebb írások

[24.hu] Húsz éve sírhatunk a 21. század legszebb szerelmesfilmjén

A Szerelemre hangolva a beteljesületlen szerelem filmje, az utóbbi évtizedekből talán a legszebb, ami erről a témáról készült. De miért nem lesznek soha egymáséi Wong Kar-wai szerelmesei? A bemutató 20. évfordulóján újranéztük a hamar klasszikussá vált filmet, és arra is választ keresünk, miért megbocsátható, sőt szükséges a szentimentális hangvétele.

[hetediksor.hu] Furiosa: Történet a Mad Maxből – kritika

“Lássátok!” hangzott a Halhatlan Joe hadfiainak az üvöltése a Mad Max – A harag útja adrenalintól és benzingőztől túlfűtött jeleneteiben. Láttunk is egy olyan akciófilmet, amit még soha addig. Nagy siker volt Max és Furiosa ámokfutása, nem csoda, hogy felröppent már akkor a hír, hogy a női főszereplő önálló előzményfilmet kap majd. Nem kellett 30 évet várni rá, mint az előzőre, de nem is siették el az újrázást. A Furiosa ritka jó példája az igényes univerzumbővítésnek.

[hu.ign.com] Furiosa: Történet a Mad Maxből - Kritika

Az elmúlt tíz évben aligha láthattunk olyan filmet, mint A harag útja. A pingvinekkel táncoló, malackákat átnevelő George Miller 2015-ben 30 év után tért vissza a Mad Max világához, melyet anno egy felemás darabbal zárt le. Hallottuk hírét, mennyit dolgozott rajta, és emiatt izgatottak is voltunk, de semmi, még a frenetikus előzetesek sem készített fel minket arra, amit a moziban láthattunk. Arra a kaotikusnak tűnő, de minden pillanatában mesterien megkomponált akció-extravaganzára, amit az a film kínált. Ahogy Steven Soderbergh, az Ocean's-filmek rendezője és a mozi egyik nagy kísérletezője fogalmazott később: kész csoda, hogy azt a filmet nem a mai napig forgatják, meg hogy nem halt bele több száz ember. Valóban, A harag útja egy csoda, méghozzá megismételhetetlen.

További írások...

Szavazz: Melyik márciusi bemutató érdekel leginkább?

További szavazások...

Random idézet

Elle Driver: Szenvednie kell az utolsó pillanatáig.

További idézetek...

Random érdekesség

Sean Connery 10 millió dolláros (mai árfolyamon kb. 22 millió dollár) gázsit kapott a szerepéért.

További érdekességek...

A nap toplistája

Kedvenc Harry Potterek! :) (Tudomisén)

További toplisták...