Jó Rövidek - Animációs rövidfilmek III

nejmed toplistája, 2008. november 9.

# Film Rendező Műfaj Nézettség Átlag Megjegyzés
1 Allegro non troppo (1977)

Bruno Bozzetto animáció, paródia, zenés film 17 3,6 <b>Olaszország</b> Rövidfilmfüzér Bruno Bozzettótól. Nagyon érdekes darab. Az tökelütött olasz humor annyira nem tetszett (ezek az élőszereplős részek), de alapvetően az animációk miatt érdekelt, azok viszon valami eszméletlenek voltak. Sajnos egyenként kb 10 percet tettek ki, a leghosszabb a Ravel Bolerójára készült, a borító is ebből a részből származik. Személy szerinti kedvenc a Szatíros volt. Egyrészt Debussy műve valami fantasztikus, lenyűgözö a képi világ: (jó nedves-elfolyós akvarelles hátterek domináltak benne). A téma pedig magáért beszél: a férfi vágy:) A méhecskés rész nagyon rövid, viszont annyira kedves, bohókás, szeretni való. A szerelmes párt a méhecske szemszögéből láthatjuk, valami eszméletlenül meghúzott alulnézeti perspektívából. A legnagyobb arclezúzódást pedig a Sibelius Valse Trist-jére készült rész hozta. Itt technikailag is meg van trükközve a dolog, az embereket bevágta az animációba, szellemként vannak jelen. A házból egy fal maradt meg, abból építi fel gondolatban a cica a helységeket, az embereket. Lélekzetelállító volt.
2 Cavallette (1990)
Grasshoppers
Bruno Bozzetto animáció, rövidfilm, vígjáték 36 4,0 <b>Olaszország</b> Az Allegro non Troppo után szintén egy Bruno Bozzetto mű. Egy kis gyorstalpaló világtörténelem Mestertől. Amit nagyon tud az öreg: intelligens humor/szatíra, lényegretörő sallangmentes nyelvezet, persze egy büdös szó használata nélkül. Igazi európai figra egyébként ő, (ezzel a kisfilmmel lehetne definiálni az európaiságot, legalábbis én eljutottam erre a szintre) Komolyan az egyik legjobb animációs emberkévé ugrott előre nálam. Nézzétek meg!
3 The Exciting Life of a Tree (1999)

Bill Plympton animáció, rövidfilm, vígjáték 23 4,0 <b>USA</b> Bill Plympton munkái mindig föladják a leckét. Egyrészt félelmetes jól rajzol, ez fegyvertény. Viszont az ordenáré humora kiakasztó tud lenni, de kétségkívül jól műveli ezt a műfajt is. Jelen esetben ettől nem kell félnünk. Az első feltűnő dolog a paraszt humorának a visszafogottsága volt. Amit kapunk az egy tökéletesre csiszolt viccköteg, aminek a középpontjában egy egészségesnél jóval fejlettebb életösztönnel megáldott fenyőfa áll. Korokon átívelően küzd az életbemaradásért, de sajnos ez nem elég. Azt hiszem nem árulok el nagy titkot azzal, hogy az emberi hülyeség minden akadályt legyőz.
4 Eat (2001)
Zabálj!
Bill Plympton animáció, rövidfilm, vígjáték 26 4,1 <b>USA</b> Nagyon jó atmoszférával és karakterábrázolással bíró kis éttermi történet, mely a megszokott plymptoni ordenáréságba csap át. Zseniális!
5 Ring of Fire (2000)

Andreas Hykade animáció, rövidfilm 21 3,7 <b>Németország</b> Andreas Hykade rövidfilmjeivel érdemes megismerkedni. Megdöbbentően betegek a munkái. Szürreális folyam az egész, az ösztönvilág szintjén mozog, tele szexuális utalásokkal. Nagyon mélyre le tud süllyedni ebben a bugyorban. A Ring of Fire-rel rokonítható még a "The Runt" és a "Wir lebten im Gras", de ez a legjobb szerintem.
6 Atama-yama (2002)
Mountain Head
Yamamura Koji animáció, anime, rövidfilm, ... 27 3,7 <b>Japán</b> Ebben a listában lévő japán blokk az élő bizonyítéka, hogy mennyire változatos a japán rajzfilmgyártás. Yamamura Koji nyugati alapokon nyugvó, ízig vérig japán rövidfilmje egy kapzsi emberről, akinek egy cseresznyefa nő ki a fejéből.:)
7 Ningyo (1964)
Mermaid
Tezuka Osamu animáció, anime, rövidfilm 20 3,5 <b>Japán</b> Tezuka Osamu kísérleti filmje. Ami miatt megfogott, az az alakok absztrahált megjelítése és a háttérben használt textúrák által keltett hatás. A figurák csak pár vonallal vannak földobva és átlátszóak, így anyagszerű tud lenni a környezetük. Az alakok és hátterek hangsúlyának felcserésése izgalmas hatást kelt. Igazi modern minimál nyelvezete van. Ennek ellenére olyan érzékletesen megjelik a víz alatti világ, hogy az már csoda. Jah, és szól valamiről.:)
8 Iblard jikan (2007)

Inoue Naohisa animáció, anime, fantasy, ... 33 3,6 <b>Japán</b> Ez a második rövidfilmfüzér ebben a toplistában. Naohisa Inoue fantasy festő képeit animálta meg finoman a Ghibli Stúdió. A képek nagyon lassan változnak, az összkép nagyrészt statikus, vagy csak egy apró mozzanat van ami viszi a tekintetet.
9 Szkazka szkazok (1979)
Mesék meséje
Jurij Norstein animáció, rövidfilm 24 4,2 <b>Szovjetunió</b>
10 Satiemania (1978)

Zdenko Gasparovic animáció, rövidfilm 22 3,8 <b>Jugoszlávia</b> Abba a kategóriába sorolható, amit legfőképpen a zene szervez. Négy (vagy öt) zongoradarab szólal meg, és mindre más tematika szerint hordja föl a képi rétegeket. Egyértelműen nem lehet megfejteni, hogy miről is szól. Inkább hangulatokat fest, és kísérletezik. Kipróbál technikákat, egy jeleneten belül össze is keveri ezeket, bizonyos momentumok mozgását "kikapcsolja" menet közben, vagy éppen csak az animált dolgokat keveri az állókkal. Végeredményben szinte meditatív állapotban hozza a nézőt (legalább is engem alaposan elvarázsolt), és utat enged a képzeletnek, hadd fussa a köröket a történésekapró szituációk megfejtése felé. És a tengerként hullámzó búzamezők a film végén...kevés ilyen csodálatos képet láttam eddig.
11 Frank Film (1973)

Caroline Mouris - Frank Mouris animáció, rövidfilm 21 2,6 <b>USA</b> Egy önéletrajz újságkivásokkal. Nem hangzik túl érdekesnek elsőre. Először mikor láttam csak egy pszihedelikus maszlagnak találtam (és hármast adtam rá:) Azóta egy párszor újranéztem, és szép lassan fölkúszott a kedvencek közé. Nem véletlenül kapott Oscar díjat!
12 The Old Man and the Sea (1999)
Az öreg halász és a tenger
Alexander Petrov animáció, dráma, rövidfilm 58 4,4 <b>Oroszország, Kanada, Japán</b> Hemingway klasszikusnak számító történetetét meséli el ez a rövidfilm, gyönyörű akrilfestmányszerű képekkel, (de teljesen számítógéppel készült egyébként) A képkockák részletessége miatt kicsit darabos az animáció (ami nem hiba, inkább a ritmusát adja meg a történetnek. Bill Plympton munkáinál is ez a helyzet) Összeségében egy nagyon korrekt és látványos munkáról van szó.